Jump to content

Montare bara spate OE Golf GTI pe Golf non-GTI


recoil
 Share

Postare recomandată

  • Replies 449
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    42

  • sol1

    27

  • Bobo Chill

    20

  • Radu C.

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

marius, fusta o comanzi la orice service VW (PBN, PBV sau Midocar). mai trebuie sa iei aparatorile de noroi, care vin pe sub aripa si ajung si sub spoiler (apara practic de noroi interiorul aripilor si arata ca un fel de burete mai aspru...). alea costa 200 ron amandoua din cate stiu si ma trebuie capacul de la carligul de pe spate (probabil cateva zeci de lei). partea cu vopsitul e cu dus si intors...eu m-am lasat pagubas, pentru ca lumea din service pe care o cunosc nu mi-o recomanda (se poate exfolia usor si dupa aia trebuie vopsit mereu sau schimbat). plus ca e mai practic negru pana la urma.

investitia ta ar fi cam urmatoarea (daca nu schimbi spoilerul pe casco): 200 si ceva spoilerul, 200 aparatorile de noroi, sa zicem 25-30 capacul de la carlig plus manopera. daca faci treaba asta pe casco raman aparatorile + capacul. dar gandeste-te ca mai trebuie si evacuarea facuta dupa aia...vezi cat a dat aviasol pentru asta . eu unu o sa-mi pun un tip asemanator cu ala de gti. (aviasol o sa iti recomande pilot auto prin stefanesti iar eu iti recomand ges service pe langa zepter-fosta discoteca why not). bafta cu modificarile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmo a explicat at se poate de clar... cu o singura mentiune... daca schimbi fusta pe casco ai scapat si de manopera de montaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar cred ca tot ramane cea de la demo+montarea aparatorilor, nu? sau e nesemnificativa si o baga baietii tot pe casco?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok

hai c-am inteles toata combinatia

am si vorbit cu tipu care-mi livreaza masina si i-am dat tema, astept sa-mi raspunda cand mi le poate aduce ....spoilerul, carenajele alea, dopu ala de la carlig

cu toba inca nu m-am hotarat ce-am sa fac ...ori ii pun un tips ori o schimb cu totul, sa vad

(pilot auto nu au aceleasi preturi si in pantelimon? ca mi-ar fi mai aproape acolo)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu dati cu rosii in mine pt ca n-am inteles ceva evident probabil... ;)

Vorbim doar de schimbarea fustei negre/nevopsite, corect? Nu toata bara (inclusiv jumatatea vopista).

Thx :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma cred ca or sa dispara toate spoilerele stock de pe golfuri daca toata lumea face manevra... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crea de r32 se potriveste...?imi cam place aia... :blink:

si daca stiti si ceva preturi...;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ca mi-am pus eu, dar preturi nu vrei sa stii :blink:

@4abc - Open service sunt buni la tobe.Lucreaza cu borla care nu e milltek si nici macar remus, dar e cel mai bun rau.Stii prea bine cum lucreaza, ai vazut la mine cum a iesit ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hahah .kiar ca toata lumea o sa faca manevra.

eu vreau s-o fac cu ocazia unui mic incident cand m-a tamponat cineva din spate... deci pe RCA-ul respectivului :)

vroiam sa-mi skimb spoilerul cu unu de Rline, sau de individual (cum e la golf young).. dar cand am auzit preturile (cca 20 de mil nevopsite) cred ca o sa-mi vopsesc spoilerul normal si asta e!

Q: exista vreun spoiler negru (de care si-a pus aviasol) dar fara decupajul pt tevi ? (ca cel simplu... dar cu forma aia pe mijloc)

PS: am atasat aici niste poze cu diferite spoilere :

RLine spoiler

unul votex (individual design), inca o data cel de Rline si unul cu diffusor (aerodinamic paket)

PS2: si din cate imi amintesc ... am un talon cu o reducere de 10% la accesorii VW.. luat de la standul VW de la SIAB. Bine ca mi-am amintit ! Sper sa nu-l fi aruncat. Mai are cineva asa ceva?

Modificat de ceetah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara decupatura, in afara de cel stock, gasesti de la 12-15 milioane in sus...poate sa ai sanse sa gasesti ceva de tuning...dar nu garantez ca e mai ieftin (chiar ma indoiesc). cel mai sanatos, ieftin si fara batai de cap e cel de gti si o evacuare (fie tips fie aranjate frumos tevile). nu stiu daca nu reusesti sa astupi decupatura cu ceva fibra or so...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puteti sa faceti o lista cu niste service-uri unde se poate vopsi acel spoiler negru in culoarea caroseriei.. si cam care ar fi preturile? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...sau macar o idee - doua :) (eventual in Bucuresti :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceetah, pe topicul deschis de tine in urma accidentului sunt trecute destul de multe serviceuri. ca sa nu te pun sa te uiti acolo ti le mai zic eu inca odata (pe cele autorizate vw): pbv1, pbn si midocar in bucuresti, cardinal motors in ploiesti si constanta, tess in brasov, nurvil (sper ca am scris bine) in rm.valcea si mai sunt multe. daca vrei sa il vopsesti la in alt loc decat serviceurile mentionate iti pot recomanda unul pe iuliu maniu, langa Top Lac (vis-a-vis de apaca, la politehnica) sau iti mai pot da un vopsitor la care mi-am vopsit eu grilele de la proiectoare si etrierii. dar ia in consideratie faptul ca s-ar putea sa trebuiasca vopsit o data pe luna, la doua luni... depinde si de cum e vopsit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu spoilerul de spate de GTI pus p un diesel cu DSG.eu,initial am avut evacuarea ascunsa sub spoiler,dar mi-am modificat toba finala si am iesit cu un ornament final afara...este asemanator cu cel de GTI original...arata mult mai bine masina asa...recomand tuturor...un mic inconvenient ar fi k este mai mare decat cel normal,in combinatie cu jante mai mari si suspensie sport s-ar putea sa ai unele probleme p drumurile noastre

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai am si eu o mica intrebare... sistemul de prindere a carenajelor (cleme, suruburi, ce e p-acolo) se poate folosi cu ce vine masina in varianta "standard"? ...ca am sunat sa comand piesele si mi-a zis tipul ala ca-mi trebuie niste cleme... oricum nu le-am dat mare importanta ca erau in jur de 20-30 de lei si-am zis c-o sa le iau si vad eu daca le folosesc sau nu. dar daca voi ziceti ca nu trebuie nu le-as mai lua si p-alea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

prima etapa a fost parcursa :blink:

post-2531-1195484202_thumb.jpg

...urmeaza evacuarea :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu parere de rau dar mie mi se pare ca nu a iesit prea bine vopseaua.... :blink:

In rest arata foarte bine asa..o sa fac si eu operatiunea asta :blink:

Evacuarea o faci cum o are Aviasol sau vii cu tipsuri drepte ca la GTI?...pe mine ma batea un gand la tipsuri drepte insa am auzit ca afuma spoilerul la diesel... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tipsu de la evacuare va fi ceva drept. nu neaparat ca la GTI. defapt inca nu m-am hotarat daca sa aiba doua iesiri rotunde sau una ovala ...am zis ca mai bine ma duc acolo si vad care-mi place cum vine mai bine

cat despre cum a iesit... ce nu-ti place?

se vede nasol in poza fiidca spoileru e vopsit proaspat iar restul masinii e de un jeg fantastic.

daca te uiti atent, acolo unde am sters jegu de pe partea superioara se vede ca este aceiasi nuanta ...daca intradevar or fi diferente o sa vad cand o spal :scratch: ...eu m-am uitat cand s-a montat si nu mi s-a parut sa fie vreo diferenta

post-2531-1195486936_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu arata rau deloc...ideea e daca tine sau nu. unde l-ai vopsit si ce materiale s-au folosit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De tinut o sa tina sigur daca s-a lucrat corespunzator...mi se pare ca e o diferenta de nuanta...in fine poate nu ma mai ajuta farurile :scratch: ...in rest imi place foarte mult si cred ca va da bine tare cu tipsuri drepte... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!