Jump to content

Boxe Skoda


BogMW
 Share

Postare recomandată

eu p fabia am un clarion kr e de la ei si p spate mi-am decupat si am pus cele mai mari sony x-pold.toti ma intreaba daca am subwoofer:)))acum mi-a explodat boxa fatza dreapta si distorsioneaza eu sunt super multumit de boxele fatza dar nu sunt prea rezistente si ma gandeam sa pun niste kickbass de la sal audio.

oare mi le-o schimaba la garantie daca le-am facut praf?

Modificat de Spankyro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare , voi deja vorbiti de high tech , eu doream doar sa schimb difuzoarele din usi cu ceva care sa dea un sunet mai placut urechi ( mai fidel sa zic ) .

Am ascultat la un un prieten cu o octavia 1 ( hu pioneer si boxe stock ) , nu mi-a placut cum se aude si am zis : cum vine masina primul lucru schimb difuzoarele .

Astea amplificatoare boxe fire periculoase de 100 $ metru nu ma atrag , ca nu am fiante pentru asa ceva momentan ( nu zic ca nu mi-ar placea ) .

Chesti cu taiat tablia , tras fire groase de un deget nu sunt pentru mine acum , mai incolo vad eu .

Eu vreau sa stiu asa , daca ma puteti ajuta :

Sa presupunem ca diametrele dif sunt- fata 17 si spate 13 .

Pentru spate am deja 2 infinity reference 5002i , pe fata ce difuzoare sunt recomandate ( mid bass sau ce o fii ) astea vreau sa le achizitionez eu .

Firele litele sau cum le spuneti sunt deja la locul lor pe mine ma intereseaza 2 difuzoare , fara inalte pe ele , care sa scoata si un basss asa nu sa fie discoteca , ce imi recomandati din experienta ?

Tinand cont ca ai pe spate tot Infinity si daca esti multumit de ele recomand ceva mai bun pe fata si anume Ref 6000cs sau ref 6500cs depinde de marime si daca vrei ceva mai bun Kappa 60.5cs respectiv Kappa 65.cs.

P.S. Eu am parere foarte buna despre Infinity

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea si eu sa stiu ce dimensiune maxima de difuzoare se pot monta pe o Fabia Combi.

Am primit informatia ca difuzoarele din fabrica au urmatoarele dimensiuni:

Dimensiunile difuzoarelor de la Fabia Combi:

Fata: forma rotunda 100 mm

Spate: Ovale 95x153 mm

Tweetere: rotunde 30 mm

Toate bune si frumoase, insa ma interesa sa le pot schimba cu unele mai performante, ceea ce ar presupune ca vor avea un diametru mai mare. Si nu stiu care ar fi dimensiunea maxima admisibila (folosind acele inele adaptoare pt cele de fata).

Ma poate ajuta cineva ?

Multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca ar trebui sa folosesti difuzoare de firma (Infinity, JBL,Pioneer, Kenwood etc.) de aceeasi dimensiune ca cele OEM. Cu siguranta, sunetul va fii mai bun...

Ca sa folosesti difuzoare mai mari ca dimensiuni...pentru asta deja trebuie sa apelezi la firme care se ocupa cu car audio, pentru a putea experimenta cel mai bine o astfel de schimbare...

Eu unul nu m-as complica cu schimbarea dimensiunilor, daca nu as trece si la operatii de izolare fonica a portierelor samd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa cumpar un h.u. si difuzoare de la Alpine. In ceea ce priveste h.u. probabil ca voi alege CDA 9847R, ofera performante bune (nefiind linia profesionala), mai bine spus are raportul calitate pret bun (costa aprox. 750-800 Ron). Cat despre difuzoare daca aleg unele de aceiasi dimensiune (destul de restransa oferta) ma tem ca nu vor fi catusi de cat potrivite, avand in vedere puterea de 4X45 a h.u.

De aceasta vroiam sa aleg unele mai mari, fara a intervenii cu modificari la panouri,etc., ci doar maximum de dimensiune admisibil.

Partea mai putin placuta este data de faptul ca reprezentanta Alpine tocmai a inchis vechiul showroom, urmand sa-l deschida pe cel nou prin Mai. Si mai greu sa ma consilieze, chiar daca sunt un client mai vechi.

Eu doresc sa obtin un sunet decent, peste medie spre f. bine, fara a avea pretentii de profi.

Trebuie sa aflu ce si cum, sa cumpar respectivele repere, de asa natura incat cand vor pregatiii masina de livrare (peste aprox. 1 luna) sa le monteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa-ti faci probleme in ceea ce priveste puterea HU...Acei 4x45w declarati sunt de fapt vreo 4x15w RMS care intr-un spatiu mic cum e o masina, sunt suficienti pt 90% din utilizatorii obisnuiti...

4x45w e puissance musicale maximale...adica o putere maximala muzicala. Watii reali sunt cei RMS...s-a mai discutat acest lucru pe forum (mai sunt PMPO, MPO)...

Eu am un Pioneer DEH 3630 MP (gratie amabilitatii Oaspetelui care mi-a facilitat achizitionarea) cu o putere similara cu ce vrei tu...

Am mai achizitionat niste boxe Pioneer TS-A131C pe componente separate mid bass si tweeter (cu diametru de 13 cm ca difuzoarele stock). Ei bine difuzoarele au scris pe cutie 160w max putere muzicala si 40w RMS putere nominala si se aud superb (conform asteptarilor mele).

Eu zic ca la boxele pe care le vrei sa te uiti la urmatoarele caracteristici: Sensitivity nu mai mica de 91dB/w,

si Frequency response 40-30000 hz....Ideea e sa iei boxe cu gama de frecvente de minim 40 pt ca altfel nu se va auzi bine bass-ul...

In rest asa cum ti-am spus nu-ti bate capul cu schimbarea dimensiunilor, asculta doar daca iti place cum suna boxele si fii atent la parametrii...

Experienta mea si bineinteles impresia mea personala este ca Alpine sunt buni in HU si nu atat de buni in speakers...

Dar bineinteles ca tie trebuie sa iti placa cum suna...deci, sa le asculti neaparat inainte sa dai banii pe ele...

Si inca o chestie...niciodata o pereche de boxe noi nu vor suna imediat dupa montare cel mai bine, ele necesita un numar de ore de functionare pentru rodare...(Intotdeauna am preferat sa cumpar boxe ce au fost folosite pe un stand in magazin ceva vreme daca imi placeau cum sunau, decat sa iau altele din spate, direct din cutie). Niciodata nu am avut vreo experienta proasta legat de acest aspect, ci dimpotriva m-am putut bucura de la inceput de un sunet plin, dinamic si curat...

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca o chestie...niciodata o pereche de boxe noi nu vor suna imediat dupa montare cel mai bine, ele necesita un numar de ore de functionare pentru rodare...(Intotdeauna am preferat sa cumpar boxe ce au fost folosite pe un stand in magazin ceva vreme daca imi placeau cum sunau, decat sa iau altele din spate, direct din cutie). Niciodata nu am avut vreo experienta proasta legat de acest aspect, ci dimpotriva m-am putut bucura de la inceput de un sunet plin, dinamic si curat...

Desi muncesc de 15 ani cu boxe, nu am auzit chestia asta.

Dar acum gandind din perspectiva asta mi se lamuresc cateva lucruri.

Totusi daca se intampla acest fenomen, este la fel de normal ca dupa multe ore de functionare in parametrii, aceleasi difuzoare sa aiba si o scadere a performantelor dinamice. Dar asta chiar ca nu am constatat inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Diesel : Multumesc. Elaborat raspunsul.

Daca voi putea utiliza difuzoare de mid-bass cu diametrul de 130 (nici nu prea cred ca ar merge cele de 170) pe fata si unele ovale medii pe spate, dar tot de mid-bass (mai greu de gasit asa ceva) cred ca ar fi in regula. In ceea ce priveste tweeter-ele ma gandeam sa le folosesc pe cele stock. Oricum vor venii in set si cele aftermarket, dar nu stiu daca merita sa le schimb, mai ales in cazul celor spate cand ar trebui sa desfaca panourile usilor spate doar pt tweeter-e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate mi-am decupat tablia aceea si am pus 2 sony xpold modelul asta http://www.neomax.ro/produs.php?id=P:4846-S:351 si pot sa zic k se aud bestial. dar acum ma gandesc sa le schimb cu astea http://www.neomax.ro/produs.php?id=P:4837-S:351 kr se aud de 2 ori mai clar si mai tare sa nu mai zic de bass .toata lumea zice k am subwoofer.p fata sunt ink indecis. ma gandeam sa pun asa ceva http://www.emania.ro/Produs.php?SesiuneId=...orieIdLista=26&

de la infinity sau ceva asemanator de la sony http://www.sony.ro/view/ShowProduct.action...ry=ICA+Speakers

ideea e k cele de la infinity sunt mai puternice

eu sunt fan sony si pana acum am fost f multumit.dupa ce ma hatarasc si le montez vin la o intalnire sa vedeti c zi cum :huh:)

ps azi cei de la skoda mi-au zis k boxele originale p fata au 12w:))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi muncesc de 15 ani cu boxe, nu am auzit chestia asta.

Dar acum gandind din perspectiva asta mi se lamuresc cateva lucruri.

Totusi daca se intampla acest fenomen, este la fel de normal ca dupa multe ore de functionare in parametrii, aceleasi difuzoare sa aiba si o scadere a performantelor dinamice. Dar asta chiar ca nu am constatat inca.

Stii cum e...niciodata nu e tarziu sa afli ceva nou...

Uite un articol din 2002...sunt niste lucruri destul de bine scrise...

http://www.autoexpert.ro/revista/articol.php?id_material=921

Legat de subiectul rodarii, citeste partea Cum ascultam, ce ascultam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma boxele de pe fata la fabia sunt de 165 mm diametru?>

Am niste boxe Rockford Fosgate Punch, cu tot cu 4 tweetere :)

Cred ca am sa le leg de playerul sony xplod.

Ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

(electricianu de la brady militari e super cine vrea ii dau nr lui pt orice tine de skoda)l-am rugat sa imi desfaca ambele fete de usi.a scos si geamul de la sofer k el avea treaba cu mecanismul de la usa ,e mult de munk la toata treaba de acolo,pt boxele mele noi de fata am luat de la maris adaptoare pt difuzor pt fabia au model special-36 de lei,pt k boxele mele sunt mai mari am facut eu 4 inele dintr-un material plastic k distantiere si am pus cate 2 pt k magnetul atingea in ramforsarea de la usa.

sorry pt mik incurcatura.... :banghead: :beerchug:

Modificat de Spankyro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai mi-am pus si eu o sonorizare "acceptabila" pe fabia

difuzoare fata: sistem DLS Classic C6 http://www.dls.se/english/speakers/c6.htm + kitt DLS adaptoare

difuzoare spate: DLS Reference R1070 http://www.dls.se/english/speakers/1070.htm

amplificator: JBL GTO75.4 http://www.jbl.com/car/products/product_de...cat=GTO&ser=GTO

subwoofer : DLS Classic W312B http://www.dls.se/english/speakers/w312b.htm

in incinta trapezoidala de provenienta DLS

kitt cabluri Dietz 20mm http://www.dietz24.biz/assets/s2dmain.html...6310cfd927.html

din pacate, datorita bugetului "restrans", fata nu este momentan amplificata iar mp3-playerul este vechi de 2 ani (panasonic). totusi sistemul a fost gandit pt viitor, cand voi lua un amplif special pt woofer, JBL-ul existent amplificand fata si spatele.

desi nu am dynamat pe masina pot spune ca sunetul este excelent. initial optasem pentru JBL - deoarece bani pentru JL nu am deocamdata. insa trebuie sa recunosc difuzoarele DLS sunt mult peste JBL.

Modificat de c0sta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fiu off-topic, insa ma intereseaza foarte mult sa aflu ce putere de iesire trebuie sa aiba casetofonul ( cd-playerul sau ce-o fi ) care sa se potriveasca pentru boxele cu care vine Fabia in dotarea standard + cele 4 suplimentare? Poate ma ajutati si pe mine.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O putere in limita a 4x15w - 4 x20W RMS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am montat difuzoare de 165 mm impreuna cu tweeter-ele aferente, in usile fata. Deci se poate, la limita dar merge.

Atentie mare la profunzimea / adancimea difuzorului, pt ca si aceasta conteaza foarte mult. Practic iti poate permite montajul sau nu chiar daca ai difuzoare cu diametrul de 165mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare.

Am cumparat o Octavia Tour cu 4 difuzoare din fabrica (impresia mea a fost ca vor fi 2 fata 2 spate, nu a fost asa, 4 fata). Vreau sa stiu daca din fabrica masina vine prevazuta cu fire si pentru celelalte 4 boxe (2 usi spate si 2 portbagaj)? Daca nu, cam cat ma costa sa "cablez masina", iar apoi sa adug si boxele corespunzatoare.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai optat pt difuzoare spate nu ai nici cablajul aferent. Sfatul meu ar fi sa nu pui twerteer-ele in usile spate, daca tot nu sunt trase fire acolo, ci tot in spate, pe extremitati, putin urcate pe laterale, cum ar venii in dreptul capului pasagerului de pe bancheta.

Costuri ? depinde unde vei face operatiunea aceasta, cel mai probabil vei fi obligat sa o efectuezi la dealer pt a nu pierde garantia pe parte electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aer Curat multumesc pentru raspuns, imi era frica ca trebuie tot la ei sa fac "upgrad-ul" din cauza garantiei, dar banui ca pot sa vin cu boxele mele. Nu m-am gandit la chestia cu twerteer-ele, cred ca este mai bine sa le am in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dimensiunile standard (cele din fabrica) ale boxelor pentru Octavia Tour se pare ca sunt (cel putin asa zic cei de la service-ul Skoda din CJ):

-Tweteer-ele (fata si spate):

Diametru exterior 36 mm

Adancime instalare 20 mm

- Woofer-ele fata au dimensiunile:

Diametrul exterior 163 mm

Diametrul gulerului de ghidare 145 mm

Adancimea de instalare 50 mm

Diametrul magnetului 72 mm

- Woofer-ele spate au dimensiunile:

Diametrul exterior 130 mm

Diametrul cercului suruburilor de fixare 140 mm

Diametrul magnetului 72 mm

Adancimea de instalare 62 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Stiti cumva ce dimensiune au tweeterele fata/spate pentru fabia? Sunt aceleasi ca cele de mai sus pt octavia?

Multumesc!

Modificat de tzep
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
OK, OK, am cam derivat de la subiect, ne lipsesc destul de multe date importante in ceea ce priveste

Spate Fabia:

diam 100mm

adancime cca 60mm (limitare data de carcasele centurilor de siguranta spate - vezi poza)

prindere standard 4 urechiushe

Pentru fabia hatch merg si cele 'ovale' 100x150 sau 100x165 pt spate? Incercat cineva?

Modificat de CypN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stie cineva daca e vreo diferenta intre sonorizarea standard 8 difuzoare si "sound system" montat pe L&K si RS la Octavia I?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!