Jump to content

Cheie contact - procedura de recodare


robert r.
 Share

Postare recomandată

daca nu am cheie de rezerva,cum pot sa-mi fac rost de una,doar de la vw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mentionez ca, cheia de plastic mi-a venit intr-un plic cu cate cifre pe el. dintre care unu e numarul marfii (id-ul) masinii la dealer sau in uzina vw.

Celelalte nu stiu ce sunt, dar sper sa aflu si cu ajutorul vostru :-)

Pe cheia de plastic am 2 stickere : unul de genul : "w0123456' , la fel nu stiu la ce imi foloseste. Ce stiu sigur e ca nu e pinul din 7 digiti deoarece la pin nu accepta caractere alfa ci numai numerice. Posbil ca asta sa fie WSC.

Si altul cum am spus mai sus, structurat pe 2 randuri in genul:

"

12

01234

"

Combinatia de caractere insumata face 7 cifre, combinatia de jos e din 5 si incepe cu 0, si am crezut ca asta e pinul de 5, dar nu e ca l-am incercat.

La fel, combinatia de jos arata ca fiind o insiruire de an, luna, zi.

Probabil ca toate datele care imi trebuie sunt acolo(altfel nu le scria nimeni pe acolo si nu mi se dadea chiar de la weltauto din Austria, locul de unde am cumparat masina. Odata ce am luat-o de la dealerul oficial tind sa cred ca mi-a dat tot ce trebuia ca sa nu mai am nevoie sa ajung la alte reprezentate pt info.) dar degeaba le ai daca nu stii cum sa le folosesti :ceuameni:. Multi barbati au problema asta:)

Imi spuneti si mie ce coleg paote sa imi citeasca pinul?

Multam

P.s.: la cumaparare mi s-a mai dat si o multime de acte legate de masina, si o sa ma uit acasa prin ele poate se specifica ceva legat de pin.

Modificat de Ace2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cautati pe cine are vag tacho 2.5

cu asta se poate citi, evident si cu alte softuri specializate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vag tacho merge,dar nu pe toate tipurile de borduri,e limitat,eventual cu ultima versiune sau sigur se poate incerca cu commanderul,ala citeste fara doar si poate :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rog pe cineva cu vag tacho sa ma ajute, in bucuresti de preferinta. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
MasinaPoporului

Sper ca nu sunt :biggrin:

Azi am intalnit o problema cu cheia briceag de la masina.Nu merge sa o incui s-au sa o descui decat daca stau la jumatate de metru de masina.Nu am si ce-a de a 2-a cheie la mine unde fac facultatea.Am schimbat bateria si degeaba.Am incercat si recodarea dar degeaba.Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema a aparut brusc ? sau in timp

a trebuit sa te apropi din ce in ce mai mult de masina ca sa reusesti sa deschizi ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

A aparut astazi,si DA,trebuie sa ma apropii de masina dar incepand de la cel putin 2 metri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca nu sunt :icon_thumright:

Am schimbat bateria si degeaba..Ma poate ajuta cineva?

Esti sigur ca bateria care ai schimbat-o e buna ?

Vezi ca se mai intampla si asa ceva !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

pai...si la cealalta se aprindea ledul din telecomanda...si la asta...sa incerc cu alta baterie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea sa incerci si cu o alta baterie .... decat sa te macine apoi gandul ca nu ai facut si chestia asta .... Stii ca uneori lucrurile simple nu le cam luam in seama si ne dau de tot peste cap !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Am inlocuit astazi cu alta baterie si nici un rezultat.Acum merge doar la jumatate maxim 1 metru de masina(de portierele din fata). :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Nu are nici o influenta cu bateria schimbata.Am inlocuit-o din nou cu cea veche si nici un rezultat.Sa fie de la modul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Din cele spuse de tine, nu am inteles daca ai incercat o resincronizare a telecomenzii:

Intri in modulul confort [46] apoi in adaptari [10] si :

Adaptation

Channel 00: Remote Control Clearing

Channel 01: Remote Control Adaptation

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Am intrat in seara asta cu 4abc si nu iese nimic din ce spui tu cu:

Channel 00: Remote Control Clearing

Channel 01: Remote Control Adaptation

Canalul 00 nu merge iar 01 apare cu Key,modific valoarea 1 cu 0 si ramane tot 1 acolo.Deci nu imi da voie sa modific.Dau Save si degeaba.Deci nu se poate cu Vag-Comul.

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce sa pui la Canal 01 valoarea zero? Acolo nu trebuie sa pui nr de chei pe care vrei sa le sincronizezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

cuiuda am incercat azi resincronizarea cheii si uite ce imi apare.Plus de asta ca dupa ce am incercat o resincronizare mi-a dat o eroare Incorect Adaptation Key

24nnosi.jpg

xogvtc.jpg

bfet85.jpg

aucpbp.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Se poate recoda o cheiei de A4 B7 pentru A4 B6? Nu am gasit nimic pe aceasta tema.

Daca postul meu nu se afla in aria care trebuie imi cer scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari baieti! Am o problema cu o cheie de Seat Toledo: Nu mergea deloc telecomanda, doar cheia, am desfacut-o, curatat-o si schimbat bateriile. Pana aici toate bune. Insa am descoperit ca de pe cip se deslipise o piesa, am lipit-o.

Acum apare problema: Merge doar de la 3 metri distanta(asa a mers din totdeauna), dar daca ma indepartez prea multde masina( peste 10metri si peste3-4minute) "uita" codul si nu mai functioneaza decat daca deschid masina din cheie, dupa care merge telecomanda pana la urmatoarea indepartare.

Ce pot sa-i fac, ce poate sa aiba?

P.S. Craciun fericit la toata lumea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

am o vw jetta 2006 si am la o cheie s-a montat gresit bateria si s-a pierdut memoria cum fac sa mearga iar inchiderea centralizata mentionez ca mai am o cheie functionala si am si codul acela de 7 cifre pe bugata de plastic

Modificat de sola_tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai a scris AlBundy mai sus :

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=993316

Altfel poti incerca asa:

intri in masina - apesi pe butonul deschis de pe telecomanda - bagi cheia in contact - pui contact - astepti sa se stinga immo - iei contact - scoti cheia - apesi din nou pe deschis de pe telecomanda .

Astept PM sa imi zici daca a functionat procedura .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat bateria la o cheie clasica si nu a trebuit sa fac nimic in plus, a mers fara schemele de mai sus. De fapt eu am incercat initial mai multe scheme, pana mi am dat seama ca pusesem bateria invers si nu stiam de ce nu merge ledul. Dar dupa ce am pus bateria corect, a mers normal, fara sa o mai recodez.

Si mi s a marit si raza de actiune de la 1 m la cca 10m

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!