Jump to content

Zgomot roata / tren rulare


vlakkinen
 Share

Postare recomandată

Nu a fost montata bine...nu a bagat vaselina cum trebuie si si-au facut joc bilele rapid...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 6/11/2010 at 10:54 AM, davides said:

Revin si eu cu problema mea de cand am luat masina ... Cand virez mai "spre" maxim rotile in partea fata-dreapta se aude un pocanit la fel si la revenire.Mai nou am auzit acelasi pocanit tot in aceeasi parte si la denivelari :) ... Ce poate fi ? Am fost la mecanic cu ea, a dat roata jos s-a uitat sa vada daca totul e strans si ok ... si mi-a zis ca s-ar putea auzi de la flansa ce tine arcul de suspenie(sper ca intelegeti la ce fac referire :) ... Aveti si alte idei ce as mai putea controla sau verifica sa vad de unde provine zgomotul ?

Multumesc !

In  cazul meu, zgomotul la virare maxima a fost cauzat de protectia interioara a aripei dreapta care avea un surub de fixare slabit si aluneca de pe pozitie. Asta ducea la antrenarea ei cu zgomot de catre burduful planetarei. Am repozitionat protectia, am strans surubul iar zgomotul a disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Multumesc de idee , o sa dau si eu jos etrierul .

 

Ma scoate din sarite si imi vine sa intru sub scaun cand merg prin oras... am luat o piatra pe un drum de tara... e a doua oara, prima data s-a dus singura, acum vad ca persista...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite unde era minunata !

 

Ma faceam de rusine prin oras... mi-a zgaraiat destul de tare discul... asa ca aveti grja

IMAG2073.jpg

IMAG2075.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
AndreiDraghici

Salut !

Am o problema ,la care nu ii gasesc raspunsul , cam de o saptamana , cand plec de pe loc si virez maxima stanga sau dreapta se aud niste  pocnituri repetate dar la virajele pe care le iau cu viteza mai mare nu se mai aude nimic .Problema este de ce se aude la viteza mica , si in ambele parti chiar daca virez stanga zgomot pe partea stanga , daca virez dreapta zgomot pe partea dreapta .Problema a aparut brusc ,fara vreo interventie sau vreun eveniment la masina.

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă se aude și când stai pe loc este 100% de la rulmenții pivotanți din capul amortizorului .

Dacă pe loc nu se aud încă tot aceeași problema este dar care va începe sa facă cat de curând și pe loc .

AI grija unde mergi sa schimbi acele flanșe ca ele se monteza într-o poziție anume - iar dacă mecanicul nu e atent o sa le mai schimbi odată .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6 - Zgomot roata dreapta fata
  • 1 month later...
nicolae.moroianu

Salut, am avut si eu problema asta si dupa schimbul flanselor de la amortizoare nu s-a mai manifestat. Din ce am inteles de la mecanic este din cauza faptului ca bracate maxim, rotile se inclina putin si o data cu ele si amortizorul. Rulmentii pivotanti astfel se uzeaza, mai intra si mizerie presupun si in timp apare acel zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Vin si eu cu urmatoarea intrebare, poate pare stupida :) pana saptamana trecuta am avut jante de 16" pe masina iar de 5-6 zile am trecut la 18". Si dupa ce am schimbat jantele ma lovesc de urmatoarea problema. Pe loc daca iau viraj maxim nu am nici un zgomot. ( jantele/cauciucurile nu ating ) dar in treapta 1-2 pana in 30-40km/h daca iau in special stanga de volan imi trosneste ceva pe fata dreapta. Am incercat plecari de pe loc cu maxim stg/dr si capetele de planetara nu zic nimic. Sa fie oare tot problema de la flanse/rulmenti amortizor ?

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

@ dadis : salut , vad ca nu ai mai intrat pe forum ,insa am vrut sa te intreb daca ai rezolvat problema cu acel zgomot pe care il auzeai la masina ta .Am si eu acelasi tip de "wum-wum-wum"  la rulare,incepand de la 90 km/h pana pe la 125 km/h. La mechanic a vazut ca am o contragreutate de pa cardan  , desprinsa . Nu pot sa verific daca asta ar fi cauza ...zgomotol apare dupa ce merg cativa km . Masina este un Passat b7 4 motion, automat DSG6

Poate a mai avut altcineva aceasta problema si a reusit sa gaseasca cauza ...bineinteles , nu inseamna ca este obligatoriu sa fie aceeasi cauza ,dar ...

 

Modificat de crismed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un clanc, se manifesta asa:

Iau maxim dreapta apoi cand dau inapoi putin: "CLANC!" ca si cum un arc tensionat scapa intr-un locas.
Din ce am inteles e probabil sa fie flansa amortizorului dar nu am apucat sa investighez ca momentan am altele mai grave ca prioritati.
Ce ma face sa cred si eu ca e posibil sa fie flansa de arc/amortizor e ca am impresia ca se aude cu atat mai tare cu cat e mai mare apasarea pe roata (bordura, piatra ceva sub ea). Poate e doar o impresie.

Modificat de bakhus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut

Am o bataie pe fata la trecerea peste liniile de tranvai sau gropi mici.Am schimbat bucse mari,mici,bielete,flanse si rulmenti amortizor.

De la ce ar putea sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De la ce poate fi o bataie dreapta-fata care se aude doar cand iei o groapa/denivelare cu rotile virate ?

Se aude si la viteza mica, intreapta 1 cand trec peste o denivelare de reducere a vitezei cu rotile virate stanga aproape maxim (asta se intampla la intrarea intr-o curte) se aude zdup in momentul in care cobor denivelarea.  Daca trec cu rotile ne-virate nu se aude nimic, sau se aude mult mai incet.. nu prea imi dau seama.

Parca se aude si la liniile de tramvai, cand virez stanga in intersectie. Daca merg in fata si trec liniile de tramvai perpendicular nu se aude nimic.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut dragi colegi! Imi cer scuze daca dezgrop morti, am si eu aceeasi problema de 2 luni, nu stiu daca e de la vreo groapa sau ceva, masina am cumparat o in decembrie o jetta mk5 2006 1.9TDI BXE si cum spuneam de vreo 2 luni imi bate roata stanga fata doar la denivelari, dupa 2 vizite la un mecanic cu masina pe rampa pusa, pe elevator, trasa de parti, iminsa s-a constatat ca ar fi caseta de directie, si cand misca volanul doar cu contactul pus parea sa se auda un troncanit mic...sa inteleg ca asta e verdictul, poate fi altceva? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi si rulmentul de la roata, dar cu masina suspendata sa nu faca zgomot, trebuie ascultat cu atentie. Caseta de directie m-as mira sa fie totusi, pentru ca s-ar fi aprins martorul cu volanul in bord si ar fi mers mai greu servodirectia. Este doar o parere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut!

In primul rand vreau sa-mi cer scuze daca s-a mai discutat, insa nu am gasit ceva asemanator pe aria Golf V.

Masina este a unui prieten care este "antitalent" in ale mecanicii si forumurilor. :D

Azi dimineata a ajuns la munca in acelasi timp cu mine si, in timp ce parca, se auzea de la masina lui un scartait de fier pe fier (destul de  tare) si o frecare de cauciuc pe asfalt, care defapt e un fel de beton mai lucios. L-am intrebat de ce face asa, mi-a zis ca nu stie exact. Masina in rest merge perfect, nu trepideaza, nu vibreaza nimic, nu trage intr-o parte nici macar la denivelari.  Am dat o tura si eu cu ea. El a fost la un service, cica articulatiile sunt ok, in schimb bieletele antirului ar fi cam "obosite". Sincer sa fiu nu stiu exact roul bieletelor antirului si nu stiu daca ar putea fi ele motivul scartaitului.  Ar putea fi si altceva? Recunosc ca eu sunt "mecanic de curtea scolii". Deci orice parere e binevenita. :D

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
ionut.vidrighin

Salut,

de curand ma confrunt cu un huruit ce apare de la 90km/h incolo in linie dreapta, continuu la viraj stanga si parca aproape inexistent la viraj dreapta.

am schimbat anvelopele, punand anvelope noi
inainte de schimbarea lor s-a efectuat echilibrare celor vechi.. problema a persistat
cu anvelopele noi, aceeasi problema

pus masina pe elevator, miscat in toate partile de rotile de fata.. nu exista joc 

volant o sa fie schimbata sapt viitoare, insa nu cred sa fie de acolo problema. 

mentionez ca nu exista niciun joc in volan sau schimbatorul de viteze
este doar huruit ce provoaca vibratii sincronizate, ciclice ce se transmit in podeaua masinii

sa fie rulment sau planetara?

multumesc
 

Modificat de ionut.vidrighin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut.vidrighin

Salutare,

revin cu rezolvarea problemei, in caz ca si altii se vor confrunta cu astfel de simptome

a fost rulmentul fata dreapta

pentru a ajunge la o concluzie cat mai certa, am urcat masina putin pe elevator si am accelerat-o intr-a 5a pana dupa 100km/h 
imediat a inceput rulmentul fata dreapta sa sune ca naiba.


drumuri bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut!
Am o problema la un golf 5 1.9 tdi BKC. De cateva zile am auzit o bataie ciudata si destul de puternica in partea din fata a masinii, dar nu la motor, mai mult in partea dreapta. Am fost la mecanic si am verificat toate bucsele, telescoape, capete de bara, brate absolut tot si nimic nu misca sau sa fie un joc, cat de mic. nici pe la esapament, turbina sau restul nu este nicio miscare, chiar  daca dau mai tare intr-o denivelare  nu se aude nimic. Efectiv cand merg pe loc drept se aude cel mai puternic, daca iau viraj nu se mai aude uneori.

Eu cred ca ar putea fi de la caseta de directie sau de la flansa din capatul amortizorului.
Multumesc anticipat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă este un zgomot ritmic care are legătură cu viteza de deplasare şi direcţia de deplasare ar putea să fie rulmentul de la roată

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este rulmentul.
Este o bataie de fier pe fier.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suporţii motorului au fost verificaţi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Nicio bataie sau ceva...Dupa cum am spus, bataia se aude mai mult cand nu trag de volan, adica imi mentin directia...ca si cum ceva si-ar face balans.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!