Jump to content

Stergatoare Passat - conversia la AERO TWIN


Alex P
 Share

Postare recomandată

Avand deja experienta cu alte 2 masini la care am pus stergatoare supradimensionate, am zis sa vedem ce iese cu Passatul meu din 2001.

Pot sa va spun ca de acum inainte o sa cumpar stergatoare pe aceste dimensiuni:

560mm /22" la sofer

530mm / 21" la pasagerul din dreapta

Eu, nefiind in bani am luat din Carrefour stergatoare Alca, sub 8 lei/buc, ramane de vazut cat o sa tina.

Se gasesc si lamele separat de la aceeasi firma. Erau frumoase cele AERO, dar mai bine mai slabe si sa te folosesti de ele decat frumoase si bune si sa se foloseasca altu...(se cam fura, din pacate unui vecin i-au furat si stergatoarele acelea normale)

Alex Panoiu

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 213
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    29

  • Eto

    24

  • F l o r i n

    13

  • iuliu1984

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sper ca nu a mai fost pusa aceasta intrebare. Eu la passat am stergatoare clasice si citeam intr-o revista ca as putea sa-mi montez niste stergatoare tip lamele bosh. Acuma care este intrebarea mea si-a montat cineva? Cat costa? Si daca chiar se poate, de unde le i-au si cum le montez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stergatoarele se numesc Bosch Aero twin sunt sunt cam 100RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are si Volksman , se pun pe bratele vechi dar nu stiu cat costa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar oare merita? ... Ca si eu aveam in vedere o astfel de achizitie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut unele dar no name luate din Cora : VARZA ! bine ca nu le aruncasem pe cele vechi si le-am pus la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am luat din cora, dar la mine se comporta ok. au fost 20 ron bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am io bosh retrofit si fata de alea dinainte sunt foarte bune. Dai odata si a sters tot da acu cu frigu asta parca sunt mai rigide si stanga scartaie de cateva ori si lasa urma pana se incalzeste cred si dupaia merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cei care ati avut normale cand v-ati luat bosh va dat si ceva adaptor specia sau nu mai trebuie?

Modificat de Extreme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lamelele sunt facute sa se potriveasca pe bratele vechi are adaptoru lipit de ele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astea bosh costa 1 milion 2 bucati...la gut(dr taberei langa liceul pedagogic)se aduc pe comanda si da is mai bune ca alea clasice...si arata si mai bine..si nu trebuie alt sistem sau ceva merg si pe alea vechi..se da stergatoru pe spate si se trage de el in lateral...bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce dimensiuni au stergatoarele de pe vw passat? Sa stiu si eu ce cumpar. Scuze de intrebare dar am si eu masina de 2 zile si trebuie sa ii schimb stergatoarele ca nu se comporta tocmai bine. ;)

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au 530 mm fiecare.

eu am pus Valeo Xtrem Silencio de la Meteor si sunt foarte multumit. Sunt FlatBlade si se prind usor pe bratele tip vechi. 180RON setul. Cele Bosch Retrofit erau 240RON la ei.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va recomand bosch aerotwin ....in comparatie cu valeo silencio sunt putin mai ieftine si arata cam la fel ....le gasiti la augsburg

eu am dat pe un set pt megane (1 buc 600mm si 1 buc 450mm) 115 ron

nu necesita nici un fel de adaptor si se monteaza in max 1 min amandoua

nu va luati din alea ieftine de la cora/carrefour pt ca nu sterg bine, se uzeaza repede si ce e mai important e ca aveti sanse mari sa va "brazdeze" parbrizul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea de megane sunt 140ron setul la Valeo - am luat pentru un amic.

Valeo pentru Passat B5.5 vin si cu placutele de apasare aerodinamica

M-a enervat Augsburg ca nu aveau pe stoc Aerotwin pt Passat B5.5 si trebuia sa ma duc pana in Militari sa dau comanda si apoi sa merg peste cateva zile sa le iau...In conditiile in care fac 2 ore pana la ei si inchid devreme, m-am lasat pagubas si am luat Valeo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am stergatoare model vechi si m-am gandit sa imi iau dinastea "lama" dar am zis ca mai bine imi iau tot de la bosh stergatoare fix ca si celelate care le-am avut inainte pe passat. Am observat ca la passat B5.5 stergatorul din dreapta din fabrica e putin curbat, nu stiu daca se pot monta alea "lama"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la un coleg de forum Bosch aerotwin (100RON) si m-a convins cu o singura rulare a lor - a ramas perfect parbrizul. Deci voi cumpara si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@eto: se potrivesc perfect cele lama. au si ele un anumit grad de curbare. calca foarte bine parbrizul, iar daca ne referim la calitatea stergerii, este 10 clase peste cele clasice.

la drumuri cu multa mazga, sau solutie antiderapanta, folosesti mult mai putin lichid de spalat ca sa cureti parbrizul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa stiu o chestie, eu stau in cj si aici e ff mult praf si dimineatza sau cand intru in masina vad parbrizu plin de praf, dau un jet si stergatoarele isi fac treaba dar ramane asa un fel de grasime sau ceva, si merge jos numa dupa ce se usuca parbrizu sau la spalatorie de masini. Stergatoarele AeroTwin pot face acest lucru sa dea jos si acea grasime?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ce zici, exact asa pateam si eu inainte sa le schimb si chiar daca dadeam solutie din greu, nu se lua.

am montat astea flat-blade si s-a rezolvat fara sa dau cu altceva. Nu cred ca e grasime, ci pur si simplu lama veche avea ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca lamelele vechi lasa urme de grasimi si totusi sunt ok dpdv al uzurii, e bine sa le curatati cu o carpa moale imbibata bine intr-o solutie de curatat geamuri sau ceva de genu'...

eu pe alea vechi chiar le-am scos de cateva ori si le-am spalat in cada cu fairy :lol: ....apoi alta viata :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Au in Carrefour niste stergatoare ALCA germane, care mi se par foarte bune. Eu am pus pe a mea si sunt excelente.Mi se pare ca sterg mai bine ca cele originale.Se comporta foarte bine la frig.Atentie cand le luati sa va uitati la model ca sunt impartite pe tipuri de masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Salut! Au in Carrefour niste stergatoare ALCA germane, care mi se par foarte bune. Eu am pus pe a mea si sunt excelente.Mi se pare ca sterg mai bine ca cele originale.Se comporta foarte bine la frig.Atentie cand le luati sa va uitati la model ca sunt impartite pe tipuri de masini.

si sunt vreunele pt passat?

ca mie nu mi s-a parut ca s-ar potrivi ceva!

ia baga te rugam o poza-doua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stergatoarele imi srau prea sus si ma inerveaza, a-s putea sa le dau mai jos?

Precizez ca nu am bosch aero, sunt normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Pai poti. Si eu le-am dat jos ca erau prea sus. Iti trebuie o presa de genul asta:

Era si un topic pe undeva pe la Bora, dar nu-l mai gasesc. Fara presa nu poti face nimic, ca poate rupi ceva.

post-8441-1179565467_thumb.jpg

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!