Jump to content

Aparat De Sudura In Argon Mig/mag ...?


Komissar
 Share

Postare recomandată

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Komissar

    28

  • bogdan_bus

    26

  • tipatescu

    21

  • mircea_cotiga

    21

Top Posters In This Topic

Posted Images

dar se foloseste un "FEL"de burghiu,nu va ginditi ca este unul normal ,acesta este in gradul de a gauri tot punctul odata.

spot weld drill

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intereseaza pe cineva un astfel de aparat cunosc un domn care are de vanzare un aparat de genul asta + tub si nu mai stiu ce are nevoie aparatul asta .Este nou nefolosit.Mai are si o macara pt reparatii auto :rolleyes: ..nu ma pricep...daca va intereseaza ii cer numarul de telefon sa il postez aici

Modificat de navarrone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da' macaraua.... cit e macaraua?

:unsure:

acu' serios... ma intereseaza... ce fel de macara si cit costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da' macaraua.... cit e macaraua?

:unsure:

acu' serios... ma intereseaza... ce fel de macara si cit costa?

Acum ma duc sa ii cer numarul de mobil si il sunati voi ...ca eu nu am habar de nimic la ele...ma intrebat doar daca nu cunosc pe cineva care ar vrea.

Uitati si numarul 0723.652.285 Dl.Mircea ( din partea lui Vlad)

Modificat de navarrone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata. rezolvat cu macaraua. multzumim f mult dl vlad :D

Cu placere,ma bucur sa ajut doi oameni de odata :unsure: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci s-a vindut macaraua ? Ce model era / este ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un model nuuumai bun sa te spanzure Alina de outze in ea daca mai aduci si alte fiare! :salut:

Sorry, nu le am cu grafica si nici o poza de-a ta, trebuia sa modific un pic poza :P

post-32-1189434576_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ha ha ha

macar lasa-ma sa vizez mai frumos :)

stii ... cind am cumparat apt, am avut de ales intre un apt prin aviatiei (chiar in blocurile alea de la socri) la pachet cu 2 garaje iar in garaje era montat un troliu pe sine pe tavan - ca sa poti scoate/muta motorul. Garajele (din tabla) aveau apa si curent trase ... erau in fata balconului, (et 1), si in spatele lor era un petec de verdeata imprejmuit de cca 20 mp unde puteai face niste mici, fara sa fi in vazul vecinilor, la umbra.

Am ales un apt in Floreasca ... a contat zona, si estetica apartamentului si faptul ca avea o boxa mare, mare ...

Probabil ca acum as face aceeasi alegere (am cazut de acord atunci cu Alina - parca ma inspira mai mult apt. asta decit acela din prefabricate - nu stiu de ce erau mai scumpe). Asa o fi firea omului ... una vrea, alta face :eek:

Las ca nu-i timpul trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garajele alea in mod sigur sunt history, asa ca mai bine ca ai luat acolo cu boxoiu' ala la subsol!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Nu sunt history....inca.... :D Acolo am si eu garajul....In sectorul 1 nu s-au apucat de "treaba" din cate stiu eu. Noroc ca al meu e din tabla si la o adica il iau in spate si plec precum melcul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ai mei, la int 1 Mai cu Turda, in spate, au disparut garajele si fac parcare. Apropo, daca masina nu e pe numele maica-mii si nu e adresa de acolo in talon, am f'o shansa sa o pun sa faca cerere de inchiriat loc la primarie? Sa stea si coshmarelul pe locul lui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ai mei, la int 1 Mai cu Turda, in spate, au disparut garajele si fac parcare. Apropo, daca masina nu e pe numele maica-mii si nu e adresa de acolo in talon, am f'o shansa sa o pun sa faca cerere de inchiriat loc la primarie? Sa stea si coshmarelul pe locul lui...

Doar daca proprietarul masinii din talon da o declaratie ca este data spre folosinta persoanei care locuieste acolo :rolleyes: ...O cola scrisa...fara notari sau alte tampenii :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu
Daca intereseaza pe cineva un astfel de aparat cunosc un domn care are de vanzare un aparat de genul asta + tub si nu mai stiu ce are nevoie aparatul asta .Este nou nefolosit.Mai are si o macara pt reparatii auto :) ..nu ma pricep...daca va intereseaza ii cer numarul de telefon sa il postez aici

deci are un mig de vinzare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. e un mig-140 de vinzare. 1000ron cu tot cu tub. Se pare ca n-a fost folosit prea mult. telefonul dlui e mai sus :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu dau, dar coana mare oricum n-are carnet! :D

Nu conteaza..nu cere si carnetul..:D.Fa cum iti spun eu si o sa vezi ca e totul ok :D

Modificat de navarrone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu
da. e un mig-140 de vinzare. 1000ron cu tot cu tub. Se pare ca n-a fost folosit prea mult. telefonul dlui e mai sus :D

ce ziceti merita ca mi se pare mic de 140A?o avea butelia din aia medie sa incapa in logan si o fi verificata ca tipul a zis ca nu se pricepe? mai revin cu telefonul sa imi spuna ce marca este, cind ajunge acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu
ce ziceti merita ca mi se pare mic de 140A?o avea butelia din aia medie sa incapa in logan si o fi verificata ca tipul a zis ca nu se pricepe? mai revin cu telefonul sa imi spuna ce marca este, cind ajunge acasa.

Mig-ul este TIPTRONIC stie cineva ce hram poarta si cit ar merita de fapt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cu 140A curent maxim la Mig-Mag clasic cu gaz, sudezi maxim sarma de 0.6 otel... daca vrei 0.8 nu cred ca te ajuta...

Daca aparatul e profesional, ar trebui sa-ti scoata macar un 100-110A la 60% din timp si maximul, 140, cam in 20-25%...

Marturisesc ca nu am auzit de TIPTRONIC (io stiam ca-s c.v.:)... revin cu sfatul de a cumpara aparate cu garantie... bine, depinde si de utilizarea lui...

Aaaa! si ca sa sudezi 0.8 bine, cred ca ai nevoie de trifazat... peste 0.8, nici nu mai vorbesc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

Oricum e tirziu ca e al meu acum cu tot cu butelie de 40l, este T.I.P. de fapt si se numeste TIPTRONIC are patru trepte de curent scrie ca merge cu electrozi 0.6 si 0.8 eu sudez in regim de amator incepator asa ca eu zic ca rezista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum spuneam in alt topic, am facut o incercare de modificare a aparatului de sudura electric clasic (cu transformator) in sensul adaugirii unei punti din dode de putere cu scopul trasformarii curentului de iesire in curent continuu. Diodele au fost facute de IPRS Baneasa la vremea lor, culese de prin targuri si suporta un curent maxim de cca 400A . In continuarea puntii am folosit un alt transformator de sudura - un fel de drosel - din care am folosit doar infasurarea secundara (aia cu spire groase) pentru a netezi curentul pulsatoriu (dar fara alternante) obtinut dupa redresare.

Concluzii: nu prea s-a imbunatatit sudura sensibil ... poate doar pe distante scurte ale arcului electric si la amperaj mare am avut un arc mai stabil. Cred ca e nevoie de alt tip de electrozi (bazici ?) - acum am folosit supertit - si alt tip de transformator de sudura (cred ca caracteristica U/I scoasa de transormatorul de sudura clasic, cu intrefier, nu este cea necesara pentru astfel de aplicatii). Neclar cum sudeaza aluminiul - nu am incercat, dar cred ca imi trebuie o sursa suplimentara de IF pentru a a strapunge oxidul format la suprafata. O sa mai fac incercari si o sa zic aici impresiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Tipatescu,

2 chestii... daca in AC nu ai reusit sa sudezi supertitul, ia-ti gandul de la bazic... sunt invertoare DC var profesionala in jur de 140-160A care il sudeaza greu... bazicul alaturi de celulozic sunt cei mai mai naibii de sudat...

Despre Al... orice tip de sudura ar fi (mig-mag, tig/wig sau mma), Al se sudeaza doar in AC... au inceput sa apara aparate special facute pentru sudura Al pentru ca este un material greu de sudat... plus ca se cere super-mana... la un targ afara am vazut sudura tig pe o doza de cola... adevarat omu'! :(

Vis-a-vis de modificarile tale, o sa caut pe la munca un proces de transformare AC in DC si cum lucreaza si vad cum il pun aici daca intereseaza pe cineva, ovcors :(... era ceva de la Miller

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dudu, daca gasesti ceva, orice informatie e binvenita !

Care-i treaba cu electrozii bazici ? La ce se folosesc ?

Cel mai rau ma enerveaza stropii care sar - numai unde am nevoie nu se duc, apoi faptul ca trebuie sa curatz carbura ... de fapt astea sint problemele clasice cu MMA-ul. De aia s-a si trecut la MIG si sudura in mediu protectiv. E adevarat ca un aparat mai bunutz, invertor, controlat de microprocesor imbunatateste cu mult sudura ... are functii de antilipire, amorsare automata a arcului - e alta viata ! (Am sudat de curind cu unul din gama asta, facut pt TIG insa folosind tot cu electrozi inveliti adica in regim MMA). Am o curiozitate ... cine si de ce spunea ca sudura in CC e mai buna ? Multe situri ofera informatii si recomanda trecerea in regim de CC (invertoartele cel mai adesea asa lucreaza). La ce poate fi folosita ?

Cu aluminiul am auzit si eu cum e ... ma frapeaza si pe mine ca exista ofertanti pe piata care inca insista ca poti suda aluminiu cu sculele lor in CC. Teoretic un aparat pt sudura aluminiului e dublu ca pret fata de un aparat clasic (TIG, in CC) . De fapt cred ca nu se pune problema sudurii Al cu un MIG (cu rola de sirma).

Acu's curios - care-i mai placut la sudura tablei de masini, MIG-ul sau TIG-ul ? Cit de curind o sa trec pe una din ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!