Jump to content

Volan Stramb


MateiWmW
 Share

Postare recomandată

aseara am luat un canal partial gol cu rotile de pe dreapta...jantele&rotile sunt ok dar volanu e stramb umpic spre dreapta...de la ce e ? daca tin volanu drept masina se duce stanga...:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa te duci sa iti faci unghiu de fuga. Am patit-o si eu mai demult. Poti sa te duci la reprezentanta sau la o vulcanizare care sa aibe aparatura necesara. Iti recomand Primat Gold pe soseaua fundeni daca esti din bucuresti. Costa intre 60 si 100 de ron din cate imi aduc aminte.

Bafta si condu mai cu grija

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt din targoviste...o sa ma duc la un service de aici...merci mult ... e bine ca nu am spart jantele sau cauciucurile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caucuiucurile mai greu de spart de la o groapa. Jantele le faceai pe casco. Pe asta o faci pe banii tai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca totusi s-ar putea sa nu iasa unghiul daca e stramb volanul.Un priten de al meu a patit la o Bora la fel si a fost nevoit sa schimbe ambele capete de bara...asa ca poti sa fii pregatit de o cheltuiala...sper sa nu :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vad ce zic baietzii de la service...oricum...ieri a fost o zi neagra pt masina mea...cand o scoteam din garaj si am oprit sa treaca un passat...mi s-a izbit usa de la garaj pe portiera dreapta spate de la vant...oricum e f naspa sa vezi ca e volanu stramb...cumva chestia asta afecteaza cauciucurile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca le afecteaza...prietenul meu a avut mare chin pana a reusit sa ii faca directia ca lumea..sper ca la tine sa mearga ok.Sfatul meu este insa sa nu mergi mult timp cu ea asa...mai bine sa verifici repede ce s-a intamplat :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luni ma duc sa vad...cam cat sunt capetele de bara sa stiu la ce cheltuiala o sa fiu supus :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 5 nu stiu sa iti spun.La Bora din cate imi amintesc si sper sa imi amintesc bine erau 200 ron ambele...cred ca vor fi un pic mai scumpe la Golf...poti sa faci o intrebare la Volskman...sa stii cam la ce sa te astepti..poate nu e nevoie totusi :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai pentru ce :icon_thumright:

Sper sa fie ok...imi pare rau pentru tine...sincer ma doare si pe mine...Bafta multa!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai reusit sa indoi bieleta de directie. Altfel nu-mi explic. Capetele de bara se schimba cand sunt uzate ori vad ca masina ta e din 2007 deci nu cred sa fie uzate. S-ar mai putea sa fi indoit bascula dar nu cred. Personal pariez pe bieleta :) E facuta astfel incat sa cedeze prima pentru a proteja caseta de directie. Bafta !

Si mie imi sta stramb putin volanul dar unghirile directiei sunt toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost azi...mi-au facut geometria si acu sta drept...am scapat ieftin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am probleme cu directia. La 6.500 km am schimbat volant (problema veche la 2.0 tdi si nu numai), in garantie. Dupa ce am luat masina din service (Cardinal Ploiesti) am observat ca trage dreapta. Nemaiavand incredere, m-am dus la Midocar, le-am spus problema, mi s-a spus ca deoarece am schimbat volant a trebuit demontata puntea fata si apoi trebuia facuta geometria, lucru pe care cei de la Ploiesti nu l-au facut. Ok, am facut geometria la Midocar, contra cost de data asta, dar surpriza: volanul sta tot stramb si iar trage dreapta. Azi am fost din nou la Midocar, au verificat din nou directia, toate valorile sunt ok, mi-au garantat ca problema s-a rezolvat, dar nu s-a schimbat absolut nimic.

Nu stiu ce sa mai fac. A mai avut cineva o problema asemanatoare? Mentionez ca masina o conduc doar eu, nu am lovit nici o bordura, canal, groapa, etc. asa cum incerca sa ma convinga mecanicul de la Midocar.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bieleta , bascula , janta , cauciucu ... sa nu aiva vreuna defect din fabricatie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primarule, nu cred sa aibe ceva defect de fabricatie (poate doar mecanicii de la Cardinal care nu fac unghiul de fuga dupa ce scot puntea).

In fine, eu as zice sa faci unghiu de fuga si in alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In fine, eu as zice sa faci unghiu de fuga si in alta parte.

Da asa ma gandesc. Voi incerca la Primat Gold pe Fundeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma urmareste ghinionu ... dupa ce am rezolvat cu volanu...azi am iesit sa iau ceva si am luat o groapa(era acoperita cu apa toata strada) si am facut pana...cauciucu e 225/45 r17 ... deci...e naspa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai spun nimic de roata pe 17"

Unghiurile se pot duce si daca nu ati luat gropi si canale. E de ajuns sa mergi pe drumuri mai proaste si se rezolva.

Primarule: le-ai udat inainte de a le pune pe masina ? :Driver: Stai linistit ca de astea se mai intimpla. Totul e sa nu iti strici janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da ... dar in ultima sapt se intampla toate :) nu e de bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

primarule: uita-te deasupra ta...vezi vreun nor de ghinion? Ca sa mor eu, intr-o saptamana iei un canal si tre sa faci geometria, da usa de la garaj peste tine, iti groapa dupa groapa...ce mai urmeaza mai? Eu zic sa te duci la un preot cu masina :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primarule relax. Am zile, cum sint cele din perioada asta cind pur si simplu tind sa cred ca toata lumea vrea sa intre in masina mea. Si asta cu masina lor. Trece si asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e de cand lumea kasius. Romanu' cred ca s-a nascut gelos si nesimtit. Oricum, se poate si mai rau...vezi italia si franta, dar macar lor nu le pasa asa de mult de cum arata masina. Poate ca asta e si gresala noastra....avem prea multa grija de masini si tocmai de aia se intampla. Pe taica-miu il doare in cot de masina (adica nu il intereseaza daca i-o zgarie sau loveste cineva asa de tare, nu o spala etc) si nu a avut niciun accident, nicio zgarietura in parcare...was it luck?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ti-e frica de aia nu scapi :(

Am trecut si eu prin momente de astea, de lant, nimic grav insa.Singura chestie nasoala e ca iti creeaza impresia ca esti cel mai ghinionist om de pe planeta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Are cineva idee care ar putea fi cauza pentru care o masina "trage" usor dreapta chiar si dupa ce geometria a fost facuta in mai multe locuri, diversi oameni s-au uitat daca e ceva lovit (nu este) rotile au aceeasi greutate si presiune si totusi masina are o usoara tendinta de a merge spre dreapta.

Daca tin volanul drept, masina merge drept, dar in momentul in care iau mainile de pe el, volanul se "apleaca" spre dreapta (putin, dar enervant).

Orice sfat e binevenit. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!