Jump to content

Portiera / usa spate blocata


unq
 Share

Postare recomandată

Mda,poti sa incerci aia prima data,nu de alta dar e simplu si mai rapid :D. Sa ne zici daca a mers, e posibilitatea sa iti fi inghetat pe acolo ceva :huh:

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ikks daca se misca acel buton de la inchiderea centralizata inseamna ca lucreaza si altceva afecteaza deschiderea usii.

Stiu ca acel cablu de la inchiderea centralizata are in cealalta parte un carlig, ca un cioc, care da drumu la manerul din interior si exterior.

Tot la inghet m-am gandit si eu, dar el nu a specificat daca nu se mai deschidea usa imediat dupa ce a umblat la acel switch sau mai tarziu.

25qzux0.png

Cam greu sa deschizi acea usa din exterior. Risti sa rupi manerul usii :cool:

Cel mai bine e sa incerci tot din interior, in sensul ca sa o impingi. Problema e ca nici masca nu se poate da jos asa de usor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil parghiile alea care fac legătura

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu ceva asemanator asta vara. Problema poate fi ori de la cercul care tine acea piesa care retrage manerul exterior, ori de la reglajul cablului de la manerul exterior. Cert este ca daca ai usa incuiata si ti tras de maner cand descui usa, usa ramane blocata.

PS Inainte de toate luati aminte de ce a spus stevee.Asa am procedat si eu timp de 2 luni, pana m-am apucat sa desfac usa. Oricum este lucrul draqului, e mult mai complicat decat la usa din fata, pt ca apar probleme de la mecanismul de la macara geamuri, plus ca daca vrei sa dai broasca jos nu o sa o poti scoate de acolo din cauza sinei de la geamuri.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat pentru ca si mie mi s-a intamplat acest lucru...de doua ori.O data la portiera pe fata,dupa ce am schimbat clemele de prindere a geamului si o data la ce pe spate.E o problema din mecanismul broastei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fact sa se fi dereglat ceva. In mod normal daca tii de maner in tim ce descui usa, aceasta trebuie sa ramana blocata. Cum am mai spus sigur e de la piesa cu nr 28 din schema lui geoB, piesa care retrage manerul din exterior, ori de la cablul nr 8 din aceeasi schema, care face legatura dintre brasca si maner exterior. De fapt daca tragi un pic de acest cablu in timp ce vrei sa descui usa , broasca nu se mai descuie si ramane blocata. De aceea daca ii tragi un pumn isi va da drumul pana la urmatoarea incuiere.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercuit in poza cablul care face legatura intre brasca si manerul exterior. Daca acest cablu este prea intins tot mecanismul broastei este blocat. Cauza intinderii(tensionarii) acestui cablu am explicat-o in postul anterior.

post-8948-1235541493_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ce spui, am simţit-o pe pielea mea (am dat jos toate pe acolo, pe la usa din dreapta, se "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am mai tras un pic cu ochiu pe la portiera.

a luat si pumni, cum recomanda cineva. nici un rezultat.

din ce am vazut, cablul spre manerul exterior ( poza hremus ) nu mai este acolo ( pe portiera stanga se vede infiletat ).

din interior usa se comporta ca si cum ar fi blocata, din exterior nu se deschide, face un zgomot pe la jumatatea cursei manerului, si se simte cum tine ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca este bora,se poate cu putina atentie sa desfaci capitonajul usii,tabla care tine macaraua,astfel incat sa ai acces la broasca.vei avea ceva probleme la partea inferioara a usii unde este surubul torx,pentru ca nu prea ai acces la el :P din cauza pragului,insa este posibil sa iasa cu tot cu clema din usa.eu asa am desfacut la un golf si la un passat.e ceva de munca,insa merita incercat decat sa spargi butuc sau capacul acela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Daca nu ai mai umblat pe acolo niciodata,nu iti recomand sa te apuci acum, cred ca este cel mai bine sa apelezi la cineva cine are habar ce si cum pe acolo. Altfel e f greu sa desfaci si sa ajungi unde trebuie, mai ales cu usa inchisa.

Poate te poate ajuta vreun coleg forumist din iasi sau la o reprezentanta sau ceva atelier care se respecta.

Incerca totusi ca cauti cablul acela de otel care iti lipseste, tragi de clanta si il cauti prin interior,ar trebui sa atarne pe acolo si trage de el, poate ai noroc.

Numai bine.

PS: parerea mea e ca s-a umblat pe acolo de amatori si cred ca au pierdut cablul acela, asa era sa il pierd si eu. A pus-o la loc fara acel cablu si acu ti s-a stricat si ceva la cel din interior.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu o intrebare. pentru a inlocui cablul de deschidere a portierei fata stanga trebuie sa dau jos si placa metalica sau se poate face dand jos doar fata de usa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie dat jos cam tot ce misca in usa ,in afara de oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare. pentru a inlocui cablul de deschidere a portierei fata stanga trebuie sa dau jos si placa metalica sau se poate face dand jos doar fata de usa ?

Care dintre ele ca sunt 2. Unul pentru deschidere din interior si unul pt deschidere din exterior.

@ikks Cum ti-ai dat seama ca nu ai cablul acolo? Ai desfacut capacelul acela? Acel capacel se poate scote doar dupa ce slabesti un surul care este in lateralul usii? Nu cumva atunci cand ai mesterit la usi ai desfacut acel surub si l-ai slabit prea mult si nu ai tinut de maner si ti-a cazut acel cerc de tabla in interiorul usii?

Daca poti scoate capacelul de langa maner, incerca sa tragi de parghia de care ar trebui sa fie legat cablul si vezi daca se deschide. Daca nu incearca cu usile incuiate sa o impingi , o tii asa impinsa si descui usile. Apoi tragi de el inspre afara.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat cu putina indemanare si rabdare. am schimbat cablul de deschidere a portierei din interior fara a da jos broasca de pe usa. multumesc ptr. sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ieri mi-a cazut geamul fata stanga in portiera . azi masina a fost dusa la reparat, iar tipul de-acolo a zis ca stie cum sa faca si portiera. cu putina brutalitate s-a rezolvat cu portiera. intai a fost deschisa protectia de copii pentru a se deschide din interior, apoi, odata deschisa, a fost reglat cablul care duce la maner.

post-26780-1243441743_thumb.jpg

Modificat de ikks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare,

Am o problema cu usa din stanga spate... Nu am trantito nu am fortato ... pur si simplu s-a blocat. A ramas inchisa. Nu se deschide nici din interior si nici de la exterior.. Ce sfaturi imi puteti da?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singur posibilitate e sa desfaci capitonajul usii. Desfaci cele 2 suruburi din maner si cel de jos, de pe marginea de jos a capitonajului. Apoi bagi o surubelnita intre el si usa, ca sa il indepartezi. Dupa ce a sarit din cleme, il ridici cu totul in sus, sa iasa si din sina de la geam. Desfaci cablul de la clanta interioara si cablul de la tweeterul de pe usa (daca-l ai).

Iti va ramane usa cam asa: :))

16536546.th.jpg

Vezi daca nu actioneaza cablul cand il tragi cu mana sau cu un patent, e posibil sa iti fi sarit din clanta de interior...si atunci va trebui sa desfaci panoul zincat :)

Modificat de Amy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am gasit un filmulet care iti arata ce sa faci cand ai usa blocata . Sper sa va ajute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Salut !

De cateva zile, usa din dreapta spate nu se mai deschide nici din exterior, nici din masina. Geamul e actionat electric si functioneaza bine, la fel si inchiderea centralizata. Siguranta pentru copii nu cred ca e de vina pentru ca s-ar deschide macar din afara.

S-a mai intamplat cuiva ? Cum as putea rezolva problema ?

eu am demontat capitonajul usii + tot ce mai e pe acolo in speranta (desarta ) ca voi putea debloca usa prin interior...nu se poate fara sa distrugi mecanismul (electro-mecanic)...e greu.. maine sper sa gasesc un mecanism de schimb si apoi sa-l desfac (pt autopsie) pe cel defect pentru a ma lamuri privind cauza blocarii si daca se putea deschide totusi prin interior sau exterior (cum am vazut pe youtube)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

o problemă asemănătoare cu cea semnalată aici am şi eu tot la uşa st

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

o problemă asemănătoare cu cea semnalată aici am şi eu tot la uşa st

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dati-mi si mie o solutie va rog frumos . La masina din semnatura am o problema la usa spate de pe partea stanga . Adica : de pe interior sa deschid usa trebuie sa trag mult mai tare de clanta pentru a se deschide . Ce s-a intamplat acolo ? Mentionez ca a fost desfacuta acea usa .

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare mie sau usa stanga spate e o problema

am desfacut fata dar nu se observa nimic rupt

am urmarit cablul care raspunde de deschidere dar nu lucreaza

probabil ca problema este in usa sub capacul de metal unde nu prea ma incumet sa umblu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!