Jump to content

Aparat De Sudura In Argon Mig/mag ...?


Komissar
 Share

Postare recomandată

bafta la realizare .. incerc sa nu imi mai bat capul si cu realizarea unui tig, caut sa gasesc unul cu care sa pot strapunge si inoxul ... "acceptabil" nu e acceptabil pentru mine, tig-ul e ce imi trebuie, sper sa pot sa imi iau unul ....te rog mai scrie ce mai stii despre tehnologia asta ... am gasit intr-o carte ceva dar cam subtire, eu nu am folosit asa ceva, cind am avut ceva de facut, am dat la cineva sa imi faca... acum sint interesat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Komissar

    28

  • bogdan_bus

    26

  • tipatescu

    21

  • mircea_cotiga

    21

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Am cumparat de putin timp un mig/mag DC de pe ebay si as vrea sa intreb pe cei care au mai sudat cu asa ceva daca se poate suda aluminiu cu el avand in vedere ca nu se poate folosi si in AC.In descrierea sa zice ca se poate suda alu. iar in cartea tehnica e trecut grosimea firului de alu. 0,8 dar sincer ma cam indoiesc ca ar merge.Are rost sa arunc banii pe un kit pentru alu.?

post-12968-1234538775_thumb.jpg

post-12968-1234538822_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca merge sa sudezi si in aluminiu, fiind wig wag numai ca iti trebuie sarma ptr aluminiu, si gaz de care trebuie, ca cu co2 nu cred ca merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

160 euro + 10 transp. in germ.

Chiar nu stie nimeni daca se poate suda alu. cu el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nenea, teoretic merge, practic insa e greu.

O sa dai o gramada de bani presupun pe sarma si gaz si o sa le consumi facand probe. E greu cu aluminiul cu utilaje de hoby...cred ca la un bloc motor care are masa mare(caldura se disipa repede) nu reusesti...la piese mici, poate!

La astea mari trebuie si preincalzire si ceva decapanti gen borax...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru piese masive de alu pot sa abuzez de un vecin care are convertizor dar eu as vrea sa-l folosesc la tabla de alu de aprox.0,5 mm.Am 3 tuburi mari de argon pline dar banuiesc ca va trebui sa cumpar Corgon iar o rola mica cu sarma de 0.8 de alu costa vreo 10-15 euro,deci nu e o avere,important e sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate

- cu mig-ul din linkul dat de tine la nivel de hobby, dar se poate :)

http://www.lincolnelectric.com/knowledge/a.../compactmig.asp

se pare ca argonul pur (ceea ce ai deja, dupa cum zici) e ceea ce trebuie pt. AL.

Asa ca... spor la lucru :blink:

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

ar merge incarcat filetul de la bujie la o chiulasa care a fost ras de un tembel(fostul proprietar)???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca mai degraba faci o reductie decat sa sudezi acolo.. fiind si pozitia incoloda, nu ajungi sa faca un filet care sa tina, e langa poate ca dupaia nu o sa iti mai etanseze bujia cum trebuie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aluminiul se poate suda doar cu argon si viteza la sarma mai mare. Eu am un aparat care este facut de un prieten (inclusiv carcasa)si merge beton.Cineva parca vroia sa faca un MIG artizanal,nu cred ca este foarte greu,prietenul meu a facut cel putin 20 de aparate.Daca vreti informatii pentru construire va pot da numarul lui.Asta al meu sudeaza tabla de 4mm fara probleme,o sa pun niste poze cu el desfacut (oricum trebuie sa-i schimb electrovalva la gaz ca ramane blocata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant.... niste poze cu MIG-ul asta artizanal ar fi bine venite :) De asemenea, si niste date tehnice, - amperaj, diametru sarma cu care lucreaza, cate trepte de reglaj al puterii, etc , precum si un pret estimativ :icon_thumleft: ... cred ca ar avea succes aici pe forum... daca sunt mai ieftine decat cele din comertz, SAU mai bine facute ( ma refer , ... mai bine facute decat China-stuff ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista comparatie intre asta artizanal si cele chinezesti. Eu mai am un MILLER cumparat de la firma am dat 600 de euroi pe el dar nu merge ca asta artizanal. Asta artizanal are 8 trepte(4+reductor mic-mare) si merge cu sarma de 0,8 si 1 fara probleme, aparatul il am de 5 ani si am sudat cu el zeci de masini (am sudat cu el si porti de teava).Eu sunt supermultumit de el mai ales ca m-a costat 300 de euroi. Am si un TIG dar din pacate merge la 380 v. Incerc sa pun o pza cu asta artizanal desfacut .Nu pot pune ca sunt prea mari-cum le micsorez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.Nu pot pune ca sunt prea mari-cum le micsorez?

Daca te pricepi cat de cat la calculator ... Adobe Photoshop sau vr-un alt soft similar :) daca nu (te pricepi , ceea ce desigur, nu-i o rusine, si nu o zic cu nume de rau ) ... uite o metoda cam "din topor" dar oarecum eficienta:

Deschizi poza cu windows-ul , si cand apare pe ecran,ii dai un "print screen" ( apesi pe tasta pe care scrie "print screen " sau "pr scr" sau ceva d genu).

Deschizi "Paint" ... Start -> Programs -> Accesories -> Paint

Te duci in "edit-> paste" ... cu unealta de selectie , decupezi si muti imaginea a.i. sa ramana doar poza , nu si restul elementelor copiate de print screen , salvezi poza ca jpeg ( F IMPORTANT, in optiunea de salvare trebuie sa selectezi JPEG , altfel tot mari vor fi ) ... dup-aia le pui p forum :soare:

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Osa fac maine cateva poze. :vaidecapulmeu:

post-42615-1236197259_thumb.jpg

post-42615-1236197273_thumb.jpg

post-42615-1236197293_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Merge la Aluminiu garantat. Ai grija sa pregatesti piesa corespunzator pentru a avea succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

E mare diferenta intre un aparat monofazic si unul trifazic?

Unii spun ca cel monofazic e f slab.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista mai slab si mai "puternic" vis-a-vis de monofazic si trifazic... pur si simplu un aparat are puterea inscrisa pe carcasa (la MIG te intereseaza Amperii... la motoare Watii... etc :blah_: ) .

Este intr-adevar mai usor sa creezi aparate de puteri mari, pe trifazic, ... d-aia nu prea o sa gasesti MIG-uri mono-fazice de 700 Amperi , de exemplu :D , dar nici MIG-uri de aprox 150 Amperi pe trifazic nu o sa gasesti (pt. ca pt. cine are trifazic in atelier unul de 150 de Amp. este o jucarie :D )

Pt. tinichigerie auto ... unul de 140 Amperi reali (monofazic :D ) este suficient in majoritatea cazurilor ideal ar fi unul ceva mai potent ... spre 200 :)

Ce conteaza e ca puterea aia sa fie reala, si aparatul sa fie fiabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista mai slab si mai "puternic" vis-a-vis de monofazic si trifazic... pur si simplu un aparat are puterea inscrisa pe carcasa (la MIG te intereseaza Amperii... la motoare Watii... etc :) ) .

Este intr-adevar mai usor sa creezi aparate de puteri mari, pe trifazic, ... d-aia nu prea o sa gasesti MIG-uri mono-fazice de 700 Amperi , de exemplu :angry: , dar nici MIG-uri de aprox 150 Amperi pe trifazic nu o sa gasesti (pt. ca pt. cine are trifazic in atelier unul de 150 de Amp. este o jucarie :) )

Pt. tinichigerie auto ... unul de 140 Amperi reali (monofazic :) ) este suficient in majoritatea cazurilor ideal ar fi unul ceva mai potent ... spre 200 :)

Ce conteaza e ca puterea aia sa fie reala, si aparatul sa fie fiabil.

Tinichigeria include si sudare pe sasiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sudat si sasiu, da :o 170 Amp reali are MIG-ul meu ....

De asemenea, am mai sudat si cate ceva prin curte (diferite "inventii" ) si am sudat chiar si tabla de 3mm cordon si am obtinut o penetrare excelenta.

Deci da - :) si sasiu.

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu are 140 maxim, si am sudat si eu la sasiu. penetreaza foarte bine, sudurile au iesit foarte bune. dar cred ca e important si cat de mic poate fi curentul. spre exemplu in weekend am scapat de toate gaurile de rugina de la caroserie, unele mari cat unghia de la degetul mare, si asta pentru ca am avut un curent destul de mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ala al meu facut artizanal sudez tabla de 5 mm fara probleme cordon continuu, daca tin pistolul la punct fix mai mult timp pot sa o gauresc, ce nu inteleg e faptul ca diodele mele de la aparat sunt de 90 de amperi(KU1490) cum pot suda fier de 5-6 mm fara probleme? Normal daca ar scoate peste 90 de amperi nu ar trebui sa se arda diodele? Dupa cum vad voi sudati tabla de 3mm cu 170 de amperi---sa fie oare o abureala cu inscriptile de amperaj de pe aparate? Cum as putea masura amperajul pe asta al meu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat costa un aparat monofazic ? Second sau nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Salutare!

Referitor la aparatele MIG si sudarea Al, pot spune ca acest lucru nu cred ca se va intampla cu un hobby/DIY... ca sa sudezi Al trebuie sa schimbi duza din varful pistolului, tubul pistoletului (nu va mai fi cel "sarmat" ci unul doar plastic), rola tractoare (profilul rolei la aluminiu este "U" in timp ce la otel este un "V" cu rizuri) si, poate cel mai important, gazul - AL se sudeaza cu argon pur

La fel de importanta este mana sudorului... povesteam tot aici cred cum am vazut un tip care suda o doza de bere... :offtopic:

Am ajuns in anii astia sa cunosc cate ceva despre producatori si va pot spune ca si cei mai prezenti dintre acestia au game OPP (open price product) pe care le baga in marile suprafete (Brico, samd)... Pe de alta parte, nu cereti unui aparat hobby sa va sudeze 1.0 (sa zic tabla de 8) perfect timp de 1 ora...

Se recomanda pe cat posibil sa alegi scula conform aplicatiei dar stiu ca poate fi mai greu/costisitor...

PS: Importanta este si sarma... degeaba ai scula buna daca ai accesorii/consumabile proaste

Spor la lucru!

PS: ca tot imi adusei aminte: tipatescu, cum merge lucrul la plasma-cutterul ala artizanal ?! :)

PS2: daca vreti sudura super curata in AL, folositi TIGul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!