Jump to content

Modul comfort pt Golf 4 (pentru Cheie Briceag)


IoneLL
 Share

Postare recomandată

Salut.

 

Am un golf 4 break 2002 immo3 de fabrica. Nu am geamuri electrice. Am cumparat cam tot ce am nevoie, doar ca modulul de confort( 1C0959799B) este de pe passat de anglia.

Cum pot rescrie eeprom-ul?

Detin VCDS 12.12.0, vag k+can commander 1.4 si galletto 1260. Mersi de raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu te ajuta cu nimic, sculele tale - ori cu VDS Pro si laptop cu mufa seriala nativa sau cu programatorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca merge adaptata o cheie briceag la modulul acesta 1j0 054 640 a ? nu am mai vazut niciunde o telecomanda de genul si eu am doar una care nu prea mai functioneaza bine.

16106691_1299365733449805_1950940021_o.jpg

16107981_1299365626783149_394195962_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian, 1j0 054 640A este o alarma Cobra/Votex, montata de fabrica pe unele VAG-uri.

Din pacate nu se poate adapta o cheie briceag -merg doar telecomenzile sale/compatibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult . Chiar vroiam sa cumpar o cheie sa incerc imperecherea. Bine ca nu am facut-o. Daca telecomanda inceteaza sa mai functioneze ce variante as avea ?

Modificat de PopiAdrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa gasesti una compatibila - singura varianta.

Sau vazut ce modul confort ai pe masina - daca ai geamuri electrice - cumperi modul cu receptia radio plus cheile briceag aferente - oem... si ii pui cheie briceag oem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am toate 4 geamuri electrice si merge sa cobor si sa ridic geamurile din telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles - trebuie sa cumperi unul din seria 1J0 959 799xx - de la o masina care are asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si merge modificat doar pus pe masina sau trebuie facute adaptari cu vcds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am un golf 4 2002, a fost lovit stanga fata si a fost schimbata usa stanga fata. Asa l-am luat. Din telecomanda se deschid celelalte trei usi mai putin usa soferului. Din butoanele de pe usa se inchide si deschide doar usa soferului, becul de pe usa se aprinde cand deschid usa, comanda de geamuri electrice de pe usa soferului nu merge la nici o usa, in bord nu vede usa soferului deschisa, celelalte usi sunt detectate in bord, oglinzile electrice nu merg. Am verificat sigurante, si conductori sa vad daca calculatorul de usa are alimentare, totul ok. Calculatorul de la usa soferului sa fie devina? Sau modulul confort? Sau ambele?  La o scanare apare:

Address 19: CAN Gateway        Labels: 6N0-909-901-19.lbl
   Part No: 6N0 909 901
   Component: Gateway K<->CAN    0001  
   Coding: 00006
   Shop #: WSC 01266  
   VCID: 70E420F6309AA0C113-5102

7 Faults Found:
01336 - Company Data Bus for Comfort System
            37-10 - Faulty - Intermittent
01336 - Company Data Bus for Comfort System
            49-10 - No Communications - Intermittent
01330 - Central Control Module for Central Convenience (J393)
            49-10 - No Communications - Intermittent
01331 - Door Control Module; Driver Side (J386)
            49-00 - No Communications
01332 - Door Control Module; Passenger Side (J387)
            49-10 - No Communications - Intermittent
01333 - Door Control Module; Rear Left (J388)
            49-10 - No Communications - Intermittent
01334 - Door Control Module; Rear Right (J389)
            49-10 - No Communications - Intermittent

-------------------------------------------------------------------------------
Address 46: Central Conv.        Labels: 1C0-959-799.lbl
   Part No: 1C0 959 799 B
   Component: 1A Komfortgerát HLO 0003  
   Coding: 00259
   Shop #: WSC 01266  
   VCID: 3668D6EE127ECEF109-4AE6

   Subsystem 1 - Part No: Steuerger
   Component: t Fahr. antwortet nicht     

   Subsystem 2 - Part No: Steuerger
   Component: t Beif. antwortet nicht     

   Subsystem 3 - Part No: 1C0959811A
   Component: HL    antwortet nicht     

   Subsystem 4 - Part No: 1C0959812A
   Component: HR    antwortet nicht     

3 Faults Found:
01336 - Company Data Bus for Comfort System
            37-00 - Faulty
01331 - Door Control Module; Driver Side (J386)
            49-00 - No Communications
01299 - Diagnostic Interface for Data Bus (J533)
            49-10 - No Communications - Intermittent

 

 

Modificat de cristi-bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate mufa de la calc de usa fata si scaneaza din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnilor. o intrebare magica am si eu (defapt doua). am cheie tip bricieag si inchidere centralizata din fabrica dar la apasarea butoanelor de pe cheie nu actioneaza nimic care o fi problema (masina a stat fara baterie un an pana ce a ajuns la mine)? a doua problema e ca la inchiderea centralizata cand actionez butonul de blocare de pe portiera partea dreapta se blocheaza iar partea stanga se blocheaza si deblocheaza imediat, aveti careva vreo idee? masina e un VW GOLF 4 din 99 motor 1.9 ALH

Modificat de diabolik010
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

usile care se blocheaza si deblocheaza imediat - trebuie desfacute, dat jos yalele, descfacute, refacute lipiturile de pe placa electrica a yalei - eventual schimba si switch-ul, daca tot desfaci 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Revin cu problema mea, care s-a rezolvat in parte.

Masina a fost lovita stanga si au schimbat usa. In usa au pus un  motor pt geam codul 1J1 959 801 C, un modul mai vechi care dadea toate defectele posibile. Am gasit un modul  de anglia de la sofer 1C2 959 802 A pe care l-am montat (doar partea electronica). Acum functioneaza tot, inchiderea centraliazata, oglinzile geamurile, doar ca geamurile sunt inversate stanga si dreapta, la fel oglinzile care mai au schimbate sensurile, sus e jos si stanga e dreapta. Geamurile pe spate functioneaza cum trebuie. Acum urmeaza sa schimb ori motorasul, sa pun unul pentru volan stanga, ori sa pun butoane de anglia sau sa schimb firele prin mufe.acum la scanare apare:

Address 19: CAN Gateway        Labels: 6N0-909-901-19.lbl
   Part No: 6N0 909 901
   Component: Gateway K<->CAN    0001  
   Coding: 00006
   Shop #: WSC 01266  
   VCID: 70E420F6309AA0C113-5102

No fault code found.

-------------------------------------------------------------------------------
Address 46: Central Conv.        Labels: 1C0-959-799.lbl
   Part No: 1C0 959 799 B
   Component: 1A Komfortgerát HLO 0003  
   Coding: 00259
   Shop #: WSC 01266  
   VCID: 3668D6EE127ECEF109-4B00

   Subsystem 1 - Part No: 1C2959802A                 Modulul de Anglia
   Component: 1X Tõrsteuer.FS KLO 0009  

   Subsystem 2 - Part No: 1C1959802A
   Component: 1A Tõrsteuer.BF KLO 0004  

   Subsystem 3 - Part No: 1C0959811A
   Component: 1A Tõrsteuer.HL KLO 0004  

   Subsystem 4 - Part No: 1C0959812A
   Component: 1A Tõrsteuer.HR KLO 0004  

No fault code found.

 

Modificat de cristi-bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 25.01.2017 at 10:49 AM, F l o r i n said:

usile care se blocheaza si deblocheaza imediat - trebuie desfacute, dat jos yalele, descfacute, refacute lipiturile de pe placa electrica a yalei - eventual schimba si switch-ul, daca tot desfaci 

am primit o a doua cheie, la aceasta merge complet inchiderea centralizata, se inchid si se deschid toate 4 poritere, cea lalta cheie trebuie sa o programez, aveti idee cum pot sa o programez? la reprezentanta care ar fi scorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poftim procedura de adaptare manuala si cu VCDS-ul

 

Procedura manuala


1. Se pune contactul cu cheia buna
2. Se inchid toate usile
3. Cheia cu telecomanda care nu functioneaza se introduce in yala de la usa soferului, se rasuceste spre deschis si in acelasi timp se tine apasat butonul aferent deschiderii de pe telecomanda timp de cateva secunde - masina va confirma prin beep sau semnalizare.
4. Apoi se rasuceste spre inchis si se tine apasat butonul de inchis de pe telecomanda timp de cateva sec.
Se poate incerca si invers , spre inchis apoi spre deschis )
5. Se deschide, inchide manual, apoi se incearca deschiderea/inchiderea si din telecomanda.

Cand se testeaza telecomanda, se ia contactul - cheia se va rasuci in pozitia 0.

 

Cu VCDS-ul

 

pe 46 - convenienta - 10-Adaptari - canal 01- test - do it - save - ti apasat 2 sec pe butonul descuiat - masina va confirma prin beep sau semnalizare... sau nu va confirma.

 

opresti  contactul si verifici daca lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 01.02.2017 at 8:47 AM, F l o r i n said:

Poftim procedura de adaptare manuala si cu VCDS-ul

 

Procedura manuala


1. Se pune contactul cu cheia buna
2. Se inchid toate usile
3. Cheia cu telecomanda care nu functioneaza se introduce in yala de la usa soferului, se rasuceste spre deschis si in acelasi timp se tine apasat butonul aferent deschiderii de pe telecomanda timp de cateva secunde - masina va confirma prin beep sau semnalizare.
4. Apoi se rasuceste spre inchis si se tine apasat butonul de inchis de pe telecomanda timp de cateva sec.
Se poate incerca si invers , spre inchis apoi spre deschis )
5. Se deschide, inchide manual, apoi se incearca deschiderea/inchiderea si din telecomanda.

Cand se testeaza telecomanda, se ia contactul - cheia se va rasuci in pozitia 0.

 

Cu VCDS-ul

 

pe 46 - convenienta - 10-Adaptari - canal 01- test - do it - save - ti apasat 2 sec pe butonul descuiat - masina va confirma prin beep sau semnalizare... sau nu va confirma.

 

opresti  contactul si verifici daca lucreaza.

Multumesc mult pentru promptitudinea raspunsului. o sa o adaptez... as mai vrea sa va intreb, in momentul cand descui masina se aprind semnalizarile, dar nu si cand blochez, se poate rezolva si asta? si am observat ca masina  merge foarte bine pana la 140Km/h dar  de la 140Km/h urca foarte greu pana la 160km/h  care ar fi problema (presupun ca daca ar fi limitata nu ar trebui sa urce mai mult de 140km/h)?( ma scuzati presupun ca cu ultima intrebare am facut off-topic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as mai vrea sa va intreb, in momentul cand descui masina se aprind semnalizarile, dar nu si cand blochez, se poate rezolva si asta?

trebuie sa vedem ce probleme ai pe la yale - de la una/mai multe cu probleme, face asa. Se constata, repara... si va semnaliza si la incuiere

 

si am observat ca masina  merge foarte bine pana la 140Km/h dar  de la 140Km/h urca foarte greu pana la 160km/h  care ar fi problema (presupun ca daca ar fi limitata nu ar trebui sa urce mai mult de 140km/h)?( ma scuzati presupun ca cu ultima intrebare am facut off-topic)

 se face o diagnoza, un log in mers - si se costata unde este problema - altfel, nu se poate diagnostica corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/16/2017 at 8:36 AM, F l o r i n said:

din pacate nu te ajuta cu nimic, sculele tale - ori cu VDS Pro si laptop cu mufa seriala nativa sau cu programatorul

Ce programator? Ce memorie are? Nu imi pot da seama... Tocmai am comandat un programator pentru AVR, dar nu prea cred ca il pot folosi la ccm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confortul are un microprocesor motorola 908az60, nu are eep separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, un programator mai accesibil ca orange 5 exista pentru acest mcu?

Sau ajung sa imi cumpar pana la urma laptop cu mufa seriala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/4/2017 at 7:48 PM, toni37b said:

Ce programator? Ce memorie are? Nu imi pot da seama... Tocmai am comandat un programator pentru AVR, dar nu prea cred ca il pot folosi la ccm.

nu merge cu asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/5/2017 at 11:29 AM, toni37b said:

Ok, un programator mai accesibil ca orange 5 exista pentru acest mcu?

Sau ajung sa imi cumpar pana la urma laptop cu mufa seriala?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua am o problema am schimbat modulu de confort 1 C0 959 799 de pe masina golf4 1.9 tdi combi din 2003 cu un modul 1 C0 959 799 B si as vrea sa stiu exact care e procedura daca trebuie codat sau cum trebuie facut am incercat sa imperechez o cheie cu el dar nu a mers seria de la cheie e 4D0.837.231A si mai am o problema de cand lam montat cand descui usa de la sofer se deschide doar usa aia si ca sa se deschida toate trebuie sa mai dau o data sa se deschida toate si dupa ce se deschide tot palpaie ledul si cand e deschisa si dupa un timp se stinge. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. nu merge cu acea cheie - trebuie sa fie modelul dintre 2001 -2005 - Golf 4, Passat b5.5, Octavia-Superb-Leon 1.

2. din coding, cu VCDS-ul - dezactiveaza deschiderea selectiva

On 2/1/2017 at 8:47 AM, F l o r i n said:

Poftim procedura de adaptare manuala si cu VCDS-ul

 

Procedura manuala


1. Se pune contactul cu cheia buna
2. Se inchid toate usile
3. Cheia cu telecomanda care nu functioneaza se introduce in yala de la usa soferului, se rasuceste spre deschis si in acelasi timp se tine apasat butonul aferent deschiderii de pe telecomanda timp de cateva secunde - masina va confirma prin beep sau semnalizare.
4. Apoi se rasuceste spre inchis si se tine apasat butonul de inchis de pe telecomanda timp de cateva sec.
Se poate incerca si invers , spre inchis apoi spre deschis )
5. Se deschide, inchide manual, apoi se incearca deschiderea/inchiderea si din telecomanda.

Cand se testeaza telecomanda, se ia contactul - cheia se va rasuci in pozitia 0.

 

Cu VCDS-ul

 

pe 46 - convenienta - 10-Adaptari - canal 01- test - do it - save - ti apasat 2 sec pe butonul descuiat - masina va confirma prin beep sau semnalizare... sau nu va confirma.

 

opresti  contactul si verifici daca lucreaza.

procedurile de adaptare telecomanda, sunt postate de mine, mai sus.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!