Jump to content

Inmatriculare Masina In Bulgaria


adyluk
 Share

Postare recomandată

Din cauza specificatiilor de motor(APF) inspectorii RAR mi-au spus ca D4 este echivalent cu euro2 in Romania,taxele ajungand undeva la 3000 euro...cursul din octombrie 2006!Asa ca mi-am luat masina si inima in dinti si am trecut granita la vecinii nostri bulgari,unde taxa de inmatriculare nu exista,actele si celelalte demersuri plus comisioanele ajungandu-ma la fabuloasa suma de 500 euro.Acum circul linistit in Romania cu nr. de Bulgaria! Intrebari sau nelamuriri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • giannysx

    6

  • dukku

    5

  • bossake

    5

  • alexanderdj

    5

Si cum ai facut inmatricularea fiind cetatean roman? Desi nu mi-ar placea nr de BG, pt diferenta de 1500 eur intre taxele celor 2 state vecine si pretene parca as trece la bulgarski

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant... Ne dai si explicatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare frate. Vreau detalii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca merge asa usor, parcul auto din Romania va scadea vertiginos! (sau se va transforma in Logan si ce se va mai scoate la Craiova)... Toate celelalte masini vor avea numere din Bg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce domiciliu au trecut pe certificatul de inmatriculare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un vames din Calafat mi-a propus acelasi lucru. Se poate, platesti asigurarea acolo este singurul dezavantaj daca nu ma insel. Oricum nu e mare ca suma. Insa nu stiu cum se face cu CASCO.

Modificat de bamsemad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

:)

adyluk ai fost cu el in Constanta saptamana trecuta ? :)

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa intelegem ca din banii economisiti ti-ai cumparat si o bucata de teren in Bulgaria, astfel incat ai domiciliul si acolo; asa ai reusit sa ai domiciliu pe certificat. Urmeaza cetatenia bulgara (daca toate taxele sunt mai mici acolo, facem toti ceafa lata si trecem la sud de Dunare!) :) Ai lansat ideea si ne-ai lasat sa fierbem fara sa dai prea multe amanunte! Asteptam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept detali, poate ma bulgaresc.Oare revizile la 2 ani se pot face in RO?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor, pt a fi domiciliat in tarile din CE e de ajuns sa inchiriati o garsoniera, si apoi va duceti cu contractul si va scoateti buletin. apoi puteti inmatricula masina cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este asa atunci de ce sa nu inchiriezi o garsoniera in Germania de unde cumperi masina si nu mai platesti nici o taxa de inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca cea mai ieftina asigurare in Germania e 850 euro /pe an. Un fel de RCA la noi .Deci nu merita sa faci in alta tazara decat daca au asigurari ieftine ,taxe mai mici !

Dar daca patesti ceva cu masina ? Si trebuie sa rezolvi cu asigurarea ? Ce faci

Sunt foarte curios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Daca este asa atunci de ce sa nu inchiriezi o garsoniera in Germania de unde cumperi masina si nu mai platesti nici o taxa de inmatriculare.

Sorine , pentru ca :

- nu se prea gasesc garsoniere de inchiriat cu luna ci cu anul ; :P

- trebuie sa plateasca luna de luna cel putin 400 euro chiria . :icon_thumright: ;)

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu de mai multi posesori de masini cu numere din Bulgaria de la mine din oras (la sud ,linga Dunare).

Baietii au procedat in felul urmator :

Au inmatriculat masinile (vreo 9 la numar) pe numele unui cetatean care are dubla cetateie bulgar-roman.

Numai ca nu stiu ce vor face in caz de accident (probabil ca fiind masini de prin 90,nu-si fac probleme cu casco).

Problema se pune,daca moare acel cetatean???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai auzeam de la un avocat de ceva lege ca nu e permis sa circuli mai mult de 3 luni cu o masina inmatriculata in strainatate, dar ziceam ca nu te inregistreaza la vama deci nu au cum dovedi.

Foarte ingenioasa treaba ! Pentru noi ardelenii ar fi mai aproape Ungaria.

Il asteptam pe adyluk cu mai multe detalii :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...Eu sunt din Oradea...si am incercat sa mai trag cumva de numerele rosii...si din pacate nici cum nu am putut sa mai prelungesc...si la cunostinte m-am dus. Mi s-a spus ca atunci pot prelungi numerele rosii daca am taxa de prima inmatriculare platita, cea ce mie personal mi se pare stupid ce am auzit, ptr ca in 2 ore am numerele definitive, si un prieten de al meu a incercat, dar nu a reusit nici cum nici el, numai ca el era mai disperat la el taxa a fost de 1900 parca si la mine de 297...Eu nu am mai asteptat, dar totusi statu nu merita bani astia parerea mea...ptr ca masina a mai fost inmatriculata odata intr-o tara membra UE...dar asta e alta problema....

Modificat de Ice_2k
Te rog DIN NOU sa nu mai dai quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am trecut granita colea in pakistan si mi-am inscris acolo varianta. ma credeti?

VREM DOVADA!

si evident conditiile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inmatricularea am facut-o astfel:printr-o terta persoana(a se citi politist frontiera) am cunoscut un cetatean bulgar de incredere,facut act vanzare-cumparare cu acesta si inmatriculat masina pe numele lui dupa care am mers la notar bulgar(vorbitor de limba romana), unde respectabilul cetatean a cedat toate drepturile de folosinta ale autoturismului in favoarea mea,atat in Bulgaria cat si in spatiul european.Mentionez ca aceeasi procura internationala imi da dreptul sa instrainez masina oricui doresc, in orice moment, fara a avea nevoie de acceptul proprietarului fantoma!Domiciliul din acte precum si toate ce decurg de aici sunt ale cetateanului bulgar,numai ca el nu are nici macar o singura dovada ca masina ii apartine(toate actele sunt la mine).Pentru a nu se trezi ca ramine cu masina pe rol fara ca eu sa ii achit taxele anuale,le-am achitat anticipat pentru un an in asteptarea momentului care sa imi permita inmatricularea bestiei in Romania.Momentul potrivit va veni probabil odata cu caderea lui Tariceanu,distribuitor autorizat Citroen...Trebuie adaugat ca bunavointa omului de peste granita a fost rasplatita cu 300 euro,la salariul lor mediu inseamna cam 3 luni de munca!

:vaidecapulmeu: adyluk ai fost cu el in Constanta saptamana trecuta ? :angry:
da,probabil ne-am incrucisat!Am fost si probabil ca ne-am incrucisat!reviziile tehnice se fac anual si sunt mult mai permisive decat la noi!
Stiu de mai multi posesori de masini cu numere din Bulgaria de la mine din oras (la sud ,linga Dunare).Baietii au procedat in felul urmator :Au inmatriculat masinile (vreo 9 la numar) pe numele unui cetatean care are dubla cetateie bulgar-roman. Numai ca nu stiu ce vor face in caz de accident (probabil ca fiind masini de prin 90,nu-si fac probleme cu casco).Problema se pune,daca moare acel cetatean???
masina mea este din 2000 si crede-ma,in caz de accident rca-ul este valabil(fara carte verde care a disparut) pe teritoriul oricarui stat memru U.E.,probabil regula este valabila si in cazul in care ai casco!Joi plec in Germania, si credeti-ma, nu as strabate tara de la Mangalia la Nadlac daca nu as fi sigur ca pot circula linistit pana la destinatie! Mai vorbim!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa stiu mai multe detalii despre inmatrivularea in bulgaria: cum se procedeaza ca un cetatean roman sa obtina rezidenta in bulgaria.....?

e necesar contract de apartament cont bancar sau carte de munca??

inainte era posibil sa faci asigurare pentru masina inmatriculata in alta tara la case de asigurari din bulgaria?

e posibil si acuma?

poate cineva din zona de granita stie mai multe!

orice informatie e bine venita!

multumesc anticipat!

zlatibor4@yahoo.it

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba ai dat search pentru el, omul asteapta sa-i trimiti mail, dupa cum a lasat sa se inteleaga in finalul postului :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut!

de fapt cautam un topic care sa ma lamureasca cum pot inmatricula in ro o masina cu numere de bulgaria...

anul asta am achizitionat un golf 2 din '91, motor de 1,6 benzina in stare excelenta....am rugat pe cineva sa mi-l aduca din germania direct in bulgaria unde l-am inmatriculat pe numele unui cetatean bulgar...m-a costat masina 1000 euro cu tot cu transport si comision si inca vreo 500 euro actele, asta incluzand si casco (casco a costat 150 euro dar doar sotia e beneficiar) iae pe cartea verde sunt trecuti cetateanul bulgar si sotia mea.

masina am luat-o pt sotie, care doar ce si-a luat permisul si am zis sa distruga o masina mai ieftina....problema e ca a inceput sa-mi placa golful mai tare decat masina mea (laguna 2, 1,9 dci) si ma gandeam sa-i iau alta si sa imi prepar eu putin golful....dar asta inseamna bani investiti si nu prea imi convina sa nu fie masina pe numele meu.....una e sa dai 1000 euro pe numele cuiva si alta e sa mai bagi cateva mii si sa fie vreo problema....sotia are procura notariala dar in bulgara, habar n-am ce scrie acolo si nici nu m-a interesat pana acum.

pe mine m-ar interesa daca se poate face recarosare in cazul in care gasesc vreun talon al altei masini sau vreo varianta sa trec masina pe numele meu.....ar exista posibilitatea sa-mi deschid o societate in bulgaria si sa trec masina pe societate, e mai simplu decat cu cetatenia...dar trebuie sa mai fie si alte variante "romanesti"

daca ma puteti ajuta cu un sfat v-as fi recunoscator

multumesc, toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Metoda anti-taxa: numar de Bulgaria

16 Octombrie 2007

Andrei Ciurcanu

Romanii din sudul tarii au descoperit o solutie ca sa scape de taxa de prima inmatriculare pentru masinile second-hand cumparate din strainatate: le inscriu in Bulgaria. In doar cinci luni, peste 200 de locuitori ai celor doua judete si-au cumparat masini pe care le-au inmatriculat in tara vecina.

Romanilor nu le-au trebuit mai mult de cateva luni ca sa descopere solutii pentru a evita imensa taxa de prima inmatriculare: cumpara masini din Germania, le inmatriculeaza in Bulgaria si circula cu ele in Romania.

Metoda, folosita pe scara larga in judetele de granita din sudul tarii, a devenit deja fenomen in Giurgiu si Constanta.

Totul e simplu; trebuie doar sa ai un prieten bulgar de nadejde care sa fie de acord sa-ti treci masina pe numele lui. Sau poti apela la serviciile unei firme care preia autovehiculul pe acte si ofera o procura pentru a putea circula in Romania. Revizia, inspectia tehnica provizorie si asigurarile se fac in Bulgaria, in Romania urmand sa fie achitata doar taxa de drum.

Sorin, din Giurgiu, si-a cumparat un VW Golf III, fabricat in anul 1995. A platit 2.600 de euro pentru masina. Alti 500 de euro l-au costat formalitatile din Bulgaria, inclusiv „taxa” perceputa de bulgarul al carui nume l-a folosit.

„La noi ma costa peste o mie de euro numai prima inmatriculare. Am fost cu un prieten bulgar in Germania. El a cumparat masina cu banii mei, apoi a facut o procura prin care eu pot sa circul fara probleme cu ea”, povesteste omul. Asemanator a procedat si Romeo, care conduce un Audi A3, fabricat in 1997, care l-a costat, cu totul, 4.000 de euro.

Poti ramane cu buza umflata

Succesul acestei afaceri a determinat dezvoltarea pietei in tara vecina. Initial, romanii au fost cei care si-au infiintat firme la Ruse, special pentru a presta astfel de servicii sau pentru a-si cumpara propriile masini. Acum exista peste 60 astfel de firme, cele mai multe bulgaresti. Exista insa si riscuri. Procura de la bulgari nu atesta calitatea de adevarat proprietar a romanului.

Bogdan povesteste cum un amic s-a trezit cu masina ridicata din fata casei: „Bulgarul a facut un imprumut de 10.000 de euro la banca si a dat gaj trei masini trecute pe numele lui, dar care erau ale unor romani. Nu a returnat creditul, si banca a confiscat masinile ca sa-si recupereze banii”.

Giurgiuveanul sustine ca exista si pericolul ca bulgarul sa moara. „Si atunci n-ai ce sa mai faci cu masina. De aceea eu am incredere in firme”, spune acesta. Dar nici in cazul lor nu exista garantii suta la suta.

Agenti de circulatie au inceput sa monitorizeze fenomenul

Fenomenul inmatricularilor de masini in Bulgaria a inceput in primavara acestui an. In localitatile de la granita cu Romania sunt organizate, la sfarsit de saptamana, targuri pentru romani. Cei care cumpara de acolo scapa, pe langa taxa de prima inmatriculare, si de alte dari catre statul roman. De exemplu, de taxele locale.

Seful Serviciului Inmatriculare a Vehiculelor Constanta, comisar-sef Romeo Tecau, explica de ce in Bulgaria sunt taxe mai mici la inmatriculare: pentru ca bulgarii nu construiesc masini. „Romania are tot interesul sa-si protejeze productia proprie de masini si pe muncitorii care lucreaza in aceasta industrie”, spune el.

Cateva sute de constanteni si-au inmatriculat deja in Bulgaria masini de lux cumparate la mana a doua din Occident. Seful Serviciului Politiei Rutiere Constanta, comisar-sef Constantin Dancu declara ca agentii de circulatie au inceput sa monitorizeze autoturismele inmatriculate in Bulgaria si sa-i identifice pe soferi. Exista, spune el, peste 100 de astfel de masini in Constanta, Agigea, Costinesti si Mangalia.

„Am lasat actele miercuri si joi le-am luat”

N.O. si-a adus un Audi din Germania, in urma cu o saptamana. Miecuri era deja in Bulgaria, la Balcic, la o firma specializata. „Am lasat actele miercuri, si joi m-am intors sa le iau. Masina era deja inscrisa pe numele unui prieten si avea numar de Bulgaria”, povesteste constanteanul. El a platit doar taxa de rovinieta, in jur de 170 de lei, in loc sa fi platit o taxa de prima inmatriculare de peste 1.500 de euro, si poate circula in regula prin Romania. (Feri Predescu, Catalin Ionescu)

sursa: http://www.evz.ro/article.php?artid=326857

A inmatriculat cineva masina in acest mod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!