Jump to content

Portiera / usa spate blocata


unq
 Share

Postare recomandată

Trebuie sa fortezi putin in ghidajul geamului dar nu foarte rau si broasca va iesi prin rasucire pe dupa sina. Suruburile sunt unul pe cantul usii mascat de un capac negru de plastic si unul pe rama superioara a usii mascat de un dop negru de cauciuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tioacastefanut

Am gasit asta pe internet. Daca ma mai poate ajuta cineva cu codul de piese de la broasca? Sau macar unde sa caut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU te aventura sa faci ca in filmare si sa scoti geamul mic. In mod sigur se va rupe clema alba si vei avea mult de munca sa pui chederele la loc. Ti-am explicat o postare mai sus cum trebuie sa faci. Ce coduri te intereseaza?PEntru ce iti trebuie coduri? Se poate repara totul la broasca fara sa fie nevoie de inlocuiri repere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tioacastefanut

Pai am vazut ca face fente...nu prea mai raspunde la comenzile din telecomanda, dar ce m.am jucat astazi pe la masina am vazut ca la comenzile de la sofer raspundea mereu, adica se inchidea si se deschidea. Si ce am mai observat, cand dadeam jos butucul de langa maner, mergea de fiecare data. Oare sa se fi smucit ceva la broasca? Faza nasoala este ca nici nu stiu cum ar trebui sa fie in mod normal acea broasca, si sa ma apuc sa o desfac pe cea din stanga doar sa vad cum arata broasca, parca nu m-as incumeta. Eu vroiam sa o schimb, din cauza asta am cerut un cod , ma gandesc ca sunt mai multe feluri, 6,8 pini, cu sau fara inchidere centralizata...etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal pe spate trebuie sa ai 6 pini. Te uiti in mufa si vezi exat cati pini ai. DAca nu ai idee cu ce se mananca cumpara o broasca gata reconditionata. Daca o iei noua oem este f scumpa daca o iei chinezeasca vei ajunge in acelasi punct

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tioacastefanut

Si tu ce ai face in locul meu? Eu unul am sa incerc sa o reconditionez. Am reusit eu sa dau broasca jos cu ajutorul filmuletelor, si cred ca am sa ma descurc si sa o reconditionez ajutat la fel de filmulete

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In locul tau as reconitiona-o pe cea data jos de pe masina pentru simplul fapt ca e originala, ca orice se poate repara la ea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
RADU m GABRIEL
On 8/4/2010 at 16:23, allyn87 a scris:

Am rezolvat problema cu un prieten, am dat capitonajul jos, am dat geamul mic jos, si a tras nush ce siguranta pe acolo si gata, am schimbat toata broasca si gata totul ok

Cum ati dat capitonajul jos de la usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

daca e vorba de Octavia 1, nu e ca la golf 4..... tu ai suruburile pe cantul usii, nu vad cum poti ajunge la ele fara sa vatamezi fata de usa, daca e usa blocata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

:banghead: Ghiciti cui i s-a blocat portiera si nu se mai poate deschide :))))

E cineva din zona care ma poate ajuta, parca nu m-as incumeta sa desfac toata portiera, am citit topicul, am vazut si cateva tutoriale si pare destul de complicat...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cauta in aria prestari servicii - oferte servicii extinse - si vezi daca gasesti pe cineva, pe langa tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care esti convins ca nu te vei descurca singur, iti sugerezi sa cauti un mecanic sau cel putin o persoana care a mai facut chestia asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Deci mi sa blocat portiera fata a pasagerului cum si de ce nu pot sa mi dau seama...manerul face cursa normal iar din interior la fel dar nu se mai deschide neam(deci clar partea mecanica sa dus dracu)...ceva solutii in afara de taierea usii cu flexul si cumpararea altei portiere ca deja am pus si switch nou acum cateva luni si se pare ca masina asta isi bate joc de mine...numai munca mea...:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bate in zona yalei si actioneaza concomitent incuiat/descuiat.

problema este tot la partea electrica - de regula colectoarele la motoras.

daca nici asa nu se deschide, trebuie data jos fata de usa cu usa blocata - cat de bine/intreaga iese... vezi... dupa care alimentezi direct motorasul si bati in usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am ajuns in punctul asta trag de el maxim cat ar trebui sa , se deschida in mod normal dar mort...interior la fel timburusul de la centralizat se aude clar cum blocheaza si deblocheaza urca si coboara...daca ar fi problema la partea electrica(deci cuiul urca si coboara...) ar ramane impotmolit pe traseu dar merge si incuiat descuiat din cheie problema este la actionarea manerului din interiorul broastei.Am rupt acel plastic care imbraca butucul doar am crezut ca poate acea sufa nu face cursa completa si nu se deschide dar degeaba...poza t8opsg.jpg

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu sufa aia trasa in afara nu o sa reusestu niciodata sa deschizi usa. Si la fel, cu cablul din interior tras, nu poti deschide usa din exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
DarkAvenger183

Salutare.

Usa din spatele soferului s-a inchis si a ramas asa. Nu mai merge deschisa nici din telecomanda nici manual din interior.

Mergea sporadic (uneori da alte ori ba) de mult. Am demontat incuietoare, am refacut lipiturile la placuta.  am curatat cu sprai contact microswithurile, si tot cu spray contact am curatat si periile colector motorasului. Dupa reasamblare a functionat corect cam 2 luni. Dupa care a inceput iar sa mearga sporadic in final a ramas inchisa.

Am detasat cu greu fata de usa din interiorul masinii, am verificat daca pe firulele ce merg la motorasul broastei vine semnal (am pus un bec pe pinii 17 resp. 7 al motorului de geam). Tensiune vine, dar motorul nu misca. Dupa o metoda probabil unica, am reusit sa actionez motorasul ala pentru a debloca inchuietoarea. Momentan am taiat firul ce duce la motorasul incuietorii si am reasambleat fata de usa. Intrebarea este daca ati intampinat si voi probleme cu incuiterorile a catoror motoarase nu mai actionau desi primesc tensiune de la sistemul de inchidere? 

1)Broasca noua aftermarket ii buna?

2)Din dezmembrări cam evit, ca s-ar putea sa cumpar alta la fel de buna ca a mea.

3) Exista ceva ce trebuie recondiționat intr-un anume fel?

4) Cat costa o broasca noua OEM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă zici ca ai refacut lipitorile mai rămâne de curățat colectorul motorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DarkAvenger183

La tine a mers dupa curatarea coletorului? Ma refer pe termen lung, nu sa mai meraga inca 2-3 luni. A folosit cineva broasca aftermarket? ii buna ?

Modificat de DarkAvenger183
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu sunt ok cele aftermarket. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DarkAvenger183

Am sa mai curat odata motorasul, de data am tensionat umpic si lamelele cu perii. Nu ma astept sa mearga ani de zile, are uzura la perii. Vreau sa dezactivez "safe lock" (adica inchiderea "dubla" a usilor), ca in momentul in care mai cedeaza cate o broasca sa nu raman cu usa blocata pe inchis.

VCDS-ul are direct optiunea de dezactivare safelock, pe net am gasit ca s-ar dezactiva daca in 46 central conv. -> 07 coding -> longcode byte1 bit 0 = "No Safe"

Nu am gasit in 07 coding longcoding. Exista un cod din ala de 5 cifre care se insumeaza (software coding)? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU poti dezactiva la tine incuierea de tip Safe lock/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DarkAvenger183

ms de replay. Probabil de aia nu am gasit niciunde pe net informatia despre dezactivare safe lock de golf4/bora (doare de la golf5 in sus..)

Daca intamplina cineva probele cu usa blocata, nu este necear sa "macelariti" prea mult interiorul. Este suficient sa

-detasati fata de usa (aia de plastic) sa scoateti conectorul de la motorul geamului electric.

-se identifica pinii aferenti motorului inchiderii centralizate ( in cazul meu pinii 7 (albastru) resp. 17(violet) . Pinul 1 al broastei corespunea la pin 17 de actuar geam si se leaga la plus, pinul 2 broasca este pinul 7 actuator si se leaga la minus pentru deschidere. Tensiunea de 12v ce e pe masina nu este suficienta ca sa actioneze acutatorul uzat din cauza resistentei proaste de contact la perii-colector si a pierderilor prin "negreala" de grafit depusa in zona periilor. Am folosit un condesator de 140uF incarcat la o tensiune mult mai mare.

S-a deschis fara discutii.

P.S: Atentie la manipularea condesatorului incarcat!

diagram golf4.pdf

Modificat de DarkAvenger183
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau folosesti bateria masinii si inca una de 6 v in serie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!