Jump to content

Cheie contact - procedura de recodare


robert r.
 Share

Postare recomandată

stiu ca sunt proaste..am mai avut pe alte maisni..de asta as renunta la ea.

 

tu zici ceva de genul asta? ( ca nu ma pricep deloc) 

sau cheie asa la care cineva sa-mi puna CIPul cheii originale si sa taie lama conform cu cea originala? partea a doua..o gasesc..dar unde as putea sa pun CIPul original? 

gokey..e din TM..e greu de ajuns la el :( 

Bucuresti..Ploietsi ceva?

trebuie 2 butoane sau merge si 3 cu unu blank?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva de genul .

Ce vezi tu pe olx , e doar carcasa .

Trebuie sa fie pe aceeasi frecventa ca si a ta , ca sa iti functioneze .

Transponderul se muta fara probleme in oricare dintre cele doua variante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

gokey..e din TM..e greu de ajuns la el :(

 

:( :(

si colegul meu din bucuresti nu este in localitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaseste ce trebuie si te ajut eu (daca nu vrei sa vii , de la distanta , cu explicatii)

Cum spune si Gokey , nu comteaza de unde suntem .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si aveti un link unde pot gasi ce trebuie? 

deci cheia cu ce frecventa imi trebuie?

scuze, chiar nu ma pricep..

nu ma grabesc, pot astepta si pana in SEPTEMBRIE...dar as dori un pret informativ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea este sa mergi la cineva care se ocupa cu chei si are mai multe tipuri de telecomenzi vag, cu coduri diferite

sa testeze care este compatibila cu masina ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

got it! asa as prefera si eu...

dar unde..si cat ar costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca sunt proaste..am mai avut pe alte maisni..de asta as renunta la ea.

 

tu zici ceva de genul asta? ( ca nu ma pricep deloc) 

sau cheie asa la care cineva sa-mi puna CIPul cheii originale si sa taie lama conform cu cea originala? partea a doua..o gasesc..dar unde as putea sa pun CIPul original? 

gokey..e din TM..e greu de ajuns la el :(

Bucuresti..Ploietsi ceva?

trebuie 2 butoane sau merge si 3 cu unu blank?

 

Neata !

 

Bogdan - vrei o cheie-telecomanda, sa faci proba ? Te ajut daca vrei - am un bax de chei de A6/A3 - cand ai drum in Bucuresti, iti dau cu mare placere sa iti faci proba cu ele.... sau iti pun la curier.... cum iti e mai usor.

 

Cheia - mergi si fa lama inainte - mecanic, dupa care se va monta in locul celei vechi - de la cheia SH

 

cip-ul - transponderul - se poate muta al tau - daca ai - sau face unul nou.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

 - am un bax de chei de A6/A3 -

 

 

nu sunt bune ptr el

ai nevoie de telecomenzi vw

Modificat de gokey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mea culpa - m-am uitat la masina din semnatura.... am si de VW. Va ajut cu mare placere - in limita timpului... punem la curier, etc.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumec de ajutor, am inteles :) ma apuc de treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am luat legatura cu mai multe persoane de la ateliere de codat/scriere chei si toti sunt pe aceaiasi lungime de unda, adica trebuie cheie noua care este in jurul sumei de 650 lei.Eu tot am insistat pt. o recodare a unei chei OEM sh,dar raspunsul este ca nu e posibil asa ceva, raspuns pe care l-am primit si de la 6 reprezentante diferite vw din tara.

However, o persoana ( care nu mai este in tara), ce se ocupa de chei auto mi-a spus ca este posibila clonarea/rescrierea unei chei OEM sh,aceasta operatie fiind posibila de cineva care are si aparatura necesara.De aici deduc ca cei de la atelierele de copiat chei nu vor sa se lege la cap cu rescrierea unei chei sh pt. ca fie nu au aparatura necesara fie e mai profitabil sa iti vanda o cheie noua unde castigul este mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ma poate ajuta in alba sau cineva mai aproape cu adaptare cluster si chei?si care ar fi pretul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut tuturor intai de toate,

 

pentru masina din semnatura ma intereseaza si pe mine daca am cheia originala, cu butoanele de inchidere/deschidere care imi face probleme la comenzile (mentionez ca am schimbat bateria si s-a comportat), pot sa o schimb cu alta tot de genul sau eventual cu cea tip briceag  :icon_cool:

cam care ar fi pretul, pasi am tot vazut pe aici, pe dincolo

 

img.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca

mergi la un magazin care face chei cu telecomanda si cere sa incerce sa programeze o telecomanda ptr model cheie tip briceag

la unele masini a mers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Mi-am scapat pe jos una dintre cheile briceag de la Bora (2003) si nu mai functioneaza butonul de inchidere. Nu se aprinde nici acel led rosu cand apas pe butonul de inchidere.

Cel de deschidere, merge in continuare perfect si se aprinde si led-ul. Aceasta cheie, este una mai putin folosita, de rezerva.

Intrebare: Stiti cumva o locatie sau pe cineva prin Bucuresti, care se pricepe la electronica si repara si chei auto??

Cred ca este vreun contact imperfect sau ceva de genul si ar trebui masurat/verificat totul de cineva priceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa telecomanda si vezi ce s-a intamplat cu switchul de pe placa - daca e ok totul la lipituri, fa o curatare a lor cu alcool izopropilic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Stiu ca nu este chiar locul potrivit unde sa postez dar aici vad ceva mai multa activitate decat in sectiunea skoda.

Am cumparat o skoda fabia elegance ( cred ) din 2002 si am primit o singura cheie cu telecomanda si cip.

Preturile sunt enorme pentru o cheie cu telecomanda.

Din ce am citit pe aici si prin alte parti o varianta mai ieftina este sa cumpar o inchidere aftermarket la care primesc si 2 chei briceag. ( daca gresesc va rog sa ma corectati )

Pana aici mi se pare simplu cu schema inchiderii se rezolva relativ usor cred ca ma descurc sa o montez.

 

Partea complicata este cu cip-ul. Nu am nici cea mai mica idee decare cip sa cumpar si cum sa il sincronizez sau ce ar trebui sa fac cu el.

 

In felul acesta nu se va dezvolta niciodata activitatea in sectiunea skoda!!

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un transponder de adaptat (transponder inclus) - te va costa 150-200 ron , in functie de unde mergi sa faci codarile respective

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Am si eu o problema cu un passat 3bg din 2004. Am pierdut una din chei care o foloseam de multi ani, am inceput sa folosesc cea de-a doua cheie nefolosita de foarte mult timp.Nici o problema o perioada apoi din senin, cateodata imi apare martorul acela de la immo in bord si imi opreste motorul,am crezut ca e bateria cheii si am schimbat-o, insa problema persista. Am interfata Vag-Com si VCDS, am inteles ca nu pot citi pinul pentru a incerca sa "re-codez" cheia, dar am gasit pe contractul de leasing cand am cumparat masina un pin,e posibil sa fie acest pin care imi trebuie?  http://imgur.com/zyrjH6j

Am ramas cu acesta cheie,cum fac "re-codarea" numai pentru o cheie?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e posibil sa fie acela codul, daca e vb de scriere cipuri - login cu pin ul masinii, pe 17/Instruments - 10/Adaptation, stergi cheile si le scrii iar, in functie de cate ai de scris(daca tin minte asta e procedura).

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e posibil sa fie acela codul, daca e vb de scriere cipuri - login cu pin ul masinii, pe 17/Instruments - 10/Adaptation, stergi cheile si le scrii iar, in functie de cate ai de scris(daca tin minte asta e procedura).

 

Nu am decat o cheie,pe a doua nu o mai gasesc.

Testez pinul putin mai tarziu, dar daca nu e deranjul prea mare poti sa imi scrii exact procedura pentru o cheie?

E posibil sa fie suficienta "re-codarea" cheii pentru a rezolva problemele? Cu cheia pierduta nu am patit asa ceva.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

login pe ceasuri , adaptari canal 21 , bagi nr de chei pe care trebuie sa le adaptezi , do it si gata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!