Jump to content

Boxe Skoda


BogMW
 Share

Postare recomandată

nu stiu cum e la celelalte modele, dar la fabia 8 difuzoare inseamna 4 boxe si 4 tweeter-e.

2 boxe un usile fata, jos

2 boxe in laterale spate

2 tweeter-e in usa fata, in dreptul oglinzilor laterale

2 tweeter-e in usa spate, in fata manerului pentru deschis usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dar la o Fabia Sedan versiunea Elite difuzoarele pt. spate vin la fel 2 sus in usa la manere deschidere usi si celelalte 2 tot in spate, sau in usa ca in fata. Sunt cam nelamurit si as vrea sa-mi pun cand vine masina 2 difuzoare pe 2 cai in spate si nu stiu exact unde vin puse si ce diametru pot sa aiba. Imi cer scuze daca s-a mai discutat dar specificat pt. Sedan nu am gasit. Rog pe cei care au Fabia Sedan sa ma ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sedan - 2 boxe in spate - diametru 13 cm (cel putin asa e la a mea - model 2003) si 2 tweetere in usi.

Asa cum s-a mai spus pe acest topic, nu te complica cu un sistem in spate, pune coaxiale si vei fi multumit. In plus, nu stiu tweeterele din spate ce dimensiuni au, si e posibil sa fie niste dimensiuni atipice.

Modificat de tzep
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, o sa-mi iau de 13cm pt. ca vreau sa le montez cand vine masina, sper sa se potriveasca. Deja sunt in a 9-a saptamana de asteptare, dealerul zice ca trebuie sa soseasca masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am lasat audita originala, am o skoda octavia L&K, am schimbat doar boxele, se aude mai bine decat cu cele vechi care erau de rasul lumii pt o masina de nivelul asta, am luat altele, alpine pe fatza gama de varf si magnat pe spate tot gama de varf, se aude mutl mai bine, dar la un bass puternic se da incet automat volumul, si nu is multumit de bass-ul care se formeaza. avetzi o idee ce ash putea sa fac, ma refer la bass-ul din portierele din fata, acolo nu ma multumeste deloc, pe spate vreau sa pun un tun de bass cu statie, dar pe fatza ce fac?...am o folie din burete presat cred, dar s-a desprins putin cand am montat boxele, oare sa fie de acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ridicat azi masina si am vrut sa-mi montez pe langa mp3 player si boxe pe spate. Dar nu mai exista locul pentru boxe in spate, placa aceea este plina acum. La hatchback am vazut ca acolo exista un plastic sub care ar veni boxele. La Sedan acum vin fara acel plastic si ar trebuie taiata placa pt. a putea pune boxele. :vaidecapulmeu: Dealerul mi-a spus ca masinile vin asa de ceva timp. Mai bine luam din fabrica boxele spate. Mp3 playerul l-am ales pe asta pt ca are luminile verzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

si-a pus cineva boxe in spate pe o fabia combi ?

daca da, de ce dimensiuni ?

tks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Am si eu cateva intrebari despre boxe:

1 Exista trase fire la octavia 2 ambiente si in usile din spate?

2 ce boxe imi recomandati sa pun acolo... cu HU din fabrica?

3 ce Hu se potrivesc pe acest model ... sa nu pierd nici informatiile ce le afiseaza acum???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu mi-am schimat pe Octavia Tour Combi boxele fata, cu Kenwood kfc-1760c model 2006-2007

Basii nu se aud deloc, nu inteleg de ce.

Am schimbat si cass-ul cu un kenwood kdc-w6534u.

Cu bass la max, medii normal si inalte la min se aude ca inainte de schimbare cu toate pe normal. Mentionez ca daca trec sunetul numai pe spate se aude in aceleasi conditii ca inainte de schimbare (am disculpat cd-playerul)

Sa fie oare de vina boxele sau montajul lor? Ca nu pot sa cred ca e cd-playerul...

Pe Fabia lu frate-meu am o combinatie mai veche cd-kenwood si boxe panasonic care se aude foarte bine.

Vreau sa-mi instalez si un sub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!1 Exista trase fire la octavia 2 ambiente si in usile din spate?

nu sunt fire trase, dar se trag relativ usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Flave. Cel mai probabil la montaj nu s-a repectat polaritatea difuzoarelor (unul este conectat bine, celalalt este conectat invers). Ca sa te lamuresti, lasand numai boxele din fata active, "taie" din balans unul din canale (stanga sau dreapta) si atunci ar trebui sa se auda basii bine. Nu este nici un pericol pentru boxe sau player, dar se aude cum ai spus. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am rezolvat cu mp3-player( pioneer deh 5800 MP), care e chiar ok. Am lasat boxele fatza cele din fabrica, am pus in usi doua tweetere JBL in spate si boxe pioneer de 10 cm in locasurile speciale pe care le are skoda fabia hatchback. Acum vreau sa iau o statie si un subwoofer. Din cate am inteles, ar trebui sa le testez inainte, dar as vrea sa il iau de pe net, deci partea cu testatu e cam dificila. As vrea o recomandare de amplif plus sub undeva pana in 6 mil. Am gasit ceva pe beloud, blaupunkt basspack pe undeva pe la 5.800.000, si ceva magnat, parca si niste jbl-uri. Sunt deschis la propuneri daca cineva stie de altceva... hai ca vreau sa ii fac buburuzei un cadou frumos de craciun :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nedumerire : Fabia este echipata cu 8 boxe asta inseamna ca cele 2 boxe din spate lateral sunt fiecare cu cate un bas si medie ? Sau nu are basi decat pe fata. Oricum eu acum aud basii doar pe boxele fata , ceea ce deduc ca cele din spate sau ars ??? Daca masina e in garantie se pot schimba la dealer ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-2245-1166607334_thumb.jpg

nu stiu cat de bine se vede in poza dar acolo sunt :

4 x Jbl 100w rms cuplate la o statie Jbl 425w

2 x blaupunkt woofer de 250w cuplate la o statie blaupunkt de 1200w

2 x jbl pe fata 65w

4 x twitere din fabrica

casetofon sony mp3, cu 2 iesiri pt statie

se aude super ok, si investitia nu este chiar atat de mare

statia blaupunkt 180eu, wooferele 60eu / buc , boxele jbl spate ~100eu perechea, boxele fata ~80eu, statia jbl ~190eu

dezavantaje :

iti cam limiteaza grav accesul la roata de rezerva fiind foarte greu de scos daca ai nevoie

dupa un timp high-onul (sper k am scris bine) se cam incovoiaza de la greutatea boxelor pt ca suportii nu sunt facuti sa suporte asemena greutate

am sistemul asta de peste un an si contrar ce spune toata lumea ca basul puternic iti dezmembreaza masina e aproape la fel de inchegata ca atunci cand am luat-o

post-2245-1166607363_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi spune si mie cineva ce diametru au boxele de la skoda octavia 2 sedan 2006 pe fata .

Ce boxe trebuie sa cumpar pentru a nu avecta afisajul electronic al cd playerului original de pe masina .

Cati wati ,ohmi, etc.

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spune si mie cineva ce diametru au boxele de la skoda octavia 2 sedan 2006 pe fata .

Ce boxe trebuie sa cumpar pentru a nu avecta afisajul electronic al cd playerului original de pe masina .

Cati wati ,ohmi, etc.

Multumesc .

Cu adaptoare vor intra 165mm. Referitor la impendanta, 4 ohm.

Cat despre HU oem, acolo ar trebui sa fie prima schimbare, cu dezavantajul pierderii integrarii cu bord-ul, un devazantaj major mai in cazul unui 2DIN, insa vei avea un castig de calitate insemnat folosind un HU pioneer sau alpine. Daca mentii actualul HU nu prea merita sa schimbi boxele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

``Daca mentii actualul HU nu prea merita sa schimbi boxele.``

Eu sunt de parere ca sfaturile trebuie date de catre oamenii foarte informati sau foarte competenti. Mai ales pe forumuri unde poti foarte usor sa determini un neavizat sa-si cheltuiasca banii gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestiile astea s-ar potrivi in spate la Fabia ? Sunt ok boxele ? Altele asemanatoare, poate cu un raspuns intr-o frecventza mai joasa (50Hz) si o putere mai mare un pic 60W-75W RMS insa pe la aceeasi >92db ? :)

Sau eventual intre primele si acestea ? si/sau chestiile astea ieftine rau :)

Le-as pune in locul boxelor "stock" care nu stiu ce specificatii au, playerul este un sony model mai vechi care nu citeste mp3

Modificat de radur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mi-am montat azi 4 boxe spate : (2twetere si 2 medii-bass) pe o octavia1 si acum se aude super

sistem boxe spate este Clarion de 16,5, fata cele originale.

cd LG destul de bun( fata de sony care se auzea de toata jena)

recomand tuturor solutia care e ieftina (1,8 mil boxele si 1,5 montajul) si schimba complet sunetul din masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, postez si eu aici, poate e de ajutor pentru skoda owners. Fabia mea dotare Elegance are 4 boxe din fabrica 2 de medii-bass fata + 2 tweetere fata. Calitatea lor m-a dezamagit, mai ales ca sunt mai "surd" defel si imi place sa ascult muzica taaaaare. Au mai fost montate ulterior 2 boxe spate in locasul lor din fabrica. Insa spatiul e prea mic si nu pot spune ca poti monta ceva de calitate acolo, fara foarte foarte multi bani (cel putin pt bugetul meu).

Asa ca m-am hotarat sa fac urmatoarea investitie:

- cd player JVC 4 X 45 (culori exact ca si bordul - da bine biggrin.gif )

- boxe HERTZ Dieci DCX 165 - pe spate 120w peak power 60w continuous program power

- boxe HERTZ Dieci DSK 165 - pe fata 160w peak power 80w continuous program power

Mai dificila a fost montarea boxelor pe fata, pt ca trebuie desfacuta practic fata usii, si adaptate niste tuburi de bass, deoarece montarea boxelor direct pe cadrul metalic e imposibila din lipsa de spatiu

Pe spate am optat pentru montajul boxelor pe placa portbagajului. Locul de montare oferit din fabrica e mult prea mic pentru a monta ceva care sa sune cat de cat. Insa in varianta aleasa de mine boxele folosesc toata incinta portbagajului pentru bass, lucru care se aude laugh.gif. Initial nu am vrut sa tai placa dar m-am convins ca e cea mai buna varianta raport calitate sunet/pret. In plus in caz ca vreau sa demontez placa boxele se scot pur si simplu din papuci.

Sunt impresionat de calitatea boxelor HERTZ si le recomand tuturor entuziastilor in materie de audio.

Efectiv bubuie toata masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pt.sistem!!!

Eu am o fabie 1.2 hatchback tot cu sistemul stock pe ea.Hu este un pioneer P4800MP si ghici ce urmeaza? :vaidecapulmeu:

hertz dcx 165 sau 690 --pe placa din spate,intarita cu mdf --

hertz dsk 165 --in portierele fata--

+ insonorizare portiere.

Pe HU meu boxele stock suna acceptabil dar intotdeauna e loc de mai bine...

PS: Esti primul de pe toate forumurile colindate de mine cu exact acelasi sistem pe care mi-l doream si eu pe aceeasi masina :offtopic:

Bafta si auditie placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum ai tu placa spate, dar la mine e rigida si nu a fost nevoie sa fie intarita cu MDF sau altceva. Este formata din 2 straturi. Daca insa, a ta este mai flexibila, iti recomand sa o intaresti. De altfel DCX 165 sunt surprinzator de usoare si subtiri datorita tehnologiei adoptate de cei de la Hertz.

PS. Boxele stock suna "acceptabil" dar NU se compara cu sistemul pe care mi l-am montat eu. O sa ai o surpriza deosebit de placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS. Incearca sa ti montezi DCX 690. Sunt mai puternice si vor face fata mai bine DSK - urilor de pe fata, chiar daca sunt mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS. Incearca sa ti montezi DCX 690. Sunt mai puternice si vor face fata mai bine DSK - urilor de pe fata, chiar daca sunt mai mari.

Beleaua e ca nu gasesc la distribuitorul din Bucuresti hertzuri.Trebuie sa mai astept...Citeam un post pe alt forum in care omul a avut dcx 165 si a pus 690 crezand ca vor da mai mult bass.dar dupa cate povesteste el acolo i s-a parut ca cele ovale nu se auzeau ca cele rotunde.Ideea e ca 690 au 90 Watti rms pe cand cele rounde 60 iar amplificate doar de player (22-25 rms) s-ar putea ca omul sa aiba dreptate...Dar macar sa gasesc eu difuri...ca le astept din decembrie anul trecut.

Sper sa merite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!