Jump to content

TDI cu litere rosii


Puiu
 Share

Postare recomandată

Of, vreti sa spuneti ca de fapt exista posibilitatea ca un Passat din 2002 cu DI rosii, cumparat din Franta, sa aiba 74 de KW in loc de 96 KW ???

In cartea masinii scrie ca are 74 KW, dar eu credeam ca e un bluf :blink:

Ce mai e ciudat e ca eu am capacul motorului care in cartea masinii e indicat cu 96 KW (131cp), desi codul Motorului e AVB, ceea ce, conform spuselor lui WRC, INSEAMNA 74 KW. :lol:

Incep sa devin adeptul nomenclaturii tampite gen ST220 (vezi Ford). E mai... usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Eto

    8

  • Ice_2k

    7

  • bebe

    5

  • alexrosiu

    4

Top Posters In This Topic

Pt cei care inca nu au observat... Eu zic ca prezinta declinarile 1.9 TDI reale

Ca sa nu mai existe nici un dubiu:)

1,9TDI 66kW 90HP / 203Nm

MODIFICAT (85kW) 116HP / 274Nm

COD MOTOR

1Z, AHU

1,9TDI 81kW 110HP / 235Nm

MODIFICAT (105kW) 143HP / 302Nm

COD MOTOR

AFN, AVG

1,9TDI 66kW 90HP / 210Nm

MODIFICAT (93kW) 127HP / 280Nm

COD MOTOR

AGR, ALH

1,9TDI 81kW 110HP / 235Nm

MODIFICAT (109kW) 148HP / 320Nm

COD MOTOR

AHF, ASV

1,9TDI 66kW 90HP / 240Nm

MODIFICAT (91kW) 124HP / 287Nm

COD MOTOR

ANU,

1,9TDI 74kW 101HP / 250Nm

MODIFICAT (96kW) 130HP / 345Nm

COD MOTOR

AVB, ATD

1,9TDI 85kW 115HP / 310Nm

MODIFICAT (107kW) 146HP / 356Nm

COD MOTOR

ATJ, AJM, AUY

1,9TDI 96kW 130HP / 310Nm

MODIFICAT (120kW) 164HP / 375Nm

COD MOTOR

AVF, AWX, ASZ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, chestiile cu D, I respectiv T roshu sunt pana la urma chestii de imagine. In momentul in care iti cumperi o masina (stiu in cazul unui passat, comandat din romania la reprezentata) ai posibilitatea sa spui ce sa-ti puna rosu si ce nu si daca sa-ti puna sau nu acele litere. Puterea este trecuta in talon si dupa ce scrie in talon ar trebui sa va luati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel putin la golf, pana in 2004

-nimic rosu 90 cp

-i rosu 110 cp

-di rosu 101, 115 sau 130 cp

-tdi rosu 150 cp

din 2004, am impresia ca s-a cam renuntat la motoarele de 90 si 110cp, parca chiar si la cel de 116, ramanand

-i rosu 101

-di rosu 130

-nu stiu daca s-a mai fabricat motorul de 150 cp, probabil nitel cam scump.

cred ca e similar si la passat, nu sint sigur insa de ani.

evident, vorbesc de g4.

si nu uitati, g4 kombi am gasit pe mobile.de si din 2006.

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,eu am un passat 1.9 TDI 2004 (dupa cum se observa nici macar i-ul nu e rosu),tip motor ABV 74 kw,am facut mai milte teste cu vag-comul,printre care si cipos le-a testat si am observat k am km reali si motorul de 74,a si nici pe capac nu am nici un i rosu ,problabil k difera din cauza anului,nu stiu sa ma lamureasca si pe mine cineva,de retinut k nu am masina de noua ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,eu am un passat 1.9 TDI 2004 (dupa cum se observa nici macar i-ul nu e rosu),tip motor ABV 74 kw,am facut mai milte teste cu vag-comul,printre care si cipos le-a testat si am observat k am km reali si motorul de 74,a si nici pe capac nu am nici un i rosu ,problabil k difera din cauza anului,nu stiu sa ma lamureasca si pe mine cineva,de retinut k nu am masina de noua ..

Modificat de Alex-Passat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil, dupa cum spuneam, din 2004 s-a modificat simbolizarea puterii prin colorarea cu rosu.

sau poate si-a pus proprietarul ulterior. ce simbol ai pe capacul de la motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am un passat de 131 cp si nu are decat I-ul rosu iar pe capacul motor nu are nici macar I-ul rosu. Cred ca din 2004 au trecut la alta simbolizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treptat,citind topicurile,imi dau seama ca lumea se orienteaza deja dupa capacul motor ca sa isi dea seama cam cate litere rosii are masina...citeam undeva ca se poate calcula cata putere dezvolta masina printr-o formula.am si calculat ,citind de pe vag-com "torque"-le de la mai multe turatii.acuma ce sa zic,(motorul e AVB,cu aparatoarea de pe motor cu D si I rosii) si dupa calcule a reiesit 126cp,daca e cineva care ma poate contrazice,nu ma supar,pt. forum e ceva constructiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am DI rosu si e alh de 90 (masina nu a fost lovita in spate) si un prieten de al meu are tdi simplu si e de 101 pd

Personal tind sa cred ca e vorba mai mult de nivelul de echipare a masini decat de CP

Din cate stiu motorele d 131 vin cu un nivel ecipare superioara si poate d asta au cel putin o litera rosie.

CEle bassis (cum e golful mai sus mentionat) avand scris TDI simplu (la vw)

AR fi oerecum logic pt ca din ce am vazut pana acum vw nu scrie nivelul de ecipare pe exterior ,literele fiind un mod de a le diferentia (cum sund bandourile la culoare)

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am TDI (DI ROSU) si am un Golf ALH.

Pentru o mai buna diferentiere voi pune si un 4MOTION :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am TDI si este si pe capacul de la motor.masina este din 2002 101 cp

Modificat de **GIU**
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

doamnelor si domnilor......ghiveci! nu mai inteleg nimic. pana la urma...lista aceea de mai "sus" cu codurile este corecta?

1. asadar 1,9TDI 2002 74KW al meu e... AVB?ATD?AXR? o sa ma uit in portbagaj la lista aceea poate scrie...hmm

lista d mai sus zice AVB, ATD

site`ul http://www.doppel-wobber.de/ zice ATD dupa 02.00 - si AXR dupa 05.01 -

2. 1,9 TDI PD 74 kw (100cp) si 240 Nm creste la 96kw (130cp) si 300Nm conform TCM Turbo

sper sa nu fiu "prea" off`topic dar care e diferenta (mecanica) intre motorul de 101 si cel de 131 (standard)??

3. ce inseamna toate aceste coduri TDI,PD,AXR,ALH,AVB,ATDAGR,sau altele?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TDI = Turbocharged Direct Injection (turbo-injectie directa, diferenta in mod simplist e ca nu mai are pre-camera de ardere, ca la vechile Dieseluri), vezi ca este un topic pe aceasta tema;

PD = Pumpe Duse (injector-pompa, diferenta in mod simplist e ca nu mai are pompa centrala de injectie, ci fiecare injector este o pompa, fata de prima generatie de TDI), idem;

ALH, AVB, ...etc. sunt codurile motoarelor - daca te uiti in talon. La mine scrie "Volkswagen AVB". Prin tuning normal ar trebui sa ajungi de la 101 CP la 125-126 CP cu 290-295 Nm. Da-i inainte cu "search".

Modificat de adig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat ,am dat si inca dau :P sunt tanar si invat. in mare stiam raspunsurile dar "old man" nu era lamurit pe deplin. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai tare topic, rad de o ora fiecare aproape ca are versiunea lui, eu stiu ca multi isi fac literele rosii ca sa fie masina mai cool si poate de asta nu ajungem sa ne intelegem :D . :wacko:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa va explic eu cum cred ca sta treaba.

Nu conteaza TDI cu rosu cu verde cu roz ci conteaza anu de fabricatie. bun sa va explic de ce:

La Golf 4 in anul 2003 s-au modificat motoarele si de atunci exista asa:

SDI - 68 CP

TDI (i-rosu) - 101 CP

TDI (di-rosu) - 131 CP

TDI (toate rosii) - 150 CP

Astea toate sunt numa din 2003 incolo si valabile pentru golf 4.

La passat B5.5:

TDI (i-rosu) - 101 CP

TDI (di-rosu) - 131 CP

TDI (toate rosii) - 150 CP

Si acuma vine marea smecherie: Ultimele editii de passat b5.5 din anul 2004-2005 (au fost modifcate oglinzile latereale si le-au pus semnalizatoare in oglinzi), la acele modele s-a moficat si insemnare din spate, ca urmare:

TDI (toate albe) - 101 CP

TDI (i-rosu) - 131 CP

Ce am explicat eu acuma este pentru golf 4 din anul 2003 incolo si pentru passat B5.5. Am sa revin cu date despre passat B5 si Golf 4 produs pana in anul 2003.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Golf IV din 2003, cod motor AXR - 101 cp, si TDI. Pare sa fie corect ce spune eto_ro :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noi informatii dupa cum am spus. Dupa catva ore de cercetari am ajuns la urmatoare concluzie:

Pentru Post-ul de mai sus raman valabile motorizarile.

Pentru Golf 4 din anul 1998 pana in 2002(inclusiv) au existat urmatoarele motorizari:

SDI - 68 CP

TDI (toate albe) - 90 CP

TDI (i-rosu) - 110 sau 101 CP

TDI (di-rosu) - 101 sau 116 sau 131 CP

TDI (toate rosii) - 150 CP

Deci, in concluzie la Golf 4 pana in 2002(inclusiv) nu te poti lua dupa motorizarea care e scrisa pe spate. De exemplu la TDI (di-rosu) ai 3 variante de motorizari.

Pentru Passat B5 au existat:

TDI (toate albe) - 90 CP

TDI (i-rosu) - 110 CP

TDI (di-rosu) - 116 CP

TDI (toate rosii) - 150 CP

Sper ca prin aceste 2 posturi i-am lamurit pe unii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de aceeasi parere cu eto_ro... eu am TDI PD 116cai 2002 motor AJM...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Golf 5 si Passat B6 sunt urmatoarele motorizari:

1.9 TDI (toate albe) - 105 CP

2.0 TDI (i-rosu) - 140 CP

2.0 TDI (di-rosu) - 170 CP

La Golf 5 mai exista o motorizare 2.0 SDI: 75 cai

Cam asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare daca stie careva

O cunostinta are de vanzare un B5.5 2002 cu motor1.9 tdi de 130 cp ( nu cunosc codul)/ 5 trepte si sustine ca un cunoscator i-a spus ca motorul nu este PD , ca stie el ca a existat o editie in perioada 2001-2002 de motoare de 130 cp dar care erau

cu pompa rotativa .Stie cineva , ceva despre asta ca eu nu prea cred si as fi interesat sa il iau (vrea10000 eu pe el) si daca l-as da pe-al meu ( 1.9 tdi 115 cp/286 Nm/ 2000 echipare comfortline) , as mai pune ceva si l-as lua . :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am auzit de asa ceva, da s-ar putea am sa ma interesez un pic si daca aflu ceva vin cu noi informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu care este insemnatatea literelor rosii...dar va spun clar ...eu am polo TDI(D+I) rosu iar in carte identitate scrie 55KW ...asta inseamna 75HP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!