Jump to content

Photo

Portiera / usa spate blocata

• Please log in to reply
201 replies to this topic

#161 babic

babic
  • Oraş:Mediaş
  • Maşina:vw
  • Model:golf 4
  • Motorizarea:1.9 tdi

Posted 02.04.2012 @ 08:01

Imi spune cineva pasi de demontare portiera golf 4 pentru a ajunge la microintrerupatorul din broasca usi soferului?

#162 kelu

kelu
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:vw passat
  • Model:b6 variant 2010
  • Motorizarea:CBAB 140 CP

Posted 02.04.2012 @ 08:06

trebuie sa dai fata de usa interioara jos, apoi tabla cu macaraua, si desfacute suruburile de la broasca de pe cantul usii(2 la numar) + scos butucul si eliberat cablul broastei de pe maner. tabla va iesi cu tot cu broasca si ai ajuns la switch.Cauta in aria DIY si gasesti un tutorial cu schimbatul macaralei fara demontarea broastei.il urmezi pe acela mai putin partea cu scosul niturilor de plastuic de pe tabla broastei

#163 Christiy

Christiy
  • Oraş:Oradea
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Bora
  • Motorizarea:1.6 102CP

Posted 23.04.2012 @ 20:29

Si eu am achizitionat recent o masina vw Bora , si nu se deschide usa spate dreapta...din interior e blocata siguranta pentru copii , iar din exterior cand actionez manerul parca trag de el in gol.Am citit pe-aici cateceva :-? voi incerca sa o rezolv maine . Am la sfarsitul saptamanii programare la RAR si as dori sa stiu daca pe inginerii de acolo ii intereseaza ceva de acolo :-? sau daca au ce serii sa vada la usa dreapta spate.Ar fi nevoie sa o fac daca ma duc la RAR ?

#164 kelu

kelu

Posted 23.04.2012 @ 20:56

Nu au ce serii sa caute la usa dreapta spate. Cel putin teoretic nu ai de ce sa iti faci griji ca este blocata, numai daca dai peste vreun ciudat, dar ma indoiesc. Cat despre deblocarea portierei, o poti face numai prin interior dand jos tapiteria, macaraua si apoi e chin...Se aude zgomotul motorasului din broasca la actionarea descuierii/incuierii?

#165 Christiy

Christiy

Posted 23.04.2012 @ 21:08

Da..se aude zgomotul motorasului + daca actionez inchiderea centralizata se lasa jos "incuietoarea" aia de la usa , la fel si cand vreau sa deschid masina de la telecomanda se ridica sus (la usa blocata).

#166 F l o r i n

F l o r i n

Membru Senior

• Model:Passat B6 2010, CBAB
  • Motorizarea:2.0TDI 140CP

Posted 23.04.2012 @ 21:24

Da, cel mai usor e sa strici capacelul care vine langa maner (cel in care vine butucul cu cheie, la usa de la sofer) si sa accesezi parghia de deschidere - sau cablul mic.... care ori e rupt, ori nu a fost bagat. Dupa aia, inlocuiesti capacelul

Edited by F l o r i n, 23.04.2012 @ 21:25.

#167 Christiy

Christiy

Posted 23.04.2012 @ 21:44

Mersi Florin.O sa incerc la dimineata sa dau jos capacelul acela cumva , pana vad ... nici nu am idee cum .Sper sa reusesc!

#168 F l o r i n

F l o r i n

Membru Senior

Posted 23.04.2012 @ 22:07

E.... de dat jos curat, nu ai cum cu usa inchisa... capacelul il poti scoate, dar in spatele lui e turnat din antimoniu.... deci, doar spart sau gaurit in el, cu bormasina, pana il faci bucati. Dupa aia o sa ai acces la parghia pe care o actioneaza cablul mic si care prelua actionarea de la maner

#169 olariucosmin

olariucosmin
  • Oraş:Iaşi
  • Model:Golf IV
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 24.05.2012 @ 10:10

Eu am patit la fel. Usa din dreapta spate a ramas blocata. Se deschidea din cand in cand de la centralizata dar acum s-a blocat. Ca sa ai acces la broasca trebuie sa te uiti la portiera din stanga si vezi ca sub masca ai 2 surubele (ca sa vezi cam prin ce pozitie sunt fata de usa). Dai bacheta jos, apoi incerci sa le desfaci. E cam ciudata pozitia, asa ca sper sa nu te chinui mult. Dupa ce ai dat surubele jos, desfaci capacul la manerul interior al portierei, si mai ai acolo cateva suruburi (2 mari, 3 mici). Acum poti sa tragi de capac, e prins in braduti. Ai sa ajungi la o mare masca de metal in care e prinsa macaraua la geam (el meu e electric dar cred ca sunt la fel si la cele manuale). Dat suruburile jos de pe acea masca si cobori geamul pana jos. In partea de jos ai sa vezi un capac de cauciuc pe care trebuie sa-l scoti. Acolo ai prinderea geamului de macara. E un mic dop alb care trebuie scos. Dupa ce scoti dopul, poti sa tragi toata fata aceea de metal (ai grija sa desfaci toate cablurile ca sa o poti manevra usor). Acum ai cat de cat acces la motorasul de la portiera (mai e o masca mica de plastic pe care o poti scoate daca te incurca). Daca nu auzi motorasul cand inchizi/deschizi masina, poti sa rupi cam tot ce e in mecanismul ala si iei altul nou. Nu prea ai cum sa desfaci portiera fara sa distrugi mecanismul de acolo. Broasca vine cu tot cu sistemul pe care tocmai l-ai stricat. Ai grija si la macaraua de la geam sa nu o strici.
Totusi, daca stii ca nu ai multa rabdare, iti recomand un service :)

Cosmin,

#170 iritaxidriver

iritaxidriver
  • Oraş:Craiova
  • Maşina:vokswagen
  • Model:golf IV
  • Motorizarea:1.9 SDI

Posted 31.05.2012 @ 23:53

E.... de dat jos curat, nu ai cum cu usa inchisa... capacelul il poti scoate, dar in spatele lui e turnat din antimoniu.... deci, doar spart sau gaurit in el, cu bormasina, pana il faci bucati. Dupa aia o sa ai acces la parghia pe care o actioneaza cablul mic si care prelua actionarea de la maner

Sa inteleg ca pe dinauntru chiar n-ai cum sa desfaci usa dupa ce dai macaraua jos decat dupa ce distrugi mecanismul(il spargi) si ajungi la partea mecanica. Si zici ca e mai usor si rapid sa rupi coltul (dopul) de la maner ca eventual poti repara partea electrica? Banuiesc ca, daca e blocata pe safe, odata ce ajungi prin una din cele 2 metode la mecanismul manual poti s-o desfaci, nu?

#171 kelu

kelu

Posted 01.06.2012 @ 06:22

Daca vorbesti despre masina din semnatura, poti demonta pe interior. Pe fata e mai usor, pe spate este chinuiala mare insa se poate desface fara stricaciuni chiar daca actuatorul yalei este blocat

#172 mihmar1203

mihmar1203
  • Oraş:Galaţi
  • Model:Passat Variant
  • Motorizarea:1.9 105 CP

Posted 20.04.2013 @ 13:54

salut

Am un VW Passat Variant din 2004 si am o problema cu capacul de la rezervorul de motorina.Nu se deschide cand il actionez electric.Am verificat tensiunea in mufa de alimentare a motorasaului care actioneaza deschidere capac si am 2 V.Vad ca nici deschidrea electrica a portbagajului nu mai functioneaza.Cine ma poate ajuta ?

Multumesc.

Precizez ca motorasul este bun.

#173 F l o r i n

F l o r i n

Membru Senior

Posted 22.04.2013 @ 08:12

desfa si curata contactele din butoane - mai mult ca sigur e plin de oxid acolo

#174 mike2402

mike2402
  • Oraş:Suceava
  • Maşina:VW
  • Model:GOLF 2004
  • Motorizarea:1.9 TDI AXR

Posted 11.06.2013 @ 16:41

ciao , va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat inainte de a face io vreo prostie :  azi dimineata am constatat ca nu mai pot deschide portiera din spate dreapta ( cea din spatele soferului). Nu pot sa imi imaginez ce s-a intamplat deoarece acea portiera este foarte rar folosita ! Pur si simplu cand am descuiat masina din telecomanda , am remarcat ca *tumburusul* respectivei nu s-a ridicat ! Am tras de el dar nimic ...nu se deschide iar cand ii dau drumul revine inapoi ! De asemenea cand incerc sa deschid din interior , se ridica *tumburusul* dar portiera tot nu se deschide !  Ce sa fac in situatia asta ?  Multumesc ! 

#175 kelu

kelu

Posted 12.06.2013 @ 07:38

a ramas broasca blocata pe safe.impreuna cu un prieten incearca urmatoarea chestie- in timp ce tu dai comanda de descuiere dupa cheie si tragi de manerul exterior, altcineva sa traga in acelasi timp de manerul interior.daca nu merge asa, in timp ce apesi pe descuiere loveste usor cu pumnul pe exterior sub maner in dreptul broastei si poate se deschide.daca nu si nu, trebuie totul demontat pe interior pana se ajunge la broasca, deblocata manual,demontatata, curatat actuatorul, refacute lipiturile si totul va fi ok

Edited by kelu, 12.06.2013 @ 07:40.

#176 giku

giku
  • Oraş:Arad
  • Motorizarea:1.6 16v

Posted 24.06.2013 @ 12:18

cine ma poate ajuta ? La masina din semnatura mi s-a blocat portiera spate stinga. Am demontat-o.I-am dat jos fata/masca de  interior,placa de metal cu bolturile care tin geamul dar nu pot sa o deschid (usa e inca blocata). Cred ca problema e electrica (posibil lipiturile de pe placa sau motorasul).Iar ca sa le scot afara trebuie sa deschid usa. Stie cineva cum ? Multumesc...

#177 kelu

kelu

Posted 24.06.2013 @ 19:39

Lipiturile nu fac astfel de probleme. Problema la tine este legata de motorasul din broasca al carui colector este colmatat si periile nu mai fac contact. Daca ai dat tot ce ai spus jos, ce mai la indemana varianta este sa bai mufa in broasca dar cu tabla intr-o parte si mufa in calculatorul de usa si impreuna cu un prieten, el tine cheia apasand pe descuiere si tragand de manerul exterior, iar in acelasi timp tu bati cu ceva in broasca si poate se va deschide. Daca nu, desfaci toate suruburile de pe broasca pe care le vezi din partea superiaora si cu o surubelnita dreapta subtire "casti" carcasa broastei paote iti scapa catelul de pe tija si se deschide. A ramas incuiata pe safe....

#178 giku

giku
  • Oraş:Arad
  • Motorizarea:1.6 16v

Posted 25.06.2013 @ 22:58

Multumesc frumos pentru informatie,prima varianta am incercat-o,adica am reintrodus ambele mufe la locul lor (atat cea de la broasca cat si cea de la motorasul de geam) si in timp ce un prieten apasa pe deschiderea de la telecomanda tragind concomitent si de manerul din exterior,  eu bateam din interior, cu manerul unei surubelnite, in broasca (adica in interiorul portierei intre broasca si tabla). Problema e ca locul e foarte mic acolo in interiorul portierei,iar intre tabla si broasca nu prea e loc.Inca nu am reusit sa o deschid,sau poate nu am insistat destul. Probabil trebuia sa dau mai tare in broasca ? O sa mai incerc. Multumesc mult, orice parere e binevenita.

#179 kelu

kelu

Posted 25.06.2013 @ 23:59

Loveste mai cu simt de raspundere fara teama, insa asta nu inseamna sa pui mana pe un baros. Din pacate acum mi-a picat fisa ca e portiera spate si nu ai acces la niciun surub al broastei. Bate cu un maner de clicket mare,o coada de ciocan...

#180 babic

babic
  • Oraş:Mediaş
  • Maşina:vw
  • Model:golf 4
  • Motorizarea:1.9 tdi

Posted 11.07.2013 @ 10:48

Am reusit sa o deblochez, batand in portiera cu dosul pumnului( marunt in dreptul broastei)cu telecomanda in mana, si s-a deblocat. Nu am mai inchis decamdata usile din telecomanda sau altfel. Urmeaza. Multam lui Kelu din Bucuresti....

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users