Jump to content

Scut Octavia I


vale10
 Share

Postare recomandată

Stie cineva daca exista scut de metal pentru Octavia I si cat ar costa?

Eu am un scut de plastic si am vazut ca este putin crapat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este scut de metal, de obicei este inclus in pachetul de drumuri grele. Daca n-ai ales optionalul acela atunci il poti monta ulterior. Pretul nu il stiu, eventual poti intreba la dealer sau la Volksparts. S-ar putea sa coste mai putin la VOlksparts decat la dealer. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Sal! Scut metalic pt cutie manuala producator SP Kit(surubire si alte chestii sunt incluse) te costa de la 400 lei la 476lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe original la reprezentanta cu montaj te ajunge in jur de 1.500ron kit-ul de scut metalic. Destul de mult... Deci rentabila ramane varianta aftermarket. Pana la urma e vorba de o tabla ambutisata, nu vad cu ce ar fi mai bun cel original sa dai cel putin dublu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel original e al dracului de rezistent la lovituri...am luat cu el bolovani si caramizi la viteza....nu s-a indoit absolut deloc...ma indoiesc ca cel AM e la fel de rezistent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil sa ai dreptate in privinta calitatii tablei. Insa este si foarte greu, decat sa-l dai jos singur, mai bine te lasi pagubas...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai altfel nu vad utilitatea lui...ce rost mai are daca se indoaie repede ?la supernova ma duceam saptamanal in service sa mai traga de el,atingea de motor si aveam niste vibratii ft ciudate in masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am AM si imi pare OK. Am dat pe el 400 ron, cel OEM costa 950 RON... nu contest ca cel OEM este mai rezistent, dar si dublu la bani..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati se pot monta doar inaltatoare care va maresc garda la sol cu 2 cm. Costul acestei operatiuni este de cca. 250 RON din care inaltatoarele sunt doar 60 RON. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am nevoie de un sfat relativ la scuturi metalice; optiunile ar fi:

400 Ron - fabricat pe la Baicoi

450 Ron - Volksman, rusesc?

405 Ron - Autokarma - unguresc?

900+ Ron - OEM

Apreciez daca ma puteti ajuta in selectie.

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scut OEM si nu am avut nici o problema cu el, desi este foarte zgariat. Iti recomand scutul OEM. Acum nu stiu cum arata celelalte scuturi dar cred ca cel mai important este ca tabla (grosimea) si greutatea sa fie aproximativa cu cea de la cel OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scutul OEM este cel mai bun... este cel mai scump dar si cel mai eficient...\

Scuturile aftermarket sunt din metal dar nu sunt extraordinar de rezistente (sunt mult mai subtiri si mult mai usoare)

Eu am avut un impact cu un parapet si daca nu as fi avut scutul OEM pe masina, nu as mai fi avut motorul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai foarte mare dreptate scutul de otel OEM este pur si simplu blindaj! Recomand si eu cu toata increderea chiar daca costa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie de un sfat relativ la scuturi metalice; optiunile ar fi:

400 Ron - fabricat pe la Baicoi

450 Ron - Volksman, rusesc?

405 Ron - Autokarma - unguresc?

900+ Ron - OEM

Apreciez daca ma puteti ajuta in selectie.

O zi buna!

Ma tem ca scutul original cu tot cu accesoriile de montaj (suporti, suruburi, piulite incastrabile) + aparatori laterale de plastic (care difera fata de cele standard) te ajunge vreo 1.500 RON. Am vrut sa-mi pun si eu, dar m-am lasat pagubas la suma asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+ aparatori laterale de plastic (care difera fata de cele standard)

Difera pe dracu, au o gaura patrata in plus pe unde trece partea de prindere a scutului in fata. gaurile se pot face si in cel existent pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sunt 2 repere diferite, cu coduri diferite. Daca diferenta este doar o gaura, cum iti explici diferenta de pret de aprox. 50 RON intre aparatorile laterale pt.scut de plastic si cele pt.scut metalic ? Ca se poate improviza romaneste este partea a doua... Vorbeam insa de costurile totale ale unui kit complet original.

Daca vrei sa iesi chiar si mai ieftin, poti sa-ti confectionezi singur unul din tabla de aluminiu (cum am vazut la un coleg de forum) si cred ca o sa reduci cheltuielile considerabil. Insa cred ca totusi vorbim de masini serioase, nu de "antichitati" gen Dacia 1300, la care eram obisnuiti sa bricolam tot felul de tiganii...

Modificat de x-tremist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, difera terminatia si nu pretul, care este , conform ETKA 29,22 euro. HAi sa vorbim din carti nu din auzite. Pana vii cu alte argumente, iete ce spune "cartile" .

Pe fosta mea masina s-a montat PDG la reprezentanta si NU s-au schimbat lateralele.

post-1788-1271186181_thumb.jpg

post-1788-1271186188_thumb.jpg

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am comandat scut de otel de pe www.scut-motor.ro. Mi-a venit in 3 zile, 500RON cu totul inclus.

E foarte bun, are in plus si un sistem de trapa in cazul unei reparatii usoare la motor si merge cu lateralele din plastic din fabrica.

:icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie careva daca scutul de la diesel se potriveste perfect si la benzinarita, fiind-ca am gasit unul la dezmembrarila 50 de ron, si nu stiu daca sa-l iau sau nu, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste, dar trebuie sa iei sistemul de prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns, luni cum ajung il iau cu tot cu sistemul de prindere,(la care chiar nu m-am gandit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Eu mi-am comandat scut de otel de pe www.scut-motor.ro. Mi-a venit in 3 zile, 500RON cu totul inclus.

E foarte bun, are in plus si un sistem de trapa in cazul unei reparatii usoare la motor si merge cu lateralele din plastic din fabrica.

:blah:

Recomand si eu scutul de mai sus. Tocmai l-am pus.

Pt. cine vrea poate sa ceara amanunte.

Pe scurt se desfac aparatorile de plastic stg. dr. , prizele de aer de sub faruri.

Se desface claxonul din stg.

Stg-dr radiator sint 2 suruburi de prindere. Acolo se prind urechile de tabla cu decupajele spre interior.

Masca/scutul de plastic mic de pe mijloc va ramine amintire, se da jos.

Se monteaza plasticele inapoi decupind pe alocuri sa aiba loc cadrul metalic.

Scutul are fante de aerisire, fereastra de schimbare ulei care se potriveste.

Destul de gros/greu scutul lui peste...

Pret cu preluare de la ei 330RON sau +50RON acasa.

Manopera 1-2h sau 3-4 daca nu citesti atent ce am scris mai sus :D

Mai recomand tava portbagaj de la autokarma 120RON ...merita...

BTW cine vrea scutul mic de plastic PM... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

sal,

mai mult ca sigur merge un scut de la diesel la benzina - doar e acelasi sasiu ;

dar este indicat acelasi model de scut de la 1.9 diesel (PDG) la 1.8 turbo benzina ;

nu cumva are mai multe fante pentru aerisire?

cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat si eu pe masina scut original.L-am luat de pe o masina care a fost data inapoi la leasing.Ideea este ca nu m-am documentat suficient si nu am stiut de piulitele incastrabile.Mie mi le-a sudat cineva pe caroserie.In rest face toti banii.La fel si cei 2 cm cu care se inalta de la inaltatoarele alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!