Jump to content

Diy - Reconditionare Plafon


Golfuletz
 Share

Postare recomandată

Deci, cum au trecut caldurile peste tara noastra, golfuletzu' n-a scapat fara urmari, asa ca am inceput sa constat ca incepe sa se desprinda tapiteria de pe plafon :). Lucru trist avand in vedere ca incepusem sa nu mai vad nimic in spate. Dupa incercari esuate de lipire am hotarat sa trec la actiune. Acum nu as mai face treaba asta pentru nimic.

Buuuuuuun ! Si daca tot facem o treaba, hai sa ne vada si altii cum o ratam :icon_cool: - asa se naste un DIY!

Sunt necesare:

-o surubelnita-doua, in cruce de preferat;

-un patent;

-un ADEZIV (am scris cu litere mari pentru ca este cheia succesului in acest DIY) -indicat ar fi un SPRAY, eu am ales unul de la 3M, destul de scump, cu care am dat-o in bara, am sa explic mai jos.Poate un prenadez ar fi fost mai bun.

-1-2 pensule (depinde de adeziv);

-un material abraziv pentru indepartarea unui strat de burete lipit;

-o cheie de 17 pentru desfacerea centurilor;

-neaparat 1 buc COLA sau PEPSI;

-2-3 pachete de tigari (cu siguranta le terminati :D );

-timp si nervi!!!

-un Dan ( adik @Golfuletz) si un Florin (adik @Flo_golf2) ;)

Prezentarea problemei

post-3671-1186654385_thumb.jpgpost-3671-1186654392_thumb.jpgpost-3671-1186654413_thumb.jpg

Se desfac manerele de pe plafon

post-3671-1186654624_thumb.jpg

...parasolarele

post-3671-1186654743_thumb.jpgpost-3671-1186654748_thumb.jpg

...panourile de la stalpii fata, spate(aici trebuie desfacute centurile), centrali (la fel centurile) Ponturi -> panourile din spate sunt prinse in niste cleme, trageti mai tare, fara frica si se desprind, cele centrale dupa scoaterea suruburilor trebuie culisate in sus ca sa se poata scoate plafonul.

post-3671-1186656086_thumb.jpgpost-3671-1186656123_thumb.jpgpost-3671-1186656263_thumb.jpgpost-3671-1186656273_thumb.jpgpost-3671-1186656298_thumb.jpg[attac

ment=57691:DSCN5265.JPG]

Se desprind chederele interioare, se scoate plafoniera, oglinda, manerul de la trapa si se elibereaza materialul bagat sub chederul acesteia

post-3671-1186656531_thumb.jpgpost-3671-1186656608_thumb.jpgpost-3671-1186656666_thumb.jpgpost-3671-1186656725_thumb.jpgpost-3671-1186656770_thumb.jpg

post-3671-1186654397_thumb.jpg

post-3671-1186656316_thumb.jpg

Modificat de Golfuletz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma chinui sa-l fac cum vreau eu dar nu ma lasa :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...continuam :D cu trapa

post-3671-1186657829_thumb.jpgpost-3671-1186657856_thumb.jpgpost-3671-1186657866_thumb.jpg

se scot clemele din plafon si din orificiile unde ar trebui sa fie manerul de plafon al soferului -se scot mai greu, dar ies in cele din urma, la mine s-a lasat cu o surubelnita in deget dar pt un DIY bun trebuie varsat si putin sange ;) :icon_cool:

post-3671-1186658068_thumb.jpg

cateva etape pe care nu le dau explicatie (ideea ii ca mare lucru daca puteti scoate un plafon intreg dupa mai mult de 15 ani de copt la soare)

post-3671-1186658190_thumb.jpgpost-3671-1186658331_thumb.jpgpost-3671-1186658342_thumb.jpg

...iar dupa cateva sacrificii ;)

post-3671-1186658423_thumb.jpg

vedem in sfarsit luminita de la capatul tunelului

post-3671-1186658535_thumb.jpg

Cartonul se scoate prin haion cu grija (neaparat 2 persoane) pentru ca este foarte fragil. Intins pe jos arata cam asa:

post-3671-1186658782_thumb.jpg

Timp de o tigara, un suc, ne admiram din nou fetitele ;) :) - ba chiar ne mai destindem cu un X-O :D , daca tot avem pe ce

post-3671-1186658910_thumb.jpgpost-3671-1186658923_thumb.jpg

post-3671-1186658979_thumb.jpgpost-3671-1186658984_thumb.jpg

Apoi cu un material abraziv se curata ambele suprafete

post-3671-1186659117_thumb.jpgpost-3671-1186659154_thumb.jpgpost-3671-1186659179_thumb.jpg

Modificat de Golfuletz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepe sa se vada progresul :D

post-3671-1186659755_thumb.jpgpost-3671-1186659760_thumb.jpgpost-3671-1186659787_thumb.jpgpost-3671-1186659803_thumb.jpg

Si am ajuns la punctul culminant, si anume ADEZIVUL!!! Cum am spus, am achizitionat un spray 3M de la Praktiker cu 60 lei! Cica special pentru asa ceva...special pe draq, speciala a fost doar senzatia de pacaliti :) . Am achizitionat un alt adeziv, lichid de la Bizon care a facut ceva treaba si inca un spray de la TESA (cred) din Cora cu 22 lei. Spray-ul a tinut doar vreo 20 cm patrati ;), iar Bizon-ul a mai avut nevoie de unul nou. Problema la acestea doua din urma a fost ca nu erau repozitionabile, adik in momentul cand faceau contact ADIOS...

Din motive de lipici pe mana nu am facut poze in etapa "lipirea" :P

post-3671-1186660140_thumb.jpg

Tricoul meu de linutze ;) parca prevestea finalul :D

post-3671-1186660305_thumb.jpg

Si a iesit ceva de genu'...o sa ziceti poate ca-i OK insa na, is mai pretentios si nu mi-a placut foarte tare :icon_cool:

post-3671-1186660391_thumb.jpgpost-3671-1186660538_thumb.jpg

Montarea plafonului se face in ordinea inversa demontarii, ea fiind mult mai usoara decat ne-am asteptat.

Ufff....ca l-am terminat! Mi-a dat multa bataie de cap script-ul forumului pentru ca repozitioneaza pozele dupa un reply asa cum vrea el. Aaa...scuze pentru marimea pozelor dar daca le lasam mai mari ;)

Daca va apucati de o asemenea operatiune va sfatuiesc ca primul lucru care-l faceti este sa gasiti adezivul perfect si sa-l testati. BAFTA ;)

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bv baieti. Ma bucur ca sunteti uniti pe acolo.Bv :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: si eu is in aceeasi situatie, si eu am tercut prin prima jumatate a operatiilor... singur.

De o saptamana umblu cu masina cheala in sus pe dinauntru. Si eu am plafonu ala terci, ma gandeam ca poate gasesc altu in stare buna, dar mai rare alea de 4 usi cu trapa :angry:. Am deja unul de 4 usi, dar fara trapa, pacat ca e altfel, arata parfum. Eventual sa tai fragmente din el, si sa-l dublez pe ala al meu sa-l intaresc. Cand imi fac tapiseria o sa aranjez si plafonu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa l faci din fibra de sticla :) mult mai rezistent ...il duci la unu priceput si ti l imbrace in fibra de sticla, are mult mai mare rezistenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: si eu is in aceeasi situatie, si eu am tercut prin prima jumatate a operatiilor... singur.

De o saptamana umblu cu masina cheala in sus pe dinauntru. Si eu am plafonu ala terci, ma gandeam ca poate gasesc altu in stare buna, dar mai rare alea de 4 usi cu trapa :D. Am deja unul de 4 usi, dar fara trapa, pacat ca e altfel, arata parfum. Eventual sa tai fragmente din el, si sa-l dublez pe ala al meu sa-l intaresc. Cand imi fac tapiseria o sa aranjez si plafonu.

pot sa iti refac plafonul cu materiale originale vw..audi,mai recente,bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, doar ca am gasit o varianta la Pitesti, era mai complicat un pic cu transportul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
incearca sa l faci din fibra de sticla :icon_thumright: mult mai rezistent ...il duci la unu priceput si ti l imbrace in fibra de sticla, are mult mai mare rezistenta

da fibra nu topeste plasticu ala de la tavan? intreb si eu...

hai k nu m-am mai uitat la data. doar sunt curios...

Modificat de p-pm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zilele urmatoare ma apuc de operatie pe fabia mea, ca e cam mizerabil plafonul.... is curios cum iese ca e model cu trapa :lol:

sa vad poate mai adaug si ceva iluminat interior - in spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am trecut si eu prin operatiunea de a retapita plafonul de la Mk2, deoarece se lasase jos materialul original de nu mai vedeam in spate.

Operatiunile de demontare au fost descrise aici perfect, eu m-am inspirat de pe un thread de pe vwfortex.

Problema care m-a sacait si pe mine a fost cea a adezivului. Cele recomandate in state, Headliner Adhesive de la 3M nu se gaseste la noi, sau cel putin nu vor sa aduca distribuitorii de 3M (doar la bax de 12). ;) La cei de la Loctite situatia era la fel.

la un moment dat n-am mai rezistat tentatiei, toate fiind cumparate demontate, curatate (stateau prin casa/garaj) si m-am hazardat la un bidon de Kraftkleber de la Brico. Un fel de prenadez.

Singurul bai al acestui mirific adeziv este ca se aplica pe ambele suprafete, iar dupa uscare se imbina prin presare, ceeace nu face posibila dezlipirea ulterioara pentru corectarea unor anumite greseli.

Materialul l-am luat de la un magazin de stofe, aveau materiale speciale pt re-tapitat cu suport de burete, f. fain.

poze gasiti pe sectiunea masina mea aici scufi MK2 1.6 TD. Am sa mai adaug cateva pe parcurs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu adezivul de la 3M eu m-am cam pacalit, in sensul in care pe el scria ca e pentru lipit cartoane, materiale textile...deci ceea ce aveam eu nevoie. A fost un mare fssss. Am respectat corect toate indicatiile insa parca era lipci de hartie si in plus a costat destui bani.

Unde ai gasit material pentru retapitare cu burete? Caut asa ceva... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

materialul pe care l-am cumparat l-am gasit la un magazin de stofe in Arad, cica este special pentru tapitare. Erau mai multe modele si culori. Se fabrica la noi in tara dar nu am retinut producatorul. Daca te intereseaza, ma pot deplasa pana acolo sa intreb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primavara asta urmeaza sa fac si eu aceasi operatie.sper sa iasa fara defect. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

ma tot plictiseam pe net si am gasit banda dubla adeziva ce se poate cumpara la metru patrat http://www.savcom.ro/afaceri+la+cheie+banda+dublu+adeziva ...nu stiu daca am voie sa pun adresa, sper sa nu fie vreo pb....am vazut si alt topic unde cineva intreba de o banda adeziva buna pentru tinut plasticele de pe usi si sincer, cred k e destul de buna pt prinderea plafonului...chiar dk e o cantitate ceva mai mare. sper sa fie de folos cuiva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a tine cat de cat plasticele e buna banda dubla adeziva cu suport buretos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intrebare...ce facem cu plafonul de mk1? Ca ala e din material textil si ...banuiesc ca trebuie confectionat cam de la 0. Al meu e 90 % ok....dar din alea 10 procente nu cred k se mai poate repara ceva...e taiat, lipit, taiat din nou, zgariat, etc....A facut cineva asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau cauti pe ebay modelul american care e ca si la golf2 cu armatura , eu din fericire am gasit unul aici in romania...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ce facem la golf mk1 daca i-am pus trapa de mk2 (retractabila) ? Se potriveste(copy/paste) ala de mk2 ? Banuiesc ca nu...deci ce facem in situatia asta?

Mentionez ca e vb de golf mk1 2 usi :) . :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
adriandobrin25

ce faci daca nu ai plafon si tre sa refaci o panza care costa 200 de euro pe ebay?... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce faci daca nu ai plafon si tre sa refaci o panza care costa 200 de euro pe ebay?... -_-

renunti la el si daca te prinde ploaia desfaci umbrela :rolleyes:

Modificat de Mihai1205
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adriandobrin25

sa sti ca ai si tu dreptate...decapotabila e pentru vreme buna...nu pe ploaie...pe ploaie tre sa stea in garaj... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!