Jump to content

Euro 3, Euro 4...?


Gabi Cristache
 Share

Postare recomandată

undertacher2001

Ajutati-ma pana la capat acum,va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Ce inseamna specificatia PD la motoarele diesel?Care dintre motoarele 1.4 tdi sunt echipate cu filtru de particule?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PD inseamna Pompe-Duse. Uite aici un link care poate te lamureste vis-a-vis de ele, si functionarea lor.

Cat despre filtrul de particule, fara a fi sigur, din cautarile mele reiese ca BMS are (imi place sa cred ca toate BMS de pe ibiza/cordoba, dar nu pot sti sigur, asa ca nu zic). In rest, e posibil sa mai fie optional si la altele.

De pe net, figureaza urmatoarele motoare 1.4 TDI:

BNM-51kW

AMF-55kW

BAY-55kW (figureaza pe net, dar nu prea am auzit pe ibiza de ele)

BNV-59kW

BMS-59kW.

Cat despre norma de poluare, am 2 interpretari (despre care sunt aproape sigur, dar ma pot insela)

A. Cele cu cod care incep cu A** (adica doar AMF din lista de mai sus) sunt euro3, si cele care incep cu B** sunt euro4.

B. Cele de 55kW sunt euro3, iar celelalte sunt euro4.

Asta am reusit si eu sa "sap" pe net, nici eu nu sunt foarte convins. Cert este ca in Germania toate cele de 51 si 59kW (adica 70 si 80CP) sunt trecute ca euro4.

Si tot de pe net, stiam ca toate sunt PD din cele de mai sus, de-aia inca sunt perplex vis-a-vis de faptul ca doar unele ar fi, si altele nu.

Sper ca te-am luminat putin, ca nici eu nu sunt foarte mare cunoscator, dar invat ca vrea sa imi cumpar asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Va rog, spuneti-mi ce Euro este un ibiza 1.4 mpi cod motor AUD din 02.2001? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai o serie de caroserie?Este un motor,am senzatia ca AUD care inca din 2000 iese euro 4 dar doar pe Skoda si Seat.(nu sunt sigur 100% ca este vorba despre AUD,dar m-am lovit de problema asta si am ramas cu gura cascata,motorizare vag pe Skoda din 2000 cu euro 4).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Tot posibilul sa fie euro 4. Motor 1.4 mpi,cod AUD am si eu,fabricatie 2000 iar acum in noiembrie 2013,am duso la R.A.R si mi-a iesit euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, nevasta are Ibiza 2004  1.9 tdi 100cv si o itrebat cineva la rar si o zis cai euro3.nu stie cineva din ce an incepe euro4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singurul 1.9 tdi de 100 cai montat pe Ibiza din anii aia este ATD, motor Euro 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!