Jump to content

Portiera / usa spate blocata


unq
 Share

Postare recomandată

Am reusit intr un final sa  deschid portiera...am desfacut broasca din nou si am gasit o piesa de plastic rupta dar nu cred ca asta este cauza...am lipit cu bond si sta ok.54x9x4.jpg

Suspectez manerul exterior al usii deoarece are o deschidere(adica cand tragi sa deschizi portiera) de , doar 2 cm la tragere fata de celelalte 3 care au 2.5 si mai si agata de trebuie sa tragi restul de 5 mm ca elefantu'...fara sa il conectez la broasca prin acea sufa merge super ok blocat/deblocat merge super usor dar cum conectez se blocheaza portiera la deschidere(atentie nici din interior nu o mai pot deschide daca o conectez la maner) si trebuie sa plangi pe langa ea pana se deschide iar :banghead: .Astazi ma interesez de niste preturi sa vad ce si cum si revin cu detalii...bune sper ca m am saturat sa desfac portiere:banghead: :banghead: :banghead: .

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa sufa mica mai slaba, nu o intinde cand o bagi in maner.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate fata de portiera cealalta trebuie lasata slaba tare...am scos si manerul exterior din ecuatie dupa o cosmetizare ca la carte...totusi daca deblochez din telecomanda sau cheie si incerc rapid sa o deschid ramane blocata , daca astept normal nu se intampla treaba asta deloc... cu broasca in mana daca  simulez  inchiderea 10 din 10 deschide fara sa triseze...ceva uzura este ici colo nevizibila ochiului liber ca broasca merge stas(totul este facut ca la carte)deci nu ramane blocat din partea electronica dar pentru partea mecanica nu bag mana in foc...toate apar cand leg sufa de maner probabil tolerantele se maresc...ceva este acolo dupa 14 ani de zile...oricum nu am ce sa ii cer ca deja as fi idiot...daca nu a , avut mentenanta facuta la timp degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. De vreo 2 zile nu mai pot deschide portiera dreapta spate nici din interior (siguranta pentru copii e pe ON) si nici din exterior. Am incercat si din telecomanda si direct cu cheia in butucul de la sofer sa o deschid si nimic. Tamburusul nu se misca deloc, nu se simte nici macar ca incearca sa se ridice.
Am batut in exteriorul portierei 5 min concomitent cu apasare butonului de deschidere din telecomanda = nimic
Am verificat firele care ies din stalp si duc in portiera si nu se vede nici un fir rupt. Am sa iau un spray de contacte sa dau in mufe, poate sunt oxidate prin interior.

Dimineata am facut o scanare in 46 :

IMG_20161109_075643.jpg

 

Dupa ce am sters eroarea m-am mai jucat putin inchis / deschis si eroarea nu a mai aparut, dar portiera tot nu se deschide.
Scap fara sa dau fata de portiera jos prin interior ?
Dupa ce o dau jos ce ar trebui sa fac?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, trebuie sa ajungi la broasca prin interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună seara ..Am un golf 4 din 2003 2.8 v6 și am o mare problema cu portiera dreapta spate !!!!! Nu se deschide,închide din telecomanda geamul nu merge beculetul de pe butonul de acționare a geamului al portierei nu se aprinde când am poziția ...geamul îmi funcționează doar 2 minute dacă scot și pun la loc mufa din calculatorul portierei. După care iar nu mai merge ...Se închide, deschide doar mecanic ...precizez ca am schimbat tot la portiera. Calculator , toate firele ce pleacă din stâlp în portiera, broasca din interior ...Toate noi !!!! Nu știu ce sa mai fac sunt disperat !!!! Am fost în reprezentanta și miau zis ca sunt firele din portiera și niște papucași ....costul reparării mă ajunge 300 £ și o zi fără mașina credețimă ca nu am cum sa le dau atâția bani ...Eu sunt în anglia am fost și pe la alții dar nu știu ce sai facă .Va rog ceva sfaturi .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi o fi din fire si apuci, noi, fara sa le vedem, ce sa zicem?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate mai este vreo mufa de verificat ...? Adică ajung firele în stâlpul de la portiera dar ele poate se mai îmbină pe undeva , prin prag sau pe sub bord ? De unde pleacă ele ? sa știu ca sa le pot verifica..... Poate aceasta problema vine de la vreun releu ? Sau o alta întrebare foarte importanta .... calculatorul din portiera șoferului are vreo legătură cu celelalte uși ??? Poate din ăla nu ajunge curent în portiera ..... Si de ce când scot mufa din calculatorul portierei cu probleme merge geamul pentru 2 minute și după aia nimic .....Se încălzește ceva am un scurt undeva ????? Portiera eu zic ca am anulato , am pus tot nou pe ea ....Acum din stâlp sub bord sau unde o duce firele alea sa fie problema ....Ce ar mai trebui sa verific ???? Mulțumesc mult pentru sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica intai daca ai alimentare pe firele din usa - stalp.

daca ai, verifica firele de can

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzama Florin ...Ce sunt alea " firele de can " cum ies de la munca o sa verific cu un aparat de măsură mufa aia din stâlp ...Mulțumesc. ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cele de comunicatie - subtiri, portocalii - cu negru, verde, maro - in functie de magistrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok Mulțumesc mult ...firele astea sunt tot în mufa aia din stâlp nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajusn si eu aici. Portiera stanga spate nu se mai deschide deloc. Nici din telecomanda nici din usa de la sofer. A ramas cuiul acela in jos. Partea interesanta e ca daca vreau sa o deschid din interior cand trag de maner iese cuiu in afara si daca dau drumu de maner cuiul intra inapoi.  Portiera avea o buba inainte: era marcata ca SAFE in VCDS...dar tot mergea sa o deschid si sa o inchid. Acum insa nu mai mierge deloc. Eu tind sa cred ca e o problema electrica si nu de mecanica a yalei. Tocmai ce am desfacut-o: switch ok, refacut lipituri si curatat motoras.

Ceva idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ...Am făcut testul pe mufa aia care ajunge în stâlp ....Pe cele doua fire mai groase din partea de jos a mufei am 12v pe firul roșu cu alb ...Pe cel maro 0v ...Pe cele 3 din mijloc mai subțiri pe cel galben cu maro am 12v ..Pe cel galben cu verde am 0.35v...Pe cel roșu cu maro am 0.95v...În partea de sus a mufei sunt 2 fire puțin mai groase unul este albastru 0v...Iar celălalt maro cu albastru care tot 0v..Sunt bune valorile ? Mulțumesc ....Sper sa rezolv o data ca mam saturat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa vezi daca firele sunt ok se masoara continuitatea lor, nu ce tensiuni sunt pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, aditzu' said:

Am ajusn si eu aici. Portiera stanga spate nu se mai deschide deloc. Nici din telecomanda nici din usa de la sofer. A ramas cuiul acela in jos. Partea interesanta e ca daca vreau sa o deschid din interior cand trag de maner iese cuiu in afara si daca dau drumu de maner cuiul intra inapoi.  Portiera avea o buba inainte: era marcata ca SAFE in VCDS...dar tot mergea sa o deschid si sa o inchid. Acum insa nu mai mierge deloc. Eu tind sa cred ca e o problema electrica si nu de mecanica a yalei. Tocmai ce am desfacut-o: switch ok, refacut lipituri si curatat motoras.

Ceva idei?

verifica cablajul, in stalp usa... pana in modul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am scos mufa din stalp si am dat-o cu spray pentru contacte, era ok. Dar tot nu am rezolvat problema.

Apoi am scos si modulul confort si m-am uitat. Nu are nimic rau acolo. Problema persista.

Atasez poze. Cred ca a marcat-o ca safe de asta nu e deschide.. nu iese din safe. Cand inchid si deschid se aude o caraiala in yala..

111.jpg

222.jpg

333.jpg

Modificat de aditzu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă se aude caraiala în broasca atunci sigur ai ceva probleme acolo,încearcă sa o schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ca sa o desfac toata trebuie sa deschid usa. Ea e blocata. Toti zic : rupe fata de portiera si deschide-o. Tind sa cred ca se poate si fara sa rupi fata de portiera...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate fara mari stricaciuni. Iti trebuie alta broasca. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoti bancheta, desfaci cele 2 suruburi de jos, desfaci suruburule de la maner, scoti fata de usa, scoti boltul de la geam, desfaci suruburile de la panou, dai panoul afara, dai o gaura in broasca si invarti de roata dintata pana se deschide usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci fara sa stric broasca nu am alta sansa nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare .am o problema cu usa dreapta spate golf 4 in sensul ca este blocata pe inchis. Am desfacut fata de usa ,demontat panoul ,eliberat geamul ,din interior sau exterior nu se deblocheaza .Inchiderea electrica tind sa cred ca functioneaza pentru ca tija se misca sus jos .Am eliberat si cablu care tine maneru exterior si am incercat din interior sa misc parghia nu vrea deloc .una peste alta am tras de manerul exterior prea tare si l-am scos afara  ,imi vine sa tai usa ,vreau sa stiu cum scot broasca afara  cu orice pret ,am alta  broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!