Jump to content

Aparat De Sudura In Argon Mig/mag ...?


Komissar
 Share

Postare recomandată

Mircea, ce carte e aia din care ai scanat ? As fi interesat sa o rasfoiesc, poate o gasesc pe la anticariat. Oricum, extrem de utila informatia ! Am si eu un pistolet mai profesional si am vazut ca tubul de protectia al gazului se potate trage mai mult sau mai putin ... ma tot intrebam de ce e manufacturat astfel. Bine ca duza aia prin care iasa sarma cade cam in interior - oricum - , nu stiu daca e din cauza ca s-o fi consumat intre timp si imi trebuie alta duza de schimb.

Masca LCD am vazut pe la romexpo, 75E nu mai stiu firma ca eram in fuga ... trebuie sa caut prin cataloage. Cam asta e pretul cel mai mic care l-am gasit. La 100 - 120E se gasesc in mod curent.

TIG-ul cere dexteritate mai mare la sudura ... nu e pentru incepatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Komissar

    28

  • bogdan_bus

    26

  • tipatescu

    21

  • mircea_cotiga

    21

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu a fost scanata, a fost pozata!...nu e carte, e un curs de tehnologia sudarii prin topire!...si nu o gasesti in anticariate , poate pe la "politehnica" :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru cei interesati se vinde un Einhell BT - GW 150, de 25-150A, sarma 0.6-0.8 si butelie oxigen goala. Eu l-am cumparat doar ca sa repar un prag la masina si acum nu mai am ce face cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai zi si un ban... La OBI au Tehnoweld SWM 135 25-130A sarma 0,6-0,8 cablu si cleshte de masa, reductor de gaz, masca, tortza mig-mag 130A la 999,90 lei. Eu sunt interesat sa cumpar, ma cam las de autogen. Ma bate gandul sa vacsesc un tub in negru, sa-l videz, sa poansonez un C in fatza lui O2 si gata tubul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inlocuieste "autojenul" sub nici o forma!

Sigur nu il inlocuieste dar il completeaza. Dupa parerea mea e bine sa le ai pe amandoua intr-un atelier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Mirci, eu am deja "vechime" si pot vedea ce se intampla cu zonele "autogenate" dupa 10-15-20 de ani. Tabla de 1,5 mm o rupi acum cu degetele :RO flag: . Otogenul arde pe zone mult mai intinse tabla. Desigur, e si el necesar, dar daca excizezi TOT potregaiul si faci piese noi, e mult mai mishto MIG'ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai zi si un ban... La OBI au Tehnoweld SWM 135 25-130A sarma 0,6-0,8 cablu si cleshte de masa, reductor de gaz, masca, tortza mig-mag 130A la 999,90 lei. Eu sunt interesat sa cumpar, ma cam las de autogen. Ma bate gandul sa vacsesc un tub in negru, sa-l videz, sa poansonez un C in fatza lui O2 si gata tubul.

O mica mentiune :) - vezi ca pe el, pe un tabel, sau in carticica lui o sa vezi o exprimare de genul "130A - 10% " asta inseamna ca ... o sa poti sa-l folosesti la putere maxima doar 10% din timp - restul de 90% lasi aparatul sa se raceasca - deci, o sa poti sa sudezi la putere maxima destul de putin - pt. sudura de amator/de ocazie este relativ ok, ... mai dai cateva puncte, un cordon, mai bei o bere si te relaxezi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica mentiune :) - vezi ca pe el, pe un tabel, sau in carticica lui o sa vezi o exprimare de genul "130A - 10% " asta inseamna ca ... o sa poti sa-l folosesti la putere maxima doar 10% din timp - restul de 90% lasi aparatul sa se raceasca - deci, o sa poti sa sudezi la putere maxima destul de putin - pt. sudura de amator/de ocazie este relativ ok, ... mai dai cateva puncte, un cordon, mai bei o bere si te relaxezi :Driver:

Corect insa tabla (si nu numai auto) nu se sudeaza la 130A. Conform unor manuale la 1mm grosime iti trebuie in jur de 40A. Ca sa nu mai vb de faptul ca la tabla nu se dau cordoane ci se foloseste un fel de sudura punctata (tac weld).

Uite cateva valori:

0.5 mm --------20A

1 mm ---------40A

1.5 mm --------60A

2 mm ----------80A

Sursa Haynes Welding manual.

Modificat de comnic5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Mirci, eu am deja "vechime" si pot vedea ce se intampla cu zonele "autogenate" dupa 10-15-20 de ani. Tabla de 1,5 mm o rupi acum cu degetele :blah: . Otogenul arde pe zone mult mai intinse tabla. Desigur, e si el necesar, dar daca excizezi TOT potregaiul si faci piese noi, e mult mai mishto MIG'ul.

Autogenul nu se mai foloseste in Service-urile respectabile. De ex. seful de la tinichigerie/vopsitorie de la PoRo Vest spunea , la evenimentul de acum cateva saptamanii, ca ei nu au autogen in Service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta pentru ca ei nu fac restaurari ci schimba piesa defecta cu una noua pe tabla sanatoasa. Nu pun petice si nu stau sa ciocaneasca sa traga de tabla ca sa pice le fest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Mirci, eu am deja "vechime" si pot vedea ce se intampla cu zonele "autogenate" dupa 10-15-20 de ani. Tabla de 1,5 mm o rupi acum cu degetele :rolleyes: . Otogenul arde pe zone mult mai intinse tabla. Desigur, e si el necesar, dar daca excizezi TOT potregaiul si faci piese noi, e mult mai mishto MIG'ul.

Iar "arde zonele", iar "arde carbonu' ", din tabla iar "am esperientza", "va zic eu"...am explicat tot in toipicul asta si nu mai repet toate detaliile ca procedeele de Sudare sau inventat pentru ca a aparut necesitatea nu pentru ca sa se afle cineva in treaba si nu se pot substituii in totalitate nici ca tehnologie si nici ca si costuri.

Fiecare e bun (sau cel mai bun) pentru o anumita operatiune!

N-ai decat sa renunti la "autojen"...o sa plangi dupa el!...asta daca mai faci ceva vre-odata, ca vad ca te-ai apucat serios de turism!

Da broasca aia la cineva care sa o faca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai bre Mirci, incepem sa ne certam acum? Pastrez broasca, adun si altele, am loc destul la moshie. La primavara cred ca ma apuc de treaba. Tre' sa fac rost de podele si de praguri.

Hai ca stiu multe broashte si derivate tocate.... eu de-ale mele nu toc, ci de-ale altora, silit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nenea, stii ce imi lipseste mie? .. un aparat cu care sa alamesc, si cu care sa topesc aluminiul ca sa torn tot felul de prostii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al pot sa-l topesti si cu gaze naturale, faci un cuptorash.

De alamit, fara autogen, mai greu. Daca vrei poti lipi cu Ag cu un bec Fico pus la butelie (fara reductor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ne certam bre da' ma enervezi...eu stau toata ziua acasa si tot nu am timp sa termin ce am de facut, sti, asa ca tu la cate strangi o sa le faci in alta viatza!

Ce-am tocat eu nebunule?...

Modificat de mircea_cotiga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu de tine zic bre... de MINE- am fost silit sa tai 4-5 broashte la viatza mea, alealtrora.... am salvat bucatzi, ce am putut...

Intre timp mi-am refacut stocul de broashte, am 5 ;) - din care vor renashte 2 sigur, inca 2 au potentzial, iar una va ramane pe vecie depozit de caramizi. :angry: Desi peste ani ar iesi din ea un rat-look de nota 10- are deja pe ea licheni, mushchi (broasca cu mushchi).

Si Mirciii... de acord, stai tu acasa, dar... mai si muncesti :Driver: , deci nu ai tot timpul la dispozitie. (ca mine:P )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ati vazut pe undeva vopsea cu zinc peste care se poate suda? mi se pare foarte interesanta ideea, dar nu gasesc pentru uz de amator, am gasit pe net numai pentru aplicatii industriale. bine, deja sunt la sfarsit si nu imi mai trebuie, dar e bine de stiut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

tipatescule stiu ca ti-ai facut un TIG ... te rog daca se poate sa dai niste date ... cit are frecventa oscilatorul choperului si ce forma de unda ai folosit, ce tiristori ai folosit si ce transformator ai folosit.. eu ma gindesc sa iau un traf de sudura de la metro de vreo 150ron care sa duca amperajul pina la 120A si sa il modific ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inca nu l-am terminat dar am strins mai multe piese, eu cad repede si in betia electronicii si a programarii si imi complic de cele mai multe ori existenta prin experimente, mai invat cite ceva si acolo ...

Am ales din start, 2 variante pentru TIG, pe care voi merge.

Prima e mai economica si voi folosi un aparat de sudura cu transformator (as zice ca prefer toroidal pentru cresterea eficientei) dar fara intrefier (adica exact ce NU se gaseste in Metro/ Hornbach, etc) facut acasa, sau cumparat, daca gasesc sa-mi placa cum e lucrat. Ideea e buna, insa cum tocmai am spus, trebuie sa ai grija ca caracteristica de iesire a curentului sa fie abrupt cazatoare, infasurarea sa fie strinsa si miezul transformatorului sa fie din tabla speciala de transformatoare nu tabla chioara. In cazul TIG-ului caracteristica tb sa fie abrupt cazatoare deci cu cit are pierderi mai mari transformatorul - datorita intrefierului - , cu atit caracteristica devine mai lina ... ceea ce n ue bine si-ti strica amorsarea arcului. Daca vrei sa-i pastrezi forma alternativa (caq sa sudezi aluminiul) nu trebuie sa adaugi decit pistoletul special si tubul cu CO2. Asta ar fi varianta cea mai simpla. Daca vrei sa convertesti in DC(pentru electrozi bazici), trebuie o punte de diode mari si o bobina cam cit un transformator de sudura ... iar daca mai vrei sa reglezi curentul, din toate ideile, cred ca e de preferat sa o faci cu tiristori montati in primar. 50 HZ e suficient din start, pentru alternativ ... adica chiar aia de retea (In general frecventa folosita e intre 0 si 100Hz, la TIG). Ar mai conta forma curentului de iesire ... dar creste complexitatea, fiecare producator are secretele lui - teoretic se demonstreaza ca amorsarea arcului e imbunatatita daca caracteristica de iesire e dreptunghiulara (nu sinusoidala) dar atunci cresc si armonicele si afecteaza aparatele electrocasnice - iar daca ai curenti mari, si n uai bine facuta impamintarea, le poti chiar arde !

Transformatorul la TIG trebuie sa scoata cam 30-50V ... depinde ce material trebuie sa sudezi si alte chestii de care inca nu m-am prins.

Acum nu se mai prea folosesc tiristorii ... se gasesc tranzistoare mosfet si IGBT-uri de putere ... tiristorii mai conteaza doar acolo unde ii ai din intimplare prin debara si vrei sa-i pui la lucru ... in rest mai bine iei igbt-uri - sint mai economici, mai practici dar si mult mai scumpe si mai pretentioase. Astia o sa-i folosesc oricum la altceva:

A doua idee e sa fac niste invertoare, insa aici trebuie sa-mi cresc cunostintele si experienta ... practic, ca sa-mi iasa ceva si sa nu risc sa-mi prajesc igbt-urile (10- 20 mil, probabil o sa ajunga piesele bagate in aparatele astea) trebuie sa stau cu osciloscopul in mina si sa fac experiente la greu cu curenti de diferite marimi si programare ... depaseste nivelul mediu de cunostinat in electronica ... cind o sa termin o sa pun undeva tot proiectul, n-o sa-l tin pentru mine ... Faza e ca ma pasioneaza mai mult ca aplicatie practica si daca l-as lua de-a gata, n-as mai invata nimic, ori in primul rind ma tenteaza sa invat ... macar mi-as mai peria constiinta ca profesia mea de baza era electronica. In plus, as avea ocazia sa fac mai multe aplicatii cu aceleasi componente, poate chiar o masina de taiat cu plasma (controlata numeric).

Amorsarea arcului se poate face prin contact sau in inalta frecventa (si la TIG si la plasma) fiecare metoda, avand avantajul/ dezavantajul ei. In Inalta frecventa afesctezi puternic echipamentele electronice din vecinatate ... poti chiar sa le arzi dar e oarecum mai simplu ... prin contact iti trebuie senzori si circuite electronice speciale...

Poate era mai usor sa cumpar direct un TIG AC/DC (sh se poate gasi si la 1000E, nou e de la 2000E in sus ... dar isi face banii cu prisosinta).

MIG-ul in schimb, (ala cu sirma) are caracteristica lent cazatoare si lucreaza in DC. O sa-l fac si pe asta, tot de amorul artei, sper pe la inceputul lui februartie sa fac primele suduri si in primavara sa aplic noua tehnologie pe fiare ...

Eu lucrez in paralel la toate sculele astea... TIG ac/dc, MIG si plasma ... sper sa le vad in functiune ... nu am facut decit sa incep noi si noi proiecte si sa sar de la o idee la alta si sa le las neterminate si m-am cam saturat ... sa nu le termin, chiar vreau sa le vad mergind.

Daca te pasioneaza iti trimit link-uri si scheme in privat, dar depaseste nivelul mediu de cunostinte in electronica ... trebuie osciloscop, si cunostinte de programare (cel putin pentru ce vreau sa termin) si sint deja multe aplicatii pe net... La alte intrebari, simple, sper sa pot raspunde oricind pe forum ...

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce spui, cred ca e mai simplu si mai la indemana unul la sh, pe mine ma sperie transformatorul pentru ca nu am unde sa il fac dupa specificatii, la sacele s-a cam terminat treaba, iar la un atelier de bobinat parca nu l-as da la facut....

pai in ultima fraza ai scris ca te depaseste .... are si controler sau altceva?? ...

am inteles ..... unde se poate gasi unul rezonabil ca bani, sau sh??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, eu nu am luat nimic de pe ebay si mai ales din germania, altcineva a aluat pentru mine mai demult, eu nu cunosc slova, dar tot am stat cu morcovul ca auzisem de ceva tzepe... stiu ca fikat ia de pe ebay multe piese, poate mai vorbesc cu el ..... cealalta oferta de la sculesiechipamente.ro pare totusi mai realizabila chiar daca e mai scumpa decit cea de pe ebay....

e bun un tig ca suplineste mig-ul si pe linga mai poate suda usor aluminiul si inoxul ... a lucrat cineva cu asa ceva? .. recunosc ca eu nu ....ceva chichite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi, ca sa sudeze Al si inox trebuie sa lucreze in AC - de obieci invertoarele AC sint de doua ori mai scumpe decit cele in DC, pentru ca sint facute din 2 invertoare cascadate - unul care sa faca DC de la reteaua de curent clasica si unul care sa transforme inapoi in AC ...

Inofix-ul ala cere 4.3 kw .. .trebuie generator, in unele locuri :vaidecapulmeu: nu merge de la reteaua casnica ... o alta varianta ar fi sa alimentezi de la 380v.

Transformatoare din alea, facute, de zic eu de ele, gasesti prin tirguri, dar eu am gasit doar de la oameni cer mult pe ele ... (5 mil si peste) insa nu stiu ce sa zic de cit de bine sint facute ...

TIG-ul din ultimul link e doar DC din cite vad ... (nu se preteaza la sudarea aluminiului).

Treaba cu invertoarele (sudura de calitate si mai economice dpv al consumului) e ca nu prea se pot face acasa - sint delicate piesele din ele ... ajung citeva virfuri de tensiune ca sa strapunga tranzistoarele, si fereastra de comanda cu chopper a puntii de tranzistoare se stabileste prin experimente si dupa multe calcule. Pina la urma (dintr-o perspectiva cu care nu m-am obisnuit :vaidecapulmeu: e mai ieftin sa le cumperi ... si, da, vreau sa folosesc un controller la invertorul de vreau sa-l fac ca sa pot implementa mai multe functii (protectie la lipire, arc pilot ... etc ... nu stiu sa zic daca e de hobby, nebunie, vise ...)

Cit despre unele chinezarii care au mai multe functii am auzit la un amic pareri cum ca ar fi subdimensionate piesele din ele ... zic ca sudeaza cu 200A si te miri cum pot sa sudeze cu 100A fara sa crape in secunda urmatoare... multe firme care le produceau au disparut (se intorsesera in garantie loturi intregi).

Cineva scria pe topicul asta ca acum exista si MIG-uri care sudeaza aluminiu, acceptabil.

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!