Jump to content

Vopsea Seat Leon


PME
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am si eu o intrebare pentru posesorii de Seat Leon ( in special pentru cei care au culoarea Chrono Yellow nemetalizat ). Ce parere aveti de rezistenta acestei vopsele in timp?

De ce intreb? Eu am de cateva luni un Seat Leon Sport cu aceasta culoare si deja am 2 zgarieturi pe ea. Ok una am gasit-o in parcare, pesemne vreun destept si-a deschis usa cu mare avant muncitoresc si s-a oprit in aripa mea de unde a rezultat o zgarietura micutza pe aripa spate ( se vede grundul alb de dedesubt ). A doua a fost vina mea sa zicem, adica am parcat-o aproape de un gard metalic, am deschis usa extrem de incet lipind-o de gard. Din pacate pentru mine aveam piciorul pe frana si in momnetul in care am vrut sa cobor masina s-a miscat 2 cm sa zic. Ei bine asta a fost de ajuns sa zgarie vopseaua de pe marginea usii tot asa pana la stratul de grund pe o portiune de 1 cm.. Sincer mi se pare extrem de subtire stratul pe Leon si cred ca are de-a face si faptul ca nu este metalizata.

Voi ce ziceti? Ati mai avut careva intamplari din astea si cum pot remedia stricaciunile?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum sunt restul vopselelor pe alte masina dar tind sa-ti dau dreptate ca orice atingere cand de mica lasa o urma pe masina ... eu am un leon negru si am strans in 10 luni o gramada de zgarieturi pe care le stiu doar eu poate ca suntem si prea disperati cum spalam masina ne invartim in jurul ei si contorizam tot ... daca ar fi fost neagra masina ta ai fii inebunit pana acum ... am invatzat sa le ignor ... o duc la polishat cand se strang mai multe iar ce trece de lac si nu iese la polishat .. asta e le las sa se stranga ... si cand nu o sa am ce face cu 7 mil cat cer astia pe element o dau la vopsit .. dar nu cred la cum se lucreaza la noi aici ca merita pt cateva zgarieturi sa dai masina la vopsit pentru ca ti-o vopseste intr-o parte si o zgarie in alta parte ..deee ca la romani ... deci sfatul meu de posesor de autoturism negru invatza sa ignori ... !!!

Modificat de leone82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei.. la mine e altfel!

Acelasi negru magic , metalizat. Usa din spate dreapta mi-a fost lovita cu putere cu o usa de dacie revopsita. Stiu asta pentru ca este masina celui mai bun prieten. Ca sa va faceti o idee cat de tare a fost lovita: era o furtuna puternica si tuta cu care era prietenul meu a scapat usa in a mea , mi-a lasat o dunga verticala de vreo 15 cm pe usa de vopsea si mi-a indoit putin (infundat) muchia de pe lateral care descrie (descria :vaidecapulmeu: ) acel frumos arc de pe lateralul masinii.

Am luat o carpa umeda, am indepartat vopseaua si acum nu se vede absolut nimic , decat acea mica infundatura.

So...vopseaua pare ok din punctul meu de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subcriu si eu ca este o vopsea nu neaparat proasta , ci poate subtire...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat problema asta, vopseaua e mai subtire si mai putin rezistenta pentru ca se foloseste vopsea ecologica, pe baza de apa, fata de cea care se folosea pana acum 2-3 ani, bazata pe solventi. Asa castiga toti, mai putin noi... ca trebuie sa mergem la vopsit mai des...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok deci este toata lumea de acord ca acum, mai nou, vopseaua fiind "ecologica" este si mai subtire si in consecinta se duce la cea mai mica atingere... nu stiu de ce am eu impresia dar la cele nemetalizate acest lucru este si mai pronuntat ( astept galbiorii cu opinii, stiu ca sunteti multi :P )

Oricum nu mi se pare normal acest lucru da ce sa-i faci asta e... pentru ceva reparatii am comandat un creion corector de la PBA sa vad ce efect are.... ati avut careva experienta cu asa ceva? si mai important cat tine? am auzit in jurul a 20 de spalari ( 6 luni ).... stiti ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi galben. O singura problema de la o piatra ce mi-a cobit vopseaua pe capota (viteza mare cand a sarit piatra din rotile unei masini de pe constrasens).

In rest, pe caroserie, mi s-a parut foarte bine prinsa.

Un bou (sau vaca) a deschis portiera cu forta si coltul portierei s-a infipt in portiera mea stanga spate si a lasat o adancitura vizibila dar vopseaua nu s-a desprins.

Un alt bou (sau vaca) s-a frecat cu masina de bara mea din spate si a sters un pic vopseaua. Dar e foarte greu detectabil. la un polish cred ca nici nu iti mai dai seama.

Sunt curios de acest creion cum isi face treaba ptr ca as vrea sa vad daca imi pot acoperi gaurica de vopsea de pe capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta patanie. Din prostie am lasat niste gainaturi de pasari pe capota masinii aprox 3-4 zile. Ieri cand m-am dus la spalatorie ce imi vad ochii? Pe capota ramasesera niste pete de toata frumusetea.... bine ele nu se vad decat in soare dar oricat... se vad. Nici nu stiu ce sa mai zic. O sa se ia la polish ( sper ) dar parca prea repede... stie cineva vreun remediu impotriva acetor pete ( fara sa ma duc la polishat )??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu se iau cu nici un fel de polish... singura solutie e revopsirea competa a capotei. Vopseaua galbena nu e metalizata si are mai putine straturi de lac, iar gainatul e acid si ataca lacul. Nu esti singurul, o cautare gainat pe vwforum sunt sigur ca o sa-ti dea ceva rezultate care o sa te convinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asta depinde de timpul cat a stat nespalata masina... am citit si celalalte topic-uri si am vazut ca totusi sunt cazuri mai fericite... sper ca eu sa fiu unul dintre ele si sa iasa la ceva polish sau macar sa se mai diminueze.... A mai zis-o cineva, la masina lu tata ( Nova), statea cu lunile cu gainaturi pe ea si nu rameneau asa urme, asta a stat 4 zile si gata s-a dus.. halal evolutie!

Oricum sfat pentru toti. ( si pentru a doua masinutza a mea ): NU va cumparati masina cu vopsea nemetalizata indifetent de cat de bine arata ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o parchez sub un pom, la umbra, si ma aleg cu tot felul de urme pe ea, pasari, dude, crengute, frunze. Ultima data am lasat-o nespalata vreo 2-3 saptamani, ca nu aveam timp sa umblu, deh examene, altele pe cap, dar la mine n-au ramas urme de la gainati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E metalizata?

Si te-ai uitat bine la ea, dupa ce ai spalat-o? adica in soare si de aproape, fiindca altfel nu se vede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi galben si pe masina mea. Pana acum n-am avut probleme cu gainatul... si tot sub copaci o parchez si eu.

Am avut o data accident, cand unul a schimbat banda fara sa se asigure, si fara sa semnalizeze. Drept urmare, mi-a infundat destul de rau usa dreapta fata. Usa a fost infundata, vopseaua zgariata... dar kitul se vedea f putin, la zgarieturile mai profunde.

Am atasat o poza pentru a se observa. Mie mi se pare destul de rezistenta vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta patanie. Din prostie am lasat niste gainaturi de pasari pe capota masinii aprox 3-4 zile. Ieri cand m-am dus la spalatorie ce imi vad ochii? Pe capota ramasesera niste pete de toata frumusetea.... bine ele nu se vad decat in soare dar oricat... se vad. Nici nu stiu ce sa mai zic. O sa se ia la polish ( sper ) dar parca prea repede... stie cineva vreun remediu impotriva acetor pete ( fara sa ma duc la polishat )??

Inclin sa-i dau dreptate lui Cristi, dar inainte de polis incearca totusi s-o speli de 2-3 ori cu spuma activa, e posibil sa se rezolve problema.Am avut si eu, o omleta in adevaratul sens al cuvantului pe capota, timp de 4 zile cat am circulat cu alta masina.Dupa 3-4 spalari s-a sters urma complet.

Am atasat o poza pentru a se observa. Mie mi se pare destul de rezistenta vopseaua.

Nu vedem poza :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam probleme cu conexiunea la internet aseara...

Am atasat-o acum :rolleyes:

post-5190-1185691960_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inclin sa-i dau dreptate lui Cristi, dar inainte de polis incearca totusi s-o speli de 2-3 ori cu spuma activa, e posibil sa se rezolve problema.Am avut si eu, o omleta in adevaratul sens al cuvantului pe capota, timp de 4 zile cat am circulat cu alta masina.Dupa 3-4 spalari s-a sters urma complet.

Ce este spuma activa? Vreo solutie pe care o folosesc spalatoriile auto?

Am si eu de ceva timp niste pete matuite pe Ibitza neveste-mi (negru metalizat) de la gainaturi nespalate la timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt pete matuite nu le mai scoti cu nimic, ti-au atacat lacul. Se rezolva doar cu o revopsire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun tocmai am intrat in posesia creionului corector sau lackstift cum io zice... el arata exact ca o oja si miroase la fel :wub: Pret 16RON

La mod de utilizare zice ceva de aplicarea lacului dupa retus... dar a venit doar vopseaua fara nici un fel de lac... stie cineva daca se poate comanda separat lac sau nu este nevoie?

Oricum o sa va tin la curent cu rezultatele... cand oi avea curaj sa il folosesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Intrebare pt cei cu leon 1m de cul galbena....ati avut prob dupa o piesa vopsita sa scoata un galben destul de diferit de cel al anului masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Galbenul se degradeaza destul de repede din cauza radiatiilor UV. Noua culoare trebuie facuta de vopsitor sa se potriveasca cu ce e pe masina, nu dupa codul culorii. Am vazut pe afara multi posesori de Leon-uri galbene care se plang ca li s-au decolorat. De cele mai multe se decolorarea are loc sub lac in pacate, deci nici cu polishare nu o mai scoti la capat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

culoarea asta galbena are lacul in vopsea, si se decoloreaza la greu :icon_thumright:

am vrut sa imi fac 100g de vopsea pentru retus si mi-a explicat vopsitorul ce si cum

ca cica e pe baza de diluant, nu pe apa, si lacul e amestecat in vopsea, nu are strat de lac peste vopsea.

o idee ar fi ca in caz de revopsire completa a masinii, sa se aplice peste vopsea inca un strat de lac pentru protectie.

eu vreau sa ii fac un polish, dupa ce umplu cu vopseaua de retus ciobiturile de la pietricele :P si din pacate cred ca voi vopsi si aripa dreapta fata, caci a fost schimbata si vopsita neglijent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Intrebare pt cei cu leon 1m de cul galbena....ati avut prob dupa o piesa vopsita sa scoata un galben destul de diferit de cel al anului masinii?

Da.

Acum a mea e "bicolora" dupa ce am vopsit elementele zgariate. Acum astept sa se zgarie si restul...

Vopseaua veche e mai deschisa la culoare.

Doar eleronul din spate, cel cu al 3-lea stop, parca are aceeasi nuanta cu vopseaua noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Mda...se pare ca e prob destul de comuna...si eu am culoare diferita dupa ce a fost revopsita aripa / capota de la zgarieturi destule...

Solutia in final...cum au mai facut si altii...vopsirea totala a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Eu mi-am tamponat putin masina si trebuie sa schimb bara din fata + un picut de kit pe aripa stanga. Problema este ca nu stiu cum sa fac: as vopsi toata masina, dar nu prea am bani, iar ca sa vopsesc doar elementele schimbate, ma gandesc ca o sa se cunoasca diferenta (vopseaua si-a mai pierdut din culoare din 2001 pana acum). Daca as lua de proba capacul de la oglinda pentru prepararea vopselei o sa iasa bine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!