BogMW

Boxe Skoda

306 posts in this topic

Vezi ca au mare importanta impedanta, puterea, latimea de banda redata de difuzoare, ca trebuie sa se armonizeze cu difuzoarele deja existente si iesirile aparatului, ca altfel mai rau strici. Destul de importanta este si amplasarea noilor difuzoare (pozitie, incinta acustica pentru ele)

0

Poate tarziu, dar pentru cei care vor sa fie siguri: Impedanta reprezinta rezistenta circuitului. O regula simpla de respectat "niciodata nu se monteaza difuzoare sau tweetere, de impedante mai mici decat cele ale sistemului ". De regula pe masini se pun sisteme de 4 ohmi, de unde rezulta ca orice difuzor de 4 - 8 ohmi functioneaza fara probleme, cu o mica explicatie. Un difuzor de 8 ohmi montat pe un sistem de 4, isi pierde jumatate din puterea nominala. In aceasi logica orice difuzor de 2 ohmi, motata pe un sistem de 4, se arde, sau dupa caz, daca sistemul nu are protectie, etajul finalul are de suferit, partial sau complet.

0

Am cumparat un difuroz din dezmembrari de pe o masina model la fel (passat B6) ca si al meu. Surpriza a fost ca nu e la fel ....

codul piesei vechi 3C0 035 454 = Difuzor de 4 Ohmi (1 singur, mare)

codul piesei cumparate 3C0 035 454 A = Difuzor de 2 Ohmi (mare) respectiv 4 Ohmi (cel mic)

Ce pot sa fac sa nu ard unitatea radio, sa mearga ok fara sa fac modificari majore. Merge cu o rezistenta de 2 ohmi in serie la difuzorul de 2 ohmi ca sa dea 4 ?

Am revenit la dezmembrari si pe alta masina acelasi model la fel era, doar ca ala nici nu avea difuzorul mic.

0

Nu ai ce-i face, nu-l monta in nici-un caz, fara rezistenta inseriata il arzi, cu rezistenta inseriata se aude pe jumatate...

0

Am rezolvat :)

L-am dat inapoi. Am descoperit ca cel pe care il aveam avea magnetul desprins. L-am centrat si lipit. Merge perfect acum.

Mersi de sfat.

0

Posted (edited)

Va salut.

Mai nou sunt posesorul unei Skoda Octavia 2 combi din 2011 (masina de serviciu) si am descoperit ca nu are boxe pe spate.

Am luat atitudine si week-endul asta am rezolvat problema. In afara de facutul rost de papuci pentru mufa de la stream-ul radio totul este foarte simplu.

Atasat gasiti modelul de boxe cu twitere separate pe care le-am montat cu inelele adaptoare de rigoare (ca sa fie ca pe fata).

280 de lei setul de difuzoare + inele adaptoare (230 de lei boxele, 50 de lei adaptoarele).

Inelele adaptoare le-am prins in nit-uri. Locurile pentru tweetere din usi le-am largit pentru a se incadra.

La cablat nu cred ca este vreo problema. Nu trebuie demontat nimic in afara de plasticele de pe stalpi si praguri.

Partea de demontat stream-ul radio este mai complicata deoarece grila care este de jur imprejurul bordului se scoate putin mai greu. Exista tutoriale pe youtoube dar nu sunt asa de folositoare.

Firul albastru care atarna in poze este de la tweeter.

In rest....spor la treaba. Nu ezitati sa ma contactati daca aveti ceva intrebari.

Resize of 20160716_094046.jpg

Resize of 20160716_101632.jpg

Resize of 20160716_101638.jpg

Resize of 20160716_101646.jpg

Resize of 20160716_113443.jpg

Resize of IMG-20160711-WA0002.jpg

Resize of 20160709_144149.jpg

Edited by Snake_CMC23
0