Jump to content

Montare bara spate OE Golf GTI pe Golf non-GTI


recoil
 Share

Postare recomandată

Unde as putea gasi asa ceva si eu? Mentionez ca am evacuare sport stg-dr, cu 4 iesiri.

post-68604-0-78435400-1306322121_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 449
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    42

  • sol1

    27

  • Bobo Chill

    20

  • Radu C.

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

In final m-am hotarat sa cumpar fusta de GTI, numai ca am cateva intrebari:

- am vazut ca sunt altii care recomanda pe langa fusta si capacelul ei, sa se cumpere si un suport: 1K6 807 045! Acuma pretul lui nu ii mare, dar ii absolut necesar?

post-21103-0-86718300-1308642644_thumb.j

- legat de tipsuri, prin Cluj nu am vazut nimic sa arate bine, iar daca comand de pe pilotauto.ro, stramba din nas la montaj (de ce nu am luat de la ei). Am gasit prin cataloagele de accesorii pentru motorul meu de 2.0TDI niste ornamente si ma intrebam daca merita:

vw 1K0 071 911

post-21103-0-41815300-1308643042_thumb.jpost-21103-0-99133100-1308643042_thumb.jpost-21103-0-94793200-1308643043_thumb.jpost-21103-0-98798800-1308643044_thumb.j

sau skoda care sunt mai ieftine FDC 610 002

post-21103-0-67016600-1308643182_thumb.jpost-21103-0-28042900-1308643195_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut..pentru a schimba fusta spate trebuie toata bara data jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e obligatoriu,dar te ajuta mult la montaj.

Modificat de cogdao
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum se scoate fusta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva ce diametru au tipsurile de gti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pai ai finala de GTI sau vrei sa-ti pui?! Daca nu, vezi ca s-au pus destule tips-uri ok, da search pe topic si vei gasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

3 ore mi-a luat sa citesc tot topicul...

Nu se poate pune deloc o fusta din care sa nu iasa esapamentul? Sa nu se vada tevile, si cum iese fumul negru de diesel?

Chiar nu exista alta solutie in afara de fusta "young" care costa peste 2000 RON?

Nu exista o fusta spate la fel ca cea de GTI, dar fara decupajul pentru esapament?

Maine voi merge la reprezentanta sa fac un research, dar mi se pare inadmisibil, probabil toba pentru diesel a fost conceputa asa( adica ascunsa si orientata in jos), tocmai din motive estetice.

Daca aflu noutati, va tin la curent, oricum astept raspunsurile voastre la intrebarile mele.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, din pacate nu. singura solutie este fusta "young" care costa acum doi ani fabuloasa suma de 33 milioane(am o copie dupa factura pentru necredinciosi). poti in schimb sa cumperi fusta gti si sa apelezi la un mester care sa-ti acopere decupajul cu fibra de sticla. este cea mai ieftina solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de fusta Individual/Young nu ai decat aftermarket. Tevile, la unele Golfuri diesel, sunt afara, deci nu e o regula sa fie indreptate in jos si ascunse.

LE: Poti face ce ti-a zis cip12cip12. Si eu cand mi-am montat fusta de GTI am vrut sa acopar golul si mi-au cerut ~100 lei parca.

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai vin de la Midocar unde angajatii au fost transanti: a doua solutie este fusta de young, 2000 RON :)

O sa comand azi aparatorile si fusta si capacelul pentru GTI, iar cand va fi gata voi incerca sa acopar decupajul cu fibra de sticla.

Aveti idee in Bucuresti daca exista vre-un mester care sa faca operatiunea de acoperire a decupajului pentru esapament, astfel incat sa nu modific tevile tobei finale? Presupun ca partea neagra de jos va trebui vopsita total, din nou cu negru...

Din experienta, si-a vopsit cineva toata fusta in culoarea masinii, adica inclusiv partea neagra de jos, arata mai bine?

Exista o versiune de fusta fata GTI care sa faca bara sa arate mai sport?

Motivul pentru care vreau sa fac modificarile este ca masina mea e lovita in spate momentan, iar vizita la service acopera o parte din costuri pe care le suporta asigurarea.

Voi reveni cu poze inainte si dupa...

Multumesc pentru sfaturi si astept raspunsurile voastre in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in legatura cu decupajul, poti face cu fibra de sticla sau ca in acest link

daca vrei sa lucrezi tu cu fibra de sticla arunca un ochi aici

daca vrei sa-ti faca cineva, iti recomand cu caldura: Teo, tel. 0761 322 769, theo_vlad911@yahoo.com. face lucrari in Bucuresti

legat de vopsit, iti atasez o poza cu fustele mele vopsite la culoare ca sa-ti faci o idee: poza si poza

legat de o fusta fata pentru gti exista una OEM de la Votex parca: poza

sper ca te-am ajutat. numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesante paginile de instruire, dar prefer sa las pe cineva "de meserie", multumesc pentru recomandare

Fustele tale Cip, arata foarte bine vopsite integral, in prima poza e cea normala iar in a doua e una asemanatoare cu cea de GTI. E de GTI modificata sau e alta fusta?

Oricum arata superb, sunt curios de ce colegii de forum nu si-au acoperit decupajul si eventual sa le vopseasca integral, eu asa vreau sa fac, ma decid in 4-5 zile cand vin piesele.

Dupa research am constatat ca fusta din a doua poza nu e de GTI, e probabil Individual sau Young...oricum arata foarte bine vopsita integral.

Ma intreb daca si fusta de GTI arata la fel de bine daca e vopsita integral, astept niste poze daca a incercat cineva asta...

Nu-mi place deloc decupajul ala :icon_geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja am comandat fusta de GTI, iar momentan ma interesez si de fusta fata, daca tot m-am implicat...

La reprezentanta e 245 RON, incerc s-o iau din alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutiile despre bara fata au fost mutate aici.

Postati, va rog, on topic.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salutare...

am montat si eu un spoiler spate de GTI pe un g5. tin sa mentionez ca nu a mai trebuit sa cumpar acele aparatori de noroi caci s-au potrivit perfect.... nu a mai ramas nici un gol nimic.... totul a iesit ca inainte......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai montat fusta originala nu avea cum sa nu ramana acel spatiu!

Sent from my GT-I9100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau a indoit colturile la fusta pana au ajuns pe gaurile de la aparatori :))

E imposibil sa mearga aparatorule normale pe fusta de GTI

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Hai a reinviem topicul...

Am lovit fusta spate si am dat fuga la pbn...fusta era pe stoc, toate bune si frumoase.

Am dat bara jos, am scos fusta veche, am pus-o pe cea noua si surpriza... Ce ziceti, am fost lovit de una de 206cm ?

post-15380-0-90436800-1352883027_thumb.j

post-15380-0-79811000-1352883036_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incep sa am si eu emotii cand vad ce ai patit tu kirkus, mai ales ca si eu azi am cumparat o fusta de gti de la Autoworld Cluj, si astept sa fie vopsita si apoi pusa pe masina. Cred ca dau o fuga pana la service sa vad daca se potriveste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kirkus, la tine parca e partea de sus de la bara mai cracanata decat fusta. Daca fusta era scurta se vedea altfel. Cand te uiti din lateral se vede cel mai tare daca e mai scurta fusta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut! Va rog sa imi spuneti daca a incercat cineva sa puna o bara fata GTI pe un TDI...  Am tot cautat pe net si unii spun ca trebuie facute niste modificari (sa tai putin din bara) si apoi se potriveste, altii spun ca se gaseste de cumparat gata modificata si potriveste perfect.  Eu am gasit gata modificata doar una singura  pe un site din romania, si altele pe site-uri din strainatate. A incercat cineva asta? sau cunoasteti pe cineva care a facut? Va multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un topic despre ce te intereseaza aici.

Foloseste SEARCHul!

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare , din pacate vad ca nu a mai postat nimeni de mult :( dar as dorii si eu sa schimb fusta spate la masina din semnatura si imi place foarte mult cum arata fusta spate de GTI ED 30 ( presupun ca e identica cu cea de pe Individual doar ca are si taietura pentru toba ) daca cineva ma poate ajuta cu niste sfaturi : daca se potriveste , daca mai trebuie alte piese , daca are cineva habar cat costa la reprezentanta sau sa ma sfatuiasca de unde pot alege una de calitate buna aftermarket .Multumesc anticipat ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!