Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

mie transfagarasanul imi place mult mai mult de la nord la sud.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai frumos mi se pare sa cobori de pe transfagarasan spre nord. Plus ca treci de la agonia gropilor din sud la extazul peisajului si a unui drum bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 The_Ego, am fost ieri pe transfagarasan,cu urcare pe la Vidraru si coborare spre fagaras,prima parte a drumului este varza(petru cei cu suspensii sport) am prins decat cateva portiuni de " joaca" in rest mers linistit,de la Balea in schimb,alta treaba. Sus la balea era ceata,2 grade si ploua cu gheata( 21.06.2014)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fain, 10x de info.

Deci tunel si porti deschise, zapada de pe drum curatata....

Mai e lumina in tunel ? Anul trecut a fost primul an in care era.....nu ca in Austria, dar era ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ceva lumina in tunel...nu foarte putenica dar exista! Nu exista deloc zapada pe drum...doar pe piscuri si putina pe la Balea Lac

Modificat de -A L E X-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@golfix

 

Intre ce localitati e drumul varza? Pe cati km? Si mai exact varza cum? :D ... denivelat, gropi, cratere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul e naspa,inca de la bascov pana la balea,sunt si cateva portiuni ok,insa putine. Este peticit anul acesta cred,inca mai sunt portiuni rase si inca nepeticite. Ma repet,pentru cei cu suspensii sport este neplacut,pentru o suspensie confortline,nu cred ca sunt probleme :)

 

 

post-8814-0-16034100-1403678093_thumb.jp

post-8814-0-59745300-1403678101_thumb.jp

Modificat de golfix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun pentru aia cu suspensii sport e mai nasol dar drumul nu e gaurit astfel incat sa iti faci rotile patrate si suspensia varza nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul e peticit, nu sunt cratere extraordinare, deci nu ai cum sa iti faci rotile patrate. Din punctul meu de vedere se merge lejer pe partea sudica, pe partea nordica cu Sibiul nu mai zic. E si mai ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri. In judetul Sibiu e foarte bun drumul, se poate merge tare  :)

 

post-13529-0-36398200-1404023913_thumb.jpost-13529-0-79271400-1404023939_thumb.jpost-13529-0-56176100-1404023951_thumb.j

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ce mai mergi atunci, doar ca sa consumi gazu ?

Traseul e intotdeauna turistic, chit ca-l fac a 20x-a oara...desigur ca nu-mi place sa merg nici in a 2-a daca pot merge in a 3-a...etc, dar nici nu merg la limita stabilitatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa consum gazu mergand TARE. M-am dus acuma cand inca nu ii sezon si nu ii asa multa lume.

Pe serpentine eu ma duc in a 2a pana la capat... dupa aia a 3a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bine, mai da o tura acum, dar TAREEE....pana-ti spargi baia de ulei sau altceva.

Drumul e in multe locuri valurit, ca niciodata pot spune...in ultimii 14 ani. E captusit destul de bine dar periculos acum pt masini cu garda joasa !

Tunel mare AG-SB iluminat 75%, ca la RO, restul de tunele din AG sunt neiluminate de zeci de ani.

Nimeni in ultimii 25 de ani nu a miscat ceva ca sa atraga turistii.

Era si greu sa pui 10 reflectoare in tunelele alea, fir-ar mama lor de prosti si de javre ordinare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ajuns ieri pe acest drum si ca niciodata pana acum, partea argeseana se prezenta mai bine decat partea sibiana. pe partea sibiana se peticea si in multe curbe din partea impadurita era racait in vederea plombarii. Drumul este intr-o stare mult mai buna decat era acum cativa ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@blacka

 

Pe unde te-ai dus si pe unde te-ai intors? Ai ajuns cumva Pitesti - Curtea de Arges - Vidraru?? Daca da, cum se prezinta portiunea aceasta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am parcurs si eu drumul saptamana trecuta Marti si am constatat urmatoarele: 

 

- Este in plina reparare pe ambele parti Arges si Sibiu 

- Mare atentie  NU luati cu viteza curbele , sunt gropi inca neaspupate (Exemplu foto 15295 ) la una din ele fiind si o mare pata de ulei ( semn ca cineva nu a avut noroc )  , Intri in curba cu peste 60km/h si esti fericitul castigator al unor jante noi sau mai bine, o Baie de ulei  :tuktuk:

- Tunelul de la balea este luminat acum :) 

- Partea dinspre Arges intr-adevar se prezinta mai bine , dar si acolo sunt pericole cu pietre cazute pe carosabil , unele chiar mai mari decat o minge de fotbal. 

 

PS :  Pentru statusul Transalpinei am postat in topicul aferent detalii si poze pentru cei care vor sa faca un traseu TF+TA legat. 

 

 

 

Enjoy 

post-59697-0-62972500-1405277265_thumb.j

post-59697-0-61919400-1405277277_thumb.j

post-59697-0-01688100-1405277344_thumb.j

post-59697-0-09806100-1405277359_thumb.j

post-59697-0-47804300-1405277369_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Mare atentie  NU luati cu viteza curbele , sunt gropi inca neaspupate (Exemplu foto 15295 ) la una din ele fiind si o mare pata de ulei ( semn ca cineva nu a avut noroc )  , Intri in curba cu peste 60km/h si esti fericitul castigator al unor jante noi sau mai bine, o Baie de ulei  :tuktuk:

- Tunelul de la balea este luminat acum :)

Probabil colegul virgil a avut "norocul" cand era la capat de a 2-a :)

 

In rest am uitat sa zic de raschetarile din SB, astupate pe ploaie cand urcam eu...evitate in mare parte, dar am luat vreo 4-5...

Doar tunelul lung e partial iluminat, restul nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@blacka

 

Pe unde te-ai dus si pe unde te-ai intors? Ai ajuns cumva Pitesti - Curtea de Arges - Vidraru?? Daca da, cum se prezinta portiunea aceasta?

 

Da , pe ruta aceasta am coborat. Nu mi s-a parut mai rau decat de obicei  , este intr-o conditie acceptabila destul de peticit si cu multe denivelari , dar eu am mers cu un 80-90 la ora si n am avut nici un fel de problema sau disconfort , dar mai slab decat partea montana a traseului.

 

Am parcurs si eu drumul saptamana trecuta Marti si am constatat urmatoarele: 

 

- Este in plina reparare pe ambele parti Arges si Sibiu 

- Mare atentie  NU luati cu viteza curbele , sunt gropi inca neaspupate (Exemplu foto 15295 ) la una din ele fiind si o mare pata de ulei ( semn ca cineva nu a avut noroc )  , Intri in curba cu peste 60km/h si esti fericitul castigator al unor jante noi sau mai bine, o Baie de ulei  :tuktuk:

- Tunelul de la balea este luminat acum :)

- Partea dinspre Arges intr-adevar se prezinta mai bine , dar si acolo sunt pericole cu pietre cazute pe carosabil , unele chiar mai mari decat o minge de fotbal. 

 

PS :  Pentru statusul Transalpinei am postat in topicul aferent detalii si poze pentru cei care vor sa faca un traseu TF+TA legat. 

 

 

 

Enjoy 

Uite eu cand am ajuns in weekend mare parte din portiunile raschetate erau asfaltate. Bagati cu incredere , cu putina atentie nu o sa aveti nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil colegul virgil a avut "norocul" cand era la capat de a 2-a :)

 

N-am eu "norocul" asta. Ti-l las tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg usor mai Virgile, turistic...si apoi nu am GTI ca tine, am PDG :10[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am ajuns si eu vineri 25.07 pe Transfagarasan. Se pare ca au terminat plombarea gropilor. Am urcat dinspre Vidraru si mi s'a parut decent drumul, pentru suspensie sport si jante pe 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie cineva exact dacă mai pot trece dinspre Balea Lac spre Capra,adică dacă am sanse să mai gasesc tunelul de la lac deschis?As vrea să mă întorc spre casă dinspre Sibiu si să fac Transfagarasanul luni 13 octombrie...Mi-e teamă să nu ajung la lac si să trebuiască să cobor inapoi spre Cartisoara...Poate stie cineva din zonă exact dacă au inchis sau nu portile tunelului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutari, este deschis traseul de 1 mai? Am auzit un zvon ca este deschis Transfaragaran..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici vorba sa fie deschis. Ba mai mult aparent va fi inchis pana pe 1iulie. 

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-18409288-circulatia-rutiera-transfagarasan-inchisa-sambata-pana-30-iunie-2015.htm

Scroll la ultimul reply sa vezi cum arata acum cateva zile.

http://www.transalpina.biz/phpBB3/viewtopic.php?f=3&t=76&start=30

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns, Ego! O seara frumoasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!