Jump to content

Consum Axr


shkoda
 Share

Postare recomandată

La mine la drum intins (400 km si viteza medie 65 km/h) ia 5.1 - 5.3. In oras depinde mult de trafic si de traseu - o medie as estima-o undeva in jur de 9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cu un an in urma ma laudam cu un record de 4,6 l/100km, iata ca weekend-ul trecut am reusit sa dobor si acest record: mai exact am reusit sa scot 4,5 la suta pe drumul Sinaia- Constanta (320km). In afara localitatilor am mers in general cu viteza de 100 km/h, iar in localitate cu 60-80km/h. AC-ul a functionat cam 80% din drum. Poate ca nu o sa ma credeti, dar pe bucata de drum Sinaia- Ploiesti aveam consumul mediu pe CB 3,6 l/100km!!! E adevarat ca nu am folosit AC-ul (abia la Ploiesti i-am dat drumul) si am facut abuz cat cuprinde de frana de motor.

Am uitat sa mentionez ca in masina am fost 3 adulti+ 1 copil+ cateva bagaje.

Deci se poate... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Hello! Am si eu o problema, de cand am curatat egr`ul si am inlocuit toate filtrele masina mea consuma enorm, undeva pe la 10-11% in exterior si in interior undeva pe la 13-14%. A mai intalnit cineva problema asta si imi poate spune si mie ce ar putea provoca asta? Inainte nu consuma mai mult de 8-9% in oras si 6-7% in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot fi aparute niste probleme la turbo sau pompa de injectie ... cel mai sigur afli pe tester

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norers vorbeste cu Radual sau Iulian(masina poporului) se pricep/ocupa baietii cu diesel...sint din Iasi...

O diagnoza serioasa o poti face la ei...

Bafta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pt. recomandari! Am fost si am facut o diagnoza si se pare ca totul merge perfect, debitul este ok, toti senzorii sunt ok, doar ca stilul meu de condus nu este chiar unul economic.. :vaidecapulmeu: Oricum acum a scazut consumul undeva pe la 8.5-9 in oras; deci este acceptabil pt axr care nu este chiar cel mai econom motor TDi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

AXR 1.9 TDI 2007

80.000 KM

Consum oras 8%

Consum afara 6.3 %

Consuma si sub 6% dar sa mergi cu 90 KM la ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi masina cu aceeasi motorizare am si eu. Insa pot sa zic ca a mea scoate cu 1 litru mai putin decat consumurile tale: afara eu nu am sarit niciodata de 5,5 l/100km, iar daca merg linistit (adica max. 100 km/h) scot in mod frecvent sub 5. Consumul record a fost de 4,5l/100km !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare.

Octavia Tour 1.9tdi, 101cp motor AXR; consum urban in jur de 8% iarna un pic mai mult(1-2l).; in afara depinde de mers dar se invarte in jurul valorii de 5%(daca dai mai voiniceste sau exti incarcat sare bine de tot consumul). Minimul consumului vazut de mine pe cb a fost 3.9% pe ruta Pitesti Rm Valcea Sibiu, mers batraneste maxim 90-100; de la Vestem insa i-am dat blana ca lumea si am ajuns la 4.8%.

De un an si 3 luni am un Opel Insignia si Skoda a ramas in familie la socrii; unicul regret este consumul(evident alta clasa, alte dotari, alte pretentii).

In rest, parerea mea este ca masina(cel putin asta ce am avut-o fabricata in 2007) este aproape ireprosabila luand in considerare raportul calitate/pret(in 2007 am dat 16700 euro pe ea si Opelul in 2010 a facut 20200+rable; atunci astea erau preturile, nu prea existau discounturi generoase, te interesa sa ai masina cat mai repede)/consum; singura buba pe care nu au rezolvat-o este cea cu inchiderea centralizata care de la un anumit moment "da rateuri".

In rest numai de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum este consumul pe frigul asta?

Eu deja nu mai fac diferenta intre 1.9tdi si un 3.0i:)Cam 15% consumul prin oras...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sta pe loc da parca nici asa tragic nu urca.Asta e..le avem,acum trebuie sa le suportam:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu, pe troienele astea ajung la consum de 9-10%....in conditii meteo normale, de obicei scoteam maxim 8 in oras si conduc in mare parte sportiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Nou record personal cu AXR-ul din dotare : am facut ieri un drum Constanta- Tulcea (125 km) , in masina am fost eu, nevasta-mea si pustiu' + cateva bagaje, rezervor full, reusind sa scot 4.3 l/100 km pe CB. Mers economic, max. 100km/h in afara localitatilor. M-am intors in seara asta, dar n-am mai reusit performanta de ieri, am scos 4.6 l/100km. Oricum, zic ca e foarte bun consumul mediu de 4,5 in afara localitatii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

daca ai scos consumul acela inseamna ca ai mers destul cu 60 in viteză 5.Am incercat si eu sa fac consumuri mici uneori insa e tare obositor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici vorba, in afara localitatii, mai bine de 90% din drum am mers cu 90- 100 km/h, trebui sa fii masochist sa mergi cu 60 de km in afara localitatii... Si cu 60 km/h in tr.V nu merg niciodata, asta fiindca nu vreau sa omor prematur turbina sau volantul. La mine tr.V vede numai dupa 80 km/h.

Si chiar nu am mers la consum, sa dobor vreun record, a fost doar un drum relaxant :)

Modificat de x-tremist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!