Jump to content

Modul comfort pt Golf 4 (pentru Cheie Briceag)


IoneLL
 Share

Postare recomandată

sigur - ai laptop cu mufa seriala nativa, interfata seriala si VdsPro ?

sau ce alte variante ai, sa modifici eepromul la confort ? ce cod are modulul tau confort  ? 1c0 959 799x ? daca da, merge si pe usb

Altfel - cauta discutiile noastre legate de roll up /roll down

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n 1. Nu am laptop dar fac rost repejor. Insa am un adaptor special. Il pun in USB si are o mufa seriala daca merge. VdsPro cred ca gasim:).

2. Modulul meu : 1C0 959 799 B

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge cu adaptor... de aceea ti-am scris cerintele necesare mai sus.

ai modul cu 1C0 - cauta un pic si o sa gasesti topicul cu ce ai de facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1C0 merge facut pe usb fara serial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe forum acest tutorial. Nu stiu daca mai e de actualitate. Incerc in weekend.

Tutorial.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de actualitate, de ce sa nu fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot mai putin cablu KKL 409.1. Sa vad cum fac rost de el.

Am cablu de la VCDS 12.12. Oare ala o fi bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, aditzu' said:

Am gasit pe forum acest tutorial. Nu stiu daca mai e de actualitate. Incerc in weekend.

Tutorial.doc

este - foloseste tutorialul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, aditzu' said:

Am tot mai putin cablu KKL 409.1. Sa vad cum fac rost de el.

Am cablu de la VCDS 12.12. Oare ala o fi bun?

Din cate stiu programul numai cu cablu KKL 409.1 merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tutorialul este valabil - interfatata - da -KKL 409

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care din releele din modulul comfort este responsabil cu blocarea semnalelor pe pozitia aprins la actionarea inchiderii centralizate

Am  pus si o poza.

20170330_182015-1-1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna exact modulul asta lam pus si eu 1C0 959 799 B si tot cu treaba asta ma confrunt si eu cu geamurile daca as putea sa le fac sa coboare si sa urce din telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te pe tutorialul meu postat mai sus. Nu e facut de mine, e luat de pe prima pagina. Momentan nu am cablu bun. Mi-am dat comanda si dupa ce vine si incerc sa fac roll up/down o sa revin cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am tot dar nu pot downloda programul motordiag komfort manager full 2.00 nu mai e bun linkul din tutorial

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citat:

 

am rezolvat gata merge perfect multumesc de sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari tururor.As avea si eu o problema.Am schimbat acumulatorul si de atunci nu imi mai inchide doar cu cheia,alarma nu am,geamurile nu mai functioneaza doar din cheie,oglinzi,becuri plafoniera deloc.

Am dat jos si desfacut modulul,nu vad nimic suspect,firele neintrerupte.

Nu sunt sigur,dar banuiesc ca trebuie schimbat.E ceva ce trebuie stiut in afara de faptul ca e 1J0?Cineva din Timisoara cu un modul de vanzare stiti?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20170402_181333.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fai o diagnoza cu vcds eventual mai imperecheaza o data telecomanda cu modulu si dupa incearca si cauta modul altul ca nu cred ca e defect asa modulu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca nu ii merg becurile, plafoniera, etc - oricum, nu prea am inteles din postul lui, ce si cum functioneaza

verifica si sigurantele 6 si 14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am chimbat modulul de confort. Aveam 1 JO 959 799 AH si am pos tot 1 JO 959 799 AH.

De cand l-am schimbat cand deschid portbagajul mi se incuie masina. L-am inlocuit cu 1 JO 959 799 N si am aceeasi problema, daca il montez pe al masini nu imi mai face asa.

Masina este o Bora 1.6 16v.

E posibil sa trebuiasca inversat vreun fir?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Monday, April 03, 2017 at 8:38 AM, F l o r i n said:

pai daca nu ii merg becurile, plafoniera, etc - oricum, nu prea am inteles din postul lui, ce si cum functioneaza

verifica si sigurantele 6 si 14

Sigurantele is verificate.Nu merg geamurile electrice,inchiderea de pe telecomanda,oglinzile si luminile din interior(ambient)

On Sunday, April 02, 2017 at 8:03 PM, olymanta said:

fai o diagnoza cu vcds eventual mai imperecheaza o data telecomanda cu modulu si dupa incearca si cauta modul altul ca nu cred ca e defect asa modulu

Am sa incerc.Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu iti merg toate alea - verifica daca ai alimentari in mufa modulului. Daca da, incearca cu alt modul.

cel mai usor, diagnoza inainte de toate, dar e posibil sa nu gasesti erori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/4/2017 at 1:07 AM, Nedeianu said:

Salut

Am chimbat modulul de confort. Aveam 1 JO 959 799 AH si am pos tot 1 JO 959 799 AH.

De cand l-am schimbat cand deschid portbagajul mi se incuie masina. L-am inlocuit cu 1 JO 959 799 N si am aceeasi problema, daca il montez pe al masini nu imi mai face asa.

Masina este o Bora 1.6 16v.

E posibil sa trebuiasca inversat vreun fir?

modulul care l-ai pus era tot de pe o bora?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie modificat eepromul la modulul confort - din pacate nu provine de pe aceeasi varianta de caroserie/model.

nu ai ce fire sa inversezi/tragi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna am montat modulul de confort cum am mentionat mai sus  am pus toate firele functioneaza si lampile de la semnalizare cand inchid si deschid dar am o problema am legat firu care  e de la claxon la pinul 1 asa cum arata pe schema dar nu face nimic mentionez ca functia e activata din modul eu am pus firul la pinul 1 ce merge la mufa de la claxon acolo cand claxonez vine +12v poate nu trebuie aco daca ma poate ajuta cineva multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!