Jump to content

Boxe Skoda


BogMW
 Share

Postare recomandată

Avand in vedera ca majoritatea Skodelor vin echipate cu 4 boxe, propun sa postam aici toate informatiile pe care le avem despre tipul si dimensiunile boxelor la Skoda, astfel incat cei care au de gand sa-si "upgradeze" sonorizarea sa gaseasca aici un ajutor. Eu pot vorbi despre Fabia, poate completati si voi, inclusiv info pt Octavia.

Deci:

fabia.jpg

din fabrica, Fabia (Classic & Comfort si toate modelele derivate) are vestita preechipare cu 4 boxe - ceea ce inseamna - 2 boxe cu diametrul de 16cm (80W?) in pozitia A. Din cate stiu, ele sunt de fabricatie Blaupunkt.

In spate (pozitia B

boxe.gif

Atentie! - cablajul pentru boxele din spate nu exista! :shock: Firele trebuie trase prin lateral pe sub pragurile interioare de plastic - operatiunea este relativ simpla.

Eu va recomand sa montati in spate (poz. B) boxe pe 2 cai, astfel va scutiti efortul de a desface si cabla imbracamintile usilor din spate pt montarea tweeterelor.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Configuratia este identica pe Octavia dar boxele alea n-au 80 w nici in cele mai indraznete vise ale lor + sunt varza la calitatea sunetului.Eu cand mi-am luat masina mi le-am schimbat imediat.Membrana e de carton iar puterea cred ca nu sare de 20W.Le-al inlocuit cu infinity tot de 16"(normal) pe fata care au 90 W rms iar in spate cu infinity ovale 16x23 cm care au 100 W rms.Puterea aia care o zici tu cred ca e varfu'>in mod normal tre sa o imparti cam la intre 2 si 3 ca sa obtii puterea care trebuie dar depinde de producator.Daca mai pui ca si sensibilitatea e probabil mica atunci iese ceva care se aude incet si prost.In ce priveste portierele din fata rezonanta nu e prea buna asa ca orice boxe ai pune nu rezista la joase.Solutia e sau sa-ti gasesti pe cineva care sa-ti faca carcasa speciala din fibra ptr boxe(cred ca in rom nu exista) sau sa tai basul in fata si sa-l lasi in spate>solutia face ca sunetul sa fie un pic disproportionat dar n-ai ce-i face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... da, mie-mi vibreaza oglinzile exterioare cu bashii puternici pe fatza :lol: cu toate ca sunetul nu e cine stie ce. Desigur ca cu acei 80W din paranteza nu ma refeream la RMS ci la varfuri.

Din cate stiu, in usile din fata exista limitari serioase in ceea ce priveste inaltimea difuzoarelor (din cauza mecanismului pt geamuri)- fuscobal, ai date mai clare?

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, Bogdan.

Stii cumva cit costa boxele pentru spate? M-ar interesa, in principiu. Banuiesc ca le putem gasi doar la dealer, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ionut - boxele pt spate sunt chiar boxe standard - cele de la dealer costa prea mult si nu sunt bune de nimic. Gasesti in orice magazin de profil difuzoare auto 4ohm diametru 10cm cu 4 urechi (vezi poza de mai sus). Cu 1.5 mil iti iei o pereche de marca meseriashe. Probabil ca la Skoda primesti cu 3 milioane o pereche de boxe de toata jena pe care scrie Skoda.

Ce radio ai?

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e!!!Nu lua de la dealer nimik ca baga niste preturi de nesimtiti!

Date clare despre boxe nu am aici ca io nu-s acasa...oricum io am desfacut putin infinity-urile de pe fata si am vazut ca desi crossoverul era si el inghesuit pe acolo pe undeva,era totusi ceva spatiu si totusi boxele se aud anemic.Stau io si ma intreb daca nu cumva nu au conectat aia bine vreun fir cand le-au pus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am un Blaupunkt Dublin, cae mi se pare ok. Ma cam enerveaza butoanele de la posturile de radio, faptul ca nu imi afiseaza postul pe care sint si faptul ca butoanele sint cam inghesuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianciocalau

Eu am prins o oferta de dealer cand mi-am luat masina, si mi-au pus radio CD Clarion de care sunt foarte multumit. De asemenea si boxele - cel 4 pe fata, pentru ca nu mi-am pus si pe spate - mi se par super ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian cred ca tu glumesti.Oi fi io pretentios la calitatea sunetului dar nici chiar asa:Daca boxele tale sunt aceleasi Blaupunkt-uri pe care le-am avut si eu pe Octavia mea atunci se aud oribil!!!

Basul nu coboara mai jos de 200 hz,reproducerea timbrului vocal si a mediilor in general este nula iar inaltele cam de la 12-14k in sus harjaie pur si simplu chiar la un cd sau md(in cazul meu) obisnuit,ce sa mai zic la unul lucrat de mine in casa pe egalizorul grafic!!!

Eu iti recomand sa te duci la un magazin din multele care sunt prin tara si sa asculti un infinity sau alpine din cele montate pe panouri speciale,asta ca sa vorbim de boxe decente ca n-are rost sa iau in calcul marci ca focal sau brax care ajung la 3000 $ perechea+crossoverul!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

niste boxe foarte bune sunt si MB Quart. Am auzit asa ceva intr-un Golf IV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Korect!!! Din ce am ascultat eu de la Mb Quart mi-as lua niste tweetere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

de ce sa cumperi tweetere ? ai ascultat tweetere si ti-a placut sau sa le cumperi tweetere la boxele de medii bass ?

eu am ascultat boxe de 17cm si tweetere erau alea standard din Golf. Se auzea impecabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar fi auzit si mai "impecabil" cu tweetere MB quart>totusi la boxele de basi si medii exista marci mai bune cum ar fi brax,focal,rockfort fosgate....oricum MB Quart-ul se aude bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianciocalau
Adrian cred ca tu glumesti.Oi fi io pretentios la calitatea sunetului dar nici chiar asa:Daca boxele tale sunt aceleasi Blaupunkt-uri pe care le-am avut si eu pe Octavia mea atunci se aud oribil!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe...

:scratch: Adrian, eu nu am indraznit, printre colegii nostri care par destul de pretentiosi cu sunetul din masina, sa spun la fel ca tine: mie mi se pare ca se aude f bine muzica in masina. Fata de alte masini cu care am mai mers (Dacia, VW mai vechi, Cielo, Clio I) mi se pare ca stam super bine. Chiar ma gindeam ca trebuie sa fi pus fabrica niste boxe f. bune...Nici gind sa le schimb.

Bogdan, m-ai lamurit cu boxele, dar tweetere de unde pot sa iau si ce sa cer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, daca iti iei boxe pe 2 cai pe spate impusti 2 iepuri deodata, nu mai ai nevoie de tweetere si nu mai trebuie desfacut + cablat capitonajul usii din spate. Calitativ nu pierzi nimic. Daca totusi insisti sa-ti montezi si tweetwre, le gasesti tot in magazinele "de resort", dar nu stiu ce caracteristici fizice ar trebui sa aiba.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia poate sa vina echipata si cu 8 boxe din fabrica dar va spun eu ca nu sunt extraordinare mai ales inaltele,cedeaza imdediat.Eu am folosit o linie Alpine dar fara boxe doar cd(mp3),magazie,statie si subwoofer,si dupa cinci luni am ars una de inalte,dar daca nu fortezi note se comporta bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare,

io am un radio-CD panasonic , nu e cine stie ce skula, dar boxele mi se par intr-adevar jenante. Pana la urma ce boxe ne punem fratzilor pe Octavia ca sa se auda bine ? La mine un bine inseamna ceva de genul cum se aude pe VW-uri cu radio gamma si 8 boxe :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BINE e un cuvant la care nu prea viseaza sistemele montate din fabrica(nici macar cele de pe BMW,Mercedes sau Audi).Chiar si marii producatori cum ar fi Bose sau Harman-Kardon pun pe masini cele mai slabe modele pe care le au iar pretul e cam DUBLU fata de un sistem echivalent pe care ti l-ai monta tu ulterior > concluzie : pentru toti cei care nu au instalatia audio deja oferita nu optati ptr ea la dealer ca e teapa mare > de banii aia va faceti ceva mult mai bun!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

OK, OK, am cam derivat de la subiect, ne lipsesc destul de multe date importante in ceea ce priveste subiectul, deci:

Boxe fatza Fabia:

diametru 165mm

adancime maxima adimsa: cca 60mm

prindere: non-standard/necesita adaptare

- boxe mai inalte se pot monta prin folosirea unor inele de innaltzare

Spate Fabia:

diam 100mm

adancime cca 60mm (limitare data de carcasele centurilor de siguranta spate - vezi poza)

prindere standard 4 urechiushe

0099.jpg

Fabia Combi spate:

?

?

?

Fabia Sedan spate:

?

?

?

Octavia fatza:

diam 165mm

adancime: max. cca 60mm

prindere: non-standard/necesita adaptare

- boxe mai inalte se pot monta prin folosirea unor inele de innaltzare

Octavia Spate:

diam: 130mm

adancime: no limit

prindere: standard, 4 suruburi

Octavia Combi spate:

diam? (ovale?)

adancime?

prindere?

Haideti sa completam cu date concrete unde sunt semnele de intrebare, poate reusim sa facem o lista completa si competenta cu boxele de Skoda.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Basul pe fata se imbunatateste considerabil, chiar cu boxele standard de la sonorizarea de 8 difuzoare de pe Octavia, in cazul in care se indeparteaza protectia de burete din spatele difuzoarelor.

Pentru a imbunatatii considerabil sonorizarea este suficient sa se schimbe difuzoarele spate cu ceva bun pe doua cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu ceea ce iti ofera OCTAVIA pe linie audio , din fabrica , nu poti emite pretentii chiar de platesti 'ceva banuti ' pt niste 'cartoane ' pe care scrie BLAUPUNKT .

Depinde de pretentiile pe care le ai .

Eu ce sa spun , am dat o valiza de bani pe o linie ALPINE de care acum nu mai sunt asa de multumit .

Oricum problema cu inaltele e reala , eu le-am ars ( pe toate ! ) cu playerul CLARION dat cadou de Skoda .

Probabil ca a fost doar ghinionul meu (sper )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... pai vad ca toata lumea si-a umblat pe la boxe, dar nimeni nu vrea sa ne spuna si noua mai exact ce si cum despre dimensiunile difuzoarelor care incap acolo.... :scratch:

toti suntem de acord ca sound-ul din fabrica e un bullshit si daca am avea lista cu dimensiunile ar stii fiecare cu ce poate sa-si inlocuiasca cartoanele fara a fi nevoie de modificari.

:ok:

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cand imi vine masina in decembrie, am sa-mi dau si eu cu parerea despre boxe. Nu ca sunt expert, da-mi place sa se auda bine, si vad ca suntem impartiti in 2 tabere: multumiti si ne.

:salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Cand imi vine masina in decembrie, am sa-mi dau si eu cu parerea despre boxe. Nu ca sunt expert, da-mi place sa se auda bine, si vad ca suntem impartiti in 2 tabere: multumiti si ne.

:lol:

CD radio Sony + boxe stock: ma asteptam sa sune prost, dar am ramas placut impresionat. Este mai mult decat acceptabil.

Recunosc ca nu sunt un maniac al volumului si al bass-ului, prefer sa se auda incet si bine.

La volum mic, aceasta combinatie ciudata, mie unuia mi se pare satisfacatoare....pana-mi mai revin cu finantele.

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!