Jump to content

Inmatriculare Masina In Bulgaria


adyluk
 Share

Postare recomandată

da dar este corect ca statul roman sa iti puna fel de fel de taxe care mai de care mai mari? Taxa asta de inmatriculare daca era calculata si ea mai cu bun simt toti oamenii inscriau masinile in Romania , nu mai fugeau la bulgari, oricum nu cred sa tina treaba asta, daca bulgarul de exemplu mi-a dat masina in folosonta nu mi-a vandut-o atunci politistul ce mai face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • giannysx

    6

  • dukku

    5

  • bossake

    5

  • alexanderdj

    5

Momentan e doar proiect. Ma indoiesc ca se va legifera asa ceva. Am fi unicat in UE. Iar ne facem de ras ca alesii nostrii nu sunt in stare decat sa gaseasca solutii de 2 bani.

in germania si franta se considera frauda fiscala daca umbli cu masina mai mult de N zile pe teritoriul lor

sincer nu stiu cat e perioada, dar stiu ca exista cu siguranta

deci sa nu ne mai agitam inutil.. este nevoie neaparat in romania

iar cei care zic ca nu e nevoie, nu doresc decat sa fie loviti de o masina inmatriculata in bulgaria/anglia/italia

ca pot sa arunce acea masina la remat, banii de reparatii nu ii vor scoate niciodata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu U.E. inseamna libera circulatie a marfurilor si a persoanelor in uniune

schengen in seamna fara frontiere

adica cetatenii bulgari care tranziteaza romania nu au voie s o faca decat 30 de zile pe an ?

referitor la postul de mai sus,am stat in franta 4 luni mai exact in LE MANS si acolo erau romani cu masini inscrise in romania....de 1,2,3 ani,oameni care munceau acolo,motivand ca au ales sa aduca masinile de acasa pentru ca in franta sunt foarte multe camere(radare fixe)....sunt puse si la semafoare...in caz ca ai fortat un galben sau ai trecut pe rosu noaptea hop amenda

iar referitor la taxa de poluare in franta - am platit pentru o laguna euro 2 cu motor de 1800 din 98,143 de euro ( doar atat ) taxa la prefectura,65 euro ITP pe 2 ani si asigurare 62 euro pe luna....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sincer asteptam ceva in legatura cu masinile cu volan pe dreapta. Din punct de vedere al sigurantei traficului sunt infinit mai periculoase decat masinile "bulgaresti". Legat de masinile inmatriculate in BG ..e o chestiune economica si doar in plan secundar e ceva legat de circulatia pe drumurile tarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un alt efect nociv al tampitei taxe auto. E nevoie de o taxa de poluare mica, platibila anual pentru toate autoturismele bazata pe noxe nu pe principiul ca e masina nou inmatriculata si urmeaza sa polueze.

Cu taxa asta auto pana la urma se vor pierde mai multi bani de la buget decat se vor castiga intrucat deja o buna parte dintre cei care au platit-o au recuperat-o sau sunt in proces.

Masura asta cu auto din Bulgaria este o peticire proasta a legislatiei si o corectare a unor efecte nu a cauzei.

Sustin si punctul de vedere al colegului Akamanah, ar trebui facut ceva cu masinile cu volan pe dreapta aduse din Anglia sunt bombe cu ceas la ce drumuri avem noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la nemti avem alte tarife, http://www.info-germania.com/alltagsleben/inmatricularea-auto.html

Daca nu as da in gropi zilnic as zice ca s-a facut ceva cu taxa asta, sau macar de ar fi plantat o padure ceva dar nici macar atat. Iar cu programul rabla, cat se foloseste, 5 % din banii colectati ? Plus accize la combustibil. Din cei cu masinile inmatriculate in BG ies in evidenta elementele iresponsabile, este suficient sa vezi pe unu si gata pui eticheta la toti. Cate companii de asigurari din Romania cu "prestigiu" nu au facut porcarii.

Astia care ne conduc trebuie sa gaseasca solutii inteligente nu minuni din astea, ca asa stiam si eu sa fac si nu am pregatire de specialitate si nici 1000 de consilieri. Eu cred ca este un abuz, la fel cum este si taxa de prima inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care nu au inteles : Aceasta lege se refera la persoanele rezidente in Romania(au domiciliul permanent sau temporar in tara) cu masina inmatriculata in alt stat, in niciun caz pentru cei care tranziteaza tara ! Ca sa clarificam odata treaba asta...

Modificat de tobo`
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa nu ne mai agitam inutil.. este nevoie neaparat in romania

iar cei care zic ca nu e nevoie, nu doresc decat sa fie loviti de o masina inmatriculata in bulgaria/anglia/italia

ca pot sa arunce acea masina la remat, banii de reparatii nu ii vor scoate niciodata

Frumoase dorinte ! De ce iti este frica ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care nu au inteles : Aceasta lege se refera la persoanele rezidente in Romania(au domiciliul permanent sau temporar in tara) cu masina inmatriculata in alt stat, in niciun caz pentru cei care tranziteaza tara ! Ca sa clarificam odata treaba asta...

pai de ex eu am un T4,vreau sa il inmatriculez pe BG si fac curse regulate bucuresti germania,au ce sa-mi faca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan e doar proiect. Ma indoiesc ca se va legifera asa ceva. Am fi unicat in UE. Iar ne facem de ras ca alesii nostrii nu sunt in stare decat sa gaseasca solutii de 2 bani.

in germania si franta se considera frauda fiscala daca umbli cu masina mai mult de N zile pe teritoriul lor

sincer nu stiu cat e perioada, dar stiu ca exista cu siguranta

si Danemarca este un exemplu bun

la 365 de zile din momentul in care ai intrat pe teritoriul danez - fie iti inmatriculezi masina (au si ei taxa de poluare cam de 180% din valoarea masinii), fie parasesti teritoriul danez cu autoturismul (situatie cu care s-a confruntat fratele meu)

daca nu alegi una din cele doua variante in ziua 366 agregatul iti este confiscat de catre stat

la fel si cu asigurarea - a doua zi dupa ce ti-a expirat asigurarea - politia este la tine si te lasa fara placutele de inmatriculare

Modificat de 1120
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum ai prezentat , Danemarca nu este un exemplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danemarca nici macar nu e in U.E. din cate imi amintesc! Se face comparatie cu tarile din uniune, aia care nu sunt pot face aproximativ ce vor fara sa le pese de procese cu uniunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care nu au inteles : Aceasta lege se refera la persoanele rezidente in Romania(au domiciliul permanent sau temporar in tara) cu masina inmatriculata in alt stat, in niciun caz pentru cei care tranziteaza tara ! Ca sa clarificam odata treaba asta...

pai de ex eu am un T4,vreau sa il inmatriculez pe BG si fac curse regulate bucuresti germania,au ce sa-mi faca ?

Daca ai domiciliul in Romania, da. Trebuie sa inmatriculezi T4 pe RO nu BG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danemarca nici macar nu e in U.E. din cate imi amintesc! Se face comparatie cu tarile din uniune, aia care nu sunt pot face aproximativ ce vor fara sa le pese de procese cu uniunea.

Cred ca ai confundat cu o alta tara nordica-Norvegia.

Danemarca este in UE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in olanda iar stiu ca e foarte restrictiv

pentru ca, cunosc pe cineva care s-a dus la munca acolo legal vreo 2 ani, si a trebuit sa-si inmatriculeze loganul din nou acolo..

dupa ce a revenit, si-a inmatriculat iar loganul pe romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cica se zvoneste ca vor face un contract de inchiriere pe un an de zile in valoare de 10 euro si ar fi cam perfect legal....

eu am ales solutia mai costisitoare si anume sa inscriu multivanul pe ROMANIA....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
maverick1508

pai de ex eu am un T4,vreau sa il inmatriculez pe BG si fac curse regulate bucuresti germania,au ce sa-mi faca ?

Daca ai domiciliul in Romania, da. Trebuie sa inmatriculezi T4 pe RO nu BG.

Ce ii fac, ia spune ?! Nici macar nu locuieste sau lucreaza acolo. E practic turist. Una e ce vrei tu si alta e realitatea. ;-)

Masini pe BG/IT/E/BG/IRL/PLM vor mai circula in RO linistite pana cand va fi scoasa taxa auto ilegala, fie ca vreti, fie ca nu! Nu intru in detalii.

Jafuri pe BG sunt asa cum sunt si pe RO. Si la fel si masini intretinute care au placute de BG ori RO. Ca fapt divers, mult care inainte aveau dacii 1300 acum au pisica/etc. pe BG. Deci am mai evoluat oarecum.

Probleme in cazul unui accident cu o masina inscrisa in BG poti avea la fel de bine cum poti avea cu una inscrisa pe RO si sa nu ti-o repare Carpatica/Astra/etc.

Se spune ca cele inscrie in BG nu platesc taxe aici. Cea mai importanta taxa de aici e in carburant (jumate din pretul pe litru), nu mai zic de alta ca stiti mai bine.

Legat de masinile cu volan pe dreapta care circula in RO, da, sunt avantaje si dezavantaje. Eu personal n-as folosi una aici.

Sunt nshpe mii de topic-uri de genul pe tot genul de forumuri si pe niciunul nu reuseste lumea sa se inteleaga vad, sa gandeasca obiectiv si in cunostinta de cauza (nu de la gigel/vecina de la 2/forumul x). Va certati fix ca si copii de 6 ani din parculetul din fata blocului ( asta daca nu a fost facut parcare :) ). Trebuie doar sa ai putin timp liber, putina imaginatie si sa te hotarasti in care grupulet vrei sa fii si ai distractie garantata ceva vreme. :scratch:

Modificat de maverick1508
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Gabi_Ciolpani

Momentan e doar proiect. Ma indoiesc ca se va legifera asa ceva. Am fi unicat in UE. Iar ne facem de ras ca alesii nostrii nu sunt in stare decat sa gaseasca solutii de 2 bani.

in germania si franta se considera frauda fiscala daca umbli cu masina mai mult de N zile pe teritoriul lor

sincer nu stiu cat e perioada, dar stiu ca exista cu siguranta

deci sa nu ne mai agitam inutil.. este nevoie neaparat in romania

iar cei care zic ca nu e nevoie, nu doresc decat sa fie loviti de o masina inmatriculata in bulgaria/anglia/italia

ca pot sa arunce acea masina la remat, banii de reparatii nu ii vor scoate niciodata

Aici te contrazic un coleg de la servici ia luat lu fisu un golf 4 inmatriculat pe bg, toate bune si frumoase 2 saptamani cand a lovit masina lu nasisu in parcare (deci masina bg vs masina ro), au dat telefon la firma asiguratoare a masini pe bg are sediu undeva pe barbu vacarescu i au trimis pe undeva prin spate la uniri la constatare. Acceptul de la firma din bulgaria a venit in 3 saptamani dupa care au bagat o in service unde a mai stat o saptamana. Asa ca cel putin ce priveste asigurarea Bulgareasca io nu cred ca trebuie sa va faceti nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am sesizat o scadere a numarului masinilor din trafic inmatriculate in alte state. Cum s-a mai zis, asta e efectul caliciei excesive cu taxa vietii, asa ca asteptam ca aceasta taxa sa aiba o valoare modica si sa inceapa de la 7-800 de euro pentru motoare non-euro si sa scada pana la 50 de euro pentru o masina noua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este o scuza.nu iti cumperi un cazan cu motor de 3000 si il inmatriculezi in bulgaria.Cumperi o masina normal de cu motor de 1.4 sau 1.6 unde taxa este acceptabila.Oricum sper sa se ia teapa cat mai mare cu inmatricularile astea din bulgaria poate asa se mai potolesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si plata ubei taxe la noi nu e teapa?

Nu iei cazan de 3000cmc (cu abs,esp si ac sa nu tanspiri ca porcu) euro 3, ramai cu o dacie 1310 si omori primul pieton iesit in cale.

Taxa e o aberatie,bravo bulgarilor ca isi atrag niste bani la buget!

Isi atrag si turisti pe plaja. Poate fac promotie la frizerie si la cezariene...sa se curete tara asta de platitori si sa fure parlamentarii unii de la altii...

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca bulgarii sunt mult mai practici si mai orientati decat noi....si asta de pe vremea cand cumparam tenisi adidas,romica si puma de la ei- anii 90-94!!!!acum inmatriculam masini la ei,la mare mergem tot acolo,altii chiar cumpara din metro de la bulgari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca bulgarii n-au o clasa politica atat de nesimtita si de calica asa cum avem noi. Sau poate ca ei nu se lasa cumparati asa usor la voturi.

Au noroc nesimtitii astia cu batranii care inca n-au habar ce e aia democratie si le e teama de cei din clasa politica la fel ca inainte de revolutie. Stiu cazuri concrete, nu vorbesc dupa ureche.

Cum am mai zis, asteptam sa se scoata taxa asta nesimtita ca sa nu mai avem numai cazane inmatriculate in alte tari pe soselele tarii. Cui nu i-ar conveni sa se duca in Germania si sa-si cumpere linistit un G4 de-acolo de la mama lui si rulat pe sosele decente decat sa-l cumpere de la bulgari unde soselele sunt ca la noi de proaste si mentalitatea de cocalar e prezenta si-acolo. Noi avem ministrii ai turismului care sunt preocupati sa ridice scene de 100.000 de euro la un spectacol, dar n-ar da unei firme de salubrizare un contract de cateva mii de euro sa curete plajele si apa marii de IQ-ului celor care le decoreaza! M-am saturat de tara asta pana peste cap. Sunt la inceputul vietii, am doar 22 de ani, dar cred ca dupa facultate imi iau adio de la parinti si ma duc pe alta planeta ca aici ori esti mai hot ca restu', ori mort ca prostu'!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!