Jump to content

Portiera / usa spate blocata


unq
 Share

Postare recomandată

Multumesc pentru raspunsuri , am reusit pana la urma sa gasesc una fara inchidere si asa nu mai fac modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut, sper sa mai raspunda cineva pe aici ca am disperat cati nervi mi-am putut face, sa va explic speta : Golf 4 2 usi (2000)

 

Manere usi anulate, deschidere telecomanda. Am apasat pe inchiderea de pe manerul usii sofer inchis deschis... cand am vrut sa cobor din masina .. surpriza usa nu se mai deschide (sofer, cea din dreapta merge perfect) nici actionand manerul din interior nici din telecomanda dar culmea cablul manerului nu e sarit, cablul motorului deschiderii auxiliare trage (deschiderea din telecomanda montata pe masina), am desfacut putin fata de usa, cat am putut sa o despart pentru ca nu merge de tot ca sa observ ce am spus anterior.  Mentionez ca apasand inchiderea de pe manerul usii inchis/deschis butonasul din usa urca si coboara normal cand pe inchis cand pe deschis, deci practic totul merge dar usa refuza sa se deschida?

 

Cum sa fac ca am disperat, manere nu am, inchiderea din telecomanda este pe portbagaj si usa sofer, usa dreapta este singura care merge deschisa din interior, iar eu acum intru in masina prin portbagaj..

 

Multumesc anticipat ptr raspunsuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie demontat pe.interior totul pana ajungi la broasca si vazut ce nu-i place. Pana atunci putem face doar presupuneri, avand in vedere modificarile aduse masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare! Am si eu o problema cu portiera stanga spate, a fost blocata pe incuiat(asa am cumparat masina). Am inchidere centralizata fara telecomanda, care functioneaza doar la usa soferului, si cele de pe dreapta(nici la haion nu functioneaza(daca are)). Am reusit sa deblochez usa spate stanga in urmatorul fel: am lasat geamul jos, am incuiat masina, am tras de maner si cand a venit acel buton sus l-am prins, tinand-ul sus am descuiat masina, si s-a deblocat. Problema acum e ca nu functioneaza inchiderea centralizata pe acea usa, o incui manual de la buton. Interesant e faptul ca din exterior nu se deschide daca e incuiata, dar daca trag de manerul din interior se debocheaza, daca mai trag odata se deschide usa. La actionarea inchiderii centralizate nu se aude nimic in usa respectiva(sau haion), doar in celelalte 3. Ceva sfaturi? Pareri? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa broasca si reconditioneaz-o.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutari ! Am avut si eu usa spate blocata, am reusit sa sparg broasca, sa pun alta noua....a mers perfect, dar acum mi a ramas acel tumburuc care o incuie in jos si usa nu se mai incuie...masina nu are inchidere centralizata...deci nu e ceva din cheie ...o fi iesit sarma aceea pe care e fixat tumburucul ? Multumesc ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva prost montat. Ori ati incolacit cablul de deschidere pest sarma ori a sarit sarma din clema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut. Stiu ca e topic pentru golf, dar din cate stiu si incuietoarea de la masina mea (Seat Arosa) e la fel.


Am o problema care ma sâcâie tare si nu pot sa-i dau de cap. De ieri usa de la sofer nu vrea sa se mai deschida. Se aude motorasul cum actioneaza (inchidere centralizata de fabrica), dar nu se ridica "cuiul" ala negru. Nu pot nici manual sa o deschid - daca trag de manerul din interior, se ridica cuiul, dar cand las de maner coboara la loc. Am desfacut capitonajul usii si am tras de pargia care e actionata de manerul exterior, dar tot nimic.


Din ce am citit pe aici, se pare ca ar fi ramas blocata cumva pe safe (sau safety, nu stiu exact termenul), si ca ar merge sa lovesc in usa sau in yala in timp ce incerc sa o deschid. Am incercat si asta, dar fara rezultat. Ideea e ca lipiturile au fost refacute in vara, se si aude motorasul ca functioneaza. Oare sa se fi rupt/blocat ceva in interior? Aveti vreo idee cum as putea sa deschid usa in cazul asta?  


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu cred sa fie rupt nimic - pare sa fie blocata in Safe.

 

trebuie deschisa... dupa care sa cureti colectorul la motoras, sa mai verifici iar lipiturile....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai idee cum as putea sa o deschid? daca ar fi colectorul de vina, nu ar insemna ca motorasul nu mai functioneaza deloc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, ci bazaie dar nu are putere sa faca cursa

 

da jos fata de usa interioara si alimenteaza cu 12v direct in mufa yalei - concomitent bata in yala ... si poate reusesti sa o deblochezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa desfaci/verifici... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor. Am avut si eu portiera spate blocata cu totul la un golf4 variant. Am reusit s-o deblochez prin metoda lui Stevee dandu-i 2-3 pumni in manerul portierei din interior. Am observat ca inchiderea centralizata la portiera respectiva functioneaza cand si cand daca in acel moment ii dau si cativa pumni,deci la socuri. Dupa parerea voastra e o chestie de contact imperfect la vreo mufa sau fir, sau e o chestie de lubrifiere? Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie dat jos modulul, refacut lipiturile la placa si curatat motorasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu o faci curand o sa ramai cu ea blocata definitiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si daca raman cu usa spate blocata definitiv care este varianta s-o deblochez ? Nu stiu pe nimeni la mine in oras sa se ocupe de asa ceva.

Daca reusesc s-o deblochez...gasesc un tutorial in limba romana cum s-o repar eu ? La chestii din astea nu prea se baga lumea la reparat. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest topic daca l iei la citit gasesti si fotografii si explicatii cum sa deblochezi usa, sa o deschizi si sa o repari. Indicat este sa o desfaci cat se ma ideschide pentru ca va fi muuult mai dificil sa o rezolvi blocata fiind

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, z_a_c said:

Si daca raman cu usa spate blocata definitiv care este varianta s-o deblochez ? Nu stiu pe nimeni la mine in oras sa se ocupe de asa ceva.

Daca reusesc s-o deblochez...gasesc un tutorial in limba romana cum s-o repar eu ? La chestii din astea nu prea se baga lumea la reparat. Multumesc.

daca ramane blocata definitiv, nu ai variante placute de deblocare - trebuie sa demontezi fata de usa, macara geam, etc - cu usa inchisa..... - daca nu ai pe nimeni care sa te ajute cu reparatul, atunci cumpara alta yala si inlocuieste-o pe cea cu probleme - dupa care o desfaci pe a ta si cureti colectoarul la motoras, ca sa lucreze ok, refaci lipiturile reci, schimbi si switch-ul, sa fie ok

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se deblocase până la urmă, dar m-a mâncat undeva și am blocat-o definitiv...nu mai zic cum că e de râsul curcilor. De-acum trebuie să merg la cineva care a mai făcut treaba asta să nu stric tot. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand s-a deblocat trebuia sa demontezi totul si sa remeiezi. Asa cum am scris mai sus, acum e mai complicat sa demotezi totul cu usa inchisa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
tioacastefanut

salut. am abut si eu o problema cu usa stanga spate, nu mai actiona cand si cand inchiderea, usa ramanand fie blocata fie deschisa. nu gasesc o solutie fata de scoaterea broastei dupa desprinderea de usa, ma impiedica ghidajul geamului. am desfacut doua suruburi cde care era prin, unul jos si unulpe sus, insa tot nu vrea sa se desprinda. mai este prins si altcumva?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!