Jump to content

Portiera / usa spate blocata


unq
 Share

Postare recomandată

cine ma poate ajuta ? La masina din semnatura mi s-a blocat portiera spate stinga. Am demontat-o.I-am dat jos fata/masca de  interior,placa de metal cu bolturile care tin geamul dar nu pot sa o deschid (usa e inca blocata). Cred ca problema e electrica (posibil lipiturile de pe placa sau motorasul).Iar ca sa le scot afara trebuie sa deschid usa. Stie cineva cum ? Multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipiturile nu fac astfel de probleme. Problema la tine este legata de motorasul din broasca al carui colector este colmatat si periile nu mai fac contact. Daca ai dat tot ce ai spus jos, ce mai la indemana varianta este sa bai mufa in broasca dar cu tabla intr-o parte si mufa in calculatorul de usa si impreuna cu un prieten, el tine cheia apasand pe descuiere si tragand de manerul exterior, iar in acelasi timp tu bati cu ceva in broasca si poate se va deschide. Daca nu, desfaci toate suruburile de pe broasca pe care le vezi din partea superiaora si cu o surubelnita dreapta subtire "casti" carcasa broastei paote iti scapa catelul de pe tija si se deschide. A ramas incuiata pe safe....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru informatie,prima varianta am incercat-o,adica am reintrodus ambele mufe la locul lor (atat cea de la broasca cat si cea de la motorasul de geam) si in timp ce un prieten apasa pe deschiderea de la telecomanda tragind concomitent si de manerul din exterior,  eu bateam din interior, cu manerul unei surubelnite, in broasca (adica in interiorul portierei intre broasca si tabla). Problema e ca locul e foarte mic acolo in interiorul portierei,iar intre tabla si broasca nu prea e loc.Inca nu am reusit sa o deschid,sau poate nu am insistat destul. Probabil trebuia sa dau mai tare in broasca ? O sa mai incerc. Multumesc mult, orice parere e binevenita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Loveste mai cu simt de raspundere fara teama, insa asta nu inseamna sa pui mana pe un baros. Din pacate acum mi-a picat fisa ca e portiera spate si nu ai acces la niciun surub al broastei. Bate cu un maner de clicket mare,o coada de ciocan...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am reusit sa o deblochez, batand in portiera cu dosul pumnului( marunt in dreptul broastei)cu telecomanda in mana, si s-a deblocat. Nu am mai inchis decamdata usile din telecomanda sau altfel. Urmeaza. Multam lui Kelu din Bucuresti....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat broasca cu tot cu motoras...dar degeaba.Un amic spunea ca am probleme la motorasul care ridica geamul , cica pe acolo trece comanda inspre broasca.Am scanat cu vag-com si :

 

          1 Fault Found:
01333 - Door Control Module; Rear Left (J388)
            49-00 - No Communications

 

Stie cineva ce inseamna ????Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din scanare, asa rezulta. De asta trebuia sa verifici inaine sa inlocuiesti, daca yala primeste sau nu, comanda....

 

verifica firele dintre usa si caroserie, precum si mufa - sa nu ai contacte oxidate acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai umblat pe la contacte...am mai facut o diagnoza si mi-a dat urmatorul rezultat :

 

Address 46: Central Conv.        Labels: 1J0-959-799.lbl
   Part No: 1J0 959 799 AH
   Component: 2K Zentral-SG Komf. 0001  
   Coding: 04097
   Shop #: WSC 01317  
   VCID: 840D0EE89463EA38843

   Subsystem 1 - Part No: 1J1959801C
   Component: 2K Tõrsteuerger. FS0002r  

   Subsystem 2 - Part No: 1J1959802D
   Component: 2K Tõrsteuerger. BF0002r  

   Subsystem 3 - Part No: 1J4959811C
   Component: 2K Tõrsteuerger. HL0002r  

   Subsystem 4 - Part No: 1J4959812C
   Component: 2K Tõrsteuerger. HR0002r  

No fault code found.

 

 

Numai ca usa tot nu mi se deschide din telecomanda...Pareri ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va rog ajutati-ma si pe mine ... 

Mi s-a blocat portiera spate stanga la un Touran 2006. Sistemul cred ca e acelasi ca la Golf V sau Passat B6. 

Nu se mai deschide nici din interior, parca scapata ceva la jumatea cursei manerului interior. 

Am incercat sa bat usor cu dosul pumnului pe tabla, in exterior, sub maner, dar nimic. Poate trebuie sa-i dau mai tare ?? - sau poate pe interior mai bine ?? 

Oare ajuta sa cobor fereastra ?? - scria cineva ca firele broastei trec pe langa - poate se misca ceva. 

Am sa incerc si faza cu cineva din interior si cineva din exterior, concomitent cu telecomanda pe deschidere. 

Mentionez ca modulul comfort e setat pe dublu-click pentru deschidere toate usile (simplu click doar pt usa sofer). 

Cred ca trebuie sa dezactivez dublu-click si sa tin apasata TC continuu ? - adica long-press ? 

Orice pont e binevenit. 

Multam ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am patit si eu asa, usa din spate stanga s-a deschis din ce in ce mai problematic. In final nu s-a mai deschis. Ea nu se deschidea decat daca incercam din exterior.

Ca sa rezolv si mai bine am umblat la blocarea usilor si am rezolvat, usa nu se mai deschidea nici din interior nici din exterior, ea fiind acum inchisa.

Am venit, am citit, si am luat un electord de 3 si l-am indoit dupa care l-am bagat pe langa manerul departat unde am cam cautat firul cu pricina. Dupa cam 5 minute de cautari pe orbeste a firului zabaug am deschis portiera.

O voi repara candva dar cu electrodul a mers deschis.

Masina e cea din semnatura.

Modificat de SOLAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mirceateodor

Usa dreapta se deschide in "2 timpi" de afara: daca tragi de manerul de afara 1 singura data nu se intampla nimic. Doar a 2-a oara e cu noroc. Am verificat cablul din interior si exterior si nu vad nici o problema. Singurul reglaj pe exterior ar fi intinderea cablului in canalul cu "dinti" din manerul extetior. Exista alte reglaje pe care le-as putea face pentru deschidere corecta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu. pozitioneaza cablul exact acolo unde vine el - nici tensionat, nici cu burta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mirceateodor

Multumesc de raspuns Florin.

Asa am "luat" masina. Am experimentat un pic dar in final e in aceeasi pozitie. Daca trag de cablu si el e tensionat nu se mai inchide usa, daca are prea multa " burta" atunci nu se mai deschise din ext. Am incercat sa repozitionez broasca sa vad daca am alt feedback. Deocamdata parca e mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot nu o sa fie cum iti place, atunci trebuie sa dai jos yala si verificata, curatata si gresata partea mecanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa repozitionare mai face probleme la prima deschidere a usii.

Astfel la prima tragere de maner, usa ramane agatata in incuietoare (intredeschisa). La a 2-a tragere usa se deschide ok. Daca repet operatiunea usa se deschide fara probleme.

O sa revin cu impresii dupa curatare si gresare.

 

Mersi frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare la toata lumea!

Nu stiu daca am postat unde trebuie (daca nu imi cer scuze.)

Ma poate ajuta cineva din Iasi cu broasca dreapta fata - pasager (contra cost) ? Mai exact ar trebui desfacuta, curatat colector motoras (asta am inteles ca ar trebui din topicurile legate de aceasta problema). Asta daca nu este alta problema..

Cum se manifesta: Dupa ce inchid din centralizata, ramane blocata (nu se deschide nici din exterior) iar din interior trebuie actionata de 3-4 ori clapeta. Motorasul se aude cum actioneaza la inchidere/deschidere. Daca nu inchid masina, portiera se deschide normal.

merita sa incerc sa o repar in conditiile in care una aftermarket costa in jur de 150 RON ?

(Seat Toledo 1M, 2002)

O zi frumoasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in aria prestari servicii, avem colegi in zona ta, care te pot ajuta.

 

Una AM este 150 lei.... si nu degeaba una OEM este aproape 700 lei... nu cumpara AM, ca nu te tine un an... sunt foarte proaste, din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te puteam ajuta eu, dar sunt plecat si revin abia peste o luna in tara. Sorry !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut ,

 

Am si eu o problema cu broasca usii de la masina , am un Golf 4 si nu mai pot sa deschid usa din exterior , doar din interior .Vreau sa schimb broasca pentru ca am si swich-ul defect si ar fi o solutie mult mai usoara pentru mine sa inlocuiesc broasca cu totul decat sa incerc sa o repar.

Problema e ca nu am gasit broasca fara inchidere centralizata , pot sa pun una cu inchidere centralizata ? Poate cineva sa imi spuna daca se potriveste mufa si daca o pot actiona dintr-un modul de inchidere aftermaket ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa nu se potriveste, a ta are 2 pini, cea cu inchidere are 8 pini. Si nici n-o poti actiona dintr-un modul de inchidere aftermarket, decat daca ii pui un actuator extern, ca motorasul din interior este complicat de controlat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba mifa la masina sa se potriveasca si poti pune un modul dar trebuie si un releu sa actioneze motorasul din broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se mai deschide pentru ca ori ai contacte intrerupte pe placa, ori nu lucreaza motorasul si trebuie curatat colectorul

 

munca e de desfacut, ca de reparat dureaza cateva minute... sincer nu as vedea de ce sa se adapteze alte jucarii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soila, el are yala fara inchidere centralizata, deci fara motoras. Pe yala lui este doar switch-ul, care are o mufa mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista asa ceva pe golf4 ? eu stiu ca toate au inchidere centralizata, cu cheie sau cu telecomanda... o fi din primele generatii din 1998 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!