elbirlic

Golf V 1.6FSI

747 postări în acest subiect de discuţie

Ulei VW original? 

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

IMG_20170531_234818.jpg

0

Link către postare

Fu*k ME! pe Ebay.de am luat saptamana aceasta 4l ulei Castrol Edge Professional Longlife III 5W-30 TITANIUM FST cu 9.45Euro/l iar uleiul original VW il gasesti la 13.90Euro/l cel mai ieftin. Nu e vorba de bani...luam si eu ulei de la VW daca stiam de el. Faza e ca daca cauti doar dupa nume , nu il vei gasi niciodata fiindca eu am cautat asa ceva de cateva ori si negasind , am renuntat dar daca introduci codul G052167M2 , iti apare pe loc! Multumesc Ionut pt postare! Apropo , daca tot sunt aici , vreau sa comand un regulator(variator) , stii tu , cel ce scoate acele sunete la anumite turatii , cunosti sau cunoasteti un cod dupa care sa il gasesc pe net ? daca il comand prin intermediul vre-unui atelier , risc sa il platesc dublu. Mersi inca o data Ionut si tuturor pt ajutor! 

0

Link către postare

Publicat (modificat)

Pentru coduri :  http://ro.realoem.me

Sau etka in google search

1) piesa nr 3

2) cod: 03C109088B

3) preț: tine-te bine ...îți dau pe privat site-ul.

LE:

Daca te gândești să-l schimbi verifica si supapa N205 + presiunea uleiului desi daca ar fi fost ceva probleme aveai eroare.

SH nu merita, având in vedere ca demontezi tot, iar daca tot demontezi si nu ai schimbat distribuția e bine sa o schimbi.

E doar un sfat.

Screenshot_20170603-212314.png

IMG_20170603_213028.jpg

IMG_20170603_214020.jpg

Modificat de Ciurdea Ionut
1

Link către postare

multumesc enorm de mult Ionuț! În Septembrie merg in România, dacă ai timp, trec pe la tine cu o ladă de bere! Promit! 

1

Link către postare

Salutare! Tocmai ce m-am interesat cat costa schimbul kit distributie lant la mine in oras Durlach(DE) ... bineinteles nu la Volkswagen :) dar , raspunsul este intr 600 si 800Euro iar masina trebuie lasata 2 zile. deci...Fu*k ME! Stie cineva niste preturi in RO ... aproximativ? 

0

Link către postare

Pret materiale 650RON (lant, patine, intinzator, garnitura capac distributie, silicon etansare baie, spray curatare, simering arbore), manopera 300RON. Din ce am inteles de curand cica ar fi fost bine sa schimb si variatorul.

0

Link către postare

2000-2400 Ron in reprezentanta cu schimb pompa apa, curea accesorii,rola ghidaj,intinzator+kit complet distribuție+resturile: garnituri,șuruburi,șaibe..etc.(cerere de oferta obținută de mine acum mai bine de 1 an- 2400ron)

1000-1500 la alt service (preț postat de alti colegi) fara curea accesorii si pompa apa.

1

Link către postare

Salut ! 

Am achizitionat un Golf 5 1.6 FSI an 2004 din Germania , la inceput au fost toate bune , am schimbat lantul de distributie , filtre ,ulei amortizoare etc. , ca sa stiu eu ca e totul nou . Dar dupa 3 luni au inceput problemele . Nu mai accelera masina era foarte puturoasa nu mai zic daca aprindeam clima deja simteam ca stau pe loc , nici o depasire nu reuseam sa faca daca nu il inchideam. Am fost la un mecanic a depistat problema , era de la clapeta de acceleratie , plina de fumingina. Dupa ce a curatat el clapeta la cateva ore se aprinde Check Engine . Am fost la el a pus testerul a zis ca apar nu stiu ce erori la sistemul de franare , masina are si acum frane foarte bune dar check engine tot aprin este si masina a revenit la modul de puturosenie . O simt cum trace foarte greu si la fel daca dau drumu la clima sunt pa pa !!! 

Azi am intalnit un mecanic si mia zis : " scapa cat poti de repede de ea ca o sa aiprobleme mari cu ea , o sa se topeasca pistoanele " 

Acum intrbarea mea este :

are dreptate in ceea ce zice el ?

care ar fi problema la mine la ce am zis mai sus ? 

la ce probleme grave sa ma astept din partea masinii ? 

Imi cer scuze ca aveti de citit putin cam mult dar va rog mult sa ma ajutati cu un sfat ca deja ma pus pe ganduri .....

Multumesc ! 

0

Link către postare

Salut teCh!

Asa era si a mea anul trecut....abia putem face o depasire iar in final nu mai puteam urca nici macar o bordura (nu ca ar fi cine stie ce sportiva acum :D ).....cand devenea puturoasa se auzea si motorul mai gros parca....pana la urma a fost primul catalizator infundat (topit)....

0

Link către postare

@teCh: Schimba mecanicul, daca te lasa sa pleci cu CheckEngine aprins... Cauta un coleg cu o interfata VCDS si posteaza codurile de eroare pe topicul dedicat.

0

Link către postare

Am vorbit cu un prieten azi , si mia recomandat un mecanic , a venit pana la mine acasa a pus testerul pe ea si in continuare apar cele 3 erori la sistemul de franare ...zic asta ca asa mia zis primul mecanic care ma lasat sa plec cu CheckEnergi aprins , plus inca una noua care zice ca ar fi EGR-ul . A zis noul mecanic ca daca am curatat clapeta de acceleratie trebuia sa curat si EGR-ul . Am facut pentru saptamana viitoare o programare la el sa curete conductele . Am uitat sa fac poza la cele 3 erori dar cand ajung la el o sa le fac poza si le postez . Nici el nu prea stia cam de la ce sunt dar a zis ca se documenteaza si imi spune . 

1

Link către postare

Cum sa vina unul acasa, sa puna testerul, sa vada niste erori si sa nu stie de la ce sunt ?

1

Link către postare

Stai linistit ca nici primul mecanic nu a stiut , a facut poza sile.a trimis mai departe unui prieten si asta are service acasa .... 

Oricum , astept sa ma duc la el cu masina sa curete EGR-ul si apoi sa vedem ce sunt cu erorile si o sa le fac poza si le postez aici . 

Ideea este urmatoarea .... posesorii de golf 5 1.6 FSI au mai avut si alte probleme grave ? 

Este o masina de tinut sau sa fac ce mia zis omul ala sa scap cat pot de repede de ea ? 

Eu unu zic ca e ok  masina doar ca am acum aceste probleme ciudate cu ea si ma pune pe ganduri in rest se prezinta bine . 

App : uneori simt mici batai in pedala de ambreiaj , asta este un semn ca ma lasa ambreajul ? 

0

Link către postare

Publicat (modificat)

FSI este un motor problematic, mai ales cel de pe G4, posteaza erorile asa cum apar ele sa incercam sa te ajutam noi.

Modificat de Al Bundy
0

Link către postare
On 7/4/2017 at 7:02 AM, teCh said:

Salut ! 

Am achizitionat un Golf 5 1.6 FSI an 2004 din Germania , la inceput au fost toate bune , am schimbat lantul de distributie , filtre ,ulei amortizoare etc. , ca sa stiu eu ca e totul nou . Dar dupa 3 luni au inceput problemele . Nu mai accelera masina era foarte puturoasa nu mai zic daca aprindeam clima deja simteam ca stau pe loc , nici o depasire nu reuseam sa faca daca nu il inchideam. Am fost la un mecanic a depistat problema , era de la clapeta de acceleratie , plina de fumingina. Dupa ce a curatat el clapeta la cateva ore se aprinde Check Engine . Am fost la el a pus testerul a zis ca apar nu stiu ce erori la sistemul de franare , masina are si acum frane foarte bune dar check engine tot aprin este si masina a revenit la modul de puturosenie . O simt cum trace foarte greu si la fel daca dau drumu la clima sunt pa pa !!! 

Azi am intalnit un mecanic si mia zis : " scapa cat poti de repede de ea ca o sa aiprobleme mari cu ea , o sa se topeasca pistoanele " 

Acum intrbarea mea este :

are dreptate in ceea ce zice el ?

care ar fi problema la mine la ce am zis mai sus ? 

la ce probleme grave sa ma astept din partea masinii ? 

Imi cer scuze ca aveti de citit putin cam mult dar va rog mult sa ma ajutati cu un sfat ca deja ma pus pe ganduri .....

Multumesc ! 

A mea mergea OK numai cu benzina de Rompetrol de 98.

0

Link către postare
16 hours ago, teCh said:

App : uneori simt mici batai in pedala de ambreiaj , asta este un semn ca ma lasa ambreajul ? 

Cu motorul oprit, scoate mufa de la EGR si apoi vezi daca mai face.

0

Link către postare

Publicat (modificat)

Buna ziua,

Am si eu o intrebare... am sesizat astazi chestia asta la masina mea si am vrut sa intreb daca este normal sa faca asa. Am vorbit si cu un inginer si el a zis ca e normal dar vreau sa mai cer o parere. 

Video

Modificat de silwiu
0

Link către postare

Salut, doresc sa achizitionez un Golf 5 1.6 FSI, masina arata ok, dar am o nelamurire. Pe masina respectiva nu se gaseste acel buton ECON pe consola de climatic, masina fiind echipata cu climatic si nu climatronic. Eu m am gandit ca poate chiar nu are A/C si nu prea as vrea sa cumpar pe caldura asta o masina fara, dar proprietarul mi a spus ca butonul de actionare al compresorului este situat langa schimbator ( am sa atasez o poza ). Chiar exista asa ceva pe Golf, sau este ceva after ? Mie imi pare un sticker deoarece culoarea pare sa difere de restul butoanelor.

image_0.thumb.jpg.70af2264f54f466cf07642ad41164cd5.jpg

0

Link către postare

Păi face frig dacă apeși butonul minune? Sau nu?

0

Link către postare

@MyKe Pai el asa spune, ca face, ca are A/C, eu nu am vazut masina "pe viu" sa zic asa si nu am vazut asa ceva pe un Golf 5 pana acuma si sunt sigur ca este doar o metoda de a promova masina inainte de vanzare, aceasta nefiind echipata cu A/C.

0

Link către postare

Pare un sticker acolo. Poate totuși mai găsești alternative cu A/C din fabrică. :) 

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.