Jump to content

Portiera / usa spate blocata


unq
 Share

Postare recomandată

Am si eu o aceeasi problema, am incercat tot ce e scris pe forum, mai putin sa dau fata de la usa jos. usa tot nu se deschide si siguranta cand deschid din interior se ridica cand deschis si coboara imediat:((( cine ma poate ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a blocat si mie cu totul usa spate stanga . Nu se mai poate deschide nici de pe exterior , nici de pe interior . Cand dau sa o deschid de pe cheie nu se intampla absolut nimic , tamburusul nu se ridica si nici nu mi se pare sa sune ceva ca si cum ar lucra acea broasca .

Inainte de a ma chinui cu datul jos al capitonajului aveti ceva idei ce sa verific , ma gandesc ca nu se alimenteaza acea broasca .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema ! ;) Nu stiu cum este la golf sau bora berlina , dar la variant este foarte usor sa se ajunga la broasca chiar daca nu se poate deschide usa ( vorbesc de usile din spate , cu una din ele am avut problema ) . Se pot desface lejer toate cele 4 suruburi , se da fata de usa jos , geamul se ridica sus de tot si se asigura cu banda , se da fata metalica jos si se poate ajunge la broasca sa se deschida usa .

La mine problema a fost ca ultima data din neglijenta am crapat putin mufa care intra in broasca si am uitat sa o mai lipesc iar dupa mai multe socuri normal ca a iesit din broasca si nu mai primea comenzi . Ghinionul meu a fost ca mufa a cazut cand usa a fost inchisa , astfel ea ramanand pe safe .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema cu un prieten, am dat capitonajul jos, am dat geamul mic jos, si a tras nush ce siguranta pe acolo si gata, am schimbat toata broasca si gata totul ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ...am si eu problema cu usa fata la un VW Golf 5.

Utilizez telecomanda pentru a deschide toate usile de la masina.Problema este ca se deschid toate usile in afara de usa soferului.

In interior pe usa din stanga se aprinde ledul cu cheia ca si cum masina ar fi blocata......

Cand incerc sa deschid usa cu cheia , usa se deschide ....ma poate ajuta careva cu un sfat ...mersi

Modificat de Ghetze
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu am gasit un topic pt deblocarea usilor din fata , asa ca postez aici , ieri am schimbat macaraua de la geamul din stg fata , montez totul la loc , dar astazi am avut o surpriza , nu pot deschide usa nici din interior nici din exterior . E posibil sa fie din cauza la cablul care face legatura intre maner si mecanism ? pt ca l-am fixat in locul in care sta intins apoape la maxim . mergea mai greu manerul dupa ce am fixat macaraua , dar usa se deschidea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand incerci sa deschizi , in usa respectiva se aude motorasul cum lucreaza sau nu ? Daca motorasul functioneaza inseamna ca e problema la partea mecanica . Incearca sa-i dai niste "pumni" pe exterior dar cu simt sa nu indoi usa . Daca motorasul nu functioneaza inseamna ca e electric si atunci singura sansa e sa dai jos panoul sa vezi ce e pe acolo .

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mese adi-incearca sa tii tras de manerul exterior, si cu o pila de unghii, sa eliberezi cablul de pe el.ma refer la cablul care face legatura intre manerul exterior si broasca.de acolo este problema.ca si urgenta,loveste usor cu pumnul in jurul manerului, sa deschizi macar usa.ca apoi altfel scoti butucul si detensionezi cablul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorasul functioneaza , se misca si tija , nu stiu cum ii zice , cea care e langa led , care iese cand deschizi masina . Am sa incerc faza cu pumnul , sper sa mearga , mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca ce a zis kelu, scoate acel cablu din maner si o sa deschizi usa. Nu poti da panoul la usa din fata jos cu usa inchisa. Daca mpotorasul merge nu-l mai lua la pumni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lasat cablul care vine de la maner la incuietoare usa spate putin cam intins de frica sa nu faca manerul zgomote si m-am trezit ca nu se mai deschide usa nici din interior nici din exterior. M-am invartit putin in jurul ei si am ascultat sfatul sa o "cert" putin cu pumnul usor in maner si ... s-a deschis. Dupa fiecare incuiere se repeta problema, spre norocul meu si rezolvarea. E de ajuns sa slabesc cablul sau mai are si alta buba?

Modificat de VWasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , e de ajuns sa slabesti acel cablu , asa am patit si eu cu usa fata stg . va multumesc , dau o bere la fiecare :santa:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema ! :) Nu stiu cum este la golf sau bora berlina , dar la variant este foarte usor sa se ajunga la broasca chiar daca nu se poate deschide usa ( vorbesc de usile din spate , cu una din ele am avut problema ) . Se pot desface lejer toate cele 4 suruburi , se da fata de usa jos , geamul se ridica sus de tot si se asigura cu banda , se da fata metalica jos si se poate ajunge la broasca sa se deschida usa .

La mine problema a fost ca ultima data din neglijenta am crapat putin mufa care intra in broasca si am uitat sa o mai lipesc iar dupa mai multe socuri normal ca a iesit din broasca si nu mai primea comenzi . Ghinionul meu a fost ca mufa a cazut cand usa a fost inchisa , astfel ea ramanand pe safe .

fata aia metalica medie cum ai dat-o jos? ca inca nu mi-am dat seama cum sa o desfac. pe fata am gauri de unde sa desfac suruburile la macara care tin geamul, dar pe spate nu mai am acele gauri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zambarici, pe spate geamul se fixeaza de macara, cu ajutorul unei cleme cu nut. Vezi ca ai acces la ea, printr-o gaura aflata pe mijlocul fetei de metal, parca sub motorul geamului electric (daca ai geam electric) - acoperita cu un cauciuc, in genul celui de pe fata. Nutul il scoti din clema, cu ajutorul unui holtzsurub lung, pe care il infiletezi in el si il extragi.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e problema, ca gaura aia e jos de tot, nu e sus cum e la portierele de pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da geamul jos pana ajunge in dreptul gaurii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat, si nu ajunge atat de jos. ma gandeam ca poate este o alta șustă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu ajunga ? Uita-te pe gaura aia si da in jos geamul pana ce in dreptul gaurii ajunge sistemul acela de blocare a geamului . Este format din doua componente mici de plastic ce intra una in alta .

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu cum arata pentru ca mi-am desfacut portierele pe fata. dar acea gaura este prea jos, geamul nu ajunge pana acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate nu gasesti ce ai gasit pe fata , este total diferit . Geamul de pe spate are o gaura in partea de jos unde intra acest bolt iar acea parte ajunge in dreptul gaurii , ca doar nu o fost beat neamtul cand o facut usa ta :( . Nu imi dau seama ce faci tu acolo , pune o poza cu ce faci pe acolo sa vedem si noi cum nu ajunge geamul pana jos .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zambarici-ca geamul tau sa nu ajunga pana jos ar insemna sa ai tu defecta macaraua. dar eu cred ca nu esti atent la detaliul care trebuie-lasa geamul jos de tot, scoate capacul de cauciuc, iar prina cea gaura vei vedea unica sina a macaralei; acea sina are o gaura ovala, prin care tu trebuie sa vezi intai shufa, si apoi doi cilindri albi concentrici. acei cilindri albi concentrici trebuie sa-i scoti sia poi macaraua e libera de geam, pe care-l prinzi sus cu scotch, si apoi poti scoate tabla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, am sa ma duc sa mai incerc asa, daca tot nu reusesc revin cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, asta vad eu prin gaura aia, ce trebuie mai exact sa fac la acel cilindru de plastic? am incercat sa bag un pic un holtzsurub in gaura aia de plastic si dupa am tras usor, dar nu a iesit, si nu am vrut sa trag mai tare sa nu stric ceva. astept instructiuni

http://img839.imageshack.us/f/16082010030.jpg/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel din mijloc trebuie sa-l scoti afara iar cel mare il impingi si cade in usa , dupa care se poate scoate geamul . Insista cu trasul si va iesi pana la urma .

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de sfaturi, am izbutit pana la urma, dar chinuiala mare. asa era intr-adevar, bag surub in cilindrul ala si trag cu incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!