Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

salutare la toti. ma bate gandul sa plec si eu un weekend pe transfagarasan. traseul ar fi urmatorul :

prima zi : Rm.Valcea-Pitesti(ca trebuie sa iau pe cineva de acolo)-Curtea de Arges-(sau se poate ajunge la barajul vidraru fara campulung?)Campulung-Baraj Vidraru si apoi oprire pentru noapte pe undeva .

a doua zi : urcare pe transfagarasan pana la Balea Lac si apoi coborare - Sibiu -Rm Valcea.

vreau sa intreb prin zona barajului daca se poate innopta pe undeva, sau pe unde credeti ca ar trebui sa ma opresc dupa prima zii.

astept sugestii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din Curtea de arges o iei direct catre Vidraru...fara C-lung. drumul era cam de nota 7 pana la Capra. dupa aia era bun, si de la Balea superb. drum bun, si sa ne tii la curent cum mai e asfaltul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Capra sunt un grup de pensiuni f bune, poti sa te duci cu incredere, nu stiu cat sunt de pline, in timpul saptamanii sigur gasesti cazare dar in w/e cred ca e mai dificil pt ca nu deuc lipsa de clienti

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam de link Raf ;)

La care dintre cabane ne sfatuiesti sa mergem? Paraul Capra e cea mai sus dar conditiile de cazare sunt ok? Am auzit niste prieteni de-ai mei vorbind ceva de gandaci si alte alea de gen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Pens Transfagarasan, ori cea din Arges ori cea din Cartisoara. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu incerci traseul intre Clung si Curtea de Arges. Drumul este daramat.

De la Pitesti spre Vidraru via Curtea de Arges

Si daca vrei cazare pune mana pe telefon si suna.

Slabe sanse sa mai gasesti loc la Valea cu Pesti. este si f scump si nu cred ca isi merita banii pentru peisajul care il ai acolo.

in schimb poti urca putin mai sus la Piscul Negru. Numai sa suni din timp sa faci rezervari.

Drumul intre Vidraru si Piscul Negru este cam peticit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost weekendul trecut pe ruta Pitesti - Curtea de Arges - Vidraru (de la Pitesti e drumul destul de prost, nu am mers cu mai mult de 50 - 60 km / h) si m-am intors pe Brasov - Sinaia - Predeal - Ploiesti. Pana la Brasov, daca prinzi drumul aglomerat iti blestemi zilele , circulatia e pe o singura banda datorita lucrarilor (exista semafoare la care stai cate 5 - 10 minute la fiecare km ) , se circula ba pe stanga , ba pe dreapta , ba cei care se duc , ba cei care vin . Am inteles ca asa este tot drumul intre Sibiu si Brasov .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai vroiam sa spun ca peisajul este spectaculos la Valea cu pesti(din camera, maxim din restaurant), Capra si Balea! vad ca sunt colegi care au alta parere.

Asa se poate sta la cabanele de la Piscul negru,

http://www.cazari.ro/cabana%20paltinul-arges.htm

insa acolo este in padure, intre creasta si lac deci nu vezi nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre Pitesti si C de Ag poti merge cu peste 100 la ora daca te tine buzumarul pt amenzi la radar.

Intre C-de-Ag si Vidrau este realtiv OK. Numai sa nu zbori peste parapeti cand treci de cetatea Poienari.

Problema este intre Vidraru si Piscul Negru.

Apoi intre Piscul Negru si Balea nu forta pedala de acceleratie. ;)

Si as recomanda o sedere undeva la Piscul Negru la Hotel Siesta sau undeva la Capra.

Modificat de iulians
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu in weekend pe traseul Sibiu-Balea Lac-Vidraru-Curtea de Arges- Rm Valcea-Sibiu

Sibiu->intersectia Cartisoara - drumul reparat/in reparatie - semafor dupa giratoriul in directia BV, mai sunt 3 semafoare in Bradu (e inchisa o banda) apoi mai sunt vreo 2 si in rest e OK, cu mici exceptii, la inbinarea benzilor de asfalt, unde sunt adevarate rampe. Cartisoara-Balea Cascada, drum destul de bun, putin denivelat, dar merge. Balea Cascada-Balea Lac - drum foarte bun (pastrati distanta fata de masinile din fata-mai apar pietricele). Balea Lac-Vidraru drum foarte denivelat max 50km/h, nu sunt gropi, dar e plin de dungi. Drumul continua asa pana spre Curtea de Arges. E un drum inchis din Curtea de Arges spre Rm Valcea si indicator de ocolire prin Pitesti, dar masinile circula... ma mers si eu pe acolo, dar la un moment dat, drumul e rupt (alunecari de teren si se circula pe pajiste - alegeti al doilea drum pe pajiste, pe primul rupeti tot pe dedesubt). Rm Valcea - Sibiu drum foarte bun. Cam asta a fost aventura ;) chiar merita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E asa cum spune Nick, am facut drumul respectiv de 2 ori si asta acum luni bune si vad ca nu s-a schimbat nimic :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand cu draga inima sa admirati privelistea lacului de pe terasa vasului plutitor, tras la mal undeva aproape de baraj. Aveti de coborat ceva scari dar e frumos si eu unul am mancat extraordinar, nici ieftin dar nici scump raportat la preturile din restaurantele patriei. :blink:

Camerele sunt elegante cu baie si televizor, curate si costa 100 ron (parca). Din pacate eu nu am stat peste noapte dar cred ca traiesti ceva senzatii sa dormi pe apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru sugestii si remarci.o sa va zic cum a fost.inca nu sunt sigur daca plec week asta sau cel urmator . inca o data multumesc pt sugestii.

Modificat de AndreiVL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am stat peste noapte, m-am intors in aceeasi zi. Va recomand Cabana Balea Lac pentru cei care vor sa manance. Cu 20-30 ron se mananca bine. Cazarea nu stiu cum e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost acum 3 saptamani. Am plecat din Ploiesti, prin Targoviste, Campulung, Curtea de Arges, Vidraru, Balea Lac si am coborat pe la Fagaras, Brasov, Predeal, Sinaia, Ploiesti. Total 495 Km. Drumul destul de bun (mai prost intre Targoviste si Campulung) La intoarcere intre Fagaras si Brasov, cum s-a zis si mai sus, se lucreaza si se circula numai pe un sens pe anumite portiuni. Am mancat la Cabana la Balea Lac (2 Ciorbe de vacuta si 2 portii de Pastrav. plus 2 Ice Tea) total 76 RON. Cam scump Pastravul ala...in schimb portiile destul de mari. Preturile la cazare in cabana Balea Lac sunt cam asa: 170 RON-camera cu 2 paturi, 150 RON camera cu 3 paturi. Mi se pare destul de scump. La coborare inspre Fagaras, am vazut destule pensiuni, unde cred ca preturile dar si conditiile sunt mai bune. Nu bag mana in foc pt. asta, ca nu am avut timp sa opresc ca sa ma interesez. In rest...drum bun si sa va bucurati de peisaj. e superb. A...si foarte important, cand am plecat din Ploiesti erau 40 grade Celsius, la Balea Lac erau 8 grade. Asa ca vedeti cum va imbracati. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ieri m-am intors de pe Transfagarasan. Traseu: Bacau-Buzau-Ploiesti-Pitesti-Curtea de Arges. Pana aici drumul este bun. Am ramas peste noapte la Pensiunea "La Cetate" la aprox. 6 km. de Barajul Vidraru. Dimineata am continuat drumul spre Balea Lac care este peticit si denivelat in unele locuri. In schimb drumul pe care cobori de la Balea Lac spre Balea Cascada si apoi spre Sibiu-Fagaras este intr-o stare mai buna. :Driver: :icon_thumright:

sonycybershot39rx7.th.jpgsonycybershot49iy4.th.jpgsonycybershot93wf6.th.jpgsonycybershot94su3.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum a fost drumul intre Ploiesti si Targoviste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am venit si eu! F frumos. drumul mai bun decat anul trecut in primavara. Se poate merge si mai tare. cateva poze:

Din pacate la Balea vremea era super naspa!

post-3842-1186330273_thumb.jpg

post-3842-1186330284_thumb.jpg

post-3842-1186330290_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum a fost drumul intre Ploiesti si Targoviste?

in continuare f prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

merg si eu w/e asta. cazare sambata seara la Casa Leia, Cartisoara. de-abia astept ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Transfagarasanul l-am facut venind dispre Curtea de Arges catre Sibiu. Am mers dintr-o bucata Bucuresti-Pitesti-Curtea de Arges-Vidraru-Balea Lac. Apoi la coborare am oprit la pensiunea Vama Cucului, e pe stanga cum cobori catre Ardeal. Cazare OK, putin mai jos mai era o pensiune, nu-mi amintesc numele, care se prezenta si mai bine (la preturi decente).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu l-am facut dintr-o bucata, curtea de arges-brasov, cu oprire in sinaia pana la urma. drumul e bun, pana iesi spre brasov, unde erau vreo 10-15 semafoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma nu am mai fost cu parere de rau.am vazut la tv ca s-a surupat pamantul si soseaua nu stiu unde si nu am mai fost.am optat pt valea prahovei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost eu in weekend-ul trecut pe Transfagarasan si l-am facut (din) bucati.

Vineri seara: Bucuresti - Pitesti - Curtea de Arges. Dormit in C de A, la pensiunea Montana. E OK ca preturi si conditii de cazare si mazare.

Sambata: urcat la barajul Vidraru - lacul Balea. Drumul acceptabil pana la Vidraru. Apoi carpit, iar ultimii 12 Km spre varf se pune criblura! (Se mai lucreaza inca la el).

coborat la Cartisoara. Drumul impecabil. Dormit la Cartisoara, la pensiunea Transfagarasan. Cu 4 Km inainte de sat s-a construit un grup de pensiuni care tind spre lux. Conditii si preturi pe masura.

Duminica: retur dintr-o (alta) bucata direct acasa.

Se poate circula, cu unele mici restrangeri, pe mici portiuni. Deci, Go! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!