Jump to content

Schimbare Iluminare Bord


cata_76_isy
 Share

Postare recomandată

nu gasesti exact ca cele de bord originale in comert, cel mai bine e sa te hotarasti al culoare si sa faci cum a facut calin ca oricum iesi mai ieftin, sa iei ledurile dintr-un bord de alta masina care are culorile care iti plac tie...., un passat un golf 4 ceva ce iti place

De ce scrii cu caps? crezi ca esti mai interesant? este un forum care nu are nevoie de oameni nervosi si grabiti care vor doar sa ceara fara sa dea nimica in schimb...

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • garfield

    6

  • cata_76_isy

    5

  • sibianul

    3

  • Bobbytzu

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca erai asa destept mai bine taceai, sau tu esti bodygurad al forumului ?... oricum ai postat doar sa te bagi in seama, fara a aduce un sprijin concret, probabil iti trebuie un tratament contra "grandomaniei" .. si a uitasem...vrei ceva la schimb.."vezi ca nu (sha facu grau, fu arsita)"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, aici m-ai jignit pe mine care-s taran si muncesc pamantul cinstit ... ce aveti s-a umflat graul ala care nu s-a facut de la canicula in voi? ... bun voi posta eu de bagare in seama ca sa va traduc posturile poate intelegeti amandoi:

@sibianul - nu se gasesc leduri originale in comert (sunt fabricate special pentru uzinele respective nu sunt date spre vanzare pe piata de consum).

@gabriel - sunt sigur ca nu a fost cu intentie capsul ... nu si-a dat seama .. intre doua comenzi la birou a tastat in graba :lol: ca doar na nu toti stau pe camp in tractor cu laptopul asa ca mine unii sunt si "bisnisimeni" :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba fost cu intentie pt ca deja din toate posturile lui pe acest forum 90% suunt doar intrebari puse de mai multe ori pe diferite topic-uri si multe sunt cu caps

Mai bine taceam?

Pai la oameni ca tine ar fi mai bine sa tac ca vad ca nu esti capabil sa intelegi.Vezi ca eu nu te-am jignit pe tine si tu m-ai jignit

Nu vreau nimica la schimb de la tine dar deja ti se raspunsese de mai multe ori si tu tot intrebi , asta ma face sa inteleg ca ori nu stii sa citesti ori nu intelegi

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pana va rezolvati voi micul conflict, ce parere aveti de asta? Imi place cum arata, as vrea si eu sa-mi pun la fel, insa am o teama de faptul ca "dupa", o sa apara tot felul de zdranganituri, trosnituri pe la bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teff, sincer nu inteleg ce aveti cu iluminatul. Mi-a placut mentiunea din site-ul la care dai link -> Rosu+Albastru (varietatea chinezeasca) deranjeaza.

A spus gabriel inainte - ledurile din comert nu sunt identice. Cablajul imprimat nu e facut sa reziste la lipiri/dezlipiri repetate. Max 2-3-4 incercari. Dupa aia se exfolieaza.

Chestia cu scartaiturile nu e atat de importanta, dar sunt multe piese de plastic care nu sunt facute pt a fi demontate/remontate.

Personal mi se pare OK verdele, e chiar odihnitor. Imi place rosu+alb sau verde+alb, dar nu cred ca merita sa le schimbi - am vazut prea multe (mai modificam si eu candva tablouri de logan)... si nu ies bine. Cel putin, nu ies ca din fabrica - de ce? Pt ca intensitatea luminoasa a ledurilor e compensata - pt cele de fabrica, astfel incat sa dea o senzatie de uniformitate. La cele modificate apar variatii - de ex butoanele de la usi prea puternice fata de ceasuri, etc. Si ca sa le reglezi (se poate) ca pe alea din fabrica, te chinui cat nu face...

Singura alternativa acceptabila ar fi sa folosesti leduri de pe alte borduri... impreuna cu cele de butoane, clima, etc. Chestia asta insa costa o droaie, si nu cred ca merita vs efectul obtinut - bun, ai rosu sau portocaliu in bord. Si?! De 1-1.5000Ron mai bine iei ceva util - sau poate schimbi bordul cu cel de facelift :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pare verdele mult mai placut noaptea, cu acele albe si maxidotul alb pe fond inchis arata chiar f bine, nu este un verde din acela obosit, de masina veche. Nu imi place deloc combinatia VW de rosu cu albastru, plus maxidotul rosu...yak. A, si in plus, verdele e culoarea "oficiala" Skoda, deci... (vad ca unii isi vopsesc etrierii in verde :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum fiecare are preferintele lui . Culoarea alb verde seamana a cip car ceea ce si este - skoda - .nu am vazut si nici nu am auzit sa doreasca cineva sa schimbe ledurile la un vw sau audi si sa puna de la skoda . Am cumparat skoda avem alb verde .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dacia 1300? ;) da parca era verde cu ace rosii...si nu pe leduri :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la oltcit parca erau portocalii.... ca la bmw.

eram sigur ca bmw se trage din oltcit :)

"cip car".. as in CHEAP car?

Modificat de Sp!der
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refeream la skoda ca masina ieftina in comparatie cu audi . spre exemplu eu tin skoda chiar daca este un Edition 100 mai de tavaleala , iar cand plec pe undeva iau audi.

dar acum discutam aici de iluminat bord . prin 2004 aveam un golf Iv iluminat vw albatru - rosu . si apoi am luat un O1 bussines nou tzipla insa singurul lucru care era mai naspa decat la golful din 99 era iluminatul din bord .

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Un alt tuning la Octavia mea: led tuning, toate ledurile verzi au fost exilate :)

p.s. una tot a rămas, la ASR :icon_thumright:

post-51555-1273345255_thumb.jpg

post-51555-1273345271_thumb.jpg

post-51555-1273345301_thumb.jpg

post-51555-1273345316_thumb.jpg

post-51555-1273345331_thumb.jpg

Modificat de Aron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la Aron... munca de negru, dar nu e obositor la ochi, cum credeam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

vad ca se tot discuta despre acel verde! eu unul, il uram din prima secunda, mi-a placut foarte mult culoarea de bord de la VW, dar deh, aveam skoda, asa ca intr-un final am reusit sa-mi schimb luminile in ALB, intradevar este deranjant noaptea, daca esti putin obosit sau nu ai chef sa conduci noaptea, asta am observat la mine, parca nu mai vezi in laterale, parca se obtureaza vederea, dar toate astea la intensitate maxima, daca le dai la intensitate minima, totul super ok!

Intrebare pt @Aron: Ai schimbat si ledurile acelor? pt ca eu nu le-am schimbat si sunt destul de slabe ca luminozitate in comparatie cu restul de ALB!

post-54496-1274259656_thumb.jpg

Modificat de OctaviaVRS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut OCTAVIA VRS, tu ai facut singur opratiunea cu schimbatul luminilor este greu trebuie scule speciale de unde ai luat becurile albe, mi-ar prinde si mie bine un sfat as vrea sa schimb si eu luminile de la bord si cass, mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa recunosc ca nu inteleg care e sensul sa schimbi culoarea bordului din verde (care e cea mai odihnitoare) in alb/albastru care sunt mai putin odihnitoare.

Am condus noaptea la drum lung O2 facelift si m-a zapacit la ochi acel alb idiot. Ptr ce se chinuie lumea sa "strice" culoarea originala?

Cred ca doar mustarul/galbenul acela de la Mercedes si Opelurile mai vechi mai e la fel de odihnitor ca verdele.

Sau e doar ideea de a iesi din tipar, sa fii mai altfel? Ergonomic nu vad nici un avantaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ce a spus nsm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact... intrebati un oftalmolog/optician/oculist/sau cum vreti voi sa le spuneti...va vor spune acelasi lucru: culoarea verde e cea mai odihnitoare pentru ochi :icon_thumright:

Modificat de king@rthur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si tot acele persoane, mentionate de colegul king@rthur ar trebui sa va spuna ca ochiul uman, din paleta RGB (Red Green Blue) percepe cel mai bine...culoarea verde :icon_cool: poate vrea cineva sa iasa in evidenta :blink:

Modificat de eleet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

tin sa cred ca va abateti putin de la topic.ideea este ca daca vrei sa iti faci.... nu te opreste nimeni ... !!!!

daca stii ca ai probleme cu ochi atunci nu te apuci de nicio modificare !!!

cat despre ce a facut Aron,am vazut cu ochi mei,am stat in masina, chiar nu este deranjant.... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se abate nimeni de la topic , era un topic uitat de vreo 6 sau 7 luni...si eu tind sa cred ca ceea ce faci tu suna mai mult a reclama decat a altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ca sa mai readuc la viata topicul asta...ma poate ajuta cineva cu o informatie...cam cate leduri intra in interior la octavia 2 rs? ceasuri +climatronic +butoane ( fara radio). Vreau sa ii fac unui prieten bordul+interior(alb rosu), dar nu stiu cate ar trebui.

Modificat de Seby19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, ma poate ajuta si pe mine cineva sa schimb ledurile din bord eventual cineva din Oradea -Bihor....care a mai facut asa ceva... :icon_thumright:

Modificat de mandarina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Ca sa mai readuc la viata topicul asta...ma poate ajuta cineva cu o informatie...cam cate leduri intra in interior la octavia 2 rs? ceasuri +climatronic +butoane ( fara radio). Vreau sa ii fac unui prieten bordul+interior(alb rosu), dar nu stiu cate ar trebui.

Si eu sustin aflarea aceastei informatii...

Modificat de bn64and
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!