Jump to content

Prizele De 12v Nu Dau Curent Fara Cheie In Contact


Valineata
 Share

Postare recomandată

Salut - pe Touranul meu (ultimul model 2007) am 3 prize de curent 12V. Nici una nu functioneaza cand sunt cheile scoase din contact. La Bora priza de la bricheta furniza curent si fara contact. Este nasol pentru ca nu mai pot sa-mi las la incarcat casca Bluetooth de la tel mobil.

Stie cineva daca este vreo optiune pentru ca macar una din cele 3 prize ( fata bricheta, spate, portbagaj) sa functioneze si fara contact?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu am tot timpul curent, model 2004.

Or fi adus "imbunatatiri" intre timp.

Mi se pare naspa, mai ales pentru cele 2 prize din spate, ca ai nevoie de ele si in stationare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o mica intrebare. Stie cineva care e siguranta pentru bricheta portbagaj ? Model 2004.

Ca tocmai am umflat o minge cu un compresor si a mers. Dupa ceva minute m-am gindit sa mai bag ceva aer in minge si cind bag compresorul nu o mai ia. Am incercat prizele din masina si a mers si la cea din fata si cea din spate. Am testat cu bricheta la aia din portbagaj si nu a mers. Ma gindesc ca sint pe sigurante separate, insa pe harta nu am vazut decit cea cu numarul 42 care e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu aiba siguranta chiar pe fir, in apropierea prizei. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi jenant ca trebuie sa dau jos tot panoul ala lateral. Sa vedem, dar de acum pe miiine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Al meu am tot timpul curent, model 2004.

Or fi adus "imbunatatiri" intre timp.

Mi se pare naspa, mai ales pentru cele 2 prize din spate, ca ai nevoie de ele si in stationare.

Eu am tot modelul 2007 si tot asa nu merg decat cu contactul pus. Chiar enervant cateodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am din 2004 si merg fara contact.

S-au tignit nemtii odata cu face-liftul. Dar cred ca se poate seta cumva sa mearga si fara contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Sunt si eu de vreo doua zile posesor de touran (fabricat in martie 2005). Am constatat ca eu am curent in cele 3 prize permanent. M-ar interesa ca atunci cand nu este pus contactul, cel putin priza de la bricheta sa nu aiba curent (am detectorul de radar pus permanent acolo). Stie cineva cum se poate face asta ?

Modificat de piretus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Street-Bass-Zone

Nasol cu prizele astea, am mers si eu in cu lada frigorifica dupa mine bucuros ca le am toate la rece si cand opresc las masina 30 minute in parcare si dupa ce ma intorc sa iau o bautura racoritoare de la rece tot cald nu mai functiona.

Se poate rezolva problema(prize 12V tot timpul sub tensiune) cumva din calculatorul masinii sau alta solutie? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Vad ca postul e destul de vechi, dar am observat ca la cam toate masinile serioase de afara (la Logan-2009, nu) prizele nu mai merg fara cheia in contact. Poate e vreo chestie de siguranta sau pur si simplu sa protejeze bateria de descarcare sub pragul critic. Touranul meu din 2006 are curent fara cheie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate rezolva, alimentandu-se bricheta pe direct. Modificarile se opereaza la cutia sigurantelor.

Majoritatea producatorilor au adoptat solutia ca toti consumatorii sa fie "taiati" odata cu scoaterea cheii din contact, pentru a evita eventuale supraincalziri ori scurtcircuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Acum exista si lazi frigorifice care iti pazesc bateria de pericolul descarcarii excesive. Chiar vreau sa-mi cumpar una, dar ce folos, daca la touran se taie curentul cand iau contactul. In cartea tehnica a masinii este specificat faptul ca sistemul electric prevede decuplarea prizelor pentru evitarea daunelor la baterie... Asta este, folosim cu incredere termosul, mai putin pentru incarcarea castilor bluetooth.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut.

am o problema cu prizele din masina, din 3 functioneaza doar cea din portbagaj. am discutat cu cineva si mi-a spus ca cel mai probabil tine de sigurante. ce parere aveti? este ceva ce pot verifica si rezolva singur sau trebuie sa merg la service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sigurantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu stiu decat unde e tabloul, in rest nimic. zi-mi cum le identific si inlocuiesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai bagat ceva in ,,priza'' un ,,steker'' necorespunzator de la un incarcator de telefon...etc si ti-a ars siguranta la prizele din masina.

F47 si F42 trebuie verificate.

Vezi la bord in stanga volanului,partea de jos(nu imi mai aduc aminte 100%unde ai capacul sigurantelor).

1.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi, nu am folosit nimic necorespunzator, prizele nu mergeau cand am cumparat masina (sh) dar nu le-am dat atentie pana acum, cand am nevoie de ele. Tabloul stiu unde este, m-am uitat pe acolo mai de mult, arata exact ca cel pus de tine.

Lamureste-ma cu verificatul asta, ce trebuie sa fac practic?

Vad daca sunt acolo, pun multimetrul pe ele si daca nu-s in regula merg sa cumpar altele? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietene, pe schema trimisa mai sus ai vizual locatia sigurantelor in cauza - le scoti afara cu grija si vizual inspectezi starea lor - se vad daca sunt arse ori nu si apoi daca sunt arse mergi si cumperi altele asemanatoare cu care le inlocuiesti. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Are cineva schema electrica de la  touran 2.0 tdi 103 kw motor bkd  cutie automata dsg? Nu mai am curent la priza de bricheta portbaga. Stie cineva daca are siguranta separata pt aceasta bricheta si unde anume e pozitionata? Eventual  schema de pozitionare/ dispunere pentru  panoul de sigurante la acest model? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sig SC42 de 15 A din stanga bordului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...
Oana ungureanu

Bună!am un volkswagen touran 2.0 2006 și nu îmi merg prizele care este siguranta?ma poate ajuta cineva va mulțumesc anticipat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!