Jump to content

Portiera / usa spate blocata


unq
 Share

Postare recomandată

SAu il impingi inauntru. Cand bagi surubul el se largeste si forta de frecare e mai mare, daca il impingi intra mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am gandit la varianta asta, dar inauntru nu avea unde sa se duca, in spate lui fiind geamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si impins , cade tot in usa si trebuie recuperat de acolo inainte de a remonta geamul .

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spate;le lui nu e nimic, geamul e imprejurul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu se mai deschide usa soferului din telecomanda(de inchis se inchide) ci doar cu cheia

am fost la service, a dat jos fata usii, a verificat contactele dar totul era ok

concluzie: broasca defecta si necesita schimbata. dupa o lovitura si-a revenit, a functionat vreo 2-3 saptamani insa acum tot face figuri

intrebare: mai poate fi reparata din moment ce se inchide din telecomanda sau trebuie neaparat schimbata?

cam cat costa o broasca noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema discutata cu lipiturile interioare. Si si verifica switch-urile interioare si cablajul pe care sunt lipite. Poate e crapat pe undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

electricianul a zis ca nu se baga s-o repare ci doar sa o schimbe

Modificat de _zenith_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu rugamintea la UNQ sau catre un alt membru al forumului caruia i s-a mai intamplat. In ce a constat interventia?

salut am patit si eu la fel si nu stiu ce sa fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dat quote la un mesaj din 7 Octombrie 2004 . De atunci sau discutat multe despre aceasta problema . Nu te supara dar inainte de a posta ai citit tot topicul ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna. Am si eu probleme cu usa din spate - stanga..

Problema e ca din interior se deschide f bine, si usor, iar din exterior trebuie sa aplic mai multa forta sa trag (trag de clanta normal, si dupa aia mai trebuie sa aplic o forta mai mare ptr a deschide si usa). Ce poate cauza problema asta? Ieri am luat masina, si sunt noob la masini, absolut novice. Ce fac si cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa un test simplu.deschide usa, si apoi cu degetul sau cu o surubelnita inchide inelul broastei ca si cum ai inchide usa.apoi trage de manerul exterior si vezi daca inelul actioneaza singur sau daca nu, vezi daca opune rezistenta foarte mare cand bagi surubelnita sa-l ajuti sa se deschida.sunt doua variante:

1) fie cauciucul de protectie al inelului broastei s-a deformat de la trecerea timpului sau a fost atacat de eventuale spray-uri pulverizate in broasca

2) fie trebuie sa dai jos butucul fals care face pate din ansamblul manerului dar ramane fix la actionarea manerului, si sa tragi cu un dinte sau doi cablul acela mic care face legatura intre broasca si manerul exterior. butucul fals il dai jos desuruband surubul torx aflat pe cantul usii in dreptul manerului(chederul are o defoemare unde este gaura de vizitare a surubului) si ai sa vezi si cablul la care fac referire.

ATENTIE MARE!!!!!nu trage cu prea multi dinti cablul, pentru ca apoi vei ramane cu usa blocata. cel mai bine e sa faci operatiunea pas cu pas, in sensul ca nu tragi de cablu un dinte si apoi montezi butucul si inchizi usa.faci probe fara butuc pus ca sa poti avea pe unde sa eliberezi cablul daca este prea tensionat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut

La G4 variant al meu, 2001, ALH, nu reusesc sa deschid usa spate stg. (dupa inchis/deschis centralizat) decat cu un mic punt in maner-ul usii.

Am dat fata usii jos si am folosit WD40 in speranta ca estge gripat cablul sau ceva pe acolo, n-am reusit sa spray-iez in incuietoare (n-am acces).

Ce sa mai fac inainte sa schimb incuietoarea?

Dar trebuie schimbata sau este altceva?

Merci,

Nepotu73

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Modifica pozitia sufei de deschidere exterioara. Sta prea tensionata si de asta nu poti. Incearca sa apesi pe portiera si dupa sa tragi de maner din exterior si vezi daca se deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit aceeasi problema cu usa care nu se deschide nici din interior nici din exterior si am citit in topic ca trebuie lovit USOR cu pumnul in manerul exterior si se deschide. Mi s-a parut o prostie dar mi-a fost mai la indemana decat sa rup capitonajul. Si rezultatul a fost nesperat, usa s-a DESCHIS.

Problema la mine pleaca de la intinderea excesiva a cablului intre maner si yala. La alte cauze nu cred ca se aplica. Dupa lovire s-a dechis din prima. A trecut mai bine de o luna si nu am reglat acel cablu si am mai fost nevoit sa repet figura de cateva ori... Merita incercat, cu simt de raspundere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
IOJI 05 BLD

buna tuturor,dintr-o problema ce credeam ca o sa o rezolv relativ usor treaba sa complicat peste masura,totul a inceput in urma cu o vreme cand usa spate dreapta nu se mai inchidea din telecomanda,dadea sa se inchide dar sarea la loc afara,din citite am tras concluzia ca lipiturile din broasca sunt slabite sau crapae si am zis ca o desfac ca sa repar problema,am desfacut lipiturile pareau in regula dar totusi leam refacut,am montat broasca la loc,si cu ea demontata am bagat o surebelnita in ienlul broastea(ca si cum ar fi usa inchisa)si am dat pe telecomanda tot la fel face,am vazut ca nu pot sa rezolv problema am montat totul la loc ,surpriza cand am inchis cu telecomanda si am deschis nu sa mai debloct deloc!a ramas usa intepenita ,nu o mai pot deschide nici pe interior nici pe exterior,mentionez ca am mai desfacut odata broasca tot pt problema asta si tot nu am rezolvat nimic,iar de atuncia uneori usa se deschidea doar dupa ce trageam de 2 ori de maner,cu as putea sa deschid usa acuma si care ar fi rezolvarea problemei mele.Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

se aude ca si cum ar functiona dar nu se deschide ? daca da, ai tensionat prea mult cablul mic, care vine la maner.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IOJI 05 BLD

se aude ca ar functiona,dar si cand a fost demontat si am bagat surubelnita in enelul broastei si trageam de cablul sa deschid parca tare greu sarea inapoi,cum as putea sa mai deschid usa ?

:offtopic: in cer scuze pentru greselile de ortografie din postul mai de sus,imi era tare somn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai incearca ce spune florin- poate ai tensionat cam mult cablul ce vine atasat manerului exterior.tine tras de maner si cu ceva ascutit elibereaza cablul de pe canal si se duce singur mai in interior si poate ai noroc.daca spui ca mergea greu cand trageai cu surubelnita de inel, inseamna ca e cauciucul de pe inel umflat si freaca undeva in cursa lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa va povestesc cum am rezolvat eu problema cu usa spate blocata pe inchis:

Am rabartat sezutul scaunului, si am desfacut cele doua suruburi cu torț de 20 din partea de jos a panoului.

Am desfacut manierul de pe panou.

Am demontat geamul si l-am scos afara ( batut cu un dorn prinferastra de vizitare bucsa de plastic ce tine geamul, demontat chederul de pe despartitura geamului).

Am dat jos panoul metalic cu macaraua geamului (un pic fortat ca nu cedeaza din cauza usii inchise).

Am spart bucata cu bucata mecanismul de inchidere de plastic, cel cu motorasul cu liuvierul si clestele (cu grija sa nu ajung in fata exterioara de pe usa).

Am bagat surubelnita in patrea superioara a broastei metalice ramase intacta prin interiorul usii, si am fortat cred ca catre exterior (sunt doua lamele ascutite probabil angrenate de vreun plastic pe care l-am spart in timpul operatiunilor anterioare).

Si gata! usa deschisa, alta incuietoare SH - 100 lei

Imi pare rau ca n-am facut poze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Adica, ai macelarit yala.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IOJI 05 BLD

m-am uitat astazi mai atent,inchiderea centralizata se aude ca functioneaza,si tamburasul de pe usa urca si coboara,dar cand trag de maner din exterior sau interior nimica,face exact cum ar fi usa inchisa,o sa incerc maine sa demontez cumva fata de usa,am incercat sa lovesc usor pe la usa dar nimica,o sa incerc maine si cu cablul daca nu e cumva prea tensionat,insa ce am remarcat eu cand era demontat atuncia cand il inchidem cu surubelnita pana pe prima sau a doua pozitie revenea foarte greu,indiferent ca actionan de pe manerul interior sau exterior

:offtopic: plus ca am mai creat o problema mi-am rupa si clema ce tine geamul....tot m-am chinuit ca sa bag inapoi sigurantele ce tin geamul pana ce sa rupt clema,care este cea mai usoara metodata de a baga siguranta la loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Fixezi cele doua nuturi pe geam, dupa care apesi geamul in clema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IOJI 05 BLD

daca stiam asta ma mai scuteam de o cheltuiala :angry: chiar ieri am schimbat si clemele pe fata care erau si ele rupte,si cum nici un ghinion nu vine singur,dupa ce am terminat in fata am inceput sa lucru la usa din spate care sa terminat foarte prost...usa blocat suport geam rupt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IOJI 05 BLD

ati avut dreaptate,a fost prea tensionat cablul,dar inchiderea centralizata tot nu functioneaza...cand il inchid coboara tamburashul pana jos si sare inapoi,oare ce ar putea fi,lipiturile din interiorul inchideri le-am refacut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai facut lipiturile cum trebuie daca spui ca se incuie si apoi sare la loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!