Jump to content

Inmatriculare Masina In Bulgaria


adyluk
 Share

Postare recomandată

Metoda anti-taxa: numar de Bulgaria

A inmatriculat cineva masina in acest mod?

da, un prieten a facut-o. numai ca lui i-au cerut 900 de epuroi. suma e aceeasi, indiferent de marca masinii. ei iti iau masina pe platforma, si ti-o aduc peste 3 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • giannysx

    6

  • dukku

    5

  • bossake

    5

  • alexanderdj

    5

Pune te rog si continuarea articolului:

SI BINE SI RAU

Metode de achizitie

> rogi un prieten de nadejde sa treaca masina pe numele lui

> apelezi la serviciile unei firme specializate din Bulgaria

> cumperi teren, iti infiintezi o firma in tara vecina si incepi o afacere de familie din achizitionat autovehicule

> ai incredere intr-un angajat al unui parc auto care, pentru 400 de euro, accepta sa-ti cumperi automobilul pe numele lui

Riscuri

> „prietenul bulgar” pune gaj masina pentru un imprumut si o pierde

> dispare sau moare proprietarul

> automobilul cumparat poate avea actele masluite

> proprietarul in acte se poate razbuna si-ti poate lua oricand masina, cu toate ca tu ai platit bani pentru ea.

Asa ca daca ma uit la categoria de riscuri, mai bine ma las. :)

Am cunoscut oameni care au facut astfel de treburi pe la noi pe vremea fundatiilor (se evita taxa vamala) si s-au trezit fara masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt din Clalrasi!Merg des inSilistra .In Calarasi sunt multi cu masini inmatriculate pe silistra, 99% fiind masini sub 3000 de eur.E o baba acolo cu vreo 10 buc pe numele ei.

Pentru masini de 2000 de euro merita.Sa-mi spuna si mie care inmatriculeaza un passat din 2004 pe numele bulgarului si sa faca procura de mana. Poate o parte din bani i-a luat credit de la banca.Eu unu nu as face asta.Poate pentru un g3 care ti-l aduc ei cu 2500 .Au preturi bune la reparatii,vopsitorie.Multi repara acolo.Cu 150 de eur iti reconditioneaza turbina .

:)

Oricum rosiile ,gogosarii si parfumurile"de firma" sunt foarte ieftine acolo .Sau poate vreti treninguri Lotto la 80 de lei...Cam asta e de ei.In rest "lecanosh deta" si fiti seriosi.

Ce naiba fratilor. Suntem pe VWFORUM nu in alta parte.Am vazut pana acum oameni cu capul pe umeri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca aceasta metoda nu renteaza decat pentru masinile mai vechi, care in Romania au taxe mai mari.

Eu, cu masina pe firma, am platit Taxa de prima inmatriculare 5.700 RON pt un motor 3.0 TDI (La Audi) masina sub un an. Eu nu as inmatricula masina in BG, mai ales ca pe mine ma intereseaza deductibilitatea cheltuielilor (masina e pe firma) si nu ma misc de pe loc fara CASCO, ceea ce ar fi mai dificil de facut cu nr bulgaresti.

Cred ca este o metoda buna pentru masinile mai vechi, la care proprietarii nu mai sunt interesati de CASCI si la care Taxa de prima inmatriculare e mare.

Mai exista un dezavantaj ca trebuie sa platesti Taxa d eutilizare a drumurilor mai scumpa, dar am inteles ca se va scoate aceasta taxa de anul viitor.

Un avantaj ar fi ca amenzile la radarele care nu te opresc imediat se duc la proprietarul din BG, daca se duc... da rmai bine imi fac eu o firma la Ruse, desi nu cred ca se justifica pana la urma

Modificat de imircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar, Mircea ca nu era o varianta pt tine...

Interesanta chestiunea cu 'am Laguna 2 dci dar imi place mai nou Golf II-ul'... de tinut minte :icon_cheesygrin:

In fine, eu as folosi varianta Bulgaria doar pentru un Mercedes 'for life' fabricat pana in 1995-1997. Ai iesi la un pret bun cu o masina inca adevarata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai iti cumperi masina de le ei direct sau vorbesti cu bulgarul , ii arati ce vrei si iti aduce el din Germania la care mai pune si el 500 de euro (la o masina de 2-3 000) . Rentabil e ceva gen Renault Clio din 94 cu 1500-2000 de euro(motor 1.9diesel aspirat- ala de pe papucul romanesc) Te dai cu el 1an-2 si il duci la fier vechi.La masini mai noi nu e nici o sfaraiala.

Ca sa va faceti o idee uitati-va aici http://www.bullsauto.com/

La calcul- 1 leva e cam 1,7 ron sau 1.94 leva la 1 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inmatricularea am facut-o astfel:printr-o terta persoana(a se citi politist frontiera) am cunoscut un cetatean bulgar de incredere,facut act vanzare-cumparare cu acesta si inmatriculat masina pe numele lui dupa care am mers la notar bulgar(vorbitor de limba romana), unde respectabilul cetatean a cedat toate drepturile de folosinta ale autoturismului in favoarea mea,atat in Bulgaria cat si in spatiul european.Mentionez ca aceeasi procura internationala imi da dreptul sa instrainez masina oricui doresc, in orice moment, fara a avea nevoie de acceptul proprietarului fantoma!Domiciliul din acte precum si toate ce decurg de aici sunt ale cetateanului bulgar,numai ca el nu are nici macar o singura dovada ca masina ii apartine(toate actele sunt la mine).Pentru a nu se trezi ca ramine cu masina pe rol fara ca eu sa ii achit taxele anuale,le-am achitat anticipat pentru un an in asteptarea momentului care sa imi permita inmatricularea bestiei in Romania.Momentul potrivit va veni probabil odata cu caderea lui Tariceanu,distribuitor autorizat Citroen...Trebuie adaugat ca bunavointa omului de peste granita a fost rasplatita cu 300 euro,la salariul lor mediu inseamna cam 3 luni de munca!da,probabil ne-am incrucisat!Am fost si probabil ca ne-am incrucisat!reviziile tehnice se fac anual si sunt mult mai permisive decat la noi!masina mea este din 2000 si crede-ma,in caz de accident rca-ul este valabil(fara carte verde care a disparut) pe teritoriul oricarui stat memru U.E.,probabil regula este valabila si in cazul in care ai casco!Joi plec in Germania, si credeti-ma, nu as strabate tara de la Mangalia la Nadlac daca nu as fi sigur ca pot circula linistit pana la destinatie! Mai vorbim!

in ca zul in care as fi imi cumpar si eu o masina veche ai putea sa ma juti?Adica ai cum sa iei legatura cu bulgarul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Cine a spus ca a disparut cartea verde?

A se citi "nu ti se mai cere sa o arati la granita " insa la accident daca n-o ai esti bun de plata.

Si care-i faza cu casco? Casco e o polita facultativa . Fiecare companie de asigurari face ce vrea in ograda ei , daca vrea sa sa iti acopere avarii in afara o poate face. Daca nu...nu!

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza specificatiilor de motor(APF) inspectorii RAR mi-au spus ca D4 este echivalent cu euro2 in Romania,taxele ajungand undeva la 3000 euro...cursul din octombrie 2006!Asa ca mi-am luat masina si inima in dinti si am trecut granita la vecinii nostri bulgari,unde taxa de inmatriculare nu exista,actele si celelalte demersuri plus comisioanele ajungandu-ma la fabuloasa suma de 500 euro.Acum circul linistit in Romania cu nr. de Bulgaria! Intrebari sau nelamuriri?

pffff belea, ma poti ajuta si pe mine cu niste informatii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti spuna daca exista vreun site care sa-mi spuna daca masina este furata sau nu (prin introducerea VIN)?

A fost un prieten si a cumparat un GOLF IV - 1999, l-au pus sa plateasca un avans de 500 E si sa se duca in 2 saptamani sa ia masina.Problema este ca atunci cind ajunge acolo ar vrea sa verifice cam ce este real din ceea ce spune vinzatorul.

Ma poate ajuta cineva?????

Dau o bere (mai bine zis el da "prietenul")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce tara cumpara masina ??

Din Bulgaria. Asta e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Cine a spus ca a disparut cartea verde?

A se citi "nu ti se mai cere sa o arati la granita " insa la accident daca n-o ai esti bun de plata.

Si care-i faza cu casco? Casco e o polita facultativa . Fiecare companie de asigurari face ce vrea in ograda ei , daca vrea sa sa iti acopere avarii in afara o poate face. Daca nu...nu!

Deci,...cartea verde nu mai este necesara cetatenilor U.E.de prin luna iulie,daca nu ma insel!

Usor,usor, ne conformam legilor si regulilor europene,chiar daca unora nu le convine sau nu le vine a crede...Personal,nu-ti pot aduce dovezi...dar este usor de verificat ,intra pe LEX si convinge-te!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cartea verde este necesara pentru orice cetatean din UE cand paraseste tara in care masina e inmatriculata. Faptul ca acuma Cartea Verde este inclusa in polita RCA si nu trebuie cumparata separat este cu totul alta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Vorba lui Aryes " suntem Off topic rau de tot" . Ceea ce a spus R&D este raspunsul corect . Cartea verde este inclusa in polita RCA insa in afara tarii este documentul de asigurare care se prezinta.

Referitor la topic:

In Bulgaria la inmatriculare nu se face identificare (gen RAR)si se poate sa fie furata masina pe care o cumparati.

Plus ca ei vin cu masinile pe platforma ( sa scape de cheltuieli cu numere provizorii , combustibil, etc) fara sa fi mers nici 10 km (clientul nu stie) si ai surpriza (faza pe bune la un BMW al unui cunoscut) sa se rupa distributia tocmai cand te indrepti victorios spre casa , intrat deja in tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greu de crezut ca masinile din Bulgaria sa fie furate. Nimeni nu s-ar obosi sa fure cazaturile alea... Au umplut parcarile de ulei unde au stationat cu platformele. Dupa un drum Germania - Romania cand vezi ce masini aduc bulgarii aproape ca ii lauzi pe ai nostri cu taxa de prima inmatriculare... dar si cheful de a lua maisna de la sud de Dunare iti trece. Eventual sa o cumperi tu din Germania si sa o inmatriculezi dincolo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Chestia mai des intalnita in Mangalia,probabil in tot judetul,este ca unii,si nu sunt putini,le cumpara din Bg. cu procura in limba bulgara,netradusa in alta limba de circulatie,si dupa o perioada de timp(2-3 luni)se trezesc cu fostul proprietar(de obicei o firma),politia sau reprezentantii unor banci din Bg.,care fara prea multe explicatii confisca respectivele automobile...Curtea laterala a politiei din orasul meu,a fost plina la un moment dat de astfel de masini...si crede-ma, nu erau deloc asa de obosite cum le-ai infatisat...

Motivele pentru care s-a ajuns la situatia de mai sus sunt:

a-procura era pentru inchiriere;

b-fostul proprietar,respectiv firma sau persoana fizica,au facut credite bancare pe care le-au girat cu masinile vandute cu procura,dupa care nu au mai catadicsit sa le onoreze;

c-masinile erau,parte din ele,furate!

In ce priveste taxa de inmatriculare,mi-e scarba...Motor 1,6i APF in brief d4,RAR facut in C-ta ,an fabricatie 1999(Generation) mi-au scos-o nenorocitii euro2,aceeasi masina alt RAR (Giurgiu) euro3,exista G4 benzinar euro2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am masina inmatriculata in Ruse. dar este pe numele unei firme nu al unui cetatean, cartea masinii se afla la acea firma. am de asemenea procura. dar mai exista o varianta de a inmatricula masina in Bulgaria. fara a mai achita cei 500 de euro.

1. cumperi masina direct de la un dealer bulgar

2. el e multumit ca si-a vandut masina - si ramane si proprietar, adica e sigur ca nu-l tragi in piept

3. faci procura la notar ca sa nu traga el pe tine

4. tu achiti doar taxele, fara alte comisioane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce priveste taxa de inmatriculare,mi-e scarba...Motor 1,6i APF in brief d4,RAR facut in C-ta ,an fabricatie 1999(Generation) mi-au scos-o nenorocitii euro2,aceeasi masina alt RAR (Giurgiu) euro3,exista G4 benzinar euro2?

Golf 4 benzinar este doar Euro2 sau Euro4.

Nu cred ca cineva d ela RAR a dat EURO3 pe motorul APF.

AVU, AZD si AUS au EURO4, restul de 1.6 sunt euro2.

S-ar putea ca APF sa iasa in urma testului dinamic din Romania euro3, dar nu merita dupa 2007 sa faci test dinamic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

inca o gaselnita: iei masina, iti face procura sa poti circula ca omu', si apoi iti face act de vinzare-cumparare;

astfel nu mai stai cu grija ca face bulgaru' credit la banca si gireaza cu masina. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Chestia mai des intalnita in Mangalia,probabil in tot judetul,este ca unii,si nu sunt putini,le cumpara din Bg. cu procura in limba bulgara,netradusa in alta limba de circulatie,si dupa o perioada de timp(2-3 luni)se trezesc cu fostul proprietar(de obicei o firma),politia sau reprezentantii unor banci din Bg.,care fara prea multe explicatii confisca respectivele automobile...Curtea laterala a politiei din orasul meu,a fost plina la un moment dat de astfel de masini...si crede-ma, nu erau deloc asa de obosite cum le-ai infatisat...

Motivele pentru care s-a ajuns la situatia de mai sus sunt:

a-procura era pentru inchiriere;

b-fostul proprietar,respectiv firma sau persoana fizica,au facut credite bancare pe care le-au girat cu masinile vandute cu procura,dupa care nu au mai catadicsit sa le onoreze;

c-masinile erau,parte din ele,furate!

In ce priveste taxa de inmatriculare,mi-e scarba...Motor 1,6i APF in brief d4,RAR facut in C-ta ,an fabricatie 1999(Generation) mi-au scos-o nenorocitii euro2,aceeasi masina alt RAR (Giurgiu) euro3,exista G4 benzinar euro2?

E o aiureala totala in ce spui tu. Notarul are obligatia sa te intrebe daca intelegi ce semnezi. In cazul in care spui ca prostul da, e treaba ta. In orice caz, in localitatile de frontiera notarii colaboreaza cu traducatori autorizati care iti sunt si interpreti si iti pot da si traducere legalizata dupa actul notarial. Daca vrei sa faci economie si sa semnezi ca primarul, e treaba ta!

De ce o fi plina curtea Politiei cu masini de Bg? Presupunand ca te credem, este o speculatie ipoteza ca ar fi masini cu probleme luate pe procura. Mai degraba masini care au facut obiectul unor traficuri cu tigari, droguri, etc.

O alta tampenie cu care induci in eroare lumea e girul bancar. El nu se face decat cu cartea masinii in original la cel care te gireaza si cu consemnarea la autoritatea care l-a eliberat, in speta, Politia Rutiera din Bulgaria pentru a nu putea scoate duplicat.

A cumpara o masina din bulgaria si a lasa cartea de identitate la proprietarul fantoma, e iar o prostie pe care doar un copil o poate face. Nu poti vinde sau inmatricula mai tarziu in Ro masina fara carte de identitate.

Cat despre furat, daca furi o masina pe langa talonul pe care sa zicem il gasesti in bordul masinii, trebuie sa intri si in casa omului dupa cartea de identitate.

De regula chestia cu furtul e pentru cele pansonate la shmen si inmatriculate pe actele alteia care a fost facuta praf, dar se face pentru masini mai scumpe si prezinta acelasi risc ca si oriunde in UE. N-ai cascact ochii la seria sasiului, risti sa dai cu subsemnatul si sa ramai fara masina.

In cazul in care faci afacerea cu o firma, preferabil firma bulgara a unui roman (gasesti destule oferte pe net), iti faci rost de masina singur (cu riscurile aferente), apoi pocedura nu mai reprezinta riscuri, daca respecti anumite criterii.

Varianta cu persona fizica bulgara este mai ieftina si este tot sigura vis-a vis de caliatatea ta de proprietar, poate mai putin... prin termenii in care o poti folosi pe numele lui, care trebuie specificati foarte clar in procura. Spre deosebire de contractul cu firma, in cazuri particulare, gen: in care iti fura cineva talonul..., trebuie sa negociezi din nou cu bulgarul eliberarea unui duplicat.

In concluzie: mai intereseaza-te personal inainte de a prelua sau inventa legende din folclorul romanesc, pe care numai un carcotas de meserie le lanseaza. Sau macar citeaza surse gen: varul meu si-a dat cu presupusul..., sau: eu imi dau cu parerea...

Modificat de Mark_Ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as fi interesat sa imi iau masina de dincolo si sa ma duc eu sa o inmatriculez in bulgaria.Este cineva de pe forum care se ocupa sau care are ceva cunostinte?Sau un site ceva cu masini de vanzare din Bulgaria?mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Mark_Ro

Eu zic sa te calmezi si sa asculti si ce zic altii , nu doar ce zici / gandesti tu .

Crezi ca are vreo legatura faptul ca tu gandesti asa cum ai descris mai sus cu felul cum gandesc altii ?

Ai fi surprins sa afli cati ... creduli ( ca sa nu folosesc un termen mai dur ) sunt pe strazile din rromanica noastra draga . :lol:

adyluk are perfecta dreptate si lucrurile CHIAR ASA STAU cum le-a descris el .

Poti sa crezi asta sau nu , e libera ta optiune dar nu judeca situatia DOAR pentru ca tu asa gandesti ca ar trebui sa fie .

Si incearca sa fii mai maleabil si mai putin ironic / caustic pentru ca asta nu aduce nimic bun intr-o discutie ! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aryes,

good point, sorry!

pe viitor voi fi mai calm

Modificat de Mark_Ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.

Stie cineva ceva de firma asta din Ploiesti care face inmatriculari in Bulgaria pe societatea lor si dau procuri ssi toate cele?

Sincer, eu sant o persoana care despica firul in patru, asa ca simt nevoia sa intreb daca are cineva idee, daca a auzit ceva la cunoscuti.

Au site xxxxxxxxxx

Vreau sa cumpar un Audi A6, 2500cmc, euro 3, si taxa e destul de maricica, 3200 si ceva momentan.As vrea sa mai trag de timp o perioada, sa apuce o directie taxa de inmatriculare.

Astept opinii sau stiri despre respectiva firma, poate sant eu paranoic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!