Jump to content

Tapiterie plafon dezlipita - solutii


piratu bv
 Share

Postare recomandată

salutare tuturor.imi cer scuze tuturor daca a mai fost postat un topic de genul asta dar am dat search si nu am gasit si m-am gandit ca poate cineva sa ma ajute si pe mine in problema mea.deci in urma cu un an am facut o curatenie generala in masina si am spalat printre alte componente si tapiteria de pe plafon cu o carpa umeda si cu spuma activa de tapiterie.o perioada de timp totul a fost ok(plafonul curatandu-se foarte bine) pana acum cateva luni cand a inceput sa se dezlipeasca tapiteria iar in momentul de fata arata oribil,aprroape ca imi cade in cap.

daca ma poate ajuta cineva poate exista vreun tip de solutie care se poate injecta cu siringa si sa lipeasca la loc sau sa o dau jos sa incerc sa o lipesc din nou.

habar nu am ce sa fac si nu vreau sa injectej prelandez sau mai stiu eu ce minuni ca s-ar putea sa o fac irecuperabila.

daca se poate gasi pe undeva una sh sunt dispus sa o cumpar.

in speranta ca voi gasi raspuns la problema mea va multumesc anticipat.

post-5738-1182236662_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Brico Store exista spray cu adeziv siliconic 3M de doua feluri, unul mai "hardcore" si unul mai soft. Cumpara-l pe cel mai puternic, dezlipeste panza si pulverizeaza conform instructiunilor, apoi lipeste la loc presand cu un tambur din cauciuc sau un trafalet mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lipeste si piele sintetica? cam cat costa? si ajunge la o tapiterie intreaga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tapiteria de pe plafon e facuta din mai multe materiale , panza e ultima si la vedere sub ea exista un material asemanator cu o pasla , la tine e desprinsa panaza de pasla repsectiva , daca vei incerca sa o dezlipesti si sa lipesti la loc se va intainde ,

iar daca o sa folosesti ( poti sa incerci ) vreun adeziv din comert se va vedea ,

cand sunt fabricate , pasla si panza se lipesc una de alta in conditii speciale , intr-o presa speciala si cub actiunea aburului !

eu iti recomand .. sa mergi pe la un schrot !

bafata

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee unde gasim adezivi pulverizabili 3M??? ??? am fost la brico store si nu au auzit aia de 3m ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o problema asemanatoare. As vrea si eu sa demontez plafonul pentru se aud niste pacanituri cam ciudate cand masina este rece. Problema ar fi ca pe fiecare stalp am cate un semn de airbag. N-au ratat niciunul :huh: . Daca scot bornele la baterie mai sar ? Sau mai bine zis mai risc sa sara ? Trebuie sa demontez sa vad care-i problema, altfel ma imbolnavesc de nervi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o problema asemanatoare. As vrea si eu sa demontez plafonul pentru se aud niste pacanituri cam ciudate cand masina este rece. Problema ar fi ca pe fiecare stalp am cate un semn de airbag. N-au ratat niciunul :D . Daca scot bornele la baterie mai sar ? Sau mai bine zis mai risc sa sara ? Trebuie sa demontez sa vad care-i problema, altfel ma imbolnavesc de nervi. :D

:lol: Nu au cum sa sara inginere: ) eu am lipit singur firele de la scaun.....cu frica dar merg :P scoti bateria atingi nitel plus cu - si demontezi...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca cea mai buna varianta ramane inlocuitul tapiteriei ptr ca panza este foarte subtire si indiferent de adezivul pe care il voi folosi se va vedea prin panza ea fiind foarte subtire.

ea teoretic cand vine ansamblata vine lipita pe cartonul respectiv care este si sustinerea iar panza la randul ei este lipita pe un burete dublu adeziv pe o parte se lipeste panza de burete iar buretele se lipeste de carton si cand sa dezlipit e pa.

daca ma puteti ajuta cu vreuna sh v-as fi recunoscator.oricum multumesc mult ptr promptitudine.

un sfat ptr inginerul:da jos borna si da-i bataie cu demontatul ca nu se intampla nimic fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine dom'le asa o sa fac :). Ceva clipsuri pe-acolo ai vazut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

stie cineva vreun atelier de retapitat auto in braila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@piratu bv@ ai rezolvat in vreun fel pana la urma? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

daca tot e vb de tapiteria de la plafon, poate imi da cineva sfaturi...a mai vopsit cineva plafonul?

cu ce as putea sa incerc dar sa iasa bine sa nu se vada

eu as vrea sa-l vopsesc negru....cum este la bmw

masina mea este neagra

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie cineva cum se demonteaza tapiteria aceea din stalpul din fata la vw bora....am atasat o imagine

post-62875-0-89387200-1313304285_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tragi usor de ele.au niste cleme in forma de piramida .in cel mai rau caz se rupe o clema dar daca esti atent scapi teafar.tragi in lateral.bafta

Modificat de KOJI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi... foarte usor se trag...nu am rupt nimik,,,, :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Scuze ca redeschid un thread mai vechi, dar problema mea se incadreaza cel mai bine aici, cred.

Am de putina vreme un Golf 4 si din cauza culorii (negru) si caldurii din ultimele zile a inceput sa mi se dezlipeasca un element din tapiterie - nu stiu cum se cheama exact dar am atasat o poza mai jos. E o fasie de cam 1.5m care incepe de pe stalpul din fata si inconjoara chederul inteior al usii.

Mi-am cumparat din Carrefour niste banda dublu adeziva Bison pentru masina. Intrebarile sunt urmatoarele:

- Cu ce as putea sa degresez acea "chestie" tinand cont ca pe o parte e cauciuc si pe o parte textil? (am primit un sfat de la un prieten care a spus sa nu incerc cu acetona ca probabil se va roade)

- E ok solutia cu banda dublu adeziva sau exista ceva mai specific pentru acest tip de problema?

Mersi!

post-4340-0-78576200-1340738235_thumb.jp

Modificat de KingOBeer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba chederul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e normal sa aiba un sant in el,nu este dezlipit.

Verifica si la celelalte usi,e la fel.

Daca nu de acel sant este vorba si in cazul tau e altceva,fa o poza reala sa putem intelege.

Acetona nu. Daca pui Bison verde,dublu adeziva nu trebuie degresat la sange,e de ajuns sa stergi bine cu o carpa uda si lasi sa se usuce.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza nu e de la masina mea. La mine acea bucata de tapiterie efectiv atarna la ambele usi (golful e coupe). S-a desprins cel mai mult in partea de sus si atarna cativa centrimetri fata de cum ar sta lipit. L-am gasit asa dupa cateva zile de parcare fara nici un fel de umbra (si asta e un lucru pozitiv ca in zona in care stau nu voi primi prea curand loc de parcare de la ADPP)

@Muale: Chiar Bison verde am cumparat.

Later edit:

Am gasit o poza in care se vede problema asemanator cu a mea. M-am informat mai mult si se pare ca acea "chestie" e chiar chederul :icon_redface: (eu aveam senzatia ca e o treaba pusa deasupra lui ca sa fie mai estetic). De schimbat nu vreau sa-l schimb acum pt ca am alte cheltuieli planificate. E o idee buna sa-l curat si sa-l lipesc cu Bison verde sau iar o sa ma trezesc dupa cateva zile in soare cu el in aceeasi stare?

http://imageshack.us/photo/my-images/32/p1050568i.jpg/

Modificat de KingOBeer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu aceeasi problema am lipit cu prenandez dar nu tinut la caldura si am lipit cu superglue sa vedem cat tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare! Am si eu aceeasi problema cu tapiteria de pe plafonul masinii din semnatura :(( De aproape 2 saptamani mi s-a dezlipit aproape toata tapiseria de pe plafon, fiind dintr-un material plastic, gen musama. Ce sa fac cu ea, stiti unde as putea merge pentru lipirea ei? Sa incerc singur sa o lipesc cu un adeziv spray de la 3M? Daca se intinde de la adeziv si nu o mai pot potrivi la gauri? :(( Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Scuze ca redeschid un thread mai vechi, dar problema mea se incadreaza cel mai bine aici, cred.

Am de putina vreme un Golf 4 si din cauza culorii (negru) si caldurii din ultimele zile a inceput sa mi se dezlipeasca un element din tapiterie - nu stiu cum se cheama exact dar am atasat o poza mai jos. E o fasie de cam 1.5m care incepe de pe stalpul din fata si inconjoara chederul inteior al usii.

Mi-am cumparat din Carrefour niste banda dublu adeziva Bison pentru masina. Intrebarile sunt urmatoarele:

- Cu ce as putea sa degresez acea "chestie" tinand cont ca pe o parte e cauciuc si pe o parte textil? (am primit un sfat de la un prieten care a spus sa nu incerc cu acetona ca probabil se va roade)

- E ok solutia cu banda dublu adeziva sau exista ceva mai specific pentru acest tip de problema?

Mersi!

Eu l-am degresat cu diluant si de lipit am incercat cu picatura si numai am probleme cu el. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dai fata de usa jos si vezi in spatele panoului,e prins prin niste urechi topite...de scos e simplu. De pus inapoi e mai greu,fie topesti la loc si ajuti cu niste poxipol (daca mai ai material plastic dupa demontare) fie improvizezi alta prindere...

Carpa o lipesti cu spray cu adeziv,pulverizat fin si lasat putin sa se usuce.

Si la mine e putin dezlipita pe vreo 5cm,cam unde vine cotul.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!