Jump to content

Boxe Skoda


BogMW
 Share

Postare recomandată

Exact la aceleasi m-am gandit si eu , adica dls rs6a, dar neaparat as avea nevoie si de amplificator, pe care nu-l doresc :)

Problema este daca are sa-ti incapa tweeterele ...

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva sa monteze boxe pe usile din spate la fabia? ca parca nu as gauri polita....e prea la vedere...stie cineva ce dimensiune ar intra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa ce am mai discutat, problema difuzoarelor, cu persoane (realmente) avizate, s-a desprins urmatoarea concluzie:

difuzoare f bune, cu tweeter-e separate pe fata si un sub. adecvat (asta nu inseamna cat mai mare ! ) in spate. Atat.

Evident ca pt aceasta trebuie sa ai si un h.u. competent dar si un amplificator/statie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee daca mp3-ul Stream de pe octavia 2 are iesire pentru statie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa-mi raspunda si mie cineva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa repeti intrebare in sub-aria "Octavia 2"... Poate acolo sunt mai multi cititori :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

deci nu a pus nimeni boxe in usile de pe spate la fabia hatchback?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ! as vrea sa-mi pun si eu pe spate boxe ( o 1 ) si cineva mi-a recomandat boxe JBL 13" cu twetere separate si filtrele de rigoare. pret 320 lei plus 25 lei montaj ( inclusiv cablare ). merita efortul financiar ? pe masina am clarionul pus de dealer 4x51 w .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum depinde de tine cum vrei sa auzi,dar sincer nu prea este o idee prea buna sa gauresti panoul ala sa pui poxe,in plus nu e prea solid si e posibl sa se auda nashpa.Mai bine le schimbi pe cele din usi daca nu ai facut asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suparat, ... suparat sunt Doamne, suparat .... :(

Tocmai pe cand eram incantat de noul HU Clarion, am primit o alta lovitura sub centura : nu mai se aude bine in boxele fata/spate, numai de pe partea stanga. Curios ... Pe dreapta merg bine...

Dar, asta ma stimuleaza sa fac un upgrade la sistemul de difuzoare :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bebeko

ciudata problema. Incearca sa montezi firele de la boxele din stanga in locul celor din dreapta, ca sa fii sigur ca sunt boxele de vina si nu mp3playerul. A si inca o chestie, ar fi indicat sa mai verifici odata cablajele. ( eu mi-am pus boxele in service la skoda, si pe partea dreapta la boxele din spate mi-ai inversat firele :) )

Am si eu o mica problema:

M-am hotarat sa-mi pun un amplificator pentru boxe + folie fonoizolatoare pentru portierele din fatza. Din cate am inteles imi trebuie un amp de 4 cai, iar la folie nu prea stiu ce sa aleg :) . Ce amp si ce folie imi recomandati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit tot topicul, si nu m-am lamurit... am Octavia break si sunt foarte nemultumit de boxele de pe spate (nu stiu ce sunt , dar se aud nasol rau). Am inteles de la niste "experti" din targul Vitan ca nu se aud bine din cauza spatiului mic, si ca nu am ce face . asa sa fie ????

Modificat de Valeriu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am din fabrica doar boxe pe fata, stie cineva daca sant cablate usile din spate sau trebuie sa trag eu firele? Cum se pot trage firele? Are mufa pe usa?

Am inteles ca difuzoarele din usa spate sant de 17cm, stie cineva care ar fi adancimea maxima ce se poate monta (fara sa-mi iasa magnetii inafara masinii :icon_thumright:) ?

Multumesc pentru raspunsuri!

P.S Boxele fata + Stream MP3 se aud la mine perfect pana la vol 20, as fi multumit daca ar suna si din usile din spate la fel!

Modificat de O2Driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am din fabrica doar boxe pe fata, stie cineva daca sant cablate usile din spate sau trebuie sa trag eu firele? Cum se pot trage firele? Are mufa pe usa?

Am inteles ca difuzoarele din usa spate sant de 17cm, stie cineva care ar fi adancimea maxima ce se poate monta (fara sa-mi iasa magnetii inafara masinii :rolleyes:) ?

Multumesc pentru raspunsuri!

P.S Boxele fata + Stream MP3 se aud la mine perfect pana la vol 20, as fi multumit daca ar suna si din usile din spate la fel!

Din cate stiu daca masina a venit numai cu boxe fata, atunci nu sunt trase cablurile pentru boxele spate.( cel putin la fabia mea asa a fost ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Am din fabrica doar boxe pe fata, stie cineva daca sant cablate usile din spate sau trebuie sa trag eu firele? Cum se pot trage firele? Are mufa pe usa?

Am inteles ca difuzoarele din usa spate sant de 17cm, stie cineva care ar fi adancimea maxima ce se poate monta (fara sa-mi iasa magnetii inafara masinii :lol:) ?

Multumesc pentru raspunsuri!

P.S Boxele fata + Stream MP3 se aud la mine perfect pana la vol 20, as fi multumit daca ar suna si din usile din spate la fel!

Si iarasi nu citim ce scrie altii .... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in final tot nu m-am lamurit care este cea mai buna optiune de difuri pentru portierele din fata si din spate la Fabia. Va rog faceti referire la marca si model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce anume vrei si cat vrei sa dai pe boxe.

1. Vrei sa-ti pui subwoofer sau nu? ( ar fi indicat unul de 200 - 400 )

2. Vrei sa pui amplificator pt boxe sau nu?

- Daca vrei sa-ti pui subwoofer pe masina, teoretic nu ar mai fi necesare boxe pe spate.

- Daca nu vrei sa-ti pui amplificare pt boxe ai putea incerca Hertz, iar daca vrei amplificare pt boxe poti sa incerci GroundZero( eu am asa ceva si sunt multumit de cum se aude )

Model nu am cum sa-ti spun pt ca nu ai zis in ce bani vrei sa te incadrezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vroiam sa va intreb daca cineva are de vanzare cd playeru/mp3 cu care vine skoda octavia I din fabrica? scz de offtopic. cand am cumparat masina am primito cu un mp3 player panasonic care are iluminarea cu albastru si rosu iar bordul este tot VERDE. si ma dispera si mai ales ca nu se potriveste de nici o noima si vreau sal pun pe ce-a dea doua masina(cielo) si aici sa mil iau pe cel original pt skoda.

la rubrica bursa nu am vazut pe nimeni care sa vand asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca mai bine orice alt model ( de preferat Clarion/Pioneer/Alpine ), care sa aibe display de culoare verde, si care sunt mult peste cel original.

Eu de exemplu am un Clarion, culoare verde si sunt foarte multumit de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare referitor la imbunatatirea sunetului in O2 - eu as vrea sa montez un dvd plyer in spate,intre scaune si moitorul deasupra,o statie si un subwoofer .....sa folosesc cd original pe aux mod , insa nu stiu daca e posibil , daca cineva ma pote lamuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va supun atentiei urmatoarea ocazie unica, cu data limita 05 februarie 2008.

Cativa forumisti de pe Astra Forum au hotarat sa se uneasca si sa faca o comanda mai mare de folii de insonorizare Standartplast.

Eu m-am inscris pe lista pentru aceasta comanda.

In urma negocierilor cu firma importatoare s-au obtinut niste preturi foarte bune pentru foliile de insonorizare.

Doritorii pot discuta pe PM cu mine.

Atentie! Nu este afacerea nimanui! Va exista numai o singura comanda.

Legat de utilizarea diferitelor produse va recomand asa:

- Bimast Standard este excelent ca insonorizant si ridigizant doar pentru fata exterioara a usii (cea din tabla plina de la exterior) pentru ca aplicat pe gauri (fata gaurita) in timp poate ceda si crapa datoita faptului ca nu este aplicat peste nimic altceva.

Pachet cu 10 folii 40 x 35cm

bimaststandartfatawa3.th.jpg

- Bimast Bomb la fel ca mai sus cu mentiune aca acesta nu crapa aplicat pe o suprafata gaurita datorita stratului de aluminiu dar nu se poate aplica pe fata gaurita datorita grosimii si maleabilitatii scazute.

Pachet cu 10 folii 40 x 35cm

bimastbombfatani9.th.jpg

- Vibroplast M1 eset folosit de regula in special la acoperirea si etanseizarea foii gaurit ede usa el putand fi folosit cu succes atat pe fata exterioara cat si pe fata interioara, doar ca pentru un rezultat comparabil cu Bimast Bombul sau mai bun ca Bimast Standrd trebuie aplicat in strat dublu.

Pachet cu 10 folii 40 x 35cm

vibroplastm1fatafe7.th.jpg

Bimast Super

bimastsuperfataet9.th.jpg

Deci pentru cine vrea o insonorizare buna spre foarte buna trebuie sa ia:

-1 pachet bimast Standard , Super sau Bomb in functie de ce bubuiala vrea sa dea in boxe (amplif, etc) pentru fata exterioara (plina) si 1 pachet Vibroplast pentru fata interioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa insonorizarea facuta desi sincer mi-e si frica sa ma apuc din cauza ca este destul de complicat pentru ca vreau sa dau jos fata interna a usii (cea argintie), sa fac izolatie fonica si pe fata externa cu Bimast Standard apoi pe cea interna cu Vibroplast M1, trebuie sa fac achizitia de difuzoare pentru portierele fata.

Am gasit urmatoarele solutii

Ground Zero GZRF 16F 16,5 cm 2-way coax with superdome tweeter, conex spider, 60/100W, extra flat only 44mm 207 RON

gzgzrf16fqt2.th.jpg

Rockford Fosgate P162C coaxiale 16.5cm, adancime 43mm, RMS: 50W/100W 4 ohmi raspuns in frecventa: 80Hz - 21KHz, sensibilitate: 88dB (1w/1m), crossover HPF: 6dB 389 RON

rfts8.th.jpg

Cireasa de pe tort: Focal Polyglass 165 V Slim (desi nu cred ca imi permit) - 820 RON

Sistem de difuzoare cu 2 cai, diametru woofer: 16.5cm, tweeter: TN 47, putere RMS 60W, putere Max: 120W

impedanta: 4 ohmi, raspuns in frecventa (+/-3dB): 70Hz - 20KHz, sensibilitate (2.83V/1m): 93dB, crossover 2 cai, 12dB/oct

nivel ajustabil tweeter, magnet neodymium

focalpolyglasswg3.th.jpg

Astept sugestii...

Oricum, intai insonorizarea si mai vedem.. :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal.am si eu o intrebare...sunt nemultumit de boxele originale alea masini(8 boxe) au inceput sa cam baraie...si as vrea sa le schimb.vreau si eu niste sfaturi ce boxe sa iau pt usi si pt spate cam la 2-300 ron perechea.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Fratilor aduc in discutie un sistem alcatuit din urmatoarele:

- CDplayer Alpine cde 9873 rb (4x45 w)

- boxe fata Alpine SPE-17C2 6-1/2" (16.5cm DIN) Coaxial 2-Way Speaker

- boxe spate din stok de la skoda

- twetere 4 buc dispuse in locasurile originale marca GM (cred ca inseamna general motors)

- placa spate (polita) cu 2 dif de 2x110 w si twetere piezo tip goarna

- statie pe 2 canale kenwood 2x95w RMS cu posibilitate de cupalre in trimode

Rezultate dezastruase mai ales dupa ce am schimbat difurile de pe fata si am pus alpine care suna aiurea si nu prea au bass. Tin sa precizes ca am insonorizat portierele fata cu placi fonoizolante speciale autoadezive si in spatiie mari am introdus burete fonoizolant cu cocoase (de la studiouri).

Dupa ce am schimbat digurile stok pe fata sa schimbat situatia in sensul in care frecventele medii au devenit palcute pe fata dar au disparut basii si cand dau mai tare basul sau volumul se aude un bas inecat si distorsionat fapt ce nu se intampla la vechile boxe.

Cer sfaturi ............help..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e ca in polo cu boxele originale si rcd200 se aude mult mai bine ca in skoda mea si sculele pur si simplu nu se compara cu cele date de la vw

mor de ciuda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!