Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

Mersi !! Asta da raspuns.

:icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin editat:

Pitesti-Campulung..vreo 21 de km sunt pe 4 benzi, gen autostrada, si sunt impecabili. dupa aia...e cam de nota 6-7. iar C-lung-brasov..e de 7 pana la bran, dupa care 6 pana la rasnov. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Campulung - Bran (exceptand aia 5 km denivelati din Dragoslavele) este bun... Sincer se poate merge foarte ok. 

 

Bran - Rasnov este intr-adevar o mizerie cu placi de beton, dar se poate fenta: la iesirea din Bran se face stanga - indicator spre Zarnesti. Drumul are vreo 5km, e impecabil, ajungi in Zarnesti - Tohan.

Mergi spre Rasnov, imediat dupa trecerea caii ferate cu bariera faci stanga, spre Vulcan/Codlea, trecand iarasi calea ferata.

 

Ai 20km absolut perfecti, in linie dreapta catre Vulcan, poti alerga linistit cu cat vrei...

 

In vulcan ai optiunile - cu asfalt perfect- :

Inainte: Codlea - catre Sibiu, sau Targu Mures

Dreapta: catre Cristian si Brasov.

 

Si uite asa, ocolesti 10km, dar bucuria asfaltului e maxima. Cine a fost pe acolo stie la ce ma refer....

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut colegi,

 

Pe 2-3 noiembrie doresc sa fac un traseu de la Curtea de Arges - Vidraru - Valea cu Pesti ( Hotel), doresc sa inoptez acolo iar a doua zi sa imi continui drumul inspre Lacul Balea, si apoi sa cobor inspre Sibiu. Este posibil acest drum, este deschis? Eu deja mi-am montat cauciucurile de iarna.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, zic ca se inchide dar fiind vremea atat de buna, ma gandesc ca poate poate :D Cum ziceam si mai sus am echipat masina deja cu anvelopele de iarna si e putin cam dubios pe vremea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu te risti ca si eu am auzit la radio ca se inchide de la 1 noiembrie pana la 1 iunie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum rezervarea la hotel deja este facuta, asa ca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ca poti sa mergi linistit!...Drumul este inchis oficial de la Capra la Balea Cascada... Valea cu Pesti e putin mai sus de Vidraru... Daca te incumeti sa treci dincolo de Capra, o faci pe barba ta!;)

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost eu weekend-ul asta la Valea cu pesti. Totul a fost super. Duminica am urcat la Balea. Drumul este oficial inchis dar se circula la greu. La Balea mai era putina zapada pe versanti dar drumul a fost in totalitate uscat.

Sent from my HTC One mini using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

vara asta ii trag un traseu prin centrul tarii.. desi am multe deplasari in interes de servici si am vazut jumatate de tara, nu am mai fost de multa vreme pe transfagarasan

 

se mai merita ? ai ce vedea ? ai unde te caza la preturi rezonabile ? de mare m-am cam saturat, la bulgari nu-mi place, e aceiasi marie cu alta palarie.. m-as duce la greci, dar necesita mai mult timp, si nitel bani :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ca si soila si eu sunt interesat de cazare etc... Daca un coleg ne poate ajuta cu ceva detalii ii multumim amandoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ERC Sibiu Rally 2014 competitie europeana  incepand cu 27 februarie ,probe pe Transfagarasa :)

 

 

Qualifying Stage va avea loc joi, 27 febriarie, de la ora 12:00, pe pista de rallycross din Sibiu, urmand ca shakedown-ul sa se desfasoare incepand cu 12:15 in aceeasi zi. Totodata, deja celebrul Start ceremonial insotit de City Demo vor avea loc tot joi, in Piata Mare si pe strazile din centrul Sibiului.

Probele speciale incluse in Sibiu Rally 2014 sunt:

  • PS 1/4 Transfagarasan cascada – proba speciala noua
  • PS 2/3 Transfagarasan Lac - proba speciala noua
  • PS 5/8 Baraj - proba speciala noua
  • PS 6/9 Ilielaita - proba speciala noua
  • PS 7/10 Fata padurii - proba speciala noua
  • PS 11 Paltinis – speciala identica cu cea de la Sibiu Rally 2013 – PS 6 Paltinis Night
  • PS 12/15 Paltinis Ski Resort – speciala identica cu cea de la Sibiu Rally 2013 – PS 7 Santa Night
  • PS 13/17 Sadu – speciala identica cu cea de la Sibiu Rally 2013 – PS 8 / 11 Sadu
  • PS 14/18 Muncel – speciala identica cu cea de la Sibiu Rally 2013 – SS 9 / 12 Gatu Berbecului
  • PS 16 Muzeu - proba speciala noua
Modificat de iulian_1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca postul de mai sus nu prea isi are locul dar ma rog, ce stiu eu... Voi veniti de sus (zona SB), asa ca va pot spune ca sint destule pensiuni in Cirta si celelalte comune sau sate din zona. Le-am vazut din sosea in vara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are legatura cu Transfagarasanul ,nu?

O ocazie unica in Romania pentru cei pasionati de wrc sa urmareasca competitia.

Modificat de iulian_1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot se vorbea de raliu...

 

Raliul Sibiului, a treia etapă din Campionatul European de Raliuri, nu va mai avea loc la sfârşitul lunii februarie din cauza căderilor masive de zăpadă prognozate de meteorologi. Etapa s-ar putea desfăşura însă în luna octombrie pe asfalt. 

 

Da.. super.. nu stiu la ce s-au gandit de la inceput. Nu sunt in stare sa dezapezeasca 2 bulevarde si ei vroiau pe Transfagarasan..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi fost o chestie foarte faina,doar organizarea lipseaste cu desavarsire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se poate urca si cobora dinspre Arges spre Sibiu Tf. azi 20 martie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca in absolut toti anii trecuti s-a dat drumul la tunel undeva prin iunie eu spun ca sunt 0 sanse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Tocmai ce ne-am intors de pe Transfagarasan si traseul a fost urmatorul: Galati-Buzau-Ploiesti-Targoviste-Câmpulung-Curtea de Arges-Vidraru-Balea Lac-Balea Cascada-Cartisoara-Fagaras-Rasnov-Bran-Rasnov-Paraul Rece-Valea Prahovei-Ploiesti-Buzau-Galati.

Am facut si o escala la Bran...trebuia vizitat inca o data Branul:).

Ca si drum pot spune ca a fost ok in mare parte cu careva exceptii cum ar fi: Câmpulung - Curtea de Arges. (praf drumul, numai gropi,etc). Pe Transfagarasan pe partea cu Curtea de Arges putin mai prost drumul dar...ok. Pe partea cu Sibiul foarte ok. Alt drum prost a fost intre Rasnov si Bran.

Am pleca sambata la 6 din Galati si ne-am cazat la Piscu Negru (1200 m altitudine)(15 km de Balea Lac parca) la Hotel Siesta 3 stele. Foarte ok conditiile, mancare mai putin ok si scumpa. In rest totul se plateste la Balea Lac-parcare,etc. si destul de scumpe dar...deh....marketing pur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare !!!  frumos traseu !!!

 

Si eu we asta am fost la Cartisoara si era semnul de INCHIS, am ezitat sa o iau pe transfagarasan , m-am intors pe valea oltului :(   .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar. Oficial se deschide TF pe 1 iulie complet. Dar neoficial se poate circula f probleme.

Ca Off topic pot spune ca Fabia mea 1.4 Tdi mi-a aratat un consum mediu pe 1000 km aproape, de 4%. In conditii de 5 persoane+bagaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa combin cu un drum si Transfagarasanul si Transalpina cu plecare de la Cluj. In ce ordine le recomandati? Transfagarasan nord-sud si Transalpina sud-nord sau invers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!