elbirlic

Golf V 1.6FSI

733 postări în acest subiect de discuţie

Multumesc de raspuns Myke! Merg maine la mecanic si vad ce spune. Marius nu stiu ce sa spun... Daca reusesc sa-i dau de cap te tin la curent. Seara placuta!

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 19 ore, MariusDox a scris:

Buna ziua. O problema asemanatoare am si eu, nu am putere si nu se accelereaza. Golf 5 1.4 fsi bkg din 2005. Pe tester imi zice ceva de genul Senzor presiune semnal neplauzibil presiune scazuta. Am schimbat senzorul de presiune si la fel face. Am fost cu ea la 3 servisuri, unu zice de pompa din rezervor altul de regulatorul de presiune.

Ce cod are eroarea?

Senzorul de joasa sau inalta presiune?

Sau valva regulatoare de presiune de pe pompa de inalta?

0

Link către postare
On Friday, November 18, 2016 at 11:02, clabuc a scris:

Merci Marius de răspuns, dar nu cred. Eroarea pe care o dă este: presiune mica combustibil. Ieri i-am dat filtrul de benzina jos sa-l verific. Nu era murdar, dar după ce l-am pus la loc am făcut un drum de 60 de km si sporadic 5-10 km mergea perfect, după care iar se p lafona. Ma gândesc si la pompa de alimentare. Mecanicul zice ca baga 5 atm. Nu stiu ce sa mai cred... :(

Aceleasi intrebari ti la pun si tie ca lui MariusDox

Ce cod are eroarea?

Senzorul de joasa sau inalta presiune?

Sau valva regulatoare de presiune de pe pompa de inalta?

0

Link către postare

Eroarea este 16575, senzor G247, semnal implauzibil.

0

Link către postare

G247 este senzorul de inalta presiune, probabil pompa de inalta nu baga suficienta presiune in rampa si din cauza asta ai lipsa de putere, verifica mufa -circuitul de la senzor

0

Link către postare

Pompa de inalta a fost schimbată în martie. A fost noua. Circuitul de la senzor la Ecu a fost verificat. Ecu a fost dat jos de pe masina si verificat. Totul e ok. Nu stiu unde sa mai umblu...

0

Link către postare

Circuitul de la senzorul de inalta presiune sau cel de la joasa presiune, adica cel care este pe conducta care intra in pompa de inalta a fost verificat?

Fa aceeasi treaba cu circuitul de care ti.am zis eu G247=senzor inalta presiune, il gasesti pe rampa de injectoare

0

Link către postare

P0191 si am schimbat senzorul de inalta de pe rampa. Da este pe conducta care intra in pompa de inalta.

0

Link către postare

@MariusDox-Senzorul care este pe conducta care intra in pompa de inalta este senzorul de joasa presiune G410, ar putea fi aceeasi problema ca la Clabuc.

Ori pompa de inalta ori senzorul de inalta adica G247 care se afla pe rampa de injectoare

0

Link către postare

Senzorul de care zici este acelasi lucru cu regulatorul de presiune?

Modificat de Ioana
Nu mai da Quote la postul anterior!
0

Link către postare

Regulatorul de presiune este cel de pe pompa de inalta, senzorul de inalta pe rampa de injectoare iar senzorul de joasa pe conducta care intra in pompa de inalta

0

Link către postare

Buna ziua!

Detin un golf 5 1.6 fsi cutie automata 6 trepte. este posibil sa ma ajutati sa stiu ce model de cutie este? am ceva probleme la ea si a-si vrea sa stiu cum pun problema la service, precum si daca stie cineva dintre voi un mecanic priceput.

Las aici VIM pentru verificare WVWZZZ1KZ4P062877

Va multumesc anticipat!

0

Link către postare

Am revenit cu problema mea. Din pacate nu i-am dat de cap...Ieri i-am schimbat pompa din rezervor, filtru de benzina. La fel ma confrunt cu aceiasi lipsa de putere. Razvan_raz voiam sa te intreb daca pe pompa de inalta exista un regulator presiune combustibil? Daca exista se poate verifica( inlocui).Crezi ca pompa de inalta cedeaza in 4 luni de zile? Fac precizarea ca a fost noua! Multumesc pentru sugestiile facute. 

0

Link către postare

Din pacate regulatorul de presiune la acest model nu vine separat, singura solutie este inlocuirea pompei, ciudat este ca ai doar 7-8luni de cand ai schimbat.o

Ce cod de eroare iti da mai exact?

Ai incercat sa schimbi si senzorul de inalta presiune, cel de pe rampa?pentru ca daca acest senzor nu trimite info corect la ecu, acesta la randul lui nu trimite info la regulator corect, ci ii trimite niste valori default...

Clabuc ti.am atasat un fisier ca sa intelegi mai bine care este rolul senzorului G247 cel din eroarea ta

Screenshot_2016-10-12-18-42-23.png

0

Link către postare

Multumesc Răzvan. Luni merg din nou la tester. 

0

Link către postare

Sa dai de veste daca rezolvi..

0

Link către postare

Am revenit cu problema mea. Dupa 7 luni de la schimbarea pompei de inalta de pe Touranul meu, se pare ca ma confrunt cu aceiasi problema. Sunt atat de scarbit de situatie, incat am hotarat sa-mi vand masina. Nu am de gand sa mai merg la garantie pentru pompa pusa pe masina in luna mai. Ma declar invins de motorizarea FSI. Multumesc Razvan pentru sfaturile primite! Toate bune!!!

0

Link către postare

Ce fel de filtru ai pus? marca /cod? si de cand a aparut problema?

0

Link către postare

Rayn te referi la filtru de benzina? Am folosit Mahle. Problema a aparut acum o luna!!!

0

Link către postare

Pentru ca sunt filtre care au regulator presiune incorporat de 3,4,6 bari.La scanare? nu ai nimic? ce led-uri sau aprins in bord?Senzorul de admisie aer? l-ai verificat?

0

Link către postare

Nu cred ca are legatura cu filtrul de benzina, pentru ca ar fi avut eroare pe senzorul de joasa presiune, la Clabuc eroarea era pe G247 adica pe inalta. In primu rand as fi verificat mufa/circuitul electric  de la acel senzor si in ultima instanta l.as fi schimbat. Legat de pompa de inalta ar trebui sa te duci totusi la garantie, 1500 lei nu.i tocmai o suma de aruncat....acum...tu stii mai bine.  Bafta multa Clabuc!

0

Link către postare

Tachetul de la pompa de inalte a fost verificat? S-a facut un log cu presiunea ceruta si cea furnizata de pompa?

0

Link către postare

Salut!
Vreau sa-mi cumpar si eu un golf 5 1.6 fsi , asa ca am gasit pe un asa zic prieten, ma rog, mi-a zis ca masina a fost adusa de dincolo bla bla, chesti d'astea de bisnitari, ce-i drept fata de altii e ca a fost sincer cu mine si mi-a zis tot, acuma am o chestie ce ma deranjeaza, urmeaza abia zilele urmatoare sa merg la verificat cu ea. Tot apare in bord, un motor galben, l-am intrebam ce e aia si mi-a spus ca e cica de la benzina, el a sters aceea eroare dar peste 1,2 luni tot ii apare, acuma nu stiu ce sa zic. II adevart chestia asta? Ca benzina noasta nu prea este compatibila cu un Golf 5?

0

Link către postare

Martor galben reprezentand ce anume?1.6fsi merge cu benzina de minim 98...sa nu fie de la altceva..

0

Link către postare

cel mai probabil e de la senzorul Nox, dar nu ai de unde sti exact fara o diagnoza.

Cu nox aprins se poate trai bine mersi.

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.