Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

Coborat pe partea dinspre Arges... Cabana Capra - 180 lei lei cameră 2 persoane + mic dejun inclus

Ceva mai jos de Cabana Capra ne-am cazat la o pensiune din Piscu Negru - 140 lei apartament (4 pers) sau 70 lei camera pat dublu (2 persoane)

La alte pensiuni preturile ajung si la 100-120 lei camera 2 persoane.

post-17669-1216311968_thumb.jpg

Mancat la un "vorba vine" restaurant, preturi medii doar ca trebuie sa cititi cu atentie meniul. La felul 2 mi-am luat .... + carnati oltenesti (pe care am dat 15 lei, cred ca erau vreo 300-350g la 1 portie).

A treia zi plecat spre barajul Vidraru si am avut de ales intre Cabana cu pesti si Cumpana. Am ales Cumpana si rau am facut :) Drumul de la baraj pana la Cumpana este jalnic, 15 km de chin pentru masina!

Cumpăna - 155 lei cameră 3 paturi, mic dejun inclus

120 lei cameră 2 paturi, mic dejun inclus

45 lei căsuţa 2 paturi

post-17669-1216312011_thumb.jpg

Nu recomand Cumpana din cauza drumului f. prost, in rest zona este f. linistita, relaxant, peisaj ok.

Ce-am pierdut: Cabana cu peşti - 80 lei camera 1 pat 2 persoane

140 lei cameră 3 paturi

post-17669-1216312044_thumb.jpg

post-17669-1216312078_thumb.jpg

Modificat de cosmind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'vap_66' de la baraj sunt vreo 40 km de sosea unde viteza medie o sa fie de 30-35 km/h, sunt zone cu drum f. prost unde iei gropile din plin, n-ai ce sa ocolesti. Eu am ajuns "cu masina intreaga" dupa ce am trecut pe-aici + 20 de km pe drumul forestier spre Cumpana, doar ca mi-a cam fost mila de masina.

Mi-am adus aminte, la Brasov puteti manca la restaurant Petrom din Dirste (mancare multa si buna, preturi suprinzator de mici, servire impecabila... ramas placut surprins).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'vap_66' de la baraj sunt vreo 40 km de sosea unde viteza medie o sa fie de 30-35 km/h, sunt zone cu drum f. prost unde iei gropile din plin, n-ai ce sa ocolesti. Eu am ajuns "cu masina intreaga" dupa ce am trecut pe-aici + 20 de km pe drumul forestier spre Cumpana, doar ca mi-a cam fost mila de masina.

Multumesc pentru raspuns.

Pot sa merg si cu 15 km/h, dar vreau sa pot sa trec pe acolo, si sa nu raman fara spoiler sau cu pragurile indoite :).

Wish me luck.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vap: de trecut treci, dar o sa iti faci nervi, e groaznic, sunt sigur ca a 2-a oara nu mai treci pe acolo, te astept cu impresi dupa.

PS: mie mi-a luat sa fac acea portiune de 40-50 km cam 1-2 aprox.

Modificat de nairolf1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e groaznic deloc, pur si simplu sunt niste gropi mici, drumul arata de parca ar fi fost decapat pt plombare, dar nici nu se pune problema sa-ti lasi pe-acolo spoilerele. Media mea a fost de 30km/h, dar oricum nu mergeam (mult) mai tare, pt ca admiram privelistea, nu mergi pe transfagarasan sa faci raliuri, ci sa aduni imagini :)

in urma cu 3 saptamanai baietii de la drumuri si poduri plombau portiunea respectiva, deci e foarte probabil ca o buna parte din drum sa fie deja intr-o stare buna.

PS: portiunea cu probleme are 30 km, dar cu adevarat dezastruoase nu sunt decat 1-2 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerc si eu maine un transfagarasanu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu plugul tau de zapada? Eu zic sa te mai gandesti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut la protv ca au cazut niste bulgari de zapada pe sosea si ma duc sa eliberez drumul :rolleyes:

sper sa ma descurc eu, low rider :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept de la tine un feed-back ca urmeaza sa bag si eu un Transfagarasan. Asa ca ia-ti puncte de reper ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, daca trece Polo-ul tau, trec si eu :). Si daca tot merg incet, o sa ma bucur si de ce e in jur, nu doar de sosea. Acum 2 ani am fost cu Golf-ul, si imi aduc aminte ca a fost o portiune destul de lunga (ma gandeam ca nu se mai termina :D) de drum plin de gropi, in care am mers doar intr-a 2-a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'vap_66' miercuri am trecut pe acolo,drumul nu este asa de rau...dar este nesuferit,te vei plictisi de mers cu a doua dar merita tot efortul garantat,daca an trecut eu cu golful si asta ff repede tu cu A 6-le nici nu te gandi :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m`am intors acuma...bucuresti-ploiesti-cheia-brasov-fagaras-transfagarasanu-vidraru-curtea de arges-pitesti-bucuresti = 550 km :)

drumul a fost liber si foarte bun, doar intre cabana capra si barajul vidraru a(prox. 30km) de drum plin de gogosi in asfat. in rest a fost ok :) a meritat excursia, iar Polo este neatins :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma ajuta Dumnezeu si ...vremea :winter: , vineri ma angajez intr-o excursie pana la Manastirea Sambata (RAIUL PE PAMANT!) si o sa folosesc ca ruta de deplasare TRANSFAGARASANUL. Il "vizitez" in fiecare an si anul acesta cred ca vineri ii vine randul. :icon_thumleft:

Revin cu impresii la intoarcere.

Ps: posibil sa plec cu Tiguanul tatei, dar parca nu ma indur sa ii las masina mea pe mana... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am facut azi cu golful. pana la balea, dinspre sibiu, a fost foarte frumos, dupa e un cosmar, nu aveti ce cauta pe acolo. mi-a fost o mila de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ziceam mai sus, maine la 8.00 plec din Ploiesti.

Ruta:

Vineri : Ploiesti - Moreni - Targoviste - Pitesti - Curtea de Arges - Transfagarasan - Sambata de sus - Avrig (cazare) [~350km]

Sambata : Sibiu - Medias - Sighisoara (cazare) [~100km]

Duminica : Brasov - Ploiesti [~250km]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------> ~ 700KM

Ceva sfaturi pentru drum? :(

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca puteti, evitati Transfagarasanul in weekend. Duminica trecuta, cand am fost pe-acolo, pe ultimul km spre Balea, venind dinspre Sibiu, erau deja blocaje, se strangula circulatia. Lume cata frunza si iarba, multi opreau aiurea pe marginea soselei, unde ii taia capul (pe carosabil, incurcand traficul), iar sus abia gaseai un loc de parcare.

Drumul spre Curtea de Arges e prost pe anumite portiuni, dar nu e chiar inabordabil. Pentru o masina cu suspensii sport si garda joasa, ok, e cam extrem. Atfel, stati linistiti, cu putina atentie si cumpatare n-o sa-si rupa nimeni masina pe-acolo. Gropile nu sunt mari dar sunt dese. Incercati cand opriti pentru poze sau din alte motive, sa nu o faceti nici macar partial sau pentru "2 minute" pe sosea, drumul fiind destul de ingust. Unde se poate, se poate, unde nu, nu. De asemenea, grija la motociclisti. Este unul din traseele lor preferate. De fapt, al cui nu e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I'm back :icon_thumright:.

Am facut TF-ul, plecand dinspre Sibiu. Drumul e mai bun decat ma asteptam (nu il consider un cosmar, si cred ca treceam si cu un R8, daca ma ambitionam :D), doar ca trebuie sa mergi in anumite portiuni cu 40-50 km/h si atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu ieri, Bucuresti-Brasov-Sibiu-Transfagarasan-Curtea de Arges-Pitesti-Bucuresti, 650km, cu o pauza de masa la Sibiu... Drumul cel mai groaznic a fost, din punctul meu de vedere, Balea-Curtea de Arges...

Am suspensii sport si mi-am zdruncinat toti rinichii... nu mai merg niciodata pe acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sfarsitul saptamanii intentionez sa vizitez si eu zona,traseul M-Ciuc-Brasov-Fagaras-TR.Stie cineva o pensiune buna,la preturi acceptabile cu micul dejun inclus in zona TR?Dorim sa ramanem peste noapte acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

vad ca parerile sunt impartite ... 60% spuneti ca nu mai mergeti niciodata, 40% spuneti ca doar o portiune e mai proasta si acolo se merge cu aprox 30, dar e ok per total.

eu cam intr-o luna ajung pe TF, dar daca ziceti ca e asa de prost, schimb planul de vacanta.

e vreo posibilitate ca in lunile iulie-august sa plombeze cineva drumul ? inca nu m-am hotarat, va citesc cu interes mesajele, si daca are cineva poze cu portiunea aceea oribila il rog sa pune aici cateva imagini demonstrative. chiar vreau sa vad cum arata cea mai rea portiune de drum, in functie de asta hotarasc si eu unde imi duc familia in concediu.

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Pe 13 august, (sper sa nu-mi poarte ghinion) dorim sa organizam si noi o expeditie pe transfagarasan. Suntem vreo 3 masini, cu suspensii undeva spre sport si daca vreun coleg de aici ne poate spune un drum OK . Noi plecam din Galati cu totii, si nu prea avem habar care ar fi drumul. Cineva cu gps ... cateva informatii ? Galati- ..Braila- ..Buzau- .. De pe la Brasov mergem la Fagaras - Sibiu sau care sa fie routa ? Chiar nu a fost nici unul din noi, si cu harta in fata e greu. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ideea e ca pe oriunde ai merge indiferent daca mergi pe Arges sau pe DN1, ambele drumuri sunt varza. DN1 e in reparatii de mai bine de 2 ani iar pe Arges e prapad. Trebuie sa mergi foarte incet mai ales daca ai suspensii sport. Traseul indicat de GPS-u meu e cum ai zis si tu Galati-Buzau-Brasov-Fagaras-Transfagarasan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost de 2 ori ( doar odata am trecut pe la Vidraru-Balea Lac) vara asta pe TF , drumul cel mai rau e de la VIdraru la Balea Lac ,este rau dar poti sa mergi , mai ales ca megi la plimbare deci nu te grabeste nimeni , asa ca nu tre sa gonesti prin gropile alea...

-cum spunea si colegul LXF, gropile nu sunt mari dar sunt dese, cu putina atentie treci si de asta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Galati-Buzau-Brasov-Fagaras-Transfagarasan.

NU! In niciun caz sa nu folositi aceasta portiune de drum!

1.Drumul Galati-Buzau nu il stiu, pentru ca spre rusinea mea, nu am fost niciodata in Galati.

2.Drumul Buzau - Ploiesti este foarte bun, nota 9.

3.Din Ploiesti catre Brasov aveti 3 variante :

- DN10 : Buzau - Brasov, nota 6;

- DN1[E60] : Ploiesti - Sinaia - Brasov, dar la Azuga se fac lucrari de reabilitare carosabil si exista un semafor la care poti intarzia si o ora, nota 7;

- DN1A : Ploiesti - Valenii de munte - Cheia - Sacele - Brasov, drum de nota 9.

4.Intre Brasov si Sibiu drumul este in reabilitare, este plin de semafoare si acest lucru va poate incetinii cu 2-3ore, drum de nota 4.

SUGESTIE:

- Puteti incerca sa mergeti intr-o zi pe drumul Galati - Buzau - Ploiesti - Moreni - Targoviste - Gaiesti - A1 - Pitesti - Curtea de Arges - TRANSFAGARASAN - Sibiu, drum de nota 8 [in total], ~ 550km.

- A doua zi puteti alege sa va intoarceti pe ruta Sibiu - Valea Oltului - Ramnicu Valcea - Pitesti - A1 - Ploiesti - Buzau - Galati, drum pana la Buzau de nota 8 [in total], ~ 550km.

Ps: traseul subliniat a fost facut de mine acum 2saptamani, in 3zile, V - D. :icon_thumright:

Pentru alte detalii PM sau YM.

Drum bun!

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Si eu recomand evitarea portiunii Brasov-Sibiu. In loc de asta propun Brasov-Sighisoara-Medias-Sibiu. Rezulta un ocol de 70 de km, dar ca timp iesi cam tot acolo (pentru ca pe Brasov Sibiu se pierde foarte mult timp) si in plus se poate vizita si Sighisoara :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!