Sign in to follow this  
Followers 0
loco

Folie auto

76 posts in this topic

pe fata se da omologare doar pentru vizibiliatate 73%.

0

Pai deja geamurile din fata au transparenta 70% deci la limita legii, pe unele geamuri chiar scrie chestia asta, deci daca mai pui si folie clar o sa ai probleme cu politia .

0

asa o fi, dar RAR-ul elibereaza omologari pentru fata pt folie de 73% vizibilitate. acum nu stiu ce sa zic. daca RAR-ul da omologare, de ce sa se ia politia de tine ?

0

Ce stiti despre folia Global? Parerile si sugestiile sunt bine venite. Va multumesc.

0

Pentru cei care si-au montat folie impotriva razelor solare. Chiar se simte diferenta intr-o masina cu folie si una fara ? Ma refer la faptul ca este mai "racoare", placut intr-o masina cu folie fata de una fara sau este doar o iluzie ? A incercat cineva cu un termometru ambiental sa vada diferenta ? Am copil mic si nu stiu daca sa fac investitia de 450 ron pentru a monta asemenea folii. Merita ? Am observat intr-o masina cu folie ca, in calitate de pasager in spate, te poti uita foarte relaxat pe geam indiferent cat de tare bate soarele ... este un efect similar cu ochelarii de soare polarizati ... dar din punct de vedere al caldurii mi se parea totusi destul de cald. Multumesc anticipat pentru pareri si sfaturi.

0

Cald va fi in continuare, ca se incinge caroseria.

Diferenta este la senzatia de "arsura" cand bate soare direct pe tine.

0

Sunt curios care sunt criteriile pentru folia montata pe geamrile din fata.Am vazut multe masini acoperite la fel in fata cat si in spate negru.Pana la urma sunt legale sau nu ? care sunt conditiile pentru care poti pune folie pe fata incat sa fie legala toata treaba ? din cate stiu eu in nici o tara din europa asta mare si grasa nu exista OMOLOGARE pentru folie auto...numai la noi auzi tot felul de motive pentru care politia sa te amendeze...

0

Da si tu o cautare...s-a discutat si pe aici, gasesti pe site-ul RAR...

73% transparenta pt geamurile din fata...

Ca sint unii tarani care pun 80-90% sa fie cool...e alta poveste...

Cind va intra noaptea un camion in el ca nu la vazut si acordat prioritate va intelege de ce legea cere transparenta...

In Europa banui ca bunul simt si coeficientul de inteligenta e mai mare la mai multi din posesorii de auto...

0

Eu am folie si pe geamulrile fata, omologata, cea cu opacitate 35%, adica legala, chiar am fost la ITP cu masina luna trecuta si nu am avut nici o problema, diferenta nu prea se vede, singurul lucru la care te ajuta este sa nu mai simti arsura aceea pe piele vara cand bate soarele direct in tine si chiar se simte. Si apropo de acei "deosebiti" care isi pun folie super inchisa si pe fata, eu am avut acazia sa merg cu o masinuta care avea folie opacitate 50% pusa si pe parbriz, da pe parbriz, era groaznic noaptea sau cand era innorat.

Daca vreti sa va puneti folie nu puneti inchisa si pe fata, va jucati cu siguranta voastra. Cat despre marcile de folie, difera perioada de timp pana la decolorare, in prima faza fiind aproape toate cam la fel.

0

singurul avantaj al foliei este acela ca nu iti decoloreaza interiorul masinii...

am vazut un T5 ca al meu fara folie si banchetele si plasticele interioare erau decolorate rau, al meu avand folie din germania arata bine interiorul.. scaune banchete etc..

la fel si la masinile mici la cei cu interioare negre.

un alt avantaj este acela ca nu te mai enerveaza luminile din spate in oglinda centrala... pentru mine e un chin maxim, la T5 are si folie ionizata si e si inalta, poate sa stea in spatele meu farul de la mangalia ca nu ma deranjeaza... la golf e insuportabil, mai ales cand e un SUV in spatele tau, farurile lui iti bat direct in oglinda si apoi in ochi :)

0

legat de folie si legalitate as avea si eu o rugaminte.Poate cineva sa puna niste poze cu o masina foliata conform cu legea(73% transparenta parca).Sunt curios deoarece vreau sa imi foliez si eu masina,dar vreau toate 4 geamurile foliate legal iar luneta un pic mai inchisa(50%).Multumesc!

0

Vezi ca am eu poze pe topicul in care descriu masina.

LINK

0

senkiu master :) :icon_thumright:

0

zebrocksky :blink: am si eu o nelamurire? Tu vrei folie 73% transparenta , sau 73% opacitate, nu de alta, dar la 73%transparenta, adica 27% opacitate, aproape ca nu se observa. Eu am de 35% fata si 95% spate opacitate, si pe fata abia se observa ca ar fi folie!

0

eu unul sunt impotriva foliei...nu de alta dar se zgarie si se face urata si dai banii de pomana pe ea....

0

73 pe fata cu 5(adica 95 ai tai) pe spate trasparenta.

Transparenta e cea care se discuta...

Impotriva foliei esti degeaba...

De zgiriat cel mult la aia de proasta calitate si daca userul e cazut din copac...

Avantaje:

- protectie solara UV

- caldura

-AC lucreaza mai putin -> economie combustibil

-protectie antiefractie

-nu vede tot prostu ce ai pe bancheta din spate...micsorezi sansele de a fi sparta de "doritori"

-protectie fata de luminile din spate

Si mai sint....

Dezavantaj la dat cu spate noaptea...

-1

zebrocksky :blink: am si eu o nelamurire? Tu vrei folie 73% transparenta , sau 73% opacitate, nu de alta, dar la 73%transparenta, adica 27% opacitate, aproape ca nu se observa. Eu am de 35% fata si 95% spate opacitate, si pe fata abia se observa ca ar fi folie!

Eu vreau 73% transparenta pe fata.Nici eu nu sunt cu folia in sange,doar ca vreau sa inchid un pic culoarea geamurilor.Important la mine e sa fie uniforma pe ambele laterale(de fapt toate 4 geamurile).Nu vreau diferenta intre ele,nici intunecata sa nu se vada in masina.La mine e mai mult,poate cineva considera,de fite :).Acum,inainte sa ma apuc de dat banii as vrea sa vad la cineva LIVE,cum s;ar zice,cum se vede o folie legala(si pe fata daca e pusa ea,asa de curiozitate).Plus ca sincer nu am chef sa ma opreasca AITILOP sa ma intrebe de sanatate.

Inca o intrebare:Geamurile deja au un procent de opacitate(parca 3% OPACITATE).Cand montez folia legala(27% OPACITATE) se ia in calcul si opacitatea deja existenta,si ca urmare sa se monteze folie cu opacitate 27-3,adica 24?Am auzit eu ceva si ma pusese pe ganduri.

R_A_V_Z_A_N,la tine e 27%opacitate pe fata?

Edited by zebrocksky
1

Teoretic ar trebui luat in consideratie.

Politia si/sau RAR-ul pute aparatu minune pe geam si masoara transparenta...

0

okai.mersi de promptitudine!

1

R_A_V_Z_A_N,la tine e 27%opacitate pe fata?

Da, este 73% transparenta sau 27% opacitate, cum vrei sa-i zici. Atat cat e permis de lege, pentru ca nici eu nu am vrut sa ma leg la cap daca ar fi sa ma opreasca politia sau RAR-ul.

Am postat undeva si certificatele de conformitate eliberate de catre Expert Detailing, firma care mi-a pus folia, dar momentan nu-mi aduc aminte unde.

PS: Initial voiam sa pun pe fata antiefractie, care ar fi ceva mai groasa, dar la momentul la care am fost eu pentru montaj nu aveau pe stoc si nici alt drum nu voiam sa fac, deci am ramas la cea normala.

0

Mersi pentru confirmare.Cum ai pe fata e exact ce imi doresc,pt toate 4 geamurile.Sper sa adaug poze cat mai curand.

0

Dezavantaj la dat cu spate noaptea...

Mai sunt si alte dezavantaje, cel mai important e ca in caz de accident geamul securit nu se faramatzeaza (folia o tzine "legata") si se creeaza adevarate arme albe care te pot omori. Stiu caz concret. Am mai pus pe undeva pe-aici o poza (facuta de mine, nu luata de pe net nici CGI) cu o luneta cu folie, sparta in accident. Ii putem spune "folia ucigasa", deoarece a intrat in capul ocupantei de pe bancheta din spate, care la scurt timp a decedat. Daca nu avea aplicata folie, luneta se facea bucatele mici mici mici si nu se forma acea arma care a rapit dintre noi o frumusete de fata de 20 de ani.

Ar mai fi aspectul vizual discutabil, nu la toti ne place cum arata o masina cu geamuri-oglinda sau geamuri negre. Dar gusturile nu se discuta.

Observati ce arma periculoasa a devenit luneta sparta:

0

damn,damn,damn,damn.Nu imi vine sa cred.Mi s'au sucit gandurile la 180.Chiar pe bune? :vaidecapulmeu: :vaidecapulmeu: :vaidecapulmeu:

1

Da, chiar pe bune, cazul e absolut real, este un proces pe rol dar astea nu au importanta, singurul lucru care conteaza si care este din pacate IREVERSIBIL este decesul fetei! Nu cred ca vreti sa stiti cum ma simt cand la proces (sunt martor) dau ochii cu mama si sora fetei! Din cei 4 ocupanti doar cea de pe bancheta din spate a avut de suferit, niciun alt ocupant nu a fost internat in spital. Din luneta+folie s-a format in triunghi mare si ascutit, care a intrat in capul fetei in zona cefei, atingandu-i creierul. Nu a murit pe loc, dar starea ei s-a inrautatit permanent, ca dupa 10 zile sa-si dea duhul pe patul spitalului de neurochirurgie din Cluj.

Ganditi-va si la acest aspect, mai ales daca aveti copii pe care ii transportati pe bancheta din spate.

Iata cum arata masina dupa accident, masina s-a rasturnat si a rupt in drumul ei o borna kilometrica si niste indicatoare rutiere dar nu prezinta deformari periculoase ale caroseriei, deci nu erau motive ca cineva sa fie grav ranit, cu atat mai putin sa moara :( si totusi o folie idioata a curmat o viata de 20 de ani.

Nu v-ati intrebat niciodata de ce se fac geamurile laterale si lunetele din sticla securizata, care la soc se faramatzeaza in milioane de bucati mici si inofensive? Folia aplicata pe geamuri anuleaza total acest comportament benefic in caz de accident.

0

Dumnezeu sa o ierte.In cazul asta o sa caut alta solutie sa fac geamurile mai intunecate.Cred ca mai bine le afum cu bricheta sau le dau cu vopsea.Gata cu folia pentru mine.Nu de alta,nu mi'e mie de mine,ci de ceilalti.Mersi pt sfaturi.

2