Jump to content

Noutati de la Seat


black_shadow
 Share

Postare recomandată

Seat pregateste un produs surpriza in 2006.

Investitii de 500 milioane euro in Leon.

-- Marca latina a grupului Volkswagen AG, Seat este in continua expansiune economica si teritoriala. Dupa ce au fost lansate pe piata noile modele Toledo si Leon, inspirate ca design din celebrul concept "Salsa", compania va beneficia in urmatorii trei ani de investitii majore. Peste 700 milioane euro vor fi cheltuiti pentru dezvoltarea infrastructurii, a serviciilor si a calitatii produselor Seat. "Aceasta decizie va ajuta decisiv programul prin intermediul caruia se va construi o noua companie, orientata catre clienti, competitivitate si profit in viitor. Suportul actionarilor nostri este esential pentru asigurarea unui viitor mai bun pentru Seat", a declarat Andreas Schleef, presedintele companiei iberice.

Pentru noul model Seat Leon, compania a investit 500 milioane euro. Aceasta a inclus dezvoltarea si adaptarea procesului de productie pentru lansarea pe piata. Din suma totala dedicata acestui model pentru intreaga faza de dezvoltare, aproximativ 350 milioane euro au fost cheltuite pentru adaptarea procesului de productie in cadrul uzinei Seat de la Martorell, Spania. Restul sumei a fost alocata pentru cercetare si dezvoltare. Expansiunea Seat va atinge si Romania, unde marca spaniola capata o nototrietate din ce in ce mai mare. Anul trecut au fost deschise trei centre auto construite conform Seat concept: AltoSyncro Bucuresti, Dona Craiova si Ena Galati.

Pentru acest an sunt prevazute investitii majore in infrastructura Seat la nivel national. Vor fi inaugurate noua centre auto care vor respecta conceptul marcii avand in componenta atat showroom, cat si service. Acestea inlocuiesc centrele vechi din tara, in timp ce capitala va beneficia de deschiderea noului centru auto Porsche Bucuresti Vest 2. Reteaua Seat cuprinde in acest moment 18 centre si 6 puncte de vanzare.

"Investitiile actuale si viitoare in Romania sunt incurajate si de cifrele de vanzari, din ce in ce mai bune ale Seat pe piata autohtona" , a declarat Nina Bratfalean, director de comunicare Porsche Romania, importatorul acestei marci. In 2005, vanzarile marcii spaniole au crescut la noi cu 95,1%, cifra care a inceput sa consacre marca in perceptia clientilor romani, cu un total de 2.927 de unitati comercializate anul trecut, fata de 1.500 in anul 2004.

Cel mai vandut model a fost Ibiza (1.215 unitati), urmat de Cordoba (913 unitati) si de Altea (239 unitati). De asemenea, noile modele lansate in cursul anului 2005, Toledo si Leon, au fost foarte bine primite de iubitorii marcii. Producatorii spun ca 2006 va fi pentru Seat un an al continuarii procesului de innoire a gamei, cu mult asteptatele versiuni FR si Cupra pentru Altea, respectiv Leon.

Spre finalul anului, producatorul anunta de asemenea lansarea unui concept nou, un produs surpriza, care va fi introdus in productie la foarte scurta vreme de la prezentare.

"Suntem pregatiti sa facem fata unei cereri de peste 3.500 de autovehicule , atat cu stocuri de masini, cat si cu reteaua service", a declarat Bogdan Militaru, directorul Seat in Romania.

sursa:www.averea.ro

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre finalul anului, producatorul anunta de asemenea lansarea unui concept nou, un produs surpriza, care va fi introdus in productie la foarte scurta vreme de la prezentare.
Sa fie vorba de Seat Toledo Estate?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saracul Toledo ... oricum era un esec . Cu varianta asta cred ca o sa-l distruga de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba despre Toledo Estate sigur 100%.

Nu e vorba nici Noul Leon Cupra 2.0 TFSI 240 CP

Nu e vorba nici Noul Leon FR 2.0 TFSI DSG 200 CP

Este altceva!

Sunt foarte curios ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Seat Salsa , model echipat cu un V6 de 250 CP, cutie in 5 trepte Tiptronic, tractiune integrala. Consola centrala va fi deosebita; va dispune de un buton MDC (multi driver concept ) cu ajutorul caruia se va putea alege stilul de conducere city, comfort sau sport iar afisajul informatiilor de pe consola centrala, iluminatul si pozitia de condus se vor schimba in functie de optiunea aleasa.

sau

Seat SalsaEmocion, model street/allroad/sport ce va ingloba si el MDC si la care schimbarile vor fi vizibile nu doar la interior ci si la exterior prin modificarea garzii la sol in functie de cele 3 optiuni.

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saracul Toledo ... oricum era un esec . Cu varianta asta cred ca o sa-l distruga de tot.

De ce spui asta? Toledo arata bine, iar conceptul de Toledo Combi imi place si mai mult. Doar cel ce nu are o astfel de masina nu stie ce pierde. Prietenii mei au ajuns sa se certe, atunci cand vine vorba cine vine cu noi in masina. Si ceilalti au maisni bune: Pathfinder, Laguna sau X-Trail.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce spui asta? Toledo arata bine
Sunt de acord cu Gorrocs. Designul la Toledo nu a fost unul reusit, spre deosebire de Altea si Leon. Dovada si vanzarile sub asteptari ale acestui model. Insa trebuie sa recunosc ca varianta Toledo Estate imi place (mai mult chiar decat noua Skoda Octavia Combi).
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noul Toledo este o masina foarte reusita la interior pt target-ul ei, familie numeroasa, mi-e personal mi-a placut mult

masina este destul de apreciata in europa, cred ca varianta combi va avea succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O noutate de la Seat...lansarea noilor Ibiza si Cordoba in martie. :(

Va urma mai tarziu Leon FR si Cupra. :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ValdMHL: Nu e nici asta Vlad. Se stie de noua Ibiza.... am vazut cu ochii mei cum a comandat cineva noua ibiza la Metrotehnica. Este mai scumpa cu 300 de euro si intra in fabricatie din februarie.

Alta este surpriza!

Ai avut in schimb dreptate ca noul leon cupra nu va depasi 250 de CP :lol:

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa ne gandim unde are SEAT lipsuri... Pot fi doua directii: un monovolum nou, poate Alhambra 2 sau de ce nu o masina in clasa lui Passat. Sau un supersport nervos? Hmmm, plauzibil... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... de ce nu o masina in clasa lui Passat. Sau un supersport nervos? Hmmm, plauzibil... :(

- in clasa Passat ar fi un Seat Bolero un GT veritabil

- supersport nervos ? poate doar daca se introduce motorizarea de 1.4 l 170 CP TSI pe Ibiza , pe New Leon in varianta CC (coupe cabriolet )

- sau "Seat Formula" o supersportiva.

Plauzibil ar fi si un all road ( Seat SalsaEmocion ) .

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va hazardati prea tare, SEAT-ul nu prea sta pe roze, trebuie sa vanda...

Nici macar presa spaniola nu este in masura sa intuiasca cam ce alternativa va adopta Martin Winterkorn.

Din ce am citit eu, tot mai mult se vehiculeaza promovarea unui model cu motorizare mica, nu se stie daca e vorba de un concept nou sau o Ibiza noua cu motorizare mica. Eu cred ca iese din discutie un bolid peste Leon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... tot mai mult se vehiculeaza promovarea unui model cu motorizare mica, nu se stie daca e vorba de un concept nou sau o Ibiza noua cu motorizare mica. Eu cred ca iese din discutie un bolid peste Leon.

sa fie Ibiza cu motorul de 1.4 l TSI 170CP dezvoltat de VW?

inalta ordine de idei Toledo Estate va fi lansat in aprilie 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc la un cabrio-coupe. Daca VW EOS va fi lansat, atunci nu vad nici o problema sa imparta si SEAT platforma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seat salsa versiunea CC ( coupe-cabrio ) sau un leon CC .

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina albastra din ultima poza arata foarte bine!Este parca si o poza cu una galbena mai sus?Aceasta este Bolero?Seamana cu Alfa GT!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina albastra din ultima poza arata foarte bine!Este parca si o poza cu una galbena mai sus?Aceasta este Bolero?Seamana cu Alfa GT!

da, masina in cauza este Seat Bolero GT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un facelift pentru Ibiza mi se pare o idee buna pentru cresterea vanzarilor.

FR:

Mai multe amanunte aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca au facut ceva si cu plasticele din interior e f bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, seamana foarte mult cu informatiile de pe germancarfans.com la care faceam trimitere in postul #21. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!