Jump to content

Portiera / usa spate blocata


unq
 Share

Postare recomandată

Pot fi multe cauze. Lipituri reci pe placa, motoras yala cu probleme, fire sau conectori cu probleme. trebuie verificat pe rand, pe circuit

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu portiera din spate blocata am icnercat d toate pumni picioare :) tras concomitent d toate si dat de cheie nimic cred ca a murit actuatorula. problema e ca nu se mai deschide de nici un fel mi se pare super imbecil sistemul. acum am dat fata jos cu portiera inchisa dar nu ma pricep cum sa scot geamul de pe macara. am scos burduful ala si cand dau geamul jos vine in dreptul lui un fel de chestie de plastic alba.. ca o capsa sau suveica asa mai bien zis si nus tiu ce sa-i fac ca sa pot scoate geamul. si apoi daca scot geamul si scot partea aia din cate vad broasca e prinsa de usha cu nituri si o palca de plastic rup placa aia sau cum fac ca sa scot panoul ala? si 3 chiar daca reushesc sa o scot ce trebuie sa ii fac pana la urma la broasca ca sa imi deblocheze usha? se poate face ceva?

ce am descoperit la masina mea si mi se pare foarte imbecil e ca daca inchid usa de la cheie chiar daca sunt in ea nu mai pot ieshi din mashina. deci daca eu inchid cineva in mashina acolo moare pt ca daca tragi de alea de la portiere nu se deschide fac portierele fix ca asta blocata si butoanele de pe portiera shofer se dezactiveaza. daca de exemplu deschid din cheie si inchid din interior de la butoanele dp portiera atunci se aude un singur click in portiere si merg deschise daca tragi de 2 ori dar daca inchid din cheie nu mai merg si se aud doua clickuri in portiere. pe sistemul asta daca e furtuna perfecta si mis e blocheaza asa toate cele 4 ushi numai cea de la shofer se poate deschide dar daca se strica si boasca nu mai intru in mashina ever

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai, verifica firele din mansonul de cauciuc.

Ca sa separi geamul de macara - infiletezi un surub - holtzsurub - in nut-ul mic - din suveica cum ii zici - dupa care il tragi afara. Pe cel mai gros, il impingi in interior. Ridici geamul.

Niturile de sus - de plastic - cele 3 care prin yala de fata de metal - le impingi in interior cu o surubelnita, dupa care bagi surubelnita intre fata de metal si respectivul plasic, sa le separi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha ms. si desfac panourile dp stalpul mainii sau cum verific firele alea cu portiera inchisa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin fata... deschizi usa fata si ai acces la burduful dintre usa spate si stalp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu mai blama sistemul asta cu usile incuiate din cheie care nu pot fi descuiate, pentru ca e o protectie buna. Gandeste-te ca daca iti sparge careva geamul, oricum nu poate sa deschida usa si trebuie sa intre si sa iasa pe geam si daca vrea sa-ti scoata boxele, trebuie sa faca asta cu usile inchise, ceea ce e mai incomod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exact pentru asta e proiectat asa..... altfel era jale.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de sfat am sa verific acolo.

@alexanderdj mai da intr-un fel iteleg ideea doar ca se strica... trebuia facut si ceva de siguranta nu stiu... sa le poti debloca cumva. pana la urma daca iti sparge cineva masina poate intra si produce pagube si asa plus ca nu am patit pana acum.... in schimb am ramas cu ea blocata... in loc sa incomodeze potentialul hotz ma incomodeaza pe mine mai tare. ca trebuie sa traiesc cu ea in fiecare zi :)

Modificat de AMac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit pana la urma am desfacut panoul, si cand am dat niste pumni in partea electrica a broastei a inceput sa scartzie motorashul acolo. Am stat si am tot dat pumni si am inchis deschis pana a deschis. acum momentan i-am lasat mufa scoasa cand vine caldura am sa desfac complet si am sa incerc sa repar sau sa schimb numai motorashul acela. multumesc pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curata colectorul motorasului si se rezolva problema. din moment ce s-a deschis la socuri, clar de acolo e buba, coroborat cu ceva lipituri crapate pe placa broastei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spune cineva pasi de demontare portiera golf 4 pentru a ajunge la microintrerupatorul din broasca usi soferului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa dai fata de usa interioara jos, apoi tabla cu macaraua, si desfacute suruburile de la broasca de pe cantul usii(2 la numar) + scos butucul si eliberat cablul broastei de pe maner. tabla va iesi cu tot cu broasca si ai ajuns la switch.Cauta in aria DIY si gasesti un tutorial cu schimbatul macaralei fara demontarea broastei.il urmezi pe acela mai putin partea cu scosul niturilor de plastuic de pe tabla broastei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu am achizitionat recent o masina vw Bora , si nu se deschide usa spate dreapta...din interior e blocata siguranta pentru copii , iar din exterior cand actionez manerul parca trag de el in gol.Am citit pe-aici cateceva :-? voi incerca sa o rezolv maine . Am la sfarsitul saptamanii programare la RAR si as dori sa stiu daca pe inginerii de acolo ii intereseaza ceva de acolo :-? sau daca au ce serii sa vada la usa dreapta spate.Ar fi nevoie sa o fac daca ma duc la RAR ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au ce serii sa caute la usa dreapta spate. Cel putin teoretic nu ai de ce sa iti faci griji ca este blocata, numai daca dai peste vreun ciudat, dar ma indoiesc. Cat despre deblocarea portierei, o poti face numai prin interior dand jos tapiteria, macaraua si apoi e chin...Se aude zgomotul motorasului din broasca la actionarea descuierii/incuierii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..se aude zgomotul motorasului + daca actionez inchiderea centralizata se lasa jos "incuietoarea" aia de la usa , la fel si cand vreau sa deschid masina de la telecomanda se ridica sus (la usa blocata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cel mai usor e sa strici capacelul care vine langa maner (cel in care vine butucul cu cheie, la usa de la sofer) si sa accesezi parghia de deschidere - sau cablul mic.... care ori e rupt, ori nu a fost bagat. Dupa aia, inlocuiesti capacelul

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Florin.O sa incerc la dimineata sa dau jos capacelul acela cumva , pana vad ... nici nu am idee cum .Sper sa reusesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E.... de dat jos curat, nu ai cum cu usa inchisa... capacelul il poti scoate, dar in spatele lui e turnat din antimoniu.... deci, doar spart sau gaurit in el, cu bormasina, pana il faci bucati. Dupa aia o sa ai acces la parghia pe care o actioneaza cablul mic si care prelua actionarea de la maner

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
olariucosmin

Eu am patit la fel. Usa din dreapta spate a ramas blocata. Se deschidea din cand in cand de la centralizata dar acum s-a blocat. Ca sa ai acces la broasca trebuie sa te uiti la portiera din stanga si vezi ca sub masca ai 2 surubele (ca sa vezi cam prin ce pozitie sunt fata de usa). Dai bacheta jos, apoi incerci sa le desfaci. E cam ciudata pozitia, asa ca sper sa nu te chinui mult. Dupa ce ai dat surubele jos, desfaci capacul la manerul interior al portierei, si mai ai acolo cateva suruburi (2 mari, 3 mici). Acum poti sa tragi de capac, e prins in braduti. Ai sa ajungi la o mare masca de metal in care e prinsa macaraua la geam (el meu e electric dar cred ca sunt la fel si la cele manuale). Dat suruburile jos de pe acea masca si cobori geamul pana jos. In partea de jos ai sa vezi un capac de cauciuc pe care trebuie sa-l scoti. Acolo ai prinderea geamului de macara. E un mic dop alb care trebuie scos. Dupa ce scoti dopul, poti sa tragi toata fata aceea de metal (ai grija sa desfaci toate cablurile ca sa o poti manevra usor). Acum ai cat de cat acces la motorasul de la portiera (mai e o masca mica de plastic pe care o poti scoate daca te incurca). Daca nu auzi motorasul cand inchizi/deschizi masina, poti sa rupi cam tot ce e in mecanismul ala si iei altul nou. Nu prea ai cum sa desfaci portiera fara sa distrugi mecanismul de acolo. Broasca vine cu tot cu sistemul pe care tocmai l-ai stricat. Ai grija si la macaraua de la geam sa nu o strici.

Totusi, daca stii ca nu ai multa rabdare, iti recomand un service :)

Cosmin,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iritaxidriver

E.... de dat jos curat, nu ai cum cu usa inchisa... capacelul il poti scoate, dar in spatele lui e turnat din antimoniu.... deci, doar spart sau gaurit in el, cu bormasina, pana il faci bucati. Dupa aia o sa ai acces la parghia pe care o actioneaza cablul mic si care prelua actionarea de la maner

Sa inteleg ca pe dinauntru chiar n-ai cum sa desfaci usa dupa ce dai macaraua jos decat dupa ce distrugi mecanismul(il spargi) si ajungi la partea mecanica. Si zici ca e mai usor si rapid sa rupi coltul (dopul) de la maner ca eventual poti repara partea electrica? Banuiesc ca, daca e blocata pe safe, odata ce ajungi prin una din cele 2 metode la mecanismul manual poti s-o desfaci, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vorbesti despre masina din semnatura, poti demonta pe interior. Pe fata e mai usor, pe spate este chinuiala mare insa se poate desface fara stricaciuni chiar daca actuatorul yalei este blocat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salut

 

Am un VW Passat Variant din 2004 si am o problema cu capacul de la rezervorul de motorina.Nu se deschide cand il actionez electric.Am verificat tensiunea in mufa de alimentare a motorasaului care actioneaza deschidere capac si am 2 V.Vad ca nici deschidrea electrica a portbagajului nu mai functioneaza.Cine ma poate ajuta ?

Multumesc.

Precizez ca motorasul este bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa si curata contactele din butoane - mai mult ca sigur e plin de oxid acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ciao , va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat inainte de a face io vreo prostie :  azi dimineata am constatat ca nu mai pot deschide portiera din spate dreapta ( cea din spatele soferului). Nu pot sa imi imaginez ce s-a intamplat deoarece acea portiera este foarte rar folosita ! Pur si simplu cand am descuiat masina din telecomanda , am remarcat ca *tumburusul* respectivei nu s-a ridicat ! Am tras de el dar nimic ...nu se deschide iar cand ii dau drumul revine inapoi ! De asemenea cand incerc sa deschid din interior , se ridica *tumburusul* dar portiera tot nu se deschide !  Ce sa fac in situatia asta ?  Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a ramas broasca blocata pe safe.impreuna cu un prieten incearca urmatoarea chestie- in timp ce tu dai comanda de descuiere dupa cheie si tragi de manerul exterior, altcineva sa traga in acelasi timp de manerul interior.daca nu merge asa, in timp ce apesi pe descuiere loveste usor cu pumnul pe exterior sub maner in dreptul broastei si poate se deschide.daca nu si nu, trebuie totul demontat pe interior pana se ajunge la broasca, deblocata manual,demontatata, curatat actuatorul, refacute lipiturile si totul va fi ok

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!