Jump to content

New Beetle 2.0i


RDI
 Share

Postare recomandată

De ieri am primit in familia mea un nou membru al grupului VAG, era ceva ce-mi doream demult.

Este rosie, are jante de aliaj pe 16, motor de 2000cc (am inteles ca ar fi motorul de pe TT, nu stiu cat e de adevarat), alarma si inchidere centralizata, oglinzi electrice cu degivrare si geamuri care se lasa in jos la o simpla apasare de buton, AC si radio-cass original cu 4 boxe, e frumoasa, imi place si e a mea. E cam batraioara (s-a nascut in anul 2000) dar a imbatranit frumos si daca ma uit la suratele ei de acum aproape jumatate de secol as dori sa arate macar pe jumatate peste niste ani. Am luat-o pentru sotie dar mai mult pentru ca mi-o doream, a fost ceva de genul "Zi-mi ce-ti doresti ca sa stiu ce-mi iau". M-a costat 7800e cu garantie SH 6 luni pe cutie si motor. Ma mai costa 1000e taxa de prima inmatriculare, poate e mult dar asta e.

Doua probleme am cu ea,

1-nu fuctioneaza recircularea (nici nu se aprinde ledul cand apas pe buton si nici nu actioneaza vreo clapeta) daca stie cineva ce ar trebui sa verific dau o bere.

2-ieri cand am fost la spalatorie baietii au scos mufa de la airbag de sub scaun, am bagat-o la loc dar a ramas ledul in bord aprins, am inteles ca se poate rezolva cu Vag-Com-ul, dau inca o bere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa te bucuri de ea, poate ne-o prezinti la "Masina mea". Despre problema cu vag-comul mergi la o urmatoare intalnire in Bucuresti si sigur se vor gasi doritori.

La cealalta problema nu stiu ce sa zic ar putea fi butonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa-i faci upgrade la cd-player si mai multe boxe,gasesti la mine.... :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motor de 2000cc (am inteles ca ar fi motorul de pe TT, nu stiu cat e de adevarat),

Das ist falsch...

TT-urile aveau motoare 1.8 Turbo.

Exista insa si Beetle 1.8 Turbo.

Oricum masina e faina...desi motorul o sa-l gasesti gurmand la toate drumurile pe care o sa le faci.

Ledul de la airbag sta aprins datorita stocarii erorii la airbag (cand s-a desfacut accidental mufa). Trebuie stearsa eroarea cu un VAG Com.

Enjoy the rides with your New ( a bit old) Beetle!!!

Later edit. Din cate stiu eu Beetle-urile vin fabricate in Mexic. Nu se plateste vama pt masini fabricate in afara UE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil a fost inmatriculata pe afara,deci taxa cade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru aprecieri, am s-o prezint si la "Masina mea" dar pana atunci m-ati cam pus pe ganduri cu taxa vamala.

Eu stiam ca provenienta inseamna tara din care a fost importata, in cazul meu Belgia (membra UE). Daca insa provenienta inseamna tara unde a fost fabricata (Mexic, fara exceptie pentru New Beetle) inseamna ca trebuie sa platesc vama (10% din valoarea de catalog?).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1-nu fuctioneaza recircularea (nici nu se aprinde ledul cand apas pe buton si nici nu actioneaza vreo clapeta) daca stie cineva ce ar trebui sa verific dau o bere.

f frumoasa, bag-o mla MASINA MEA>

nu cumva aerul in cabina e directionat catre parbriz? daca da, de aia nu iti merge recircularea. directioneaza-l catre pasager sau catre picioare si incearca din nou. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
E cam batraioara (s-a nascut in anul 2000) dar a imbatranit frumos si daca ma uit la suratele ei de acum aproape jumatate de secol as dori sa arate macar pe jumatate peste niste ani.

Felicitari si cat mai multi km cu ea!!

Iar despre surate....cu tot respectu` nu au nici o legatura cu plasticele care se fac azi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnii mei, imi cer scuze daca m-am bagat singur in seama, pur si simplu nu aveam unde sa-mi prezint tomberonul (sau plasticul daca va satiface), asta era singura arie disponibila, iar eu nu am facut decat sa aduc o lauda modelelor de acum jumatate de secol.

Se pare ca am gresit.

Tot respectul pentru impatimitii adevaratelor broscute (inclusiv pentru cei ce prefera aripile de plastic celor din tabla).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

N-ai gresit cu nimic. Frumoasa masinuta, sa iti traiasca!

Sunt curios de un lucru: intr-o zi cand o scoteam p'a mea broscuta din curte a venit un domn cu fiul sau la mine si m-a intrebat de sanatate :beerchug: Mi-a zis ca si lui ii plac si ca nevasta nu l-a lasat sa isi ia din'asta veche asa ca a facut un compromis si a luat new beetle. Sunteti una si aceeasi persoana sau sunt mai multi in situatia asta?

Modificat de xellex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAt consuma ca am luat si eu una pentru prietena mea ca ii placea mult si numai asta isi dorea si mi se pare ca consuma cam mult (10%)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat si eu acum o saptamana din Germania un New Beetle 1,6i, argintie, Euro 4 din 2001, masina dupa care sunt pur si simplu nebun, si sunt curios daca ti-au cerut vama la ea. Oricum, din cate stiu eu, plata vamii este relativa la tara de provenienta nu tara de productie.

In ceea ce priveste consumul, al meu a scos cam 5-6% la drum intins, intre 7% si 9% in oras si peste 10% pe autostrada la peste 150 km/h (musai sa o las mai usor). Banuiesc ca motorul de 2.0i e ceva mai betiv, mai ales in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vama nu se mai plateste,daca masina vine din comunitate, momentan doar taxa de prima inmatriculare, si asta este in functie de motor, si anul fabricatie, eu am platit 1680 euro parca , la cursul din oct. 2006 , adica vreo 1780 euro in iunie 2007. Iar in ceea ce priveste consumul, tipic tdi , 7-7.5 oras si vreo 5-5.5 afara la viteze moderate (pana in 120 km/h)

Modificat de George I.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut pe toata lumea! Ce s-a mai intamplat cu Beetle-ul tau ? Am vazut ca mai sunt pasionati de New Beetle si chiar posesori pe topic-ul asta, ma bucur sa aflu asta. Poate punem si noi de o intalnire daca tot suntem mai multi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

vrem poze, detalii...as vrea si eu una pentru nevasta mea....

informatii despre hibe, dezavantaje, etc de la posesori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare , initial asa am vrut si eu sa o iau pt. sotie , dar dupa vreo 2 drumuri cu ea m-am razgandit . Este perfecta pt. oricine . Eu am luat-o din Italia anul trecut in mai , am facut pana acum 12 mii km. (acum are 156mii in bord) si sunt f. multumit . Iarna nu am mers cu ea pt. ca am fost plecat din tara , dar cred ca pe zapada se cam impotmoleste (are garda f. joasa) . In oras este cam zgomotoasa , tinand cont si de reprizele scurte de schimbat vitezele intre 2 semafore , in schimb la drum lung este perfecta , dupa vit. IV se aseaza excelent la drum si simti cum iti cere sa accelerezi . Ca , stabilitate este ideala , curbe pe care inainte le luam cu Renault la 100 ,acum le iau cu 120 , cu cauciucuri de 205/55/16 . Masina pare micuta , dar este doar o impresie , masa proprie 1323 Kg. , cu 50 kg. < Octavia. La volan poate sta si un individ de 1,90 m. (scaun reglabil pe inaltime) , iar in spate stau bine 2 indivizi la 1,75 m. . Portbagajul este strict pt. o masina de oras . Oricum nu este o masina de familie ! Succes la achizitie !

a2wi4.jpg

a5cb6.jpg

a3nq5.jpg

Modificat de George I.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare , am si eu o roseata cu motor de 2.0 benzina , si sunt fosrte multumita de ea.La noi a fost dragoste la prima vedere , si apoi nu ne-am mai despartit.O am de 3 ani si pana acum n-am schibat decat uleiul la ea. Broscuta e din 2000 , adusa de afara , consuma intr-adevar putin cam mult ( intre 8-10 %) dar compenseaza faptul ca toata lumea intoarce capul dupa ea pe strada.Intr-adevar in viteza a 4-a incepe sa-si dea pe fata caitatile si parca se infige in sosea, iar stabilitatea e extraordinara.Abia acum i-am facut o revizie generala si am schimbat filtre, bujii, ulei, maruntisuri.

Singura problema ce o am cu ea este ca mi s-a stricat sonda lambda din toba de esapament si suna putin cam tare la acceleratie, consuma mai mult si-mi sta becul de check engine aprins. Nu stiti cumva cine are o toba de beetle second de vanzare?

Am primit bijuteria asta cadou de Craciun de la sotul meu .Era un vis al meu inca din 2000 cand le-am vazut prima data si el stia ca mi-o doresc mai mult ca orice.Dupa ce mi-a cumparat-o , cateva zile nu s-a mai dat jos din ea , i-a placut si lui la nebunie.Eu cred ca aceasta masinuta este pentru pasionati , iar daca nu esti , devii cu siguranta dupa prima tura.

PS. Acum 3 ani cand am luat-o eu n-am platit vama pt ca am luat-o gata inscrisa deja , dar cel care o adusese din Germania a platit 4000 de euro pe vremea aia. (asa mi-a zis , asa va zic)

Multa sanatate si plimbari fara evenimente majore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Felicitari si sa te bucuri de ea in continuare !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Hello, bine v-am gasit.Eu sunt Stefan si pe broasca mea o cheama Didi.Este o caterinca de masina destul de fasneata pentru care am planuri marete.O suspensie mai sport, o turbina si un intercooler mai mare si ceva camasi dintr-un material mai rezistent.Visul meu este sa o aduc undeva la peste 200 de cai dar la aspect sa o las cat mai stock posibil.Sper ca in curand sa va prezint mai in detaliu broscuta mea simpatica la exterior si fiara la motor.Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si bine ai venit pe forum ! Poti prezenta rachetutza mai detaliat in aria 'Masina mea' . Succes la modificari , Apropo un FMIC merge de minune la modelul tau , succes la modificari !

pimped.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari pentru achizitie , si bine ati venit in club:d

sa ne vedem cu totii la intalniri:d

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Mi-am cumparat buburuza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! are motor de 2.0 benzina, cutie automata si e galbena. Am insa o mica problema. Nu am manualul utiliztorului. Ma poate ajuta cineva cu o varianta scanata, ca sa stiu si eu ce ii trebuie ca sa o tin fericita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pe forum nu este niciun manual de utilizare pentru New Beetle. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,eu am un manual dar in germana daca ajuta pe cineva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!