Jump to content

Suspendare Permis Viteza


ovidius
 Share

Postare recomandată

De curand mi-a fost suspendat permisul intr-o localitate (satuc...) unde limita de viteza era de 70 si eu am avut 130.... :wub:

NMi-a fost suspendat permisul pe 3 luni si binenteles am luat si amenda aferenta... Am inteles ca se poate totusi "sta" mai putin dar numai dupa sustinerea testului.... stiam ca aceste teste au fost eliminate...

Daca cineva a mai patit si are "solutii" de iesire sin aceasta situatie neplacuta, rog sa ma ajute :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da ... exista posibilitatea sa iti fie redusa perioada de suspendare dar numai daca sustii si promovezi testul de verificare la politie.

O.U.G. 195/2002 republicata (iulie2007)

Art. 106 alin. (1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de vehicul si tramvai trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de ciculatie, dupa cum urmeaza:

1 cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru consum de bauturi alcoolice, sau pentru nerespectarea regulilor referitoare la prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

2 cand fapta a fost urmarita ca infractiune prevazuta de prezenta ordonanta de urgenta, iar instanta de judecata sau procurorul a dispus inlocuirea raspunderii penale cu una dintre sanctiunile cu caracter administrativ prevazute la art. 91 din Codul Penal;

3 cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce.

Modificat de freexs4all
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am patit si eu, dai testul (il promovezi) si faci cerere cu reducerea suspendarii la 30 de zile.

trebuie sa ai permis de minim 1 an, si sa nu mai fi beneficiat de vreo reducere in ultimii 3 ani.

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare... ce cautai cu 130 km/h unde era limitare la 70? Sa nu ma intelegi gresit, daca aveai 90km/h mai treaca mearga dar 130 nu ti se pare ca e cam multisor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@d-rive

Prin unele localitati uitate de lume mai dispar semnele de incepere a localitati, drept pentru care tu mergi linistit si te trezesti ca esti potcovit cu vreo amenda. In loc sa raporteze aceste probleme Politia se axeaza pe arsi fraierii de sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ai pierdut pe drum :)

Pai ce, daca aia iau indicatorul tu nu vezi daca e localitate sau nu e? ;)

In fine, e treaba ta ce faci, cum mergi. Eu merg si cu 200 daca drumul si traficul mi-o permite insa nu impusc radare. Nu din cauza ca as avea detector ci din cauza ca ma mai si orientez in teren ;) Pentru binele tau imi permit sa te sfatuiesc sa mergi mai incet in localitati, indiferent daca e limitare de viteza sau nu. Eu m-am pomenit o data cu un tractor care a iesit si a traversat soseaua, din senin, nu era nici tipenie si puteam merge si cu 200 km/h... m-am oprit la juma de metru de remorca lui, in conditiile in care aveam ceva viteza dar pana in 70-80 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu crezi ca eu as merge cu 200(nu ma ajuta masina), dar de exemplu pe drumul spre TM prin Craiova dupa Strehaia sunt sate care au case putine si raspandite sau mai sunt in afara localitatii grajduri sau mici casute. Intrebarea este: ce faci mergi cu 50 ca poate este localitate in conditiile in care nu ai vazut indicatorul?

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare... ce cautai cu 130 km/h unde era limitare la 70? Sa nu ma intelegi gresit, daca aveai 90km/h mai treaca mearga dar 130 nu ti se pare ca e cam multisor?

Pai pur si simplu nici nu credeam ca sunt in localitate... acolo unde circulam eu cu 130 nu exista nici un "semn" ca as fi intr-o localitate... pur si simplu era camp :) ; la 130 am ajuns pentru ca am depasit mai multe masini printre care si cea cu radarul ...acea localitate era formata din cateva case doar...

Dar politia romana probabil trebuie sa isi faca planul de amenzi si a trimis "baietii" la agatat.... cu cei care fac curse ilegale in orase si reprezinta un adevarat pericol pentru toti nu au treaba ... dar ce sa-i faci, atat pot ei sa faca ca doar traim in Romania...

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramaneti la subiect va rog. Asa incep certurile. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drive: crezi ca numai tu te "orientezi" in teren? stai linistit ca nici eu nu am mai luat radar de pe vremea cand aveam dacie..., mai mult nu am mai fost oprit de politie de mai bine de 5 ani.. dar nu cred ca trebuie sa incepem sa ne aratam ca "suntem meseriasi".. topicul este altul sorry...

PS : sunt unele cazuri ca cel de care vorbesc in care efectiv nu iti dai seama ca esti in localitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu neglijam faptul ca la 130 km/h erai deja cu ceva viteza peste limita din afara localitatii, ce sa mai vorbim de localitate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva mi-se pare mie sau mai toata lumea merge cu viteza legala chiar si afara!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca la acest tip de test sunt 15 intrebari si trebuie raspuns corect pentru 13... poate sa confirme cineva?

Are cineva vreun link cu astfel de teste on-line?

Se pare ca va trebui sa ma apuc de invatat.... si cum am carnetul de mai bine de 15 ani cunostintele actuale despre legislatie nu sunt "prea proaspete" .... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

testul are 15 intrebari, pentru promovare ai nevoie de minim 13.

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la cele spuse de Michael_9N si mai precizez faptul ca la aceste teste grila este obligatoriu doar un singur raspuns corect. Deci nu vei mai intalni intrebari care sa aiba unul, doua , mai multe sau nici un raspuns.

Sunt mult mai simple cele actuale, nu trebuie sa-ti faci griji.

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: tocmai am dat examenul acum 2 luni si l-am redus la 30 de zile...eram in aceeasi faza ca ovidius.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am dat examen si eu ieri si l-am redus la 30 de zile... si binenteles mi-am cumparat si detector radar :D Peste o luna o sa il "testez" :) Pana atunci masinuta se odihneste bine in garaj ..ufff

Concluzie: pentru a putea lua permisul mai repede, dar nu mai putin de 30 de zile trebuie:

- Examen la politie cu 15 intrebari - pentru promovare 13 trebuie sa fie corecte

- Sa nu fie incepator soferul

- sa nu fi avut in ultimii 2 ani alta suspendare sau in ultimii 3 ani sa nu fi beneficiat de o astfel de reducere.

- Sa nu fie suspendat pentru alcool de unde a rezultat si accident.

Drive safe... :rolleyes:

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,

nu inteleg de ce tu ai luat amenda la >50km/h peste limita admisa.

eu am fost in acelasi caz si ... permis pe 3 luni + avertisment.... permis care l-am recuperat dupa 30 zile dupa test luat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul tau ai fost mai norocos si ai fost sanctionat cu avertisment. Conform legii si avertismentul este o sanctiune. Legea lasa la latitudinea agentului constatator sa aplice sanctiune precuniara sau avertisment. Politistul probabil a apreciat ca este suficienta masura administrativa (retinerea permisului).

:) safe !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti grija si cu detectoarele... Am informatii din sursa sigura (politist) ca au adus radare care daca sunt puse pe directia ta de mers (cu radarul "in fata"), nu le detectezi decat in momentul cand treci pe langa ele, deci prea tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avertismentul a fost in loc de amenda, nu in locul suspendarii permisului... Nu cred ca l-a incalzit cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a mai fost nevoit sa plateasca nimic iar la reducerea perioadei de suspendare nu a trebuit sa depuna si copia dupa chitanta de plata a amenzii.

Amenda respectiva este destul de consistenta, cred ca e mai bine decat daca ar fi trebuit sa o si plateasca.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cu ce acte trebuie sa te prezinti sa sustii testul?

Trebuie sa te programezi dinainte?

In curand s-ar putea sa fiu si eu in situatia de a da test pentru micsorarea perioadei de suspendare a permisului la 30zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Actul de identitate si dovada inlocuitoare a permisului de conducere.

Depinde cum sunt organizati prin acele parti, aici sunt stabilite anumite zile si ore. Te prezinti acolo si sustii testul.

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!