Jump to content

Photo

Folie auto

• Please log in to reply
63 replies to this topic

#21 adifox

adifox
  • Oraş:Timişoara
  • Maşina:volkswagen
  • Model:Golf 6 Plus, Cross Touran
  • Motorizarea:2.0tdi cr 170cp

Posted 20.05.2009 @ 21:45

salut! in legatura cu folie de calitate eu am gasit in Germania FOLIATEC, o folie de buna calitate, un pachet mare la reducere a fost 75 euro, si a ajuns pe toate geamurile la touran, exclus parbrizul si cele din fata.

de pus am pus-o singur si e ok!

#22 Aries

Aries
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:Seat
  • Model:Ibiza 2006
  • Motorizarea:1.2 - 70 CP

Posted 20.05.2009 @ 22:58

De unde imi recomandati sa-mi cumpar si sa-mi montez folie auto in Cluj Napoca?
merci

#23 sebip

sebip
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Golf V
  • Motorizarea:2.0TDI BKD

Posted 20.05.2009 @ 23:00

In Cluj: http://www.folie.ro/

#24 B_U_T

B_U_T
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:BMW
  • Model:X5 LCI
  • Motorizarea:40d

Posted 20.05.2009 @ 23:01

Ma gandeam sa imi pun si eu folie..dar nu stiu unde in Ploiesti sau in jurul Ploiestiului..stiti vre-un loc bun si eventual niste preturi? Multumesc

#25 ivan

ivan
  • Oraş:Baia Mare
  • Model:G IV ARL
  • Motorizarea:1.9TDI-PD 150CP

Posted 21.05.2009 @ 00:39

Eu am ales Lumarul. Pretul a fost 450 ron. Am ales inchis pe spate si luneta ( 95% ), si mediu pe fata. Faza e ca nimeni nu da omologare pe fata. Mare atentie in momentul cand se sterg geamurile. Se zgarie foarte usor.
Spor.

#26 S I M A

S I M A

Nick anterior: Sima7x

• Model:Leon
  • Motorizarea:1.9 TDI 110cp

Posted 21.05.2009 @ 00:55

pe fata se da omologare doar pentru vizibiliatate 73%.

#27 Bogdan_G

Bogdan_G
  • Model:New Beetle
  • Motorizarea:2.0i

Posted 21.05.2009 @ 08:31

Pai deja geamurile din fata au transparenta 70% deci la limita legii, pe unele geamuri chiar scrie chestia asta, deci daca mai pui si folie clar o sa ai probleme cu politia .

#28 S I M A

S I M A

Nick anterior: Sima7x

• Model:Leon
  • Motorizarea:1.9 TDI 110cp

Posted 21.05.2009 @ 16:33

asa o fi, dar RAR-ul elibereaza omologari pentru fata pt folie de 73% vizibilitate. acum nu stiu ce sa zic. daca RAR-ul da omologare, de ce sa se ia politia de tine ?

#29 didus

didus
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:VW
  • Model:Passat Combi 2003
  • Motorizarea:1.6 102 CP ALZ

Posted 17.06.2010 @ 02:17

Ce stiti despre folia Global? Parerile si sugestiile sunt bine venite. Va multumesc.

#30 09BVB

09BVB
  • Oraş:Reşiţa
  • Model:Golf IV Variant 2000 AJM
  • Motorizarea:1.9 TDI 115 CP

Posted 30.07.2010 @ 11:26

Pentru cei care si-au montat folie impotriva razelor solare. Chiar se simte diferenta intr-o masina cu folie si una fara ? Ma refer la faptul ca este mai "racoare", placut intr-o masina cu folie fata de una fara sau este doar o iluzie ? A incercat cineva cu un termometru ambiental sa vada diferenta ? Am copil mic si nu stiu daca sa fac investitia de 450 ron pentru a monta asemenea folii. Merita ? Am observat intr-o masina cu folie ca, in calitate de pasager in spate, te poti uita foarte relaxat pe geam indiferent cat de tare bate soarele ... este un efect similar cu ochelarii de soare polarizati ... dar din punct de vedere al caldurii mi se parea totusi destul de cald. Multumesc anticipat pentru pareri si sfaturi.

#31 Ciuby

Ciuby
  • Oraş:Buzău
  • Model:Golf IV 2003
  • Motorizarea:1.6 FSI 110 CP

Posted 30.07.2010 @ 11:32

Cald va fi in continuare, ca se incinge caroseria.

Diferenta este la senzatia de "arsura" cand bate soare direct pe tine.

#32 bogdannho

bogdannho
  • Oraş:Oradea
  • Model:Golf 4
  • Motorizarea:1.9

Posted 18.11.2010 @ 22:44

Sunt curios care sunt criteriile pentru folia montata pe geamrile din fata.Am vazut multe masini acoperite la fel in fata cat si in spate negru.Pana la urma sunt legale sau nu ? care sunt conditiile pentru care poti pune folie pe fata incat sa fie legala toata treaba ? din cate stiu eu in nici o tara din europa asta mare si grasa nu exista OMOLOGARE pentru folie auto...numai la noi auzi tot felul de motive pentru care politia sa te amendeze...

#33 Moog

Moog
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 1 2001
  • Motorizarea:1.6l AVU 75kW

Posted 18.11.2010 @ 23:51

Da si tu o cautare...s-a discutat si pe aici, gasesti pe site-ul RAR...
73% transparenta pt geamurile din fata...
Ca sint unii tarani care pun 80-90% sa fie cool...e alta poveste...
Cind va intra noaptea un camion in el ca nu la vazut si acordat prioritate va intelege de ce legea cere transparenta...
In Europa banui ca bunul simt si coeficientul de inteligenta e mai mare la mai multi din posesorii de auto...

#34 dragao

dragao
  • Model:Golf
  • Motorizarea:1.6 16V 105CP

Posted 24.11.2010 @ 14:00

Eu am folie si pe geamulrile fata, omologata, cea cu opacitate 35%, adica legala, chiar am fost la ITP cu masina luna trecuta si nu am avut nici o problema, diferenta nu prea se vede, singurul lucru la care te ajuta este sa nu mai simti arsura aceea pe piele vara cand bate soarele direct in tine si chiar se simte. Si apropo de acei "deosebiti" care isi pun folie super inchisa si pe fata, eu am avut acazia sa merg cu o masinuta care avea folie opacitate 50% pusa si pe parbriz, da pe parbriz, era groaznic noaptea sau cand era innorat.
Daca vreti sa va puneti folie nu puneti inchisa si pe fata, va jucati cu siguranta voastra. Cat despre marcile de folie, difera perioada de timp pana la decolorare, in prima faza fiind aproape toate cam la fel.

#35 alios

alios
  • Oraş:Piatra Neamţ
  • Model:Golf4|TransporterT5
  • Motorizarea:1.4.16v|2.5TDI

Posted 24.11.2010 @ 14:25

singurul avantaj al foliei este acela ca nu iti decoloreaza interiorul masinii...

am vazut un T5 ca al meu fara folie si banchetele si plasticele interioare erau decolorate rau, al meu avand folie din germania arata bine interiorul.. scaune banchete etc..

la fel si la masinile mici la cei cu interioare negre.

un alt avantaj este acela ca nu te mai enerveaza luminile din spate in oglinda centrala... pentru mine e un chin maxim, la T5 are si folie ionizata si e si inalta, poate sa stea in spatele meu farul de la mangalia ca nu ma deranjeaza... la golf e insuportabil, mai ales cand e un SUV in spatele tau, farurile lui iti bat direct in oglinda si apoi in ochi :)

#36 zebrocksky

zebrocksky
  • Model:GOLF 4 2001
  • Motorizarea:1.6 16v AZD

Posted 24.11.2010 @ 14:36

legat de folie si legalitate as avea si eu o rugaminte.Poate cineva sa puna niste poze cu o masina foliata conform cu legea(73% transparenta parca).Sunt curios deoarece vreau sa imi foliez si eu masina,dar vreau toate 4 geamurile foliate legal iar luneta un pic mai inchisa(50%).Multumesc!

#37 R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

Moderator senior

• Oraş:Slatina
  • Maşina:VW Passat
  • Model:B5.5 2004
  • Motorizarea:AVB 101+ CP

Posted 24.11.2010 @ 14:50

Vezi ca am eu poze pe topicul in care descriu masina.

LINK

#38 zebrocksky

zebrocksky
  • Model:GOLF 4 2001
  • Motorizarea:1.6 16v AZD

Posted 24.11.2010 @ 14:57

senkiu master :) :icon_thumright:

#39 dragao

dragao
  • Model:Golf
  • Motorizarea:1.6 16V 105CP

Posted 25.11.2010 @ 12:14

zebrocksky :blink: am si eu o nelamurire? Tu vrei folie 73% transparenta , sau 73% opacitate, nu de alta, dar la 73%transparenta, adica 27% opacitate, aproape ca nu se observa. Eu am de 35% fata si 95% spate opacitate, si pe fata abia se observa ca ar fi folie!

#40 gianys

gianys
  • Oraş:Târgovişte
  • Model:golf 4 2001
  • Motorizarea:AZD 1.6 16 V

Posted 25.11.2010 @ 12:26

eu unul sunt impotriva foliei...nu de alta dar se zgarie si se face urata si dai banii de pomana pe ea....

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users