Jump to content

Skoda news


BogMW
 Share

Postare recomandată

Vazand aceste poze, incep sa imi schimb parerea in... bine. Modelul continua linia generala de design a actualei Fabia. Nu mi se mai pare ca seamana, asa cum spuneam intr-un post anterior, cu Suzuki Swift. Daca ne uitam cu atentie la lampile spate, se observa ca ele sunt partial mascate, ceea ce le face sa semene cu cele de la Swift. Desigur, ramane de vazut cum vor arata in realitate. Ce nu imi place totusi: hayonul, care pare neterminat, si farurile alea mari gen Roomster. Si eu cred ca niste pleoape le vor face sa arate mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revised 1,9-Liter-Pumpe-D

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna foarte bine, dar am multe ?????????? ( semne de intrebare )

Mai da moka din ele ! :hainoroc: :hainoroc:

Cu ce motor nu esti de acord? :huh: Sau care te baga in ceata ?

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,8 TFsi si ala nou 1,6 diesel care inlocuieste motorul 1,9 TDi de 105 cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna foarte bine, dar am multe ?????????? ( semne de intrebare )
Si eu :hainoroc:

1.8 TFSI 150 CP? Exista deja 2.0 FSI 150 CP. Si daca ar pune TSI-uri de 140 si 170 CP, de ce ar mai pune si unul de 150 CP?

Motoare de 170 CP pe Fabia? Cam brusc saltul de la 130 CP. Credeam ca segmentul asta era rezervat pentru Seat Ibiza :hainoroc:

1.6 TDI-CR 105 CP? VW are acum in teste un motor 1.5 TDI-CR 136 CP 250 Nm. Deci nu prea vad un 1.6 TDI-CR de 105 CP :huh:

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 TFSI 150 CP? Exista deja 2.0 FSI 150 CP. >> poate isi pun problema de down-size...

Motoare de 170 CP pe Fabia? Cam brusc saltul de la 130 CP. >> adevarat, dar ca si la Octavia 2 RS, vor avea poate doua motoare pe Fabia 2 RS (1.4 TSI si 2.0 TDI, ambele 170CP)

1.6 TDI-CR 105 CP? VW are acum in teste un motor 1.5 TDI-CR 136 CP 250 Nm. Deci nu prea vad un 1.6 TDI-CR de 105 CP :hainoroc: >> despre asta nu stiam nimic :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cred ca pe Fabia 2007 vor avea pentru inceput aceleasi motoare ca pe Roomster. Singura modificare 1.2 HTP care va sari de la 64 la 70 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Neinspirati ce de la Skoda cu noua Fabia...mai bine o denumeau Skoda Ugly!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vor continua sa produca si Fabia 1 doar variantele sedan si combi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Skoda Yeti 4X4 apare in 2009

20.04.2007

Skoda urmeaza drumul deschis de marii producatori auto si este pregatita sa lanseze un model 4X4 de dimensiuni mici. Inginerii si designerii cehi au produs deja modelul cu numarul 0. Crossover-ul va purta numele de Yeti si este programat sa ajunga in showroomuri la mijlocul lui 2009. Tehnologia din spatele lui Yeti este furnizata de Volkswagen. Platforma Crossover-ului vine de la Golf, iar pentru transmisia integrala se vor folosi subansamblele dezvoltata odata cu modelul 4X4 Volkswagen Tiguan.

Surse apropiate constructorului ceh au sugerat ca Skoda va imprumuta si alte subansambluri deja existente in cicluriel de produsctie ale Grupului Volkswagen, pentru constructia Yeti. Crossoverul va ajunge in piata cu un pret relativ scazut si se va lupta pe segmentul 4X4 cu modele deja consacrate, precum Toyota RAV4, Honda CR-V sau Nissan Qashqai.

Unul dintre sefii de la Skoda, Martin Hrdlicka a declarat ca pe langa modelul Yeti – nume „aproape” sigur – „Skoda si-a propus sa aduca pe piata cinci modele noi, pana in 2010”.

Sase modele in trei ani

Primul dintre acestea va fi inlocuitorul Fabiei programat sa ajunga in showoomuri la jumatatea lui 2008. „Nava amiral” a Skoda va fi inlocuita cu noul Superb cel mai devreme peste un an. Masina va folosi platforma Passat-ului usor modificata. Octavia va iesi din laboratoarele Skoda cu o nou fata la sfarsitul lui 2008.

Dupa lansarea crossoverului Skoda si-a programt un face-lift pentru viitoarea Fabia, iar 2010 este anul schimbului de generatii pe clasa compacta si renuntarea la Octavia. Skoda va lansa atunci un model inca nenumit care va imparti platforma cu Golful de la Volkswagen.

Hrdlicka a precizat ca la aceasta planificare s-ar mai putea adauga un model de clasa A, studiat odata cu constructia conceptului Joyster. Nu este insa clar daca Skoda intentioneaza sa concureze cu masinile din segmentul mini format din Mini, Beetle sau noul Fiat 500 sau cu masinile de oras „fara fite”: Citroen C1, Peugeot 107 sau Toyota Aygo.

Sursa: www.stiriauto.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

arata super !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seria 5 cu facelift. Cam asa arata asa zisa masina din poza de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OZN cu grila de fata si cu stopurile de la Fabia.... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Grupul ceh Skoda, detinut de Volkswagen, planuieste sa majoreze productia pana la un milion de automobile pe an pana in 2012, a declarat seful companiei, Detlef Wittig, intr-un interviu acordat revistei Automotive News Europe. "Obiectivul nostru este numit 'un milion", a declarat Wittig, in interviul acordat publicatiei de specialitate.

Conform informatiilor oferite de revista, Skoda a construit 556.347 automobile in 2006 si intentioneaza sa dubleze aceasta cifra in urmatoriii cinci ani.

Wittig a declarat pentru Reuters, la data de 25 iunie, ca Skoda planuieste sa majoreze productia din 2007 pana la 616.000 de unitati, urmand a depasi pana in 2010 plafonul de 800.000 de unitati, pe fondul vanzarilor substantiale din China, Rusia si India.

Skoda a fost cel mai profitabil brand al Volkswagen la inceputul acestui an, cu o marja operationala de 8,5%, depasind marja de 2,1% a Volkswagen si de 4,6% a diviziei de lux a Volkswagen, Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • 6 months later...
  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Octavia 3.

post-7664-1230564233_thumb.jpg post-7664-1230565150_thumb.jpg

post-7664-1230564157_thumb.jpgpost-7664-1230564223_thumb.jpg

post-7664-1230564275_thumb.jpg

S-ar parea ca aceste schite au aparut pe net inca din 2006.

Parerea mea ca botul arata bestial, moaca aia sictirita gen michael madsen, linie care se gaseste si pe O2 2004-2008 ii da tot farmecul. Despre partea din spate, nu mai zic!

Daca o fi sa arate astfel, imi las sacosa de pe acum la poarta dealerului ca sa prind rand.

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!